:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,165
Активни 441
Страници 8,068
За един ден 1,302,066
Активисти

Забравете за "Чаеното парти", задава се "Текила парти"

Новото движение иска да убеди испаноговорещите в САЩ, че трябва да гласуват и да защитават правата си
Снимка: Arizona Republic
Конгресменката ДиДи Гарсия Блейз е лицето на "Текила парти".
Ако политическото безсилие, което изпитват много латиноамериканци в САЩ - какво всъщност направи за тях президентът Барак Обама - е достатъчен повод, за да се напият, то конгресменка от Републиканската партия разбира проблемите им. Затова ДиДи Гарсия Блейз се надява да ги привлече към новото движение "Текила парти".

Звучи несериозно, но може да се окаже, че не е точно така. Напоследък в САЩ стана популярно друго политическо движение, чието име също съдържа напитка и въпреки че няма официална национална структура и един лидер, то много бързо успя да промени американския политически пейзаж. Става въпрос за "Чаеното парти".

Хората от "Чаеното парти", разбира се, са обвинявани, че приемат расистки доктрини, особено когато става въпрос за контрола върху имигрантите. Донякъде в отговор на това се появи "Текила парти", което е базирано в Тусон, щата Аризона, откъдето е избрана в Конгреса госпожа Гарсия Блейз.

Нейното движение също така е индикатор за това как двете традиционните партии - Републиканската и Демократическата - не успяват да се справят с избирателите, които с всеки следващи избори стават все по-критично настроени. Броят на латиноамериканците нараства, тъй като те са най-бързо увеличаващото се малцинство в САЩ. То се е увеличило с 43% само в последното десетилетие. Днес в САЩ има 50 млн. латиноамериканци, които представляват 16% от населението в страната.

Гарсия Блейз твърди, че целта й не е да създаде трета партия по традиционния модел, а по-скоро да окаже влияние главно върху дебатите по имиграционните въпроси, както и да стимулира латиноамериканците да участват в тях и да гласуват. Избирателната активност сред тази общност винаги е ниска, което намалява значението на гласа въпреки числеността на латино малцинството. Докато "Чаеното парти" е свързано с републиканците, то "Текила парти" си е поставило за цел



да не се обвързва с партия



Създаването му в пограничния град в Аризона едва ли е изненада, особено като знаем, че наскоро щатските власти се опитаха да приемат нов закон, който по същество задължава полицията да проверява имиграционния статус на всеки, за когото подозира, че пребивава незаконно в САЩ. Властите в щата Джорджия също се опитаха да прокарат такъв закон, но и в двата случая федералното правителство оспори в съда законите.

Първата голяма изява на "Текила парти" (алкохол няма да се сервира) трябва да се състои по-късно този месец в щата Канзас, който е далеч от границата, но има свое участие в медийните заглавия по проблемите, свързани с имигрантите. И не става въпрос само за случая, при който депутат в местния законодателен орган публично обяви, че



незаконните имигранти трябва да бъдат разстрелвани



на границата "като прасета".

На републиканците отдавна им се изплъзва подкрепата на латиноамериканците. Джордж У. Буш им обръщаше внимание, но Републиканската партия сега няма перспективен кандидат за президент, който да има добри връзки с тази общност. Това бе и една от причините много членове на партията да се опитат по-рано тази година да убедят брата на бившия президент, Джеб Буш, да се включи в надпреварата, тъй като има добри връзки с испаноговорещите. Съпругата му Колумба е латиноамериканка.

С изключение на кубинските американци, живеещи във Флорида и в Ню Джърси, от повечето латиноамериканци се очаква да имат предпочитания към Демократическата партия. Обама обаче бързо разочарова мнозина от тях заради даденото си през 2008 г. обещание да въведе цялостна имиграционна реформа през първите 12 месеца от мандата си. Почти нищо не е направено по този въпрос и даже законът, наречен "Дрийм акт" (Закон мечта), който трябваше да даде гражданство на израсналите в САЩ деца на незаконните имигранти, се препъна в Конгреса.

Ето защо Обама организира миналата седмица среща в Белия дом с лидерите на латиноамериканското малцинство и дори се съгласи да произнесе реч на годишната конференция на най-старата група на общността - Националния съвет "Ла Раса". Там той ще чуе обезпокоителни данни от анкета на "Галъп", според които подкрепата за него сред латиноамериканците е спаднала от 73% преди 18 месеца на 52%.

"Много от нас са разочаровани от обещанието, което ни бе дадено преди три години, когато президентът каза, че промяната в имиграционното законодателство ще бъде негов приоритет", казва пред испанската информационна агенция "Ефе" Джанет Мургия, която е директор на "Ла Раса". "Има много разочарование сред хората от нашата общност и президентът трябва да каже какво е направил, къде е постигнат напредък и какво още трябва да направи, за да спази обещанието си."

Конгресменката Гарсия Блейз казва, че не създава "Текила парти" като движение, насочено срещу Обама. "Няма да критикуваме политиците, както прави "Чаеното парти". Занимаваме се с гласуването и защо сме в такова положение", обясни наскоро тя. "Атакуват ни и от двете основни партии и причината за това е, че не гласуваме", добавя калифорниецът Кевин Солис, който участва в "Текила парти". "Не гласуваме на първични избори, не гласуваме и на национални избори. Имаме най-ниската избирателна активност от всички етнически групи."

Латиноамериканска организация, която се идентифицира с Републиканската партия - "Сомос рипъбликънс" - направи опит



да извиси глас



над данданията около избора на президентски номинации, като поиска един от кандидатите, бившият президент на верига пицарии Хърман Кейн, да оттегли кандидатурата си заради мнението си за имигрантите. Най-обидно за латиноамериканците бе предложението му, направено преди месец, по границата между САЩ и Мексико да бъде издигната ограда, която по неговите думи може "отчасти да бъде като Китайската стена и отчасти да е снабдена с електрическа технология".

Въпросът за имиграцията притеснява от години двете партии във Вашингтон. Президентът Буш си навлече гнева на консерваторите, като напразно се опита да прокара реформа, която щеше да засили сигурността по границите и да създаде условия за амнистиране на милионите нелегални имигранти, които вече пребивават в страната. Обама предприе мерки за укрепване на границите и увеличи броя на депортираните. Досега обаче той не е успял да намери успешна формула за статута на незаконно пребиваващите, която да спечели достатъчна подкрепа в Конгреса.

Що се отнася до името на "Текила парти", то консултантът Аугустин Гарсия, който е помогнал за създаването му, обяснява, че това е начин движението да стане по-достъпно. "Нашата култура обича хумора", каза той пред Си Ен Ен. "Не сме пуритани. Хуморът е част от политиката ни. Можехме да се кръстим например "Кафе с мляко парти". Трябва да се смеем, защото в расизма няма логика."
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Подкрепата на латиноамериканците за президента Барак Обама е спаднала сериозно в последните месеци. Държавният глава трябва да спечели подкрепата им, тъй като те са най-бързо увеличаващата се малцинствена група в САЩ.
Снимка: Сайт на "Сомос Рипъбликънс"
Латиноамериканците са разочаровани от Обама, тъй като президентът не успя да спази обещанието си за цялостна имиграционна реформа.
Снимка: Интернет
"Текила парти" набира популярност в САЩ.
9
3048
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Юли 2011 07:28
В момента на Обама изобщо не му е до латиносите! щото акулите от Уолстрийт вече си пишат домашните, анализирайки всякакво възможно развитие на финансовата криза до 2-ри август! Даже-
And even if a deal is reached in Washington, some in the industry fear that the dickering has already harmed the country’s market credibility.

останалото- Натиснете тук
21 Юли 2011 09:25
Аха, а също и оризова ракия-парти, джамейка-парти, и русская водка-парти. Ще бъде феерично, както вика един форумец!
21 Юли 2011 09:33
Обамко му се ще да е ларж , ама за чужда сметка.
Кани да черпи маалата у кръчмата , ама сметката ще я плащат децата им.
Колкото за бързо нарастващият брой латиноси в САЩ... ами представете си че на южната граница на България има държава със 100 милиона цигани. И по техната телевизия върви научно - практичен филм - ръководство за туй как да се прехвърлят на българска територия....И след некоя и друга годинка кат български граждани да определят наклона на шапката на бай Стамат.
Феерично , а ?
21 Юли 2011 10:23
VOCI, те като превземат Щатите няма да се спрат - ще тръгнат на север...
21 Юли 2011 10:33
ами представете си че на южната граница на България има държава със 100 милиона цигани.


то си е почти факт...на южната граница на ес има едно море и една северна африка, а малко по-на югоизток кюрдистан афганистан и мн. др. станове.
21 Юли 2011 11:04
Така така, дайте на негрите, латиносите, геиовете и другите хомота да управляват САЩ, и да защитават правата си. Ма няма да остане от кой да ги защитят и ще почнат да се ръфат така, както са се ръфали там, от където са избягали. А WASP ще напират къде България
21 Юли 2011 11:10
Ще напират да лапат и те, че тука са ни малко лапачите.
21 Юли 2011 16:21
Weed361, тяхната мечта по принцип си е Канада. Но прескачането наведнъж на две граници им иде множко ( засега ) затуй повечето се утаяват на 100 -300 мили от границатас Мексико. Щото колкото по-на север - толкова по-скъпо и рисковано е придвижването.
21 Юли 2011 17:58
Воци почнахте ли да строите стената вече
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД