:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,709
Активни 645
Страници 12,274
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Предели и провали на контрола

По повод поредната внезапна драма с митническия лиценз на най-голямото в страната производствено предприятие, бургаския "Нефтохим", споменах, че българските власти се държат като завоевател на вражеска държава. И получих дузини колегиални (и не дотам) забележки, сковани по модел: "А ти какво предлагаш - да поставим монополиста над закона?" Няма спор и всеки разумен човек веднага приема аксиоматични постулати на правовата държава като "Законът е един за всички" и "Всеки е длъжен да спазва закона". Няма спор. Но има ловко избягване на важния за една пазарна икономика въпрос:



проблемът за разума на закона



и основаните на него действия на администрацията. Когато властта гордо заявява: "Ние налагаме закона такъв, какъвто е!", тя всъщност хитрува. Защото "законът" (отдавна вече) не са свещените скрижали, дадени от Бог на Мойсей навръх планината Синай, нито пък сурите, низпослани от Аллах на неговия пророк в Мека и Медина. Законът днес не е вечно и неизменно Свето писание. Даже и авторството на избраните от народа представители в парламента е само номинално. И децата знаят, че законът се списва във ведомствените кабинети, след това партийната машина на мнозинството му осигурява безропотен галоп през залите на парламента. А в пресния случай с бургаската рафинерия нарушена в крайна сметка се оказа митничарска наредба с номер 3. Така че



законът не е удобен заслон



за оправдание на слабостите в политиката, още по-малко - за укриване на пропуски на администрацията зад законовото върховенство. Законът е само едно средство на политиката. Ние с право очакваме политиците да приемат такива закони, а администрацията да ги прилага така, че оптимално да са защитени правата на всеки от нас, а в същото време да стимулират бързо развитие на конкурентоспособна икономика - единствената гаранция, че утре българите ще живеем по-добре от днес. И когато се стигне дотам, че в името на закона трябва да се спре насила производството на значимо за икономиката на страната предприятие, в което хиляди българи изкарват прехраната си, и което дава важна част от националния доход, аз не мога да видя в този акт велик героизъм на митническите власти, а съзирам в него недъг на контролната система. Според мен



инфарктните актове са провал



на цялата администрация, която ги е допуснала. Работата на държавния чиновник не е да преписва и залага в българския закон правилата на най-развитите държави, а след това да стои безучастно, докато фирмите се мъчат да се справят с тях (или пък недобросъвестно да ги заобиколят). Докато мине законният срок, след който чиновникът има право да удари нарушителя с големия чук между рогата, да му отнеме лиценза или да го съсипе с най-драстичните санкции. Не ме убеждава наивното повдигане на натежали от отговорност рамене: такъв е законът, ние друго не можем да сторим.



Законът е такъв, какъвто го напишем,



и според мен е отговорност на цялото общество (всеки може да прочете внесените законопроекти и да даде мнение). Но най-вече на ресорната администрация, защото тя е длъжна да го оцени с професионален поглед и няма извинение, ако е бляла или е неука, недалновидна и пр. Например сегашният случай: щом митничарите са виждали, че "Нефтохим" се помотва с месеци, не прави проекти за удовлетворяваща властите и свързана с митниците система за измерване, те трябваше да предложат да се допълни законът и да им даде възможност за предварителна намеса. За да не стигнат до фатални мерки, трябваше да предложат законодателят да допълни закона с междинни срокове за проектиране и изпълнение, право на властите да дават задължителни предписания и да глобяват фирмите, които не започнат навреме нужните действия. Все си мисля, че кризисни щабове трябва да се правят, преди да се катурне колата, преди да се врътне кранчето, преди да се дръпне шалтерът. Разумният администратор мисли и взема мерки отнапред, за да не стигне до криза. Добрата администрация не поражда рискове, а ги намалява. Защото рискът е загуба. И още:



за цената на контрола



Аксиома във финансите е, че който избегне всички рискове, няма шанс за печалба. Ако измислим съвършена контролна система, която да гарантира, че няма да бъде нарушена ни буква от закона, тя ще е тъй скъпа, че ще обезсмисли самата контролирана дейност. Та няма да има какво изобщо да се контролира. Само ако затворим всички производители, ще сме сигурни, че сме изтребили всички нарушители. Това ли е цената? Мъдрата политика и вещото законодателство се познават по това, че търсят оптимум в закона и слагат юзди на администрацията, за да не вреди, докато пази. И винаги държат сметка за разходите, които законът налага на изрядните фирми - цената на контрола има предел и това е онази сума, която фирмата може да отдели, за да спази нормите на закона - и въпреки това да остане способна да се конкурира и да продава, за да продължи да произвежда.
109
7706
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
109
 Видими 
31 Юли 2011 20:18
Да, глупаво е да обявяваш война на фирма, която ти дава 20% от приходите в бюджета.
31 Юли 2011 20:25
Колко много приказки за да се защити най голямата далавера на неотчитано производство плащано и неполучено от българския потребител.
За какво са отивали парите? Там е тъгата. И че вече нанай!
31 Юли 2011 20:32
вестниците вместо да пишат трактати на тема "защо не трябва да се спазва закона" (а преди това "защо не се спазва закона" ) да проучат коя от многото версии писани по форумите е вярна. то не бяха договорки между б.б. и в.з. по време на "годишната профилактика", то не бяха сблъсъци между САЩ и Русия и всичките са коя от коя по - правдоподобни.
а иначе на входа и на изхода на всяка инсталация в нефтозавода има дебитомери, нали трябва да се направи материален баланс и пр... така че лукойл да не може да си сложи едни разходомери ми се вижда силно подозрително.....

Редактирано от - braun100 на 31/7/2011 г/ 20:47:09

31 Юли 2011 20:32
Wikileaks: БСП - социалдемократи или комунисти "от юрския период" под прикритие?

Натиснете тук
Българският клон на Лукойл - който дава около 20% от данъците в България - е считан за спонсор на БСП.

Редактирано от - dude3075 на 31/7/2011 г/ 20:35:55

31 Юли 2011 20:41
Лекция! Водете си записки, невежи! Хърсев, този път
31 Юли 2011 20:55
Дуде, нарочно ли забрави, че основният спонсор на МВР тази година е Лукойл?!
31 Юли 2011 20:57






Острилчо, каква част от парите от контрабандните цигари стигат до теб?
Кажи , че ако има файда , да се пиша под ващо знаме-месалят.
31 Юли 2011 20:58
Карагьозов, мантрата "20% от бюджета" е невярна, колкото и пъти да е повторена. Прихода в бюджета е от ДДС, акцизи, ДОД, данък печалба. "Лукойл-Нефтохим" от години декларира загуба, така че данък печалба го зчеркваме, като пропусната полза. ДДС и акцизи плащаме всички ние потребителите, когато зареждаме гориво от колонките в бензиностанциите на "Лукойл-България" (друго дружество, чиито лиценз не е отнет).
И какво остана - един ДОД върху заплатите на работещите в рафинерията. Това е целият принос в бюджета. Не ми се рови, но със сигурност представлява пренебрежимо малко число, далеч по-малко и от 1%.
Жалко наистина за хората, ако загубят работата си. Те са единствените потърпевши от целия цирк. Както и ние потребителите, в случай цените затанцуват нагоре. Бойко и Златев са изцяло на плюс от тая работа - първия помпа рейтинг с "принципност", втория елегантно се измъкна за да не се разкрият огромните далавери от фиктивния износ (особено през последните две години).
Тук е мястото да попитаме НАП защо за "Лукойл-Нефтохим" не приложи метода "по аналогия" и да им начисли със задна дата акциз и ДДС, така както масово се прилага този метод спрямо дребния и среден бизнес?
31 Юли 2011 21:02
OLDMAD, не само тази година.
В предишния ми пост няма една моя дума, а заглавие, линк и цитат от линка.
Прочети материала от линка.

Редактирано от - dude3075 на 31/7/2011 г/ 21:04:10

31 Юли 2011 21:07
.
31 Юли 2011 21:13
Докторът по икономика като адвокат на В.Зл. ли се изживява или на мен така ми се струва.Той всъщност има богат опит по съсипване на предприятия . справка Плама Плевен като синдик и редица български банки като подуправител на БНБ
31 Юли 2011 21:14
Е-е-е-х, г-н Хърсев! Ех, колеги!
Всичко казано в статията е самата истина, но освен близкия план има малко по-далечен. И затова много по-верен.
Кому пречеха 42-те % държавен дял в Нефтохима, от които правителството се "освободи" през 2004 за 10-на млн. долара?
Дали пакет от 42% не е стократно по-добро средство за контрол, за намиране на точен баланс на интересите и за превенция на всевъзможни кризи от всичко, което предлага г-н Хърсев?
Колата "Нефтохим" не се обърна миналата седмица, а на 31 януари 2005, когато останахме с 1% в комбината.
31 Юли 2011 21:19
Карагьозов, много мило че си живял на улица, "кръстена" на мен

А на въпроса ти съм отговорил в предишния си постинг. Моля те не ме карай да ставам трол, но от уважение към теб ще повторя (бавно):
Основните приходоизточници в Бюджета са:
ДДС
акцизи
данък печалба
ДОД
и са горе-долу в този ред, като първите два имат основна тежест, а именно те - ДДС и акцизи, се плащат от потреблението, а не от производството. Т.е. - за бюджета е важно дали аз и ти ще заредим гориво от бензиностанциите, а не дали то е произведено в нефтохима.
Ако пак има нещо неясно питай. Може и други форумци да помогнат
31 Юли 2011 21:21
"Да яхнем вълната*", каза докторът по всички икономики, и седна да преписва от Форума!
_______________________________ ___
* Относно ударението - моля изберете си го сами!
31 Юли 2011 21:27
Оф.... сигнах до следното откровение:

...проблемът за разума на закона и основаните на него действия на администрацията. Когато властта гордо заявява: "Ние налагаме закона такъв, какъвто е!", тя всъщност хитрува. Защото "законът" (отдавна вече) не са свещените скрижали, дадени от Бог на Мойсей навръх планината Синай, нито пък сурите, низпослани от Аллах на неговия пророк в Мека и Медина. Законът днес не е вечно и неизменно Свето писание...

Признам си че това откровение Хърсево ме зашемети и си глътнах езика... та утре ще дочета до края за да го критикувам (ако се наложи)
31 Юли 2011 21:31
Трайко Китанчев, за да се стигне до някакъв данък добавена стойност трябва и да има създадена добавена стойност. Щото 20 % върху 0 са 0.
Това между другото...
31 Юли 2011 21:31
.
31 Юли 2011 21:34
Сияйния, би ли обяснил, как тия 42% биха повлияли на сегашната ситуация, ако НЕ представляват блокираща квота изрично записано в дружествения договор?
Дали щяха да спрат/ограничат фиктивния износ, дали щяаха по-бързо да монтират контролни уреди... как?

Иначе напълно споделям възмущението от дедовия подарък. Още повече на фона на оплютия Костофф (не съм му фен от 12г.), дето харизал 58% за 100 млн. значи Дедо го е продал СЕДЕМ ПЪТИ ПО-ЕВТИНО и от Костов! Ми да ни е жив и здрав!
Все пак, да не забравяме, Костов е виновен!
31 Юли 2011 21:34
.
31 Юли 2011 21:42
Гео, отговорих конкретно на конкретен въпрос. Във форума има достатъчно икономически грамотни хора, ако бъркам очаквам да ме поправят.
Това че група хора се правите на ударени не променя с нищо факта, че ДДС и акциз се генерират от потреблението - начисляват се в крайната цена без значение къде е произведено горивото.
Съвсем отделна тема е какво е потреблението - да свито е, а то пък е функция на доходите. За тях знаем че са ниски. Те пък са функция на производителността и нея я знаем каква е...
Така можем да продължаваме безкрай, а въпроса на Карагьозов беше конкретен - как се пълни бюджета.
31 Юли 2011 21:47
Карагьозов, отговарям веднага - най-големите данъкоплатци са потребителите на територията на Република България. Това включва теб, мен, всички останали граждани и пребиваващи (туристи и други) на територията, които ежедневно ПОТРЕБЯВАМЕ, т.е. - купуваме. Погледни коя да е касова бележка и там пише: ДДС 20% ...лв
Така че ние с теб пълним бюджета, а не В.Златев. Той, ползващ се от създадените още от Луканов схеми, пълни единствено банковите си сметки (както и сметките на покровителите си).

Редактирано от - traikokitan4ev на 31/7/2011 г/ 22:04:04

31 Юли 2011 22:04
Добре, де , ако е вярно , че Лукойл- Нефтохим от години декларира загуби, как така в Русия не са научили за това ? Защото руските медии отразиха проблема , цитирайки анализатори : " ..... вероятно проблема е по-скоро политически , защото от икономическа гледна точка и двете страни са заинтересовани рафинерията да работи. Дневния приход е 16-17 млн дол , а чистата печалба от дейността на Лукойл в БГ е 4.7 % от общата печалба на компанията" /край на цитата /.
31 Юли 2011 22:08
Сияйния, би ли обяснил, как тия 42% биха повлияли на сегашната ситуация, ако НЕ представляват блокираща квота изрично записано в дружествения договор?

Защо "ако НЕ"?
Те си бяха блокираща квота и по приватизационния договор, и по УСТАВА.
А затова как можеха да повлияят, г-н Хърсев е написал достатъчно. За тези неща се мисли с години напред и единственият реален лост... или коз, а не "черен Дянков"
е именно реалното участие в управлението на дружеството.
31 Юли 2011 22:33
Сияен, благодаря за информацията. Не съм се интересувал и не знаех този факт. Ако е така излиза, че Костов е бил нагласил нещата далеч по-добре срещу 100 млн., а Дедо и дедовци са големите продажници. Хубаво е това да се знае от мъдокрепителите им
31 Юли 2011 22:34

Перфектен опус на Хърсев.
Толкова е просто, че чак простотията на герберите не може да се впише в сивото ежедневие.
31 Юли 2011 22:35
Този номер "компанията дава хляб на ХХХХ работници" открай време се използва от недобросъвестни собственици на фирми за изнудване на държавата, като заплахата е да изкарат всичките тези работници и семействата им на протест с цел постигане на някакви отстъпки, опрощаване на кредити или да се разреши откровено неспазване на законите.
Дежа вю.
31 Юли 2011 22:36
Защо никой, ама НИКОЙ, не зададе простия въпрос.
Как така за Лукойл трябва закона да се приложи в цялата му строгост, а за Банскалийската концесия закона може да се поусуче, че даже и промени?
Нещо не ми се връзва тази принципност на позициите. Хм.
Не е да се застъпвам за Лукойл, ама другите нещо май са фаворизирани А?
31 Юли 2011 22:39
Doн,
Ако ГЕРБ не бяха затворили Лукоил, нямаше ли да си най-гръмогласният, дето да разяснява във форума, че правителството прилага двойни стандарти?
31 Юли 2011 22:40
Лоши новини другарю Хърсев

Премиерът на Русия Владимир Путин бил много доволен от скандала с ЛУКойл - България. В тесен кръг той споделил, че подобтно развитие е могло да се очаква, тъй като през последните говдини корпорацията се държи като монополист на доста пазари.
Това съобщиха за Frognews.bg дипломатически източници от Москва. Според тях дори Путин се обадил на българския премиер Бойко Борисов да подкрепи действията на правителството по отношение на неизпълнените законови задължения на ЛУКойл. Той обаче изразил надежда, че проблемите ще бъдат разрешени в най-скоро време и нещата ще поемат в правилна посока.
През м. март самият Путин направи изявление, в което разкритикува необосновано повишаване на цените на горивата от ЛУКойл в някои райони на Русия. Тогава руският премиер предупреди компанията, че не може да се държи като абсолютен монополист и да не зачита правилата, установени от държавата и международните закони.

Подкрепа на действията на българското правителство изразили и от ЕК. От Брюксел уверили, че законът винаги трябва да се прилага справедливо и еднакво към всички. Колеги на Трайчо Трайков пък от страни в ЕС го уверили, че ще помогнат, ако се забележят и най-малки признаци за криза с горивата.
31 Юли 2011 22:42
Даже не дочетох статията. Хърсев пледира за "узаконено беззаконие". Връщане в средновековието. 50 години го гледахме.
31 Юли 2011 22:45
UNIVERS, в татковината има различни фирми "ЛУКойл", всички контролирани от Златев (съответно от руснаците). Не се знае точно коя, или целия холдинг, са имали предвид в руската публикация. Лесно може да се изровят от публичния регистър годишните финансови отчети, но по памет си спомням, че В.Златев още през Март ревеше, че рафинерията от години е губеща. И нищо чудно - след като и на входа и на изхода и стои по един друг "ЛУКойл", в тях да се генерират печалбите.
За това тези дни повтарям, че целия театър е елегантен финт Златев да се освободи от тежките активи и да замаже далаверите си в рафинерията. Ще продава гориво от ЛУКойл Румъния, далаверата през складовете и бензиностанциите му ще си върви, групата "ЛУКойл" ще оптимизира румънското, жертвайки българското предприятие, а НЕмонтирането на контролните уреди няма да позволи сравнение с предишните периоди, от което да лъснат далаверите с фиктивния износ. Пито - платено!
Бургазлии - супата

Редактирано от - traikokitan4ev на 31/7/2011 г/ 22:47:41

31 Юли 2011 22:46
Законът е само едно средство на политиката.

Не е баш тъй г-н Хърсев.
Законът е основното средство за налагане на политиката на държавата.
И ако има нещо, което да е по-лошо от един лош закон - това е закон който важи избирателно (само за някои).
31 Юли 2011 22:47
острилка, щом източници на инфото са дипломатически източници от Москва - значи са чекисти или недоубити комунисти . На тях ти вярваш ли ? Според библията , която изповязваш , би трябвало отговора ти да е- "НЕ". Тогава ? Освен , ако имаш пряка връзка с подполковника. Ма, на него от съображения за сигурност , девятката не му дава сателитен.Не вярвам радист с макарка да тича след него.
31 Юли 2011 22:54
Ако толкова те интересува на кое от съобщението вярвам - това е втората част, фактите. Макар да подкрепят първата част по логика, ми е все едно дали първата част е вярна.
А главното е, че Европа ни подкрепя в борбата с монополиста.
Макар това да натъжава безпартийните чугуне.

Редактирано от - острилката на 31/7/2011 г/ 22:59:56

31 Юли 2011 22:54









Острилчо, що изведнъж те заинтересува мнението на един путлерочекист?
31 Юли 2011 22:59
Трайко, бургазлии освен супата, дишат и мръсен въздух, особено към 1-1.30 като започнат да продухват инсталациите . В "Славейков" не се диша. Това е градът с едни от най-високите проценти на раковите заболявания. В това часово време в Хайделберг можеш да отвориш широко прозорците, независимо, че недалеч от града има химически мощности. Не съм сигурен- май и Хайделберг- цимент е тъдява.
Уважавам руската литература и музика, история и традиции , култура , държа на приятелските отношения между двата народа, но преди всичко съм българин и искам да бъдат така добри да вкарат кинти за решително подобрение на еконормите , модернизация . Нека печелят и двете страни - лошо няма, нека има работни места. Но.....
31 Юли 2011 23:02
за законите и наредбите и ролята им за икономиката г-н Хърсев е прав. Случаят с Лукойл обаче има всички белези на многоходова картелна конспирация и в действията на участниците няма нищо непремерено предварително. от както черно море е езеро на лукойл а румънската рафинерия е по продуктивна по бензините от нефтохима изводът е сам за себе си ясен. цените на авио и 98 ще покажат - както и на автогазта там ще е най голямото увеличение. Направо избиват рибата - оправдават заиварянето и редукцията на призводството - печели лукойл, врътка с държавния резерв - деблокиран, после ще се пълни (врътка два -печелят тези които могат от администрацията и Лукойл в Румъния който ще захрани лукойл България или петрол Холдинг АД или трети ( при всички случай под контрол лица) Качване на цената на горивата ( най-вече автогазта и авиобензина, не вярвам преди избори да качат дизела и 95 ама тези пердета могат да организират и това) -Печели Лукойл от Румъния и фиска губи икономиката ама гербаждиите така или иначе две години я натискат че некви 20 -50 ст на литър няма да се отразят ами ще повдигнаи БВП то за сметка на добавената стойност в селското и промишлеността.
А политическите хвалби ще са в стил честни неподкупни и Закона и пр.

Има и други противоположни версии - за прекъсване на монопол при държавна контрабанда , но тогава Златев би сложил уредите и осигурил манипулацията им своевременно или натиснал при наредбата.

ТО ще стане ясно. Хърсев обаче остава с впечатление че замазва същността. То не бе лобизъм и тъпизъм две години та сега ще го коментира....
31 Юли 2011 23:08
Да остайм толумбаджията, но това което е интересно как европейския съюз и автора, като известен европеец са на коренно различни позиции.
Коя ли от тях ще е правилната.
Ако докторът е прав, това което ни съветва е да изуваме гащите и да се наведем на монополиста, оставяйки го да прави каквото си иска, незачитайки българското законодателство.
Не се учудвам че от авренската ядка го харесват, ама аз - твиердо ние.
31 Юли 2011 23:13
И винаги държат сметка за разходите, които законът налага на изрядните фирми - цената на контрола има предел и това е онази сума, която фирмата може да отдели, за да спази нормите на закона - и въпреки това да остане способна да се конкурира и да продава, за да продължи да произвежда
А така, градски.Тук съм съгласен с теб.Въпросът не в Лукоил.Въпросът е в другите.
Този месец трябва да отделя 400 /четиристотин/лева , за да сменя чисто нов двегодишен касов апарат.Ще го сменя, няма къде да ходя.Но пък няма да отидем на почивка.Айде нас кучета ни яли.
Ама защо, като псувам съвсем откровено симеон дянков, другари като острилката ми дрънкат за руските интереси.
Пука ми на мен за руските интереси.От 12 години имам собствен бизнес и съм сменил 3 касови апарата.Само един от тях заради препълване на фискалната памет.
Ще взема да ги пратя тея старите на СД-то да си ги навре в ...мазето.Гадове.
Извинявайте, ама чиляк се изнервя понякога.
31 Юли 2011 23:16
доколкото следя развитието на проблема по медиите, идеята за фискални измерващи устройства във всеки склад е на лукойл. и всички си слагат, само те - не. туй нящо г-н хърсев не го споменава. защо ?

независимо от това хърсев е прав, че държавата можеше да има повече проактивна роля с междиниие проверки, глоби и тн.
31 Юли 2011 23:18
Преди наричах г-н Хърсев главен счетоводител на мафията, имах си основания за това. От известно време престанах да го наричам така, смятах че е успял да се откачи, въпреки че не познавам някой, който да е успял да го направи.
С последните си статии за Лукойл, г-н Хърсев показа, че е напълно зависим от мафията. Съжалявам за гърчовете му, но никой не може да му помогне.
Познавайки отлично материята той прекрасно жонглира с въжделенията на бизнеса за една по либерална и предвидлива икономика, като ни пробутва мафиотските номера на босовете си.
Една крекинг инсталация с проектирането и изграждането става за 6 месеца (това го правят японците)
Лукойл иска 1 година за да сложи няколко бленди???? Много определено е желанието на Лукойл да няма измерватели, да се отчита както до сега субективно,
да се отлага във времето, а във времето всичко се случва.
Да приложат на Лукойл системата на Топлификация - когато нямаш топлоразпределители плащаш пълната мощност - ползвал или не ползвал. Така и Лукойл - щом като няма нужните ПО ЗАКОН измервателни уреди да плаща ДДС и акциз за пълния капацитет на тръбата, докато си монтира измервателите.

31 Юли 2011 23:23
Лесно може да се изровят от публичния регистър годишните финансови отчети, но по памет си спомням, че В.Златев още през Март ревеше, че рафинерията от години е губеща.


рафинерията е губеща във финансовите си отчети.
тъй като над 90% от продажбите са към свързани лица може и да не е реално губеща, а да се източва. Хърсев обаче нищо не казва по този въпрос, уж голЕм финансист.


Натиснете тук
31 Юли 2011 23:28
Господин Хърсев, Вие сте вторият в българската литература, който описва известната сцена с къпането, и:-"Чудно защо сапунът се въртеше най-много около дупето!".
P.S.Острилката, не бях прочел

Редактирано от - Diver N на 31/7/2011 г/ 23:37:48

31 Юли 2011 23:29
Прочетеното от мен ми навява мисълта (без да съм фен на ГЕРБ, ББ и производни), че някои хора са на хранилка, както и разни други знайни и незнайни другари.
Че ГЕРБ не струват, е ясно и на малките деца, но такава явна защита по отношение ЛУКОЙЛ, дето дори не Българска компания...
Очевидно е, че в БГ да си патриот не е на мода... понеже няма келепир.
31 Юли 2011 23:48
Лукойл иска 1 година за да сложи няколко бленди????
Бай Иване, със цялото ми уважение-
сигурен съм, че тези бленди/диафрагми/съществуват и сега.Цялата работа е да се подменят разходомерите.Това може да стане и без спиране на производството.
Това е, потретвам-мерене на п%шки.
Надявам се да не е поради това, че Той е паднал на карти и сега трябва да купи 100000 кебапчета.
Ако можеш, обясни ми, с какво сегашните диафрагми /бленди/са по различни от тези преди 20 години.Или ме прати някъде да разбера техническата страна на въпроса.
Имам 5-ти разряд по КИП и съм работил основно по разходомери.
01 Август 2011 00:05

.....
Това съобщиха за Frognews.bg

Четох, докато стигнах дотам че става въпрос за публикация в жабешкия сайт.
В тоя сайт нищо друго освен поръчкови дезинформации не излизат.


01 Август 2011 00:30
Наредба №3 за която става дума влиза в сила на 26.03.2010
В първоначалния й вариант е казано че всички измервателни уреди трябва да се монтират в срок до ТРИ месеца след влизането в сила на наредбата, като по изключение се допуска и срок от ШЕСТ месеца, тоест до 26.06.2010 или по изключение до 26.09.2010
После незнайно как срокът е удължен на ПЕТНАДЕСЕТ месеца, тоест до 26.06.2011
01 Август 2011 00:33
Явно веднъж сроковете вече са били удължени - от 3(6) на 15 месеца.
Въпросът е защо точно на 15, защо не примерно на 12 или 9, или на 21 или 24 месеца?
Дали това не е бил нужния срок, в който успяват да се вместят всички останали, а за единствената рафинерия е технологично непосилен, поради:
- големия мащаб от няколко стотин уреда
- спецификата че все пак става дума за химически комбинат с непрекъснато производство
- уникалните по същността си уреди за измерване на пристигащото карго на нефтения терминал, които никой друг данъчен склад в страната не трябва да монтира


01 Август 2011 02:07
Не ги дава фирмата, а тези, които купуват продуктите й.
Ще се съглася с автора , ако ставаше дума за 3-5 месеца, но за повече от година...Фирмата се е надявала да мине метър, типично по български. За всичко се ослушваме до последната секунда. Гледайте какво чудо ще е през декември пред паспортните служби, напрегнати тв репортажи, списъци, драма...и МВР виновно, ние-не.
01 Август 2011 05:29
Преди десетилетие в рафинерия на руски олигарх е имало на "щат" екстрасенси с грамадни хонорари.Те са подобрявали "процесинга" .... Тежък нефт! Тук има статия от Kapital1998.Как ли е сега?
"В Европа технологичните загуби при рафинерии от типа на Нефтохим достигат не повече от 0.5-0.7%. В Нефтохим чистите технологични загуби според различните източници се движат в рамките на 2-3.5%. В договорите за процесинг се сочат технологични загуби от 9%. Която и да е вярната цифра за загубите при технологичния процес на бургаската рафинерия, тя пак е с нефт пъти по-висока от средноевропейските. "
http://www.capital.bg/politika_ i_ikonomika/bulgaria/1998/02/21 /243193_neftohim_-_igrite_produ ljavat/ "Впечатлението е, че умишлено се смесват две различни сделки - процесингът с временен внос и дистрибуцията на горива, за да се замъгли картината. "
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД