:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,866
Активни 629
Страници 12,431
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Инфлацията (не)възможна

На пръв поглед цяла Европа е потънала в дълбок размисъл как да пребори дълговата криза, в която затъват една по една страните от стария Запад. Но всеки, който се опита да навлезе по-дълбоко в проблема, за да потърси възможни алтернативни решения, стига само стената на официалната версия: един за всички - всички за един; няма да допуснем да фалира нито една страна и нито една банка в целия Европейски съюз! "Евро плюс"! На естествения въпрос какво става, ако след Исландия, Ирландия, Гърция, Португалия в дълговото блато затънат Италия, Испания, Белгия или - не дай Боже - Франция? Какво ще стане, ако не стигнат средствата по плана "Евро плюс". Не трябва ли всички



да обмислим план "Б",



за който вече открито говори вещият във финансовите кризи г-н Джордж Сорос? Но и г-н Сорос споменава плана "Б", без да ни обади какво има предвид. Всъщност всички знаем какво ще се случи, ако Евросъюзът не овладее реалната опасност от държавен фалит на страни от еврозоната. Но никой не говори за неизбежното следствие, сякаш е наложено табу да се споменава очевидната опасност - освен за да се отрече. За възможното задълбочаване на европейската дългова криза се говори само в стилистиката на вицовете за Радио Ереван. Попитали Радио Ереван какво ще стане, ако ЕС не удържи затъващите държави. Ние не знаем, отвърнало радиото, но питайте в печатницата. Попитали и Радио Дойче веле как еврозоната ще се справи с кризата. Ето какво казало то: "Ако Гърция и Португалия бяха изпаднали в криза, без да са членове на еврозоната, нещата нямаше да са така трагични, както сега. Драхмата и ескудото просто щяха да бъдат обезценени, което днес за съжаление не е възможно." (Ролф Винкел по "Дойче веле", в. "Стандарт" 15.07.2011, стр. 13). Ето ви плана "Б" в цялата му яснота и простота. Винаги, когато са изпадали в дългова криза, държавите са опразвали джобовете на поданиците си с помощта на печатарската машина и инфлацията. Г-н Винкел обаче ни утешава, че обичайното решение "днес... не е възможно". Ама съвсем, съвсем си е възможно.



Инфлацията е неизбежният изход,



когато властващите нищо друго не направят. Тя е ultima ratio - онова, което се случва (от самосебе си), когато нищо друго не успее (разумно) да се наложи. Никаква тънка политика не се иска: Печаташ пари да плащаш старите заеми, валутата се обезценява, а с нея и всички обещания на държавата по т.нар. социален договор. Спестените пари са си по сметките, хем изчезват, защото с тях вече може да се купи в пъти по-малко. Пенсиите и заплатите уж никой не е намалявал, но същите пари не стигат за досегашното потребление. Инфлацията е елегантен начин на облагане, кражбата се скрива зад монетарната илюзия. Следвайки поуките от историята и хитрият г-н Сорос, и всички специалисти по фундаментален анализ на финансовите пазари, очакват страните от еврозоната да посегнат към инфлационния данък, след като не успеят да се разберат по друг начин да се справят с дълговата криза. Затова отскоро се предлагат несметен брой финансови продукти, които доход почти не носят, но били защита от инфлация. Но в еврозоната има



сериозна пречка пред инфлационния план "Б",



с която финансовата история досега не се е сблъсквала. Паричният суверенитет е извън властта на задлъжнялата държава и може да се упражнява само съвместно от няколко държави, чиито представители фактически контролират Европейската централна банка. А държавите, които държат паричната власт в еврозоната нямат никакъв интерес да ограбят собствените си граждани, фирми и банки в полза на закъсалите си партьори по еврозона. По-скоро ще зарежат еврото и ще напуснат еврозоната, отколкото да съсипят собствената си икономика и да разбият политическата си система заради чужди дългове. Пределът на европейската солидарност е там, където интересите на общността застрашават собствените интереси на доминиращите я велики сили. За да защитят стопанството си, те са готови да предприемат дори пагубни за фалиращите страни мерки, например като ги поставят във валутен борд. Достатъчно ще е да спрат рефинансирането от ЕЦБ срещу ценни книжа на задлъжнели държави от еврозоната. Затова съм убеден, че



инфлационен взрив няма да има,



би било икономическо самоубийство да го допуснат онези страни от еврозоната, които са в състояние да обслужват външния си дълг и да поддържат стабилен финансовия сектор на икономиките си. Те всъщност засега печелят от затрудненията на съседите си. Този извод е лоша новина за свръхзадлъжнелите страни, а и за техните кредитори. Вместо чрез лесното инфлационно решение за сметка на ограбване на спестителите, съкращаване на фиксираните и орязване на текущите доходи, дълговият проблем ще трябва да се реши по трудния и болезнен начин, т.е. да се плати или да се изпише на загуба в близки до днешните реални стойности. За повечето длъжници това ще е връщане на икономическото развитие с десетилетия назад.
91
6286
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
17 Юли 2011 19:36
Вместо чрез лесното инфлационно решение за сметка на ограбване на спестителите, съкращаване на фиксираните и орязване на текущите доходи, дълговият проблем ще трябва да се реши по трудния и болезнен начин, т.е. да се плати

Да де
17 Юли 2011 19:56
Винаги, когато са изпадали в дългова криза, държавите са опразвали джобовете на поданиците си с помощта на печатарската машина и инфлацията. Г-н Винкел обаче ни утешава, че обичайното решение "днес... не е възможно". Ама съвсем, съвсем си е възможно.

Мдам, всичко е възможно с изключение на това водата да потече наобратно, оцелелите мутрите от прехода да върнат парите, а некои другари да спрат да плачат по погребенията на утрепаните мутри...

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
17 Юли 2011 20:00
Затова съм убеден, че инфлационен взрив няма да има


Е то вече има, ти откъде мислиш че ЕЦБ взима пари да изкупува Гръцки и Португалтски дълг, а от скоро Италиянски и Испански.
17 Юли 2011 20:03
Винаги, когато са изпадали в дългова криза, държавите са опразвали джобовете на поданиците си с помощта на печатарската машина и инфлацията
Не винаги! Има планове В и Г. План В при наличие на подходящо въоръжение кризата се прехвърля в суровинно-богата държава. Последен нагледен пример -Ирак.
План Г - национализация на банките и конфискация имуществото на собственици и управители на банки за нарушаване на държавни норми.
А и няма нужда да се плаща! Няма никакъв смисъл да се наливат пари в една неработеща и нереформирана система (мотото на либертастите) като банковата . Първо фалит на банките, раздавали кредити безрасъдно. Второ нови правила за наемането на национални и надционални валути (кредитирането с чужди пари). Трето, абсолютна забрана за припарване до финансови активи на фалира пишман-банкери. Чак тогава, ако сметката не излиза ще се плаща с инфлацията.
Все пак трябва да се убедим, че няма да се пръкват банкери, раздващи на себе безумни бонуси за рекордна "отрицателна доходност". Нъл тъй, другари пишман икономист либертасти*?

* либертаст - педераст с бурна активност за либерална пазарна икономика и като такъв никога не може да създаде плод/поколение/икономически растеж от тая си активност .
17 Юли 2011 20:06
Точно се чудих как да формулирам единствената смислена опция, но Аполитичния я е написал в т.Г. Сегашната система няма нужда да се спасява, а да се промени.
17 Юли 2011 20:19
Резюме:
Жабета ще се ручат.
Някъде по-малко, другаде - повече.
У нас - най-повече.
17 Юли 2011 21:03
Миналата седмица жената се върна от Атина с категоричното твърдение - "При тях криза няма, намалили им с по 100 евро заплатите на държавните, и им резнали 13-та и 14-та заплата!"
Поисках по-подробно разяснение, но бидох затапен на момента - "Иди и виж!"
Ами ше ида, няма само тя да ми се мандахерца из гръчко, а аз тука да опъвам каиша като последния серсемин.
17 Юли 2011 21:06
A, стига се пени и си стой тук на дупето, гледай си рахата без жената и не се изживявай много като сламен вдовец, ами вземи, че живни малко

Редактирано от - svetulka на 17/7/2011 г/ 21:07:37

17 Юли 2011 21:07
Ех, тази борба неувяхваща... мао-мао, хо-ши-мин и де ту гуерида пресенсия, команданте че гевара, ерой дел пополо
Няма планове Г, Д и Ер малък, няма я революционната ситуация. Планът е да помачкат гърците, а през 2014 ЕФФС да им "разсрочи" 50-на милярда до края на текущото столетие. Ефектът за гърците е ясен - поне едно поколение не трябва и да помисля вече за комунистически екстри като пожизнена държавна "работа" при 25-часова седмица, законно бачкане на часно и ранна, но мазна пенция. Нашият интерес също - твърдо за "Евро плюс". Че няма да плащаме ничии дългове е ясно, въпросът е да противодействаме на на търтеите отново да получат привилегии.
17 Юли 2011 21:13
Аз така и не можах да разбера кой е дал тези заеми на Гърция, това реални пари ли са или виртуални. Ако е второто, защо изобщо трябва да се връщат. Кои са кредиторите в края на краищата, след като всички развити страни имат дългове, някои доста по-сериозни от гръцкия?
17 Юли 2011 21:13
Нашият интерес също - твърдо за "Евро плюс". Че няма да плащаме ничии дългове е ясно
Простете
Ясно?
Откъде?
Договорите и споразуменията се сключват за да ...... не наистина незнам.
Много лековерно хвърлени твърдения - не знам на какво се дължат - собствена заблуда или ....временно заслепение подхранвано от личен интерес?
А дълговете трябва да се плащат. И ще се плащат под една или друга форма. Опцията за инфлация я има да...но има един малък проблем с име ресурси - ресурси от които всички се нуждаем, а малко хора предлагат. Мина времето когато няколко танкера се доставяха на цената на един изтребител или малко шарена напечатана хартия .... мина и времето когато обществото можеше с лека ръка да се лиши от "евтините" дранкулки на работилницата.
Ето и затова ще има някаква комбинация - свиване на колана, плащане и до някаква степен инфлация... но докато има зависимост от въшни ресурси - никой няма да си позвлои да убие хартията която ги доставя, просто защото после става по зле.
17 Юли 2011 21:27
категоричното твърдение - "При тях криза няма, намалили им с по 100 евро заплатите на държавните, и им резнали 13-та и 14-та заплата!"

16% рязване плюс некомпенсирането /4% през м.г./ са кръглите "минус 20%". Сега. През септември трябва да махнат от конституцията (!) комунистическите "придобивки" за държавните тунеядци и да резнат още 20% доходи през 2012. Това е планчето и аз също мисля, че въпросната хигия не е криза, а най-обикновено вкарване в пътя. Малко по-категорично
17 Юли 2011 21:35
Ей, ти да не си Манрико?


И аз да попитам - кой ги е дал тези заеми? На кого да ги връщат? На банките? По-добре не.
17 Юли 2011 21:36
Вместо чрез лесното инфлационно решение за сметка на ограбване на спестителите, съкращаване на фиксираните и орязване на текущите доходи, дълговият проблем ще трябва да се реши по трудния и болезнен начин, т.е. да се плати или да се изпише на загуба в близки до днешните реални стойности

Убо де. Шом нема да има хиперинфлация и съкращаване на разходите, къф шъ е трудния начин?
17 Юли 2011 21:37
burning daylight, според теб излиза, че нашите държавни тунеядци за да ги "вкарат в пътя", ще тряба им увеличат заплатите около три пъти, СРЗ да стане поне 1500 евро, а средната пенция около 700 евро!
"Ох баня, ох кеф,
в гръцката баня..голям кеф!"



Редактирано от - OLDMAD на 17/7/2011 г/ 21:44:57

17 Юли 2011 21:37
В момента всички страни по света са в дългова яма. Общата задлъжнялост е около $40 трилиона. Половината от тях се падат на САЩ ($14 трилиона) и Япония ($6 трилиона). Следва Канада.
На този фон, задълженията на Гърция или Португалия са буквално капка в морето. А просяците от развиващите се страни (като България) ще пукнат от глад, продължавайки да затягат, заради колониалните си администрации, колана.


"Докторе"Хърсев, решението не е инфлацията (за да си напълни пак джобовете евреинът Сорос), а връщането към златния стандарт.Така ще се затвори не само х'американската, а и всички останали печатници.


...Ето за това "еретично" виждане на Строс-Кан му измислиха ку*венския компромат.


Нашият интерес също - твърдо за "Евро плюс".

Науме, вземи се гръмни!

Редактирано от - Doctora на 17/7/2011 г/ 21:43:06

17 Юли 2011 21:43
Нашият интерес също - твърдо за "Евро плюс". Че няма да плащаме ничии дългове е ясно
Простете Ясно? Откъде?
Договорите и споразуменията се сключват за да ...... не наистина незнам.
Много лековерно хвърлени твърдения - не знам на какво се дължат - собствена заблуда или ....временно заслепение подхранвано от личен интерес? А дълговете трябва да се плащат.

Заблуда има и тя е в "тълкуването", че участието ни в Пакта за стабилност означава България да плаща дълговете на Гърция. Откъде накъде?
17 Юли 2011 21:52
Стана ясно, че еврото е една недомислица. Не че не трябва да го има, но не са премислени всички възможни ситуации и съответните решения. Колкото до лева, ако искахме за демонстрираме стабилност, можеше да е вързан за швейцарския франк, валутата убежище.
17 Юли 2011 22:03
Ей, ти да не си Манрико?

Лянчата е
17 Юли 2011 22:04
Заблуда има и тя е в "тълкуването", че участието ни в Пакта за стабилност означава България да плаща дълговете на Гърция. Откъде накъде?

Любезни,
Не се наемам да тълкувам документ докоито нямам достъп.
Ще си позволя обаче да цитирам това тук
Натиснете тук Remarks by Herman VAN ROMPUY, EUROPEAN COUNCIL, 24 March 2011
" Furthermore, we have undertaken to guarantee collectively the financial stability of the Eurozone. We today adopted the final decision on the European Stability Mechanism. After national approvals, this decision will clear the road for the successor to the temporary Facility (EFSF). We confirmed the "operational features" of the permanent Stability Mechanism. We will make sure that 500 billion euro is available with triple-A status. We have agreed to ensure that the temporary Facility has an effective lending capacity of 440 billion euro. It will be in place in Jun"
Това не е мое тълкуване, а преводът струва ми се е достатъчно ясен.Що се касае до пропорционалността на експозицията ни в този механизъм, коментарите намирам излишни.
17 Юли 2011 22:07
В момента всички страни по света са в дългова яма

И на кого дължат парите? Или си е точно това, което писаха по-горе - виртуални пари, които някой иска да прибера като реални?
17 Юли 2011 22:14
И на кого дължат парите?

Ами на банките.
От 350 млрд. дълг, Гърция дължи 50 млрд. на гръцки банки, останалите - на банки от други държави.
17 Юли 2011 22:23
А банките откъде са ги взели? Да не са от виртуални операции с гарантирана от държавата печалба или поне преференциален лихвен процент? За България - 0.25% рефинансиране от БНБ и минимум 17% кредитиране.
Още нещо, гръцката армия как е въоръжена - да ни да са избягнали наложените кредити по "натовски" стандарти? Може ли един изстребител да струва повече от един пътнически Боинг? Определено когато става дума за комисионни и банкови бонуси - МОЖЕ.
Е, все някога ще се върнем в реалността.
17 Юли 2011 22:26
Няма такава песен като дългова яма за целия свят. Има пари които са давани назаем и пари които са вземани назаем. Даже и гърците не дължат нето тази сума за която се говори. Като се изчистят нещата кой какво има да взема и да дава, като се добавят и наличните активи картинката става по-ясна. Хиперинфлацията е някакво решение за отделна държава, за нещо като ЕС не е, защото нетото е доста различно за държавите вътре. Някъде е на минус, някъде не е. Разрушаването на икономическата система ще изкара всички на минус.
17 Юли 2011 22:30







"В момента, всички страни са в дългова яма"
Д обре бе Докторе, към кого са в дълг и на кого ще го плащат?Аз само разбирам защо от СБ ни пратиха тоз мишок.
Бърнинг, проблема е голям, световен, пък ти се мъчиш да ни го обясниш на кръчмарско ниво. Хайде поне заради "Кръстника" си недей.Че той и "Желязната пета " е написал.
17 Юли 2011 22:34
И аз да попитам - кой ги е дал тези заеми? На кого да ги връщат? На банките? По-добре не.

Ок. 85% от гръцкия дълг е към частни кредитори - банки, пенсионни фондове и др. - 75B към френски, 64В към швейцарски, 43В към немски и 105В към гръцки. Грубо казано, имат два проблема. Единият е дали ще се договорят за 182-та В с чуждите частни кредитори? Да. Разберете най-после, че невръщането не е изход, щом имаш дупка от 20В годишно във ВТ баланс. Вторият са 105-те В липси в гръцките финансови институции. ЕФФС се занимава само с тях, като ще ги кредитира с 28В. Как ще си ги гарантира? Не се притеснявай, Европа има 200-годишен опит в т.н. капитулации
17 Юли 2011 22:54
смея да имам някакъв опит в тези капитулации и рекапитулации, ама това да си обесняваме че поемаме задължения но оно не било много важно е малко ...от дупе боя да излиза с извинения.
да не припомняме далеч по тривиалния съвет към крайни клиенти на банките "четете дребния шрифт" /тълкуването на дребния шрифт го има по горе и го приемам за релевантно докато някои не извади линка и не тупе - ей го на финансовия механизъм на договора няма таквоз нещо/
17 Юли 2011 23:01
Бърнинг, проблема е голям, световен, пък ти се мъчиш да ни го обясниш на кръчмарско ниво. Хайде поне заради "Кръстника" си недей. Че той и "Желязната пета" е написал.

Напротив. Проблемът е кръчмарски - яли и пили, без да мислят за сметката, пък сега "Защо ни карате да мием чиниите?". Не го усложнявайте излишно.

СК, "шегичките" ти са некоректни както към мен, така и към колегата с ника "Лянча"
17 Юли 2011 23:08
Ако участваме в Евро Плюс и нещата тръгнат на зле, най-после ще имаме шанс най-сетне да получим Солунската митница.
17 Юли 2011 23:13
Да плашат българин с инфлация е като да плашиш куче със салам. Аз пък си мислех, че всички като затънат в дългове на всички българи ще им спрат заплатите докато платим дълговете им. Гледайте си живота и не си образувайте нерви от хипотези.
17 Юли 2011 23:24
докато някой не извади линка и не тупне - ей го на финансовия механизъм на договора няма таквоз нещо

Разбира се, че Ultima ratio е ваденето на договора. Но нима писанията, дето внушаваха, че почваме да плащаме борчовете на гърците, бяха на базата на финансовия механизъм на договора? Да не говорим, че има още поне две условия, за да започне изпълнението му, независимо дали ще бъде по оптимистичен или паникьорски сценарий. Пактът да бъде приет и то единодушно /процедурата тепърва ще се играе/ и да ни приемат в Еврозоната /тоже/. Казвам поне, защото наскоро ми се мерна, че Германският Конституционен съд се готви да вземе решение срещу помощта за Гърция
17 Юли 2011 23:25
В общи линии Хърсев е прав.
Особено за германците и техният страх от инфлация. Ако немски държавник пусне печатницата та да отмие дълговете - ония ще пуснат крематориум.Специално за него.
17 Юли 2011 23:28
burning daylight
... наскоро ми се мерна, че Германският Конституционен съд се готви да вземе решение срещу помощта за Гърция

Беше то... конституционните съдии отхвърлиха иска още през май - 2010, да добавя, че да не се объркаме.
"Bundesverfassungsgericht macht Weg für Griechenland-Hilfe frei

Das Bundesverfassungsgericht hat die deutsche Griechenland-Hilfe nicht gestoppt. Den Antrag auf Erlass einer Einstweiligen Anordnung wiesen die Richter ab" Натиснете тук


PS. Sorry, не съм прав. Има нова жалба пред Конституционния съд в Карлсруе, и ще я решават до есента. Нещата наистина не са ясни.


Натиснете тук

Редактирано от - Берия на 17/7/2011 г/ 23:35:30

17 Юли 2011 23:32





Бърнинг,

Ваша сияйност, бихте ли ми обяснили чий ЦК и на коя партия даде тез пари на гърците , исландците, португалците и т н за да наричаш техните финансови изцепки комунистически?И къде беше ти, когато ни сочехте Гърция за пример на просперираща страна в условията на пазарната икономика, да ни посочиш че там има комунистически изцепки. Най е лесно на фона на настоящата разруха да обвиняваме комунизма за всичко.Това ни спестява погледа в/у собствената ни некадърност.И сигурно носи дивиденти.Ай сиктир!
17 Юли 2011 23:55
Бърнинг, Ваша сияйност, бихте ли ми обяснили чий ЦК и на коя партия даде тез пари на гърците, исландците, португалците и т н за да наричаш техните финансови изцепки комунистически?

Авакуме, по-горе има статия на тема "комунистически" и прочия, която аз ще пропусна, но ти можеш да разтовариш под нея.
Много ясно казвам, какво е "комунистическо" в Гърция: 1.5 млн. "совслужащи", с конституционна гаранция за пожизнено сучене от държавната хранилка; 36-часова работна седмица /всъщност "работят" по 20-25 часа, защото имат правото да чукат и частно/; ранни и мазни пенсии /придобиват права за 6-700 евро пенсия след 15-16 години стаж/; автоматични индексации и прочия екстри, дето ги немаше и през Татово време. По-предметен пример: железниците им имат годишни приходи по 100М и разходи по 300М. Комунизъм дъге, стига да има кой да го плаща
18 Юли 2011 03:06
за който вече открито говори вещият във финансовите кризи г-н Джордж Сорос?
............................... ....................
вещият в предизвикването на финансови кризи евреин Сорос.
18 Юли 2011 03:14
Винаги, когато са изпадали в дългова криза, държавите са опразвали джобовете на поданиците си с помощта на печатарската машина и инфлацията
............................... ........................
Държавата не може да опразни джобовете на 90 процента от българското население, чийто джобове са опразнени от други, които го ограбват двадесет години. Инфлацията в България би означавала опразване на пълните джобове на грабителите. В този смисъл, инфлацията не винаги е лошо нещо. Инфлацията ще удари лихварите. Спомняме си хииперинфлацията в началото на демокрацията, когато с няколко месечни заплати си изплатихме заемите по апартаментите. А лихварите няма какво да ги жалим.
18 Юли 2011 03:26
Печаташ пари да плащаш старите заеми, валутата се обезценява, а с нея и всички обещания на държавата по т.нар. социален договор. Спестените пари са си по сметките, хем изчезват, защото с тях вече може да се купи в пъти по-малко.
............................... .....................
Социалният договор не е между държавата и народа. Той е между класата на богатите и класата на бедните. Държавата се съобразява със социалния договор, а не го създава. Хърсев ги плещи без замисляне. Държавата не е страна по социалния договор. Държавата чрез инфлацията може да обира парите на бедните, може и на богатите, въпрос на калкулация. Зависи за какво са похарчени заеми и в чии ръце са отишли и след това кои слоеве са обложени по-силно чрез инфлацията. Вземам пак за пример България- ще пострадат повече хората със сметките. който няма сметки, няма от какво да се плаши. Който не знае какво да си прави парите и ги държи по сметки, той заслужава да бъде наказан. А банките, които не знаят как да инвестират спестяванията на хората, нека бъдат наказани и те.
18 Юли 2011 03:28
Пенсиите и заплатите уж никой не е намалявал, но същите пари не стигат за досегашното потребление.
............................... ....................
Като чуеш, че Хърсев е заплакал за бедните, да знаеш, че ще пострадат богатите.
18 Юли 2011 03:33
По-скоро ще зарежат еврото и ще напуснат еврозоната, отколкото да съсипят собствената си икономика и да разбият политическата си система заради чужди дългове. Пределът на европейската солидарност е там, където интересите на общността застрашават собствените интереси на доминиращите я велики сили.
............................... ..............
Според Хърсев да зарежеш еврото е нещо лесно. Нещо като- вадиш еврото от джобовете и го хвърляш. А като зарежат еврото, дали ще останат повече "доминиращи велики сили"? Еврото им помогна добре да се нагушат, за сметка на останалите.
18 Юли 2011 03:38
За да защитят стопанството си, те са готови да предприемат дори пагубни за фалиращите страни мерки, например като ги поставят във валутен борд.
............................... ...............
Да си спомняте някога Хърсев да е заявявал, че валутният борд за България е пагубен? Според Хърсев, за България валутният борд е супердупер, а за останалите е пагубен. От този човек може ли да се търсят икономически съвети?
18 Юли 2011 03:45
Берия, по повод последният ни разговор - посипвам си главата с пепел!Явно е имало някакъв проблем с браузъра тука наистина нямах достъп.Сега всичко е наред. Давам си сметка, също така, че в очите на останалите съм изглеждал доста едностранчиво насочен...
18 Юли 2011 03:48
дълговият проблем ще трябва да се реши по трудния и болезнен начин, т.е. да се плати или да се изпише на загуба в близки до днешните реални стойности. За повечето длъжници това ще е връщане на икономическото развитие с десетилетия назад.
............................... ........................
Това е нивото на днешната икономическа мисъл, на икономистите-комисари. Дава ти решение на икономически проблем с връщане с няколко десетилетия назад в икономическото развитие. Няколко десетилетия!
Америка задлъжня при Обама за две години и като се върне назад няколко десетилетия, къде е Киро на кирия?
Ако днешната финансова система е способна на подобни поразии, то това е самоубийство. Кому са нужни подобна финансова система и финансови спецове, подобни на Хърсев?
Прогнозите на Хърсев са ялови и със сигурност няма да се сбъднат. По-вероятно е да се стигне до предприемане на политически мерки, включващи разгонване на финансовите паразити и преразглеждане на убийствените международни търговски договори.
18 Юли 2011 04:12
@Gozambo,


Знаеш колко ти се възхищавам на коментарите, но тук не си прав


Социалният договор не е между държавата и народа. Той е между класата на богатите и класата на бедните. Държавата се съобразява със социалния договор, а не го създава. Хърсев ги плещи без замисляне. Държавата не е страна по социалния договор. Държавата чрез инфлацията може да обира парите на бедните, може и на богатите, въпрос на калкулация. Зависи за какво са похарчени заеми и в чии ръце са отишли и след това кои слоеве са обложени по-силно чрез инфлацията. Вземам пак за пример България- ще пострадат повече хората със сметките. който няма сметки, няма от какво да се плаши. Който не знае какво да си прави парите и ги държи по сметки, той заслужава да бъде наказан. А банките, които не знаят как да инвестират спестяванията на хората, нека бъдат наказани и те.




Тъкмо напротив, държавата в този си вид създава условията за точно определен социален договор. Друг вид държава ще предопредели друг вид социален договор. Настоящата държава не е някакъв концепт, отделен от двете обозначени от теб групи на бедните и богатите, а е инструмент в ръцете на последните. Това, според консервативния (десен) възглед, наложен и у нас, е предпоставка и стимул за развитие на обществото. Консервативната мисъл приема, че въпросният диференциал между бедните и богатите е тъкмо моторът, който движи прогреса на обществото и без който то би се разпаднало. Тъкмо това разделение, считано зв желано, е призвана да възпроизвежда настоящата българска държава. Адекватният десен отговор, в защита пък на бедните, е социал-демокрацията. Вече изпъкна един просветен неин представител, кандидат за президент -- Ивайло Калфин. Социал-демокрацията е призвана да смекчи и заглади ръбовете на социалното противопоставяне, главно с цел да запази съществуващото необходимо (според някои) неравенство. Кое пък е истинското решение е тема на отделен дълъг разговор.
18 Юли 2011 04:41
ivo kunchev
...Явно е имало някакъв проблем с браузъра тука наистина нямах достъп.Сега всичко е наред...

Дето викат немците - "Ende gut, alles gut".
Поздрави.
18 Юли 2011 05:06
Настоящата държава не е някакъв концепт, отделен от двете обозначени от теб групи на бедните и богатите, а е инструмент в ръцете на последните.
=============================
Точно така, Биволе, държавата е инструмент в ръцете на едните или на другите или и на едните и на другите според случая, а не е страна в социалния договор. Страни в социалния договор са бедните и богатите, или по-конкретно- олигархията и широките маси от народа. Двете страни по договора се договарят кой докъде може да използва този инструмент-държавата. На всички е ясно, че в момента богатите са я обсебили.
Ти самият си противоречиш и изпадаш в позицията на Хърсев.
По твоите разсъждения, изправянето на социалния договор е свързано с борбата срещу държавата. Ами олигархията прави същото. Дай да помогнем на олигархията да катурне държавата! Борбата срещу нарушаване на социалния договор не може да мине без класова борба. Народът трябва да изземе власт от олигархията. Олигархията е обсебила властта.
Хърсев казва- държавата чрез инфлацията нарушава социалния договор. В чия полза и в чия вреда го нарушава? Социалният договор ежедневно се нарушава от олигархията, която все повече иззема властта. Олигархията ежедневно ограбва останалите, пречи им да се развиват. Олигархията чрез монополите си не позволява възникване на никакви други икономически структури, които не са под нейна власт. Ако държавата чрез една голяма инфлация удари хората с пари, то това не може непременно да се счита като нарушаване на социалния договор, а като възстановяването му. А възстановяването му означава мерки в полза на ощетения народ. Ако държавата се е нагръмкала със заеми и парите са отишли в банковите сметки на богатите, чрез източване на държавния бюджет, то обезценяването на тези пари е възмездие срещу крадците и лихварите, което работи в полза на народа.
Разбира се, социалният договор не е конюнктура, той е нещо по-трайно, той е гаранция за разпределяне на властта за дълъг период. И с една подобна мярка едва ли ще се възстанови социалният договор, който за България никога не го е имало. В България тепърва трябва да се поведат класови борби и да се установи този договор.
18 Юли 2011 05:35
@Gozambo, при наличие на държава социалният договор винаги ще е несправедлив. По-малко, вследствие на социал-демократически манипулации или повече, но все таки несправедлив. Няма държава, освен измислените "народни демокрации", която да служи на бедните в ущърб на богатите. Държавата винаги служи на богатите и е техен инструмент. Това е самата й същност. Натискът на богатите за по-малко държава не е срещу премахването й, а срещу подаването й на натиск отдолу за регулации и увеличаване на данъците, които те считат че са разпиляни пари, подарени на бедните за незаслужени от тях социални програми. Ако сме от богатите, да се включваме в тази борба, както предлагаш. Ако не, да си дадем сметка, че социална справедливост може да има само в отсъствие на държава. Това, както казах, е обширна друга тема.
18 Юли 2011 05:55
За социалният договор е ясно- класова борба за ограничаване правата и свободите на олигархията и по-точно, за ликвидирането й. Ликвидиране на олигарсите, монополите и безогледното лихварство ще допринесе за един добър социален договор.
Друг интересен въпрос е за икономическото развитие. Обзалагам се, че Хърсев не може да обясни що е това икономическо развитие, а още по-малко- какво представлява развитието.
Терминът за икономическо развитие може да служи за всичко, зависи с какво съдържание ще го напълниш. Строежът на нов квартал може да се приеме за икономическо развитие. Строежът на нов път се нарича развитие на пътната мрежа. Създаването на финансов инструмент за ограбване на хората също се приема за икономическо развитие. Икономическата ситуация, казват, се развива към лошо. И това се приема за развитие. Изобщо, толкова разтегливо понятие, че всяка промяна може да се изкара като развитие.
Според икономисти като Хърсев, Гърция се е развивала икономически досега, сега ще се върне с няколко десетилетия назад и пак ще започне да се развива. По този начин икономистите-комисари могат да ни връщат в развитието и в каменната ера и пак да ни вадят оттам. Да повторим същото развитие. Икономисти като Хърсев могат да доказват икономическо развитие, когато има загуби на интелектуален потенциял, пълен регрес на техническата мисъл, унищожаване на техническата база, изколване на кравите. За тях икономическо развитие и развитие на производствата не съвпадат.
Нещо повече, икономистите-комисари налагат икономическото развитие като заместител на общественото развитие. Веднъж след като са придобили способностите да вкарват в понятието за икономическо развитие каквото си искат съдържание и след като са наложили икономическото развитие за заместител на общественото развитие, те придобиват пълна власт и могат да правят каквото си искат с обществото.
18 Юли 2011 06:11
Въпросът за икономическото развитие е наистина много интересен. Гърция се развиваше най-добре икономически, работната сила под строй докарваща БВП и гарантираща печалби на когото трябва, когато хунтата беше опряла щик в гърба и нямаше мърдане. Като дойде свободата с Караманлис и Неа Демократиа, редът се провали с гръм и трясък, корупция и анархия завладяха съседите, та до днес. Е, какво, това (диктатурата, за да се възцари пак икономически възход) ли е целта?


Редактирано от - Бивол по калдъръма на 18/7/2011 г/ 06:58:47

18 Юли 2011 06:47
Добра идея.
Един Агустос Пиночетис би им свил сърмите. Политемигрантките - на Лъвов мост. Както съм предрекъл.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД