Тази есен ще е важна освен за партиите, които ще гонят успех на местните и президентските избори, а и за Българската армия. Изборът на нов главнокомандващ ще е свързан и с началото на чистката на "червените генерали".
Ръководството на МО вече потрива ръце в очакване да отстрани всички висши офицери, които са завършили генералщабни академии или курсове в Съветския съюз. След Нова година войската ще се ръководи единствено от кадри, обучавани в САЩ. Тези, които имат дипломи от европейски военни колежи, ще се доберат до ръководен пост само ако за него не се намери американски възпитаник.
Войната между "руските" и "американските" генерали е в ход. Началникът на отбраната ген. Симеон Симеонов вече обяви, че военните, които са завършили в САЩ, докладват в американското посолство за останалите си колегите. Така той коментира и изтеклото в една от грамите в "Уикилийкс", че не се радва на добро отношение от страна на американските военни. Симеонов, който е бивш началник на ВВС, е типичен представител на преходното поколение офицери - завършил е през 1989 г. Командно-щабна академия "Гагарин" в Съветския съюз, а през 1998 г. е бил слушател във военната академия в Хамбург. Симеонов не е от любимците на настоящото ръководството на МО, което пък е стожер на българо-американската дружба. Аню Ангелов още като експерт на ГЕРБ преди изборите през 2009 г. коментира, че няма никаква представа
как са избрали Симеонов за началник на отбраната
Сега двамата поддържат само привидно добри отношения. Ген. Симеонов със сигурност ще си тръгне следващата пролет.
В още по-неизгодна позиция е заместникът му вицеадмирал Минко Кавалджиев, който е завършил през 1985 г. Военноморската академия в СССР. Нелюбим на министерското ръководство е и другият заместник на Симеонов ген.-майор Йордан Йорданов, който също има курс в Хамбург.
Досега "червените генерали" се радваха на закрилата на президента Георги Първанов, който кадруваше в армията до идването на военния министър Аню Ангелов. Последните няколко месеца войната между президент и министър блокира назначаването на нови генерали и кадри на ключови постове. Това рязко ще се промени след Нова година, когато в президентството ще влезе новият главнокомандващ. Едно от първите му задължения ще бъде да разпише камара укази за освобождаване от длъжност на висши офицери, както и да повиши в звание и чин други.
В момента по щат във въоръжените сили има 51 генералски длъжности. От тях 6 са в НСО и НРС. Други две генералски позиции се закриха от 1 юли. От останалите 43 места 7 са заети от генерали, които са представители на България в чужбина - 4-ма в НАТО и ЕС и трима военни аташета. Останалите 36 длъжности са в системата на МО и Българската армия. От тях в министерството служат 17 генерали, от които пък 11 са в самото министерство, а 6 - в подчинените структури. От 1 юли в Българската армия останаха 19 генерали.
От общо 36-те генералски позиции в момента са заети 31.
Кадровиците на новото ръководство на министерството
вече са подготвили смените
Така например един от първите, които ще си тръгнат от армията след Нова година, е командващият на Съвместно командване на силите ген.-лейтенант Атанас Самандов, който завършва през 1996 г. Генералщабна академия в Русия. Това е генералът, който стана известен, че си изпусна пистолета на летището пред тв камерите в присъствието на тогавашния военен министър Николай Младенов. Той беше прекрасен щабен командир и началник на командосите от Пловдив, но бившият началник на ГЩ и сегашен съветник на президента о.р. ген. Никола Колев реши да го развива в кариера.
За разлика от него блестящо бъдеще има заместникът му контраадмирал Валентин Гагашев. През 1988 г. той завършва Военна академия "Гречко" в СССР, но след това "поправя" професионалната си биография и през 2001 г. завършва Военен колеж Ню Порт, САЩ.
Командирът на Сухопътни войски ген.-майор Стефан Василев е възпитаник на съветската Военна академия "Фрунзе". Неговият заместник бригаден генерал Нейко Ненов обаче се е ориентирал правилно в обстановката. Освен мотострелкови профил в България е завършил и военен колеж на Сухопътни войски на САЩ - Карълайл, Пенсилвания.
Най-стабилно по линия на политически правилна квалификация е ръководството на Военновъздушните сили. Командирът на ВВС ген.-майор Константин Попов и неговият заместник бригаден генерал Румен Радев са завършили Военновъздушния колеж "Максуел", Алабама. Двамата не крият, че са фенове на американската изтребителна техника.
Една дузина полковници, които в момента са началници или заместници на дирекции, се готвят за генералска кариера. В кариерата ще расте директорът на дирекция "Операции и подготовка" бр. ген. Марин Начев, който е завършил Националния военен университет във Вашингтон.
Директорът "Стратегическо планиране" комодор Георги Фиданов е с диплом от Военноморски колеж Ню Порт, Род Айлънд. За американски възпитаник минава началникът на отдел "Съвместни съоръжения" полк. Явор Матеев, който е завършил генералщабен курс във Вашингтон.
Процесът на разчистването на "червените генерали" вече е в ход и със сигурност няма какво да го спре. Дори за президент да бъде избран кандидатът на БСП.