За политиката лицемерието е типично. Въпрос на майсторство и политически опит, пък и на ум, е това да се прави елегантно, но тъй като от последното в ГЕРБ са оперирани, всеки ден ставаме свидетели на абсурдни действия.
Голяма излагация са усилията на партията да се откъсне от съмненията за обвързаност с някогашната тоталитарна полиция. Особено след като прокара закона, според който сътрудници на ДС няма да могат да стават посланици и консули, нито да заемат други публични длъжности в дипломатическата служба.
Очаквано президентът наложи вето върху закона. Вероятно ГЕРБ ще го прегласува, а още по-очаквано
опозицията ще атакува измененията в Конституционния съд
И докато за президента и БСП картинката с ДС е ясна, ГЕРБ пропищя света с твърдението, че се дистанцира от старите тайни структури. Но дали е точно така?
Трябва да напомним, че Конституционният съд на няколко пъти вече отменя подобни лустрационни текстове. Според вносителите законът не въвежда лустрация, защото не ограничава правото на труд. На посланиците с досиета щели да предложат други длъжности в министерството. С промените обаче на практика се въвежда забрана да се заемат определени позиции, което е лустрация. Затова и лесно може да се прогнозира какво ще е решението на КС.
"Не е въпросът кой е клеветил другарчето и кой е работил за Народна република България. Нека да има мнозинство, което ясно и категорично да заяви, че България иска да скъса с миналото на ДС", обяви от парламентарната трибуна външният министър Николай Младенов, който поде тази "реформа" в дипломацията ни.
Подобна риторика може да се чуе и от други отговорни фактори от ГЕРБ, включително и от вътрешния министър Цветан Цветанов и премиера Бойко Борисов. Тази патетика стана особено изразителна след обявяването на списъка от 192 имена на щатни или нещатни сътрудници на ДС, които са били или са все още посланици, постоянни представители или генерални консули. От проверени над 400 души това си е близо 50 на сто. ГЕРБ се възмути театрално, че "излагацията е много голяма", че всички действащи посланици, които са били агенти на ДС, трябва веднага да бъдат отзовани и сменени. Премълчаха факта, че въпросните посланици са били приети от западните ни партньори и няма върнат агреман. За да бъде замазано това положение, демонстративно се лишиха и от свои хора в управлението. Министърът за българите зад граница Божидар Димитров и зам.вътрешният министър Павлин Димитров бяха заставени да дадат оставки.
Така ГЕРБ реши, че страницата е затворена. Нима?
И в момента има куп хора на възлови позиции, които са работили за ДС. Това са народни представители и областни управители. Шефът на митниците Ваньо Танов е бил агент "Гергов" в ДС, но пък е бил и на специализация в Сикрет сървис. Митниците не работят ли с чужбина? Например за сериозни проблеми с контрабандата на дрога и оръжие, на опасни вещества и пари, които може да захранват терористи? Или пък шефът на разузнаването Кирчо Киров. Той не е ли лице на държавата, не се ли среща с натовските разузнавания? С тях дори се обменя много по-чувствителна информация от тази, с която оперират дипломатите. Че позицията на Киров е като на 100 посланици, взети заедно. А той също е от ДС. Или пък силният човек в ДАНС Иван Драшков? И той е от ДС, а представлява България по линия на международните контраразузнавателни операции. Посланиците излагали държавата, защото преди това са работили срещу Запада. А хората от МВР и службите, които са от бившата ДС - не? Няма логика. Да си посланик в държава, в която преди това си бил разузнавач, е конфузно, но да те приемат в централата на службата, срещу която си работил като офицер от ДС, може?
Изследователите няма да сколасат до края на мандата на ГЕРБ да проучат какво е било това Седмо управление, в което е работил Цветан Цветанов, та той толкова смело отрича да е работил за Държавна сигурност.
Водевилният закон срещу посланиците, с който ГЕРБ се опитва да си умие лицето, чудно кореспондира с нееднократните оплаквания на премиера за ограбената му младост, защото не му позволили да стане кадър на... ДС. А той мечтаел да се влее в редиците на службите въпреки митичния си дядо, убит от комунистите. И репресирайки го, го взели само в пожарната и в БКП. Трагичен герой.
В заключение ще припомним написаното от посланик Байърли по повод премиера и миналото му - "никога не трябва да забравяме с кого си имаме работа".