Министерството на правосъдието се бави с обявяването на обществена поръчка за ремонта на сградата, в която трябва да се пренесе част от най-големия и натоварен районен съд в страната - Софийският. Той е пред блокиране, делата трудно се съхраняват и обработват, а постоянно се увеличават. През м.г. в СРС са постъпили над 102 000 граждански и наказателни дела. Магистратите нямат право да стачкуват ефективно и затова обмислят символичен протест, който обаче едва ли ще доведе до нещо.
Още преди година кабинетът отпусна пари за ремонта на сградата на бившето ГУСВ на бул. "Цар Борис III" , но неясно защо още нищо не е направено. Това е поредното правителство, което обещава, но не решава проблема на СРС.
„Независимо от това дали властта си изпълнява задълженията, ние ще продължим да работим, но негативите ще бъдат понесени от хората, които търсят правосъдие", коментира пред „Сега" председателят на съда Красимир Влахов.
Неизвестна е и съдбата на 3-годишния договор с "Енемона" за 184 млн. лв., сключен на 29 декември 2008 г. от тогавашния министър на правосъдието Миглена Тачева. Срещу тази сума фирмата трябваше да събори сграда на ГУСВ и да построи там нова съдебна палата за районния съд и районната прокуратура. След като ГЕРБ пое властта новото ръководство на правосъдното министерство даде този договор като пример за неоправдани разходи и се закани да търси развалянето му в съда. По него вече са платени около 5 млн. лв., без да е свършено нищо, разказаха запознати пред „Сега". Юристи обясниха, че този договор е недействителен, тъй като липсва решение на кабинета за разпореждане със сградата, която е публична държавна собственост. Въпреки това обаче висящото положение с тази поръчка блокира обявяването на новата. Ако отпуснатите за ремонта 7 млн. лв. не бъдат усвоени до края на 2012 г., те ще се върнат в бюджета на съдебната власт.
------ТАЙНИ
От правосъдното министерство прецениха, че въпросите за сградата на СРС не могат да бъдат зададени през пресцентъра и отговорите трябва да се търсят по Закона за достъп до обществена информация, което отнема поне 2 седмици. По същия ред бяха препратени и питанията във връзка с ремонта на сградата на ул. „Черковна" в София, където ще се помещават специализираните съд и прокуратура. Оказа се, че е тайна коя фирма е спечелила поръчката и ще прибере парите за ремонта й. Заради мерките за сигурност при изграждането на съдебните сгради се обявяват специални обществени поръчки, които не вървят по общия ред и на практика няма реален конкурс.
|
|