Ден след като стана ясно, че само „ЛУКойл Нефтохим" не е монтирала измервателни уреди на акцизните си складове, шефът на Агенция „Митници" Ваньо Танов даде 3 месеца отсрочка на компанията, за да се поправи. Едва след монтирането на уредите всеки литър гориво, който влезе или излезе от данъчните й скадове, ще може да бъде отчетен. „В момента тече огромна проверка. Тя е 24-часова и ще продължи 3 месеца. Когато приключи, ще бъдат констатирани и нарушенията. Ако след проверката те все още не са поставили измервателни устройства и не са ги свързали с нас, ще им бъдат наложени законовите санкции", заяви митничар № 1 пред „Сега". Наказанието за това провинение е отнемане на лиценза, напомни той. Същата е санкцията, ако уредите не подават данни към митниците.
От агенцията отказаха да коментират защо прилагат двойни стандарти към петролните компании. „Ако затворим „ЛУКойл Нефтохим", е все едно да затворим цялата държава", обясниха само подчинени на Танов. Срокът за поставяне на устройствата изтече на 26 юни. От обясненията на Танов се разбра, че „ЛУКойл" не е успяла да се вмести в него, тъй като са необходими огромни средства за монтирането на стотици измервателни устройства. До редакционното приключване на броя обяснение от рафинерията не дойде.
Идеята за онлайн връзка с митниците е именно на големите петролни вериги, които от години твърдят, че са готови сами да я финансират, защото губят много пари от бензиностанциите, продаващи контрабандни горива. "Действително за компания от ранга на "ЛУКойл" внедряването на такива уреди може да е струвало от порядъка на няколко милиона лева, но спрямо оборотите й това са разходи, които могат да се покрият в рамките на няколко месеца. Т.е. трябвало е да бъдат покрити още през 2010 г.", бяха категорични експерти пред "Сега". Преди няколко месеца превозвачите и фирмите, вносителки на горива, се оплакаха, че точно новите изисквания за митническите складове са една от причините за високите цени на горивата.
В момента над 70 митнически служители са в трите най-големи данъчни скалда в Бургас - производствената площадка на „ЛУКойл Нефтохим", „Нефтено пристанище Росенец" и „Петролно-снабдителна база Карнобат". Хората на Танов вече са осъществили пълен контрол над всички точки, от които влизат и излизат енергийни продукти. Ще бъдат проследени и всички документи и декларации.
Проверката започна няколко дни, след като премиерът Бойко Борисов обяви пред „24 часа", че има съмнения за заобикаляне на плащанията от страна на търговци на горива, като обмитяват в Румъния внасяните от Гърция количества. „Там обмитяват за жълти стотинки и връщат горивото обратно", обясни Борисов.
------ПРОЗРАЧНОСТ
Данъчните складове функционират на принципа, че налози се плащат, след като стоките напуснат склада и тръгнат към пазара (действа така нареченото отложено плащане на акциз). Ако няма измервателни уреди, всеки собственик на склад може да обявява каквито количества поиска и да си спести плащането на акциз.
Три месеца начи..
Днеска сме 13.07, следователно срокът изтича на 13.10
Точно!