Петър Курумбашев е роден през 1968 г. в Плевен. През 1990 г. завършва Техническия университет. Той е един от идеолозите на студентското предаване "Ку-ку" и сред създателите на СДС. Беше общински съветник от групата на БСП, въпреки че не е член на червената партия. На последния парламентарен вот беше избран за депутат от листата на социалистите.
------
- Г-н Курумбашев, вие бяхте една от номинациите на БСП за кандидат-президент, но бе предпочетен Ивайло Калфин. Има ли у левицата нагласи за победа?
- Определено има такива нагласи. Аз съм много доволен от моето участие, тъй като получих номинации от над 40 районни конференции. Аз съм трети по номинации след Ивайло Калфин и Янаки Стоилов. Мисля, че и двамата бяха много достойни кандидатури, и със сигурност аз щях да работя за кампанията на който и да е избран.
- И вие, и Калфин не сте членове на БСП. Това означава ли, че е дошло времето БСП да търси една по-широка формула за представянето си?
- Три месеца по време на тази кампания слушах теоретичния спор дали трябва да съм член на БСП или не, а не каква политика трябва да следва този кандидат. Ако приемем, че 20% от избирателите гласуват за БСП, не е лошо да помислим какво искат останалите 80%. Не искам да кажа, че 80 е повече от 20, нито че 80 е по-важно от 20. Отлично знам, че партийната терца е по-силна от 50-те на другите играчи. Така е и в живота, така е и в белота.
- Имате ли обяснение кое ви изстреля на трето място по брой номинации за президент. Какво видяха хората у вас?
- Приемам го като оценка на досегашната ми двегодишна работа като народен представител и две години като общински съветник. Давам си сметка, че само 4 г. в политиката е нищожен политически опит, за да има право човек да се кандидатира за позиция №1 в държавата. В това отношение и Ивайло Калфин, и Янаки Стоилов имат дълга и впечатляваща кариера.
- Кои според вас са силните страни на Калфин и при избора му търсен ли е паралел с кандидатурата на Меглена Кунева?
- БСП няма нужда да оглежда какви са останалите кандидати, че да се наглася по тях. Може би другите имат нужда да поглеждат какъв е кандидатът на БСП и да си правят някакви сметки. Факт е, че ние не чакаме нашия основен опонент, за да видим кого ще издигне. Ивайло Калфин е един от много малкото хора, които са били в изпълнителната власт, за които не може да бъде направен какъвто и да е коментар за корупция, конфликт на интереси или непрофесионализъм.
- Вечният недоволен Янаки Стоилов каза, че някаква странна коалиция в БСП излъчила Калфин. Коя е тази коалиция, знаете ли?
- Не, не съм запознат с коалициите в БСП. Вярно е, че вътре има поне още стотина подводни течения, но аз не бих влизал в конфигурациите, довели до избирането на Калфин. По-скоро бих призовал всички, които са харесали и мен като кандидатура, и Янаки Стоилов, да подкрепят Ивайло Калфин. Нямаме време сега два-три месеца да се сърдим, а после два-три месеца да се навиваме, че трябва да работим за Калфин, защото през това време ще дойдат изборите.
- Очаквате ли Бойко Борисов да е кандидатът на ГЕРБ за президент?
- Аз лично бих се радвал, защото това ще бъде първата загуба за Бойко Борисов. На него му предстои поредица от горчиви загуби и тази ще бъде първата.
- Съжалявате ли, че ако той се кандидатира, вие няма да сте опонентът срещу него с пиперливия си език?
- Надявам се, ако не се кандидатира, да се срещнем с него през 2016 г. Той твърди, че тогава щял да се кандидатира. Само че тогава резултатът ще е съвсем разгромяващ.
- Ако трябва да кажете в три изречения вашата есенция от доклада на ЕК, какви ще са те?
- Никой от олигархията не е засегнат. Никой от големите шефове на организираната престъпност не е засегнат. Нито един дилър на дрога от високите нива не е пипнат. Този, който дойде с призив за борба с корупцията и организираната престъпност, е на върха на корупцията днес.
- Да, но Бойко Борисов твърди, че този доклад е комплимент за него?
- Не съм чул нещо, което Бойко Борисов да не отчита като комплимент за себе си. Той трябва да престане да чува собствения си глас и да започне да чува други гласове. Но вместо това забелязвам едно допълнително самовлюбване, което между другото е характерно за всеки отиващ си премиер. Кога ще си отиде ГЕРБ, зависи в някаква степен от президентските избори. Ако ги спечелим ние, през пролетта ще има парламентарни избори. Ако не ги спечелим, агонията им ще продължи малко по-дълго.
- Докога?
- Зависи от резултата на президентските избори.
- Какви са шансовете на левицата да спечели президентския вот? Засега социолозите не ви дават такива надежди.
- Две неща. Едното е, че по-малко от 1/3 от българските граждани харесват това управление и повече от 2/3 не го харесват. Ако кандидатът на левицата успее да обедини тези 2/3 и ако успее да превърне тези избори в референдум за досегашното управление на ГЕРБ, смятам, че неговото явяване на втори тур е сигурно.
- Няма как да се случи една такава победа, ако този кандидат няма много силна кауза. Има ли такава?
- Каузата е много проста. Тя е за хората, които са се борили за демокрация в последните 20 години. Ние трябва да спрем зачеркването на демократичните ценности в България, налагане на полицейските подходи, потъпкването на парламентаризма, насаждането на езика на агресията и омразата. Кандидатът трябва да върне и разговора към това какво да произвеждаме, как България да бъде по-богата държава. Така че каузата е да се върнем към нормалността.
- Вие сте член на комисията по екология. Лобистки ли е според вас новият закон за отпадъците и съгласен ли сте, че някой го пусна сега, за да предизвика протести и да ескалира напрежение в страната?
- Това е една от най-мазните "топки", които са идвали в българския парламент. Но всъщност правителството, пак под маската на европейско хармонизиране, по подобие на закона за ГМО иска да преподреди бизнеса на тези, които се занимават с търговията на черни и цветни метали, и иска да го даде на една конкретна фирма. Ако случайно законът мине на първо четене, ще предложа лично министър-председателят да издава лицензите на фирмите, които могат да се занимават с този бизнес. Иначе има абсурд, пренесен и от сега действащия закон, който казва, че такава търговска дейност може да се извършва само на територията на общини с приет общ устройствен план (ОУП) и това са само 30 общини. А в останалите 230 какво ще правят? Всички, които работят там, трябва да си закрият бизнеса, всички 14 000, ангажирани в тази дейност, трябва да си загубят работните места. Въведено е идиотското изискване общините да организират такива площадки. Те нито имат ресурс, нито знание как да организират такива площадки. Има изискване гражданите безвъзмездно да предават тези метали, което няма как да се случи. Гражданинът трябва да натовари старата си печка и да я закара на 2 или 3 км извън града, за да я предаде безвъзмездно. Прави впечатление, че лично министър Караджова се ангажира с този закон, както и зам.-министър Манева. Досега това се е случвало за един или два закона в областта на екологията. Явно имат сериозна поръчка.
- И все пак защо му е на правителството да предизвиква протести в страната, да настройва преди изборите всички роми, които се прехранват с предаване на вторични суровини. Какъв е огромният интерес, заложен в този закон?
- Огромният интерес е корупционният елемент. Вместо да взимат рушвет от 50 или 100 малки фирми, по-добре е да го вземат от една голяма фирма, която да концентрира тази дейност. Като казахте роми, се сетих, че едно от нещата, което е записано в закона, е, че всички разплащания в бизнеса с вторични суровини трябва да се извършват по безкасов път. Първо знаем, че има изискване в закона само плащания над 15 000 да са по безкасов път. И, второ, тези хора, които се занимават с тази дейност, просто никога не са чували, че могат да имат банкова сметка.
и сред създателите на СДС
Въх!
Седераст!