:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,500
Активни 707
Страници 21,065
За един ден 1,302,066
Анализ

Външната политика на Обама е калкулация от разходи и ползи

Президентът на САЩ проявява стратегическа сдържаност и следва премерена линия на международната сцена
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Барак Обама награждава военнослужещия Артър Лерой, който е загубил дясната си ръка в Афганистан. Претегляйки всички плюсове и минуси, президентът е решил, че изтеглянето от азиатската държава ще донесе повече ползи или поне по-малко загуби от оставането там.
Веднъж на няколко месеца коментаторите намират по някоя нова голяма стратегия на Барак Обама. В началото той бе антивоенен кандидат, доколкото победите му в първичните избори на Демократическата партия изразяваха последователната му опозиция срещу войната в Ирак. Но дори някои от десницата като Робърт Кагън отбелязваха, че той бил интервенционист по такива въпроси като Афганистан. Някои го критикуваха за многопосочността му, посочвайки предложенията му за сътрудничество с всички новоналожили се играчи - от Иран до Русия и Китай. Наблюдавайки енергичното му общуване с азиатските държави, застрашени от Китай, политологът Дениъл Дрезнер съвсем наскоро стигна до извода, че в основата на новата велика стратегия лежи идеята за "контраудара".

И така - каква е доктрината на Обама? По същество самото търсене на доктрина е погрешно. Доктриналният подход към външната политика вече няма много смисъл. Всяка американска външнополитическа "доктрина", с изключение на една,



бе създавана в годините на Студената война



за нуждите на един двуполюсен свят. Тогава американската политика спрямо една-единствена държава - Съветския съюз, доминираше в цялата стратегия на САЩ и бе решаващият фактор в глобалното село. Изключението тук е доктрината "Монро"*. В съвременния многополярен и многослоен свят няма централна опорна точка, която да формира цялата американска политика. Формирането на политика изглежда по-разнопосочна, колеблива и противоречива дейност, защото отделните региони изискват подходи, които не са приложими на други места.

Обама обаче има мироглед и премерен подход към международните проблеми. Неговите възгледи са открити и ясни. Още в първите дни на президентската си кампания той заявяваше, че вижда основата на американската външна политика



между идеологията и реализма



и така ясно изрази своята позиция. "Изпитвам огромна симпатия към външната политика на Джордж Буш-старши", сподели той в интервю през май 2008 г. Същата година в интервю за Си Ен Ен той още веднъж говори с възхищение за него, а също за Хари Труман, Дийн Ачисън и Джордж Кенън - заради трезвия им интернационализъм**. През април 2010 г. ръководителят на президентската администрация Рам Еманюел изтъкна пред "Ню Йорк таймс": "Ако трябва да бъде охарактеризиран, той е повече политик на рeализма като 41-вият президент Буш."

Коментаторите отделиха много внимание на реакцията на Обама към Арабската пролет, особено на речта му от 19 май, в която той очерта категоричната американска подкрепа за демокрацията в региона. Всички американски президенти са подкрепяли и ще подкрепят разпространението на демокрацията. Въпросът обаче е следният: трябва ли тази подкрепа



да включва активни действия за свалянето на недемократичните режими,



включително прилагането на военна сила?

В това отношение зад риториката може отново да видите прагматизъм в действие. След като бе хваната неподготвена от събитията в Тунис и Египет - както и много други, включително ръководителите на тези страни, - администрацията на Обама видя, че протестните акции в Египет може да постигнат успех и мълчаливо прие неизбежното. На Роналд Рейгън му трябваха две години, за да се обърне срещу Фердинанд Маркос***. Докато на Обама му трябваха две седмици, за да убеди Хосни Мубарак да си подаде оставката.

Днес е модно да се критикува Обама за липсата на последователна политика спрямо Арабската пролет.



Но трябва ли той да има такава политика?



Налице са огромни различия между положението в Тунис, Египет, Либия, Сирия и Саудитска Арабия, между американските интереси в тези страни и способността ни да влияем на събитията там. Да вземем страната, с която американските интереси и ценности са в най-остро противоречие - Саудитска Арабия. Започнеше ли администрацията настойчиво да иска смяна на режима в Рияд, започнеше ли да поощрява големи протести (а значи и нестабилността) в кралството, цената на нефта щеше да литне. САЩ и по-голямата част от развития свят почти сигурно щяха да изпаднат във втора рецесия. В същото време саудитският режим, който има легитимност, власт и много налични пари, които може да харчи, вероятно би издържал. Но тогава щеше да бъде бесен на Вашингтон. Колко ли тогава ще струва "по-последователната" близкоизточна политика?

В Либия администрацията се сблъска с потенциална хуманитарна криза, заради която вътрешната опозиция, Арабската лига, ООН и ключови европейски съюзници призоваха всички към международни действия. Администрацията намери начин да участва в многостранната интервенция, но сложи лимит на това участие. Сирия е друга история, там има режим, който твърдо и брутално контролира ситуацията. И макар да ми се иска Обама да бе огласил предпочитанието си за оставка на президента Башар Асад, заслужава да се отбележи, че същите тези хора, които искат да чуят това от Обама, го критикуват, че е призовавал за свалянето на Кадафи, без да има средства да постигне това. Или може би те искат нашата военна намеса и в Сирия, която би ни донесла четвърта война?

При всички тези случаи характерното за политиката на администрацията е внимателното пресмятане на разходите и ползите. Голямата съблазън на съвременната американска външна политика от Версай до Виетнам и Ирак се изразява в това да излезеш с гръмка декларация или да формулираш доктрината, което след това води до огромни ангажименти и разходи. Ние се отърваваме от десетилетие на подобна риторика и намеса и продължаваме да плащаме цената за тях - над 2 трилиона долара, да не говорим за огромните човешки жертви. В този контекст една външна политика, която набляга на стратегическата сдържаност, е подходяща и мъдра.



---------------------------------------

*Това е доктрината на петия американски президент Джеймс Монро, управлявал през 1817-1825 г. Тя утвърждава изолационизма на САЩ, най-вече от европейските сили, но наред с това обявява търговската експанзия на САЩ в Латинска Америка и стремеж за надмощие на целия американски континент.

** Хари Труман е президент на САЩ през 1946-1953 г., а управлението му се свързва с началото на Студената война, плана "Маршал" за следвоенното възстановяване на Европа и създаването на ООН. Дийн Ачисън (1893-1971) е бил държавен секретар на Труман. Джордж Кенън (1904-2005 г.) е виден американски дипломат и историк, посланик в СССР и бивша Югославия, считан е за една от ключовите фигури на Студената война.

*** Авторитарен президент на Филипините, управлявал страната от 1965 до 1986 г., когато е свален след народен бунт по подобие на Арабската пролет.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Вашингтон използва метода на убеждението и в йеменската криза. Президентският пратеник Джон Бренън (вляво) се срещна на 10 юли с йеменския президент Али Салех, който се възстановява в болница в саудитската столица Рияд от атентата на 3 юни, когато получи сериозни обгаряния на лицето и ръцете. Джон Бренън настоя Салех да изпълни обещанието си и да подаде оставка, вместо да се връща в страната си.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Американският самолетоносач "Джордж Буш" с 6-хиляден екипаж акостира в южното испанското пристанище Картаген в началото на юни след кратко участие в международната мисия в Либия. Вашингтон застана зад мисията, но наложи лимит на военната си намеса в Джамахирията, за да не трупа повече пасиви в прекия и преносния смисъл.
11
3109
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
17 Юли 2011 19:58
Точно така - политика между идеологията и реализма, със силни във вътрешен план социални рефлекси и открито четене на сметката пред обществото , за която тя - сметката, винаги идва, дори и някой преди тебе да я крие под масата. Обама= Диалогичност, конструктивност, отговорност.Някой представял ли си е , че логистиката на американските войски в посока Афганистан , Таджикистан, Киргизия ще бъде осъществявана в тясно сътрудничество с руските чекисти, независимо , че по много въпроси имат кардинални различия ? Някой представял ли си е преди години , че оставащите американски войски ще охраняват руските пътищари, архитекти, мелиоратори и прочие специалисти , които влизат от 2012 година в Афганистан? Взаимната сигурност по глобални световни проблеми, в условия на нарастващи затруднения за американската икономика, е най-добрата външна политика - казва президент Обама.
Обама - ДА !
17 Юли 2011 21:35
Барак Обама - общо взето път за никъде, както и предния - Джордж Буш.
17 Юли 2011 21:49
На това в последните 150 години не му ли казваха “realpolitik”.
Колко много обяснения за да се открие топлата вода
18 Юли 2011 00:40
Обама е пълен провал, само има късмет дето републиканците са кръгли идиоти и правят и невъзможното да се провалят в 2012.
18 Юли 2011 02:13
Не мисля, че Обама е провал във външната политика. Друг е въпросът, че успешно ни налъга, когато се представяше за миротворец. Всички очаквахме моментално изтегляне от Ирак и Афганистан /макар, че за Афганистан никога не е обещавал/.
И аз имам усещането, че външната политика на Обама е много мъдра. Първо- успя да спаси имиджа на Америка след авантюрите на Буш. И с Европа, и с Русия, и с мюсюлманския свят. Второ- направи такова изтегляне от Ирак, което си е живо присъствие с военни бази. Трето- Застана на правилната страна, на страната на историята в арабските революции. Четвърто- създаде кибервойските. Пето- подготвя демократизирането на Китай. Шесто-не се набута на първата линия в Либия, а впрегна най-големите критици на войната в Ирак да водят войната срещу Кадафи. И да се помъчат малко, за да видят как се е чувствала Америка. Умерен е, гъвкав е.
За вътрешната му политика подобни неща не могат да се кажат, но там причините се отнасят повече до корумпирания Конгрес и корумпираната Съдебна система. А и съветниците му от страна на прогресивните сили в Демократическата партия са много хлабави. Любимецът на Чичо Фичо- Пол Кругман и останалите кейнсианци дадоха калпави съвети. Америка похарчи един трилион по тяхните идеи и резултатът е нулев. Аз съм обяснявал на Фичо доста отдавна защо Пол Кругман и кейнсианците не са прави и каква е разликата в ситуациите сега и по времето на Великата депресия.
Истината е, че няма опозиция и няма алтернатива на досегашната вътрешна политика, защото днешните проблеми изискват решения, които нямат аналог в миналото. Всички са се хванали да критикуват централната власт и мултинационалните корпорации и да се опитват да ги променят. Никой не се сеща да критикува щатските власти и местните власти, че нищо не правят и събитията ги влачат по течението. Загуба на време е да се променят централната власт и мултинационалния бизнес. Трябва да се градят структури, бизнеси и социални програми на щатско и местно ниво и от централната власт да се изисква само децентрализация на власт и функции. Но това Обама не може да го прави.
18 Юли 2011 02:16
Обама може и да е пълен провал, но аргументите в колоната на Закария са трудно оборими...

Редактирано от - Oraсle на 18/7/2011 г/ 08:11:50

18 Юли 2011 06:57
Обамко е издънка на квадрат. С каквото се е заел - все се е осрал. Републиканците верно са мноо зле в момента. Затуй шансовете им да го изритат догодина са около 50 %.
Ако извадят читав кандидат , победата им е в кърпа вързана.
18 Юли 2011 08:09
Обама направи някои грешки и тактически загуби за да може да спечели стратегическата война, а именно името му да остане в историята. Демократити 60 години не можаха да прокарат здравната реформа и затова тя бе преоритет, макар в тактически план икономиката е моногократно по-важна.
Не знам кой си е правил сметката че Америка ще се изтегли бързо от Аф и Ирак. Това няма как да стане, просто защото е невъзможно. Ам войски, обаче, се изтегля планово, според обстановката.
Указ за закриването на Гуантанамо бе подписано от Президента, но финансирането бе спряно от републиканците в конгреса.
Обама, като цяло е сполучлив президент. Особенно ако се сравни с предишният...
18 Юли 2011 17:04
Защо все гледаме ползите от Обама за американците, а нас - кво ни грее?
Дайте да видим - за малките народи, за балканите, за нас българите - кви са ни ползите?
Gozambo , прав си, готин е Обама и да им е жив и здрав, мисли и за народа си и за икономиката и воюва със сили в САЩ, които до сега никой не е посмял да пипне...
Ама, когато ние имаме некви проблеми с македонците и тяхните тъпи претенции към Пирина и т.н., американската администрация кво праи - почесва се и накрая ЖЕРТВА НАШИТЕ СПРАВЕДЛИВИ ИНТЕРЕСИ за некви си техни съображения и планировки на ЦРУ-то.
Същото е и с проблемите ни с Турция, ми ако те бяха ударили с юмрук по масата - обезщетенията за тракийските бежанци щяха да са платени отдавна! А и партията ДПС отдавна щеше да е в историята с найните мафиотско-протекционистични похвати, ако американците я бяха разнищили в техните публични доклади...
Такъв им е похватът на Американците и към другите малки народи - интереси интереси и пак интереси (икономически и стратегически ...), например що толерират албанските и косоварските действия под претекст за демокрация - къде е демокрацията сега в Косово, пък и в Албания? Те са само извор на мафиотски кланове и организирана престъпност...
18 Юли 2011 17:54

До UNIVERS....
в тясно сътрудничество с руските чекисти, независимо , че по много въпроси имат кардинални различия ? Някой представял ли си е преди години , че оставащите американски войски ще охраняват руските пътищари, архитекти, мелиоратори и прочие специалисти , които влизат от 2012 година в Афганистан?
Да, не само съм си го представял...знаех го!
Нещата не са толкова сложни, стига да не вървиш след събитията..."калпавият "матриял в УСА-то не иска вече да мре за корпоративните интереси на ционистите....и руснаците ще го правят след 2012! Та Обама им разчиства пътя и им здава вахтата...Защо американците не искат е ясно: цветнокожите стават мнозинство, а при тях чувството за дълг е някъде около задниците им...защо руснаците ще го правят:защото тях не ги управляват руснаци и никой няма да ги пита...те винаги са гинели за чужди каузи...
Парите се прехвърлят към Русия...Обамата го избраха (и Ку-Клус-Клан тоже за да дръпне верижката на казанчето накрая...и той ще го направи!
18 Юли 2011 18:02
Май, Ноам Чомски беше го казал: "В САЩ изборите печели винаги и управлява винаги само една партия- Партията на големите пари!"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД