:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,368
Активни 933
Страници 2,298
За един ден 1,302,066
късогледо

И образованието мина под ножа на лобизма в ГЕРБ

Вторачени в шепа чужди студенти, законотворците подминават интересите на стотици хиляди младежи за качествено обучение
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Сергей Игнатов и Огнян Стоичков - два законопроекта с противоположни цели.
2 години от последните парламентарни избори изглежда малцина депутати от ГЕРБ помнят, че са положили клетва "във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа". Законотворчеството става пъргаво, само когато е в интерес на някое лоби, волята на Борисов стои над всичко, а в пленарната зала нелобистки закон не може да прехвръкне.

Досега образованието оставаше встрани от тези нормативни страсти, вероятно поради спецификата на депутатите от ГЕРБ. Едва наченали мандата си, се прочуха с поправката за нотариусите, после с наименованието на водка, напомнящо марихауна, и т.н.

Ето че и просветната комисия се включи в тази игра, тромаво и грубо - в стила на новите законотворци.

В един и същи ден, на едно и също заседание депутатите от мнозинството приеха промени в Закона за висшето образование - на правителството, с мотива, че няма време, и отхвърлиха други промени на Огнян Стоичков и проф. Станислав Станилов от "Атака", с мотива, че има време. Текстовете, разбира се, бяха различни, но между тях има и една важна за депутатите разлика - зад единия проект стои Асоциацията на частните висши училища, зад другия - Съветът на ректорите, т.е. държавните висши училища.

Проектът на правителството има благовидната цел да се разширят възможностите на висшите училища за сътрудничество, включително и с въвеждането на т.нар. образователен франчайз между български и чужди университети и организации. При това без необходимата акредитация за съответния бизнес партньор.



"Безсмислени и вредни" -



така определи тези текстове ректорът на СУ проф. Иван Илчев. Другият проект е скучен, но предлага стройна и по-строга от сегашната схема на акредитация на висшите училища, с която вече да бъдат обвързани и редица условия пред обучението на студенти.

Както винаги, колкото повече критики има, толкова повече бързат депутатите - този път аргументът е смехотворен: да сколасат за тазгодишната кандидатстудентска кампания, за да можело българските университети да привличат повече студенти. Облечена в терминологията на футболните трансфери, същата идея беше лансирана наскоро от премиера. Софийският университет е точно срещу парламента - би трябвало народните избраници да имат добър изглед към потоците младежи, които тези дни влизат и излизат от изпити. С други думи - кандидатстудентската кампания вече е в разгара си, приемът е определен и няма никакъв начин правилата да се променят в движение. Впрочем, няма и нужда - и сега български университети предлагат съвместни програми (на чужд език) с водещи европейски университети и студентите получават две дипломи, българска и чужда. Казват, че голямото бързане всъщност е заради намеренията на един конкретен университет да "изнесе" обучението си в Кипър.

В текстовете на ГЕРБ няма и дума за качество, контрол, дипломи. Новата система за акредитация, одобрена от ректорите на държавните висши училища още преди година и сега облечена в законопроект от "Атака", говори предимно за качество и контрол. Магистри и докторанти например ще могат да обучават само университетите с най-висока оценка. Проектът правеше нов опит да ограничи летящите професори - същите, които оцеляха през няколко народни събрания в последните години. На теория поне промените можеха да означават голям скок по отношение на качеството на предлаганото обучение в българските висши училища - щяха да оцелеят само онези, които наистина предлагат качествено образование. И без това по всеобщо мнение България е твърде малка за 51 университети и колежи. Така



по естествен път системата щеше да се оптимизира,



като от нея отпаднат всички полулегални практики. Щеше да се очисти от порочните кръгове, в които се оплете през последните десет години в резултат на постоянни кръпки в закона, вечно обслужващи тесни, а не обществени интереси.

Показателно е, че законопроектът за акредитацията беше отхвърлен без аргументи по същество, просто защото имало достатъчно време да се направи нова система. Уви, и това не е вярно. Системата за оценяване на вузовете е доста по-спешен въпрос от правото им на "франчайз". Догодина изтичат акредитациите на повече от 30 големи висши училища. Ако шансът за качествена промяна бъде изпуснат, следващата възможност е чак ... през 2018 г. В интерес на образованието е подновяването на оценките да се извърши при ясна и прозрачна система. Засега обаче по всичко личи, че депутатите са на страната на други интереси - на онези, които при истинска конкуренция, основана на качеството, ще бъдат изхвърлени от образователния пазар. Вторачени в шепа чужди студенти, законотворците са на път да подминат нуждите на стотици хиляди младежи, които иначе толкова си мечтаят да се задържат тук. Качеството обаче също може да бъде трансферна стратегия. При достатъчно политическо търпение и далечен взор. У нас, уви, на политиците е присъщо само партийното късогледство.
32
3252
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
12 Юли 2011 20:44
Нищо ново.
12 Юли 2011 22:19
кьде е компьтьра на мечо пух и паролата на електронната поща
12 Юли 2011 22:25
А аз, изостаналата, не мога да се досетя - кой е тоз конкретен университет, дето ще се изнася в Кипър?!?!
А?!?!?
12 Юли 2011 22:45
И аз нямам представа, но Мишо Константинов сигурно знае
12 Юли 2011 23:07
2 години от последните парламентарни избори изглежда малцина депутати от ГЕРБ помнят, че са положили клетва "във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа".
Г-жо Стоянова! Едва ли само в последните 2 години е такава каша във системата на висшето ни УбразОвание! Това е постоянна гавра със общоприети академични постулати, т.е. със системата на висшето образование по света. Което и ние сме го имали - само че до преди 60-на години. От тогава - тъп, на за сметка на това - необорим съветски образец! Никой не желае да смени рахат със революция (в образоват. с-ма). Със стари мурви нов бърдак не става! А още повече - със стари мурви на командни позиции! Да си сменят мирогледа и чужд доказан опит да прилагат? Аз нямам веч илюзии излишни! На власт поставените папагали (whatever colour) - те имат други приоритети! Пък и са партийно обременени... Какво да очакваме от невежи? Да ни водят по пътя? Как пък не......

13 Юли 2011 01:10
Никой не желае да смени рахат със революция (в образоват. с-ма).
И какво точно трябва да бъде унищожено? А старите "мурви" - не знам какво точно имате предвид, но да са на командни позиции - проблемът е некоректно зададен. Командните позиции са изборни, а тези избори не са като онези. И защо трябваше да измествате проблема? Какво общо има съветизацията, каквото и да означава това, с тези неща
В текстовете на ГЕРБ няма и дума за качество, контрол, дипломи. Новата система за акредитация, одобрена от ректорите на държавните висши училища още преди година и сега облечена в законопроект от "Атака", говори предимно за качество и контрол.
Същите тези съветизирани училища, чрез ректорите си, искат система, гарантираща качество и контрол. И да не повтаряме нещата от статията. Но когато се издуха същината на материала настрани и се заприказват общи приказки, много встрани от нещата, редно е да попитаме - защо го правите?
13 Юли 2011 08:49
А старите "мурви" - не знам какво точно имате предвид, но да са на командни позиции - проблемът е некоректно зададен. Командните позиции са изборни, а тези избори не са като онези.
Има стари "мурви", щото няма млади "мурви". В нашата катедра и при изключително занижените критерии има само един, който може да се хабилитира. Да не говорим, че не можем да назначим асистенти. С тези заплати по 300-400 лева никой млад не иска да дойде. Една студентка искахме да я пращаме в чужбина, ама тя отказа, защото и предложили на Златните да прави сладолед за 900лв. на месец. Е как ще дойде асистент, който за тази ниска заплата трябва да бъде магистър и до 2 години да стане доктор.
Пари няма- действате.
А политиката на Игнатов си е направо лобиска - да стане той и неговите колеги по-бързо хабилитирани и НБУ да получи финансиране от държавата.
13 Юли 2011 09:00
"В нашата катедра и при изключително занижените критерии има само един, който може да се хабилитира."
Какви са минималните изисквания за хабилитация? Прости ми, не знам.
13 Юли 2011 09:01
Което и ние сме го имали - само че до преди 60-на години. От тогава - тъп, на за сметка на това - необорим съветски образец!
Абе какво образование си имал преди 60 години. Един университет в София. Никакво политехническо образование, инженери са се образовали в чужбина. При основаването на Политехниката обикновени инженери са били назначавани за професори - никаква научна работа не се е изисквала (на мой роднина са предлагали). До 70-те години не се изискваше докторска, камо ли голяма докторска дисертация за доцент и професор. Едва през 80-те години ние имаме адекватно образование и след 1989г. постепенно го съсипаха.
Нашето образование може да е по съветски, но и по германски образец. Съветското образование е по руски, а то по германски образец. Един от създателите на Руската Академия е и създател на Пруската Академия - по-късно обществотои "Кайзер Вилхелм - това е големият Швейцарски математик Ойлер, работил в Петербург, Кьонигберег и Берлин.
Когато не разбирате някои неща не се обаждайте от коневръза с вашите фантазии.
13 Юли 2011 09:04
Как тъй ще занижавате критерии? При нас са даже завишени. И пак си имаме достатъчно готови, само дето процедурите малко позамряха покрай летния сезон.
13 Юли 2011 09:07
Какви са минималните изисквания за хабилитация? Прости ми, не знам.
Сега няма да съм съвсем точен. Но когато беше ВАК за доцент в нашата област се изискваха 25 статии (15 от които в чужди списания). Сега (не задължително) мисля, че приехме само 5 статии и то може да са в български реферирани списания. Цитатите са също драстично намалени. Не ми се търсят документи, но този кандидат, за който споменах при старата система на ВАК въобще не можеше да мине, ама сега ще мине.
13 Юли 2011 09:11
Di Hexe, доколкото разбрах ти си в БАН, а не в университет. БАН по принцип са с много по-силна продукция и от там много готови. След като се надуваха фанфарите, че наука трябва да се прави в университетите, аз вечер чувам изказвания на ректорите, че ще се набляга на образованието, а не науката. И като се бастардисва БАН, вече и наука няма да имаме.
13 Юли 2011 09:12
Благодаря много!
Само не мога да разбера израза: "български реферирани списания.". Реферирани къде? В ИСИ Томсон Ройтерс?
Или имате някакъв български еквивалент на ИСИ?
13 Юли 2011 09:16
Разбира се, при БАН ще се завишават критериите. "Старите муцуни", които са станали академици даже без кандидатска, не искат да допуснат младите до гЮвеча. Пък и с намаляване на средствата в БАН... То става както като затвориш два паяка в буркан - започват лЮта битка .
13 Юли 2011 09:51
Лукчо, за българските реферирани списания - сигурно има някакви критерии за хуманитарните специалности. Няма как критериите за точните науки и за, например, фолклористиката или историята да са еднакви.
13 Юли 2011 09:55
В БАН критериите за хабилитация припокриват старите на ВАК, справка правилниците по институтите(има и изкл с по-високи). Готови хора винаги е имало и са били спирани преди от пряк началник, което сега също се случва. За мъртвилото в БАН и забавените процедури е излишно да се говори, винаги е било така за работните калинки и иначе за нашите хора. (Hexe душо ще ти пуснтат конкурс, има и по-лошо мене ме мотаят от 2008 затова имаше чантаджийство и Терминал 2. Сега са обещали да пуснат конкурс след окончателното завръщане в родния институт ). За съжаление БАН по този начин се самоунищожава, на много народ му писна и се спаси, а други институти не могат да си самопроизвеждат учени поради състава на НС.

За лобизма серготепски е дъвкано дъвкано...просто е излишно да се говори за печатниците перъчници на дипломи наречени частен университет. Но за тези цели не трябват силни университети с добра наука, затова ще си кретаме на доизживяване и само след 15-20 г. няма да има кой да обучи дори сервизен техник за най прост рентген или изотопен нивомер.
13 Юли 2011 09:56
Die Hexe, просто терминът ми беше интересен.
13 Юли 2011 10:02
pirx "Сега са обещали да пуснат конкурс след окончателното завръщане в родния институт".
Не разбрах: ти се връщаш окончателно срещу обещание??? И ако не ти обявят конкурс, а ти си изпуснал мястото "оттатък"?
13 Юли 2011 10:02
Мен не ме мотат, душа, напротив - натискат ме, а ме мързи. Пък и за чий? Не знам дали е известно, но в последните година - година и половина новото звание не ти увеличава заплатата - парЕ нЕма, та до настъпването на по-добри времена си оставаш на старата. Наесен ще стане наистина тежко.
13 Юли 2011 10:11
"Не знам дали е известно, но в последните година - година и половина новото звание не ти увеличава заплатата". Обаче ако прескочиш Терминала, е много вероятно "оттатък" новото звание, даже да е Асош. Проф., да ти увеличи заплатата. Та понапъни се.
13 Юли 2011 10:12
В БАН се опитват да запазят нивото, поне до това при ВАК, но няма да е задълго, неизбежно ще пада по очевидната причина, че няма млади хора мераклии да работят за жълти стотинки, много от институтите са страшно оголени и при следващите пенсионирания ще си отидат голяма част от най-активните хора. Само, че с идиотския закон ЗРАС т.н. "израстване" зависи освен от благоволението на директора, най-вече от бюджета - като няма пари за месечните заплати (както е в момента в много от институтите в БАН, thanks to Djankov), директорът не може да си позволи да произведе много доценти и професори. Виж, печатниците за дипломи, каквито са повечето менте университети, ще си произвеждат на конвейр игнат-професорчета - но нали това беше и целта на мумията, дето опищя орталъка за "сталинската ВАК", само и само да срине нивото до това на себеподобните си...

Луковицата- не знам дали останаха живи академици без кандидатска (поне в областта на точните науки, които са 80% в БАН, няма такива), но те, така или иначе, не са никакъв фактор в академията (това по повод "допускането до гювеча", освен, че след пенсиониране получават прословутите пенсионни добавки. Да не забравяме, че и около 1/3 от академиците и член-кореспонднети са от външни на БАН институции.
13 Юли 2011 10:15
комар, моя грешка, сведения от преди 20 - 30 години.
13 Юли 2011 11:04
Снощи, без да искам, подслушах част от разговора на няколко кандидат-студентки и се ужасих!Те не коментираха какво са писали, а как са ПРЕПИСАЛИ!Ако това са бъдещите учени на България по-добре да се закрият многото никому ненужни така наречени ВУЗ!
13 Юли 2011 11:05
Под окончателно завръщане се разбира закрепостяване в рамките на поне 6 месеца на родна земя, а аз седях в родния институт точно 3 седмици преди да се метна на голямата птица на Т2.

Оттатък сам по договор и не съм на постоянна позиция и така ме устройва за сега. Под български реферирани списания според НС на института се разбират тези, които се индексират в scopus и ISI, като пак се прави разлика за списания с или без IF.
13 Юли 2011 11:45
Имам чувството, че навсякъде се опитват да задържат нивото от старите изисквания на ВАК, даже някъде се прекалява - напр. искат предварителни рецензии още на вътрешната защита. Самата процедура е много облекчена, което е добре, макар че по-друго е да се мине пред СНС от 25 души, отколкото пред жури от 5 или 7 души. Но, основният проблем е ниското заплащане, което в крайна сметка ще доведе до закриване на много университети. Процесът е необратим. Появява се един страничен ефект - в малките градове, в които има университети или филиали, заплащането е приемливо, както и докторантската стипендия, те ще устискат и ще се пренасочват към университетите в големите градове. Както и да го гледаме, при цялото ми уважение към малките градове, това ще напълни някои университети с преподаватели от този тип. Но, такъв е животът
13 Юли 2011 11:50
Към горните колеги. Колеги, тук не обсъждаме опциите за индивидуалното спасяване, а проблем, с повече или по-малко, обществен характер.
13 Юли 2011 12:57
В провинциалните университети едва ли сте се променят нещата, ще си останат пашалък на местния велможа и толкоз. Масата хора там са си доволни от заплащането и начин на живот. Като пример хабилитиран в Благоевдрад взима два пъти повече отколкото старши в БАН и пей сърце, евтин живот папагалски лекции, студетнки и ...дотам т.е. за нещо по-амбициозно не става.

Интересно че в Русия западат институтите в Питер и Москва, защото няма млади хора, а звената на РАН в Иркут ск и Новосибирск стават все по-силни, но там матр'яла е друг. В България това е невъзможно поради ред причини.
13 Юли 2011 13:20
добри заплати и ще има конкуренция.
В момента младите изтичат между пръстите ни, защото държавата смята, че пари за футбол са по-нужни, отколкото за наука и изкуство.
Стигнахме до положението, шофьор и общак на строеж да получават повече от професор, а на един простичък човек като му дадеш пари, го стимулираш да мисли, че е възнаграден за това което е, собено сравнявайки се с мизерстващи учен или университетски преподавател.
На косъм съм да основа организация, която да се бори за признаването на преподавателите и учените за дискриминирано малцинство.
13 Юли 2011 13:44
генетко, така е когато те управляват простаци с бели якички и дебели "портмонета".
13 Юли 2011 14:38
А, качеството на образованието в "провинциалните" (по дух) университети рязко ще се повиши... Според новите им правила, за да станеш професор там, задължително трябва да си имал 2-3 защитили докторанти ... от същия университет
13 Юли 2011 16:00
pirx, благодаря.
13 Юли 2011 16:05
Ако някой вярва, че положението на учените (в БАН‌ или извън него) ще се оправи, е просто непоправим оптимист. Не ми се вярва да има тук такива. Изходът е ясен. Успех при пътуването.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД