Насред финансовата криза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков заряза началника си Бойко Борисов и спря да се появява с него в Европа. Миналата седмица той даде в Лондон солови изявления за няколко западни медии, с които ясно се разграничи от наивитета на премиера да слуша предписания от Брюксел как да направи България удобен член на еврозоната. Никаква хармонизация на данъците!, отсече министърът и отхвърли възлово изискване на пакта "Евро+", към който Борисов присъедини държавата "безрезервно".
От февруари Дянков не е стъпвал в Брюксел на заседанията на Съвета на финансовите министри в ЕС (ЕКОФИН). На срещите на високо равнище на Европейския съвет той не придружава премиера дори когато се вземат изключително важни решения за финансовото бъдеще на ЕС и България. Когато Борисов записа държавата в пакта "Евро+" и я натовари с чужди дългове за 6 млрд. евро, се вслуша в мнението на външния си министър Николай Младенов, но не и на финансовия министър.
Другите държави бяха започнали да си мислят, че вицепремиер и финансов министър на България е Боряна Пенчева (заместничката на Дянков), която на двете последни заседания на ЕКОФИН през май и юни бе представена с титлите на Дянков и затова фигурираше в официалните документи като "вицепремиер и министър на финансите". Правителството си затвори очите пред тази повтаряща се грешка и не сметна за необходимо да се обади за поправка. Получи се разделение на труда - заместник-министърът работи на международен терен, а министърът - само на вътрешен. Именно Боряна Пенчева първа разгласи след Европейския съвет на 23-24 март, че покрай "Евро+" България поема финансови ангажименти и по свързания с него Европейски механизъм за стабилност (ЕМС). Тогава тя призна само за една скромна вноска от 300 млн. евро (в действителност 350 млн. евро) в капитала на ЕМС, зад която обаче стоят "изискуеми" 3 млрд. евро. Тези числа са валидни за първите 12 години от участието на България в "Евро+", след което нарастват двойно. Механизмът стартира от юли 2013 г. и България пропусна да заяви, че няма да участва в него, а ще влезе само в политическия му инструмент "Евро+".
Едва след като се разчу
към какво безумие се е запътил Борисов,
Пенчева започна да замазва истината и след последния Европейски съвет на 23-24 юни заяви, че "смесването на пакта "Евро+" с Европейския механизъм за стабилност е неадекватно". Неадекватно е, но трябваше да го каже най-напред на премиера Бойко Борисов, както постъпи Дянков, който до последно се съпротивляваше срещу поемането на ангажименти от България за спасяване на финансово закъсали държави в еврозоната. В нито един европейски документ не личи, че България разделя "адекватно" ЕМС от "Евро+".
Бюлетин на дирекция "Икономическа и финансова политика" към МФ, наречен "Основни икономически и политически решения в ЕС: юни 2011 г.", ни запознава с резултатите от последния Съвет на ЕС. В него се казва: "Министрите на финансите постигнаха съгласие по Договора за Европейския механизъм за стабилност (ЕМС). Бъдещият механизъм ще бъде създаден за запазване на финансовата стабилност в еврозоната като цяло. Той ще замени в средата на 2013 г. сега съществуващия временен модел... Предвижда се механизмът да разполага с внесен капитал и капитал при поискване... Държавите извън еврозоната могат да участват в операции, провеждани от механизма, в случай че желаят." Няма друг правителствен ръководител, който да заяви така категорично като Борисов в Брюксел, че желанието му е "безрезервно". Единствената му уговорка - но направена публично само в София - е, че България ще започне да плаща вноски едва след влизането си в еврозоната. Доколкото в Брюксел не се забелязва такава писмена следа, нищо чудно държавата да се окаже сред платците още от средата на 2013 г. Друг е въпросът, че тя не би трябвало да дължи нищо никому и преди, и след влизането си в еврозоната, защото при цялата си мизерия не е виновна нито за безразсъдното поведение на по-богатите от нея задлъжнели държави, нито за безотговорното отпускане на заеми от западни банки. Картината е като в кръчма, където
барманът е наливал алкохол на тежко пияни,
а след това е изтичал на улицата да вика случайни минувачи, за да ги изнесат и да им платят сметката.
Борисов даде ясен знак, че е обещал да се притече на помощ, защото още щом стъпи в Брюксел на 23 юни, рече вдъхновено: "Ще помагаме на братския гръцки народ". Докато други държавни ръководители си скубеха косите как така за една година бяха опухани 110 млрд. евро спасителен фонд за Гърция и сега трябваше да се намерят още толкова, Борисов бе ларж: "При всички случаи ние ще бъдем на позиция да се помага максимално на Гърция, за да имаме стабилен съсед". Сякаш е одържавил печатниците за фалшиви евро и ги е пуснал на пълни обороти на "Дондуков" 1. На другия ден някой, изглежда, му пошушна колко разтърсваща е гръцката драма и той смени позата си от героична на дълбокомъдрена: "Отбелязах няколко пъти пред колегите българската поговорка "Помогни си сам, за да ти помогне и Господ". Гръцкото правителство трябва да разбере това и да бъде платена цената".
Какъв е изводът от тази неразбория, криеща риск от разорение на България?
Борисов не трябва да се оставя без близко наблюдение в Брюксел. Вярно е, че той не може да общува пряко с "колегите", защото не владее никакъв чужд език, но когато е за беля, все някой може да се случи с преводач-полиглот и да вземе насериозно думите му. На първо време се налага Дянков да се върне в Брюксел и да поправи бъркотията, сътворена от премиера и заместничката му в негово отсъствие. Въпреки че вече са поети ангажименти от името на държавата, ще бъде най-честно да обясни на европейските лидери, че френският на Борисов е на равнище "бонжуар", а неговият английски се свежда до "конграчулейшънс" - така че, да извиняват, ако са го разбрали неправилно. България всъщност няма нито 6 млрд., нито 3 млрд. евро да плаща чужди борчове. Самият Борисов отиде през 2009 г. при френския президент Никола Саркози, за да му се извини, че държавата няма дори 1 млрд. евро, за да си напазарува неговите корвети, които уж беше харесала. Някой трябва да преведе на брюкселски какво означава пословицата "На босия цървулите".
"смесването на пакта "Евро+" с Европейския механизъм за стабилност е неадекватно"
Да кажа още веднъж, защото "разбирачите" ще пишат до утре за мнимите плащания по ЕМС. В ЕМС можем да сме само след: влизане в еврозоната; преговори по финансовите условия; ратификация от НС на договора за ЕМС. Боряна Пенчева се опитва да замаже грешките на Дянков с още по-големи глупости, като смеси "Евро+" с ЕМС, а колко им трябва на медиите