Около 160 басейна на територията на община Варна работят незаконно в разгара на сезона. Стряскащата статистика излезе след смъртта на 13-годишното германче Сара, коeто бе засмукано от аспиратор на плувен обект в курорта „Златни пясъци". От всичките 230 басейна в морската столица и близките комплекси са разрешени само към 70. „Но и останалите работят", заяви шефът на водното спасяване към БЧК-Варна Леврентий Силов.
Проблемът с охраната и пригодността на бесейните се дискутира дълги години. Всяко лято „картинката" се повтаря. За да може да функционира басейн, той трябва да бъде одобрен на място от междуведомствена комисия. За целта собственикът до края на май трябва да подаде искане за разкриване на обекта. След това комисията тръгва на обиколка, но до края на сезона не може да ги обходи всичките. Нещо повече - самите хотелиери дори не си правят труда да подадат заявление. Причината, че трябва да платат около 200 лв. такса на общината, а и да инвестират в спасители, удобство и безопасност. Тях никой не ги проверява. Комисията обикаля само собствениците, които са подадали молби. Във Варна това лято са 110.
„Имахме случай преди, в който собственикът подаде заявление на 1 септември. Тогава се беше сетил човекът", съобщи Силов. В случая с трагичния инцидент собственикът на басейна е подал документи на 24 юни и би трябвало да не работи, докато не получи одобрение, но го е отворил.
Според спасителите решението е в ангажиране на общински и държавни служители, които постоянно да обикалят обектите. „Както постоянно се правят проверки на магазини и ресторанти, така трябва и за басейните", смята шефът на водното спасяване.
240 лева = човешки живот...
------------------------------- ----
Блогът на Генек