:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,149
Активни 658
Страници 26,616
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИИ

Разединените европейски щати

За какъв Европейски съюз говорим, след като страните не са единодушни какви са външните заплахи и съюзник или заплаха е Русия. Когато се обособяват сфери на влияние с различни приоритети, а Германия трябва да отстоява лидерската си роля
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Служители от италианската брегова охрана помагат на северноафрикански нелегални имиграни на средиземноморския остров Лампедуза. За Италия, Гърция и Испания именно "цунамитата" от нелегални имигранти са главният проблем на сигурността им.
Европа продължава да е погълната от икономическа криза. Важното е да се разбере, че в основата на кризата не е Гърция или задлъжнялостта на цялата еврозона. В края на краищата Гърция представлява едва 2.5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на валутния съюз, чиито фискални данни не са толкова лоши, ако се погледнат сумарно. Неговият общ дефицит и дълговите показатели са по-добри от тези на САЩ. Бюджетният дефицит на САЩ през 2010 г. достигна 10.6 % от БВП, докато в ЕС той е 6.4%.

Истинската криза е по-фундаменталният въпрос как да бъде управляван европейският континент през XXI век. Днешна Европа възникна от второстепенното й положение по време на Студената война, когато тя бе геополитическа шахматна дъска на сблъсъка между Съветския съюз и САЩ. Тя спечели своята независимост от вакуума, образувал се от оттеглянето на суперсилите: Русия се изтегли от своята сфера на влияние, а САЩ се фокусираха върху Близкия изток след 11 септември 2001 г. От 90-те години Европа се впусна в институционални реформи, но остави настрана фундаменталния въпрос за политическата интеграция, въпреки че се интегрираше икономически. В основата си това е първопричината на сегашната криза с дълга -



липсата на политически контрол върху икономическата интеграция



Сегашната архитектура на Европа в политиката и сигурността (ЕС и НАТО) бе създадена със съдействието на САЩ, за да се обедини континентът и да се противопостави на Съветския съюз. Но създаването на тази архитектура не бе органичен за континента процес. А това е проблем, защото Москва не е вече заплаха за повечето европейски държави, Германия и Франция виждат Русия като бизнес партньор. Европейските държави са изправени пред първото истинско предизвикателство в управлението на континента. По-голямо обединение и създаването на нещо като обединени европейски държави изглежда като очевидно решение на проблемите около кризата с дълга, възникнала в еврозоната. Но проблемите на еврозоната са много, те не могат да се решат лесно само чрез интеграция.

В Европа



няма яснота коя е външната заплаха



Макар да има общо усещане (най-малкото сред управляващите елити), че европейците споделят едни и същи икономически интереси, страните не могат да постигнат общо разбиране за външната заплаха. За страните от Централна Европа, които отскоро са членове на ЕС и НАТО, Русия си остава заплаха. Те искат НАТО (и дори ЕС) да пренасочат фокуса си върху европейския континент и НАТО да препотвърди ангажимента си към тяхната сигурност.

Кризата в еврозоната засегна онези страни - членки на ЕС, които имат еврото като разплащателна единица, но тя има и символично значение за целия Европейски съюз. Поради това тя е криза на доверието. Дали сегашните европейски фактори в сферата на политиката и сигурността - ЕС и НАТО - са уловили точното съчетание от интереси на отделните държави? Дали страните - членки на тези организации, наистина чувстват, че споделят обща участ? Желаят ли те да се откажат от независимостта си, за да бъде създаден общ фронт срещу предизвикателствата в сферата на политиката, икономиката и сигурността? И ако отговорът на тези въпроси е отрицателен, тогава какви алтернативни мерки са необходими, за да се отстояват интересите на отделните държави?

В сферата на сигурността ние вече имаме отговор - налице е регионализация на структурите, които отговарят за европейската сигурност.



НАТО престана да отговаря ефективно на интересите на европейските страни



Германия и Франция демонстрират сговорчивост с Русия - за разочарование на страните от Балтика и Централна Европа. В отговор страните от Централна Европа започнаха да търсят алтернативи. Четирите държави от Централна Европа, формирали регионалната Вишеградска група - Полша, Чехия, Словакия и Унгария, създадат централноевропейска военна групировка. Балтийските държави, чувствайки се застрашени от общото възстановяване на Русия, гледат да разширят сътрудничеството във военната област и сигурността със северните страни - Литва се присъедини към Северната бойна групировка, в която вече членува Естония. В края на 2010 г. Франция и Великобритания засилиха сътрудничеството си с мащабно военно споразумение. Отделно Лондон изрази интерес към развитие на севернобалтийското военно сътрудничество.

В момента регионализацията е най-очевидна в сферата на безопасността, но е само въпрос на време тя да се разпростре в политиката и икономиката. Предстои например германската канцлерка Ангела Меркел да поиска от Полша и Чехия да ускорят усилията си за влизане в еврозоната. Неотдавна двете страни реагираха хладно на идеята да се присъединят към нея. Разбира се, предложението е свързано с кризата на еврото, но не е за пренебрегване преобладаващото чувство във Варшава, че Берлин не е обвързан с полската сигурност.

В момента Централна Европа не влиза в еврозоната (с изключение на Естония, Словения и Словакия), но бъдещето на зоната се преплита с останалата част на Европа. Всички страни - членки на ЕС, са задължени по договор да влязат в еврозоната (с изключение на Дания и Великобритания, договорили право на отказ). От гледна точка на германските приоритети членството на Полша и Чехия в еврозоната е по-важно от това на периферийна Европа. Търговията на Германия поотделно с Чехия и Полша е по-голяма от съвкупната й търговия с Испания, Гърция, Ирландия и Португалия.

Европейската регионализация в сферата на сигурността не е добър знак за бъдещето на еврозоната. Един валутен съюз не може да бъде пришит към образувание, което е разединено по въпросите на сигурността. Варшава няма да даде на Берлин право на вето върху бюджетните й разходи, ако двете страни нямат общо виждане за външната заплаха.

Виждаме как Европа се въвлича във формирането на регионални групировки. Тези организации може да имат различни идеи по въпросите на сигурността и икономиката, дори една държава може да влиза в няколко групировки, но за по-голямата част от страните членството в тези структури до голяма степен



ще се базира на местоположението й на континента



В краткосрочен план Германия, Франция и други водещи икономики имат интерес от запазването на еврозоната в сегашния й вид (може би още едно десетилетие) - най-вече заради икономическата зараза от Гърция, която се е превърнала във всепоглъщаща тревога за тях. Но в дългосрочен план регионалните организации са пътят, по който изглежда ще се развива Европа. Особено ако Германия реши, че отношенията й с ключовите страни от еврозоната и Централна Европа са по-важни, отколкото с периферията на ЕС.



Може да разделим ЕС на четири нововъзникващи групировки,



които не са взаимно изключващи се, но са нещо като модел, илюстриращ развитието на отношенията сред европейските страни.

Първата е германската сфера на влияние - Германия, Австрия, Холандия, Белгия, Люксембург, Чехия, Унгария, Хърватия, Швейцария, Словения, Словакия и Финландия. Тези държави, които са ядрото на еврозоната, не са в неизгодно положение заради германската конкурентоспособност или икономическите постижения на Германия и по същество не са застрашени от развиващите се отношения на Германия и Русия. Заради откъснатостта си от останалата част на Европа и съседството с Русия Финландия не се плаши от руското възкръсване, но понякога предпочита предпазливия подход на Германия пред агресивния подход на Швеция или Полша. Унгария, Чехия и Словакия са загрижени от руско-германските отношения, но не като Полша и балтийските държави и може да останат в германската сфера на влияние по чисто икономически причини.

Втората сфера е Северният регионален блок - Швеция, Норвегия, Финландия, Дания, Исландия, Естония, Литва и Латвия. Тези страни, повечето от които не влизат в еврозоната, разглеждат възстановяването на Русия в негативна светлина. Балтийските държави са възприемани като част от северната сфера на влияние (особено на Швеция), което води до проблеми с Русия. Германия е важен търговски партньор за тази сфера, но тя е възприемана също като съперник. Финландия раздвоява както тази група, така и германската сфера на влияние - в зависимост от конкретния проблем, който се решава.

Вишеград плюс включва Полша, Чехия, Словакия, Унгария, плюс Румъния и България. В момента Вишеградската четворка принадлежи към различни сфери на влияние. Чехия, Словакия и Словения не се чувстват толкова застрашени от руското възкръсване както Полша и Румъния. Но те също не са напълно доволни от политиката на Германия към Русия. Полша не е достатъчно силна, за да бъде икономически лидер на този блок, каквато е Швеция за Северния блок. Освен сътрудничество в сферата на сигурността Вишеградските страни в момента нямат кой знае какво да си предложат една на друга. Полша възнамерява да промени картината, като лобира за по-повече средства за новите страни членки по време на започналото й 6-месечно председателстване на ЕС.

Последната сфера е Средиземноморската група - Италия, Испания, Португалия, Гърция, Кипър и Малта. Това са държави от европейската периферия. Техните проблеми в сферата на сигурността са уникални, защото те са застрашени от нелегалната имиграция, минаваща през Турция и Северна Африка. Географски тези държави са отдалечени от основните търговски пътища и нямат големите финансови центрове на Северна Европа. Тези икономики имат сходни проблеми, породени от задлъжнялостта им и от слабата конкуретоспособност.



И накрая имаме Франция и Великобритания.



Тези страни не принадлежат към нито един блок. Това е традиционна позиция на Великобритания спрямо континентална Европа, въпреки че отскоро тя започна да развива отношения със севернобалтийската група. Между другото Франция може да бъде възприемана като част от германската сфера на влияние. Париж се стреми да играе лидерска роля в еврозоната, промени правилата на пазара на труда и в социалната сфера, за да поддържа връзката с доминирания от Германия валутен блок, което е един болезнен за него процес. Традиционно обаче Франция е и средиземноморска държава и обмисля възможността за централноевропейски съюз, за да се заобиколи Германия. Освен това Париж неотдавна влезе в двустранен военен съюз с Великобритания - като противовес на близките си отношения с Германия. Ако Франция реши да изостави партньорството с Германия, тя бързо ще възстанови естествената си сфера на влияние в Средиземноморието, което вероятно ще стане с ентусиазираната подкрепа на други сили като САЩ и Великобритания. Фактически нейната дискусия за Средиземноморски съюз е политическа прелюдия и застрахователна полица точно за такова бъдеще.

Алтернативата на европейската регионализация е категоричното германско лидерство, което трябва да гарантира по-голяма европейска интеграция в икономическата и политическата област. Централна Европа обаче вече тества лидерската роля и ангажираността на Германия. Полша като ротационен председател обяви за свои приоритети отпускането на повече фондове за новите страни членки и сътрудничеството в сферата на отбраната. Двете направления са изпитание за Германия и са възможност да се преобърне сегашната тенденция на регионализация в сферата на сигурността. Ако Берлин каже "не" за повече пари за новите страни членки (залогът са регионалните фондове на ЕС в размер на 177 млрд. евро от бюджета за 2007-2013 г), ако няма по-широки общоевропейски договорености в сферата на отбраната и сигурността, тогава Варшава, Прага и другите централноевропейски столици ще реагират.



Въпросът е дали Германия е сериозна в намерението си



да бъде лидер на Европа и да плати цената, за да бъде хегемон на обединена Европа, което означава не само да урежда спасителни пакети, но и да се изправи срещу Русия. Ако за нея отношенията с Русия стоят над съюза й с Централна Европа, за Централна Европа ще бъде трудно да следва Берлин. А това ще означава, че има смисъл от регионализацията на европейската сигурност - чрез Вишеградската група и Севернобалтийската бойна групировка. Това също ще означава, че Централна Европа ще търси нови начини да привлече САЩ в решаването на въпросите със сигурността в региона.

Помощта за Гърция се възприема като обида от германския данъкоплатец, въпреки че се е възползвал от създаването на еврозоната. Германското правителство разбира предимствата от съхраняването на еврозоната, което обяснява защо помага на периферийните държави, но в Германия няма национален дебат, който да обясни на масите тази логика. Германия все още чака открития разговор със самата себе си относно ролята си и особено за цената, която тя е готова да плати за регионалната хегемония в един свят, в който се налага бърза доминация на сили, способни да впрегнат ресурсите на цели континтенти.

Без ясното разбиране, че европейските държави имат обща участ, гръцката криза има малък шанс да ги доведе до по-дълбоко обединение. Вместо Обединени щати на Европа тяхната съдба ще бъде регионализацията.
СНИМКА: www. en.wikipedia.org
Ирландската армия има на въоръжение шведски бронетранспортьори. Швеция, Финландия, Норвегия, Ирландия и Естония сформираха Северна бойна групиропвка в състав от 2 200 военнослужещи. Към тях вече се присъедини и Литва.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Френският хеликоптероносач "Мистрал" акостира в Санкт Петербург. Франция продаде два такива хеликоптероносача на Русия, смята това за най-обикновена оръжейна сделка с един партньор. Но балтийските държави и Полша решиха, че сделката застрашава националната им сигурност.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
"Семейна снимка" на регионализираща се Европа.
37
4841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
01 Август 2011 20:45
Толкова усилия се хвърлят да бъде разединена Европа, че се чудя как още я има? Смехотворността на Вишеградската четворка (тая четворка все още се чуди кой от кого да отцепи), както и на ония от Северната Бойна Лига пък не намирам за нужно дори да коментирам.
01 Август 2011 20:49

Пу, не познах.
Очаквах че Карата пръв е припсувал грозното америчко пророкуване за разпад на ЕС.
01 Август 2011 20:55
Въпросът е дали Германия е сериозна в намерението си

да бъде лидер на Европа и да плати цената, за да бъде хегемон на обединена Европа, което означава не само да урежда спасителни пакети, но и да се изправи срещу Русия.
Стратфор, значи. Ха!
01 Август 2011 20:59
А това ще означава, че има смисъл от регионализацията на европейската сигурност - чрез Вишеградската група и Севернобалтийската бойна групировка.
Къртач!!! Като "Бойна звезда Галактика".
01 Август 2011 21:26
И Швейк изложи становището си за международната австрийска политика на Балканите. В 1912 година турците загубили срещу Сърбия, България и Гърция. Поискали Австрия да им помогне, а щом това не станало, застреляли Фердинанд. Швейк си пийна здравата и продължи:
— Да не би да мислите, че негово величество императорът ще остави това така? Малко го познавате. Война с турците трябва да има. Вие убихте чичо ми — на ви сега по мутрата. Войната е сигурна. Сърбия и Русия ще ни помогнат в тая война. Има да падне пердах.
— Възможно е — продължи той да чертае бъдещето на Австрия — в случай на война с турците да ни нападнат немците, които ги поддържат. Те са такива мръсници, че нямат равни на света. Но ние можем да се съюзим с Франция, която има зъб на Германия още от седемдесет и първа година.
01 Август 2011 21:35
Статията е ала-бала. Изобщо основното не е отбраната. Поне в обозримо бъдеще нито Русия ще нападне Европа, нито пък Европа - Русия. УСА с кого ще воЮва си е негова работа, и няма да пита ЕС, така че УСА не е част от уравнението. Пък и УСА интересите не са в Европата, а на изток и на Юг и в Америките. Нито пък Кадаифа от Либия ще нападне Европата.

Основното е икономиката. Далаверата, начи. А там ЕС е в плачевно разделение. Аз съм казвал много пъти, че ЕС ще се разпадне на няколко нива свързани с икономическата мощ на държавите, които едновременно ще бъдат регионални икономически блокове. Кога - скоро.
01 Август 2011 21:52
Великият "Северен регионален блок - Швеция, Норвегия, Финландия, Дания, Исландия, Естония, Литва и Латвия" наистина кефи.
Финландия са я броили два пъти /има я и в Германската централна лига/, но нищо. Все пак Дядо Коледа е далече от тексаските пасища.
Малко ме смущава обаче, че са сложили Италия в периферията. Не че не е така, но по отношение на 110-милионния славянски център на Европа от Полша, Чехия, Словакия, Беларус и Украйна.
Нима това имат предвид говедовъдите от "Стратфор"

Редактирано от - burning daylight на 01/8/2011 г/ 21:54:17

01 Август 2011 21:57
Аз съм казвал много пъти, че ЕС ще се разпадне на няколко нива свързани с икономическата мощ на държавите, които едновременно ще бъдат регионални икономически блокове.

Поручик Дуб-2?
01 Август 2011 22:38
"Поручик Дуб-2?"
Не, просто някой който иска да вкара някаква мисъл в бетонни глави. Май ефектът е нулев.
01 Август 2011 22:40
Под "някаква мисъл" разбирам каквато и да е мисъл.
01 Август 2011 22:40
Не са "ШВЕдски" тез бетеери, бе редакцията!
"ШВЕйцарски" са!
Натиснете тук
И "Мистрал" са за Тихоокеанския флот.
Докато довтасат оттам и мужиците вече са се издавили пияни в Пярну...
***
А Страттаквоз са англосаксонската версия на "Строго секретно".
Но прибират парички...
01 Август 2011 23:10
СТРАТФОР звучи добре, но аз повече харесвам ПОТУС. Звучи ми като ПУТЮС.
02 Август 2011 00:35
Да си призная, коментарите бяха доста по-смислени и забавни от тюрлюгювеча с псевдо-геополитически сос, който ни пробутват "експертите" от Стратфор
Но най ме изкефи гафчето с БТР-а...

Редактирано от - mao на 02/8/2011 г/ 00:38:59

02 Август 2011 01:30
Глупости на търкалета!
Даже всяко хлапе знае, че икономическите интереси на държавите определят политическите им интереси- а не обратното!
Обединението на Европа е започнало поетапно на чисто икономическа основа:1. Европейска общност за въглища и стомана(ЕОВС) 2. Европейска икономическа общност(Общ пазар) 3. Европейски съюз (ЕС).
Политическото обединение на европейски държави е продиктувано и е следствие от икономическото им обединение!
НАТО няма нищо общо с обединените в ЕС европейски държави- в НАТО членуват САЩ, Канада, Турция и европейски държави, които не са членки на ЕС! НАТО беше създадено заради отпор на "червената" заплаха от "комунистически" СССР- който, обаче, не съществува вече почти 20 години( а и Русия след 1991 г. вече не е "комунистическа" държава, а капиталистическа- като всички държави в ЕС и НАТО)!
ЕС не може да бъде "Европейски съединени щати" без обща армия(НАТО не е армия на ЕС), без обща валута за абсолютно всички държави в ЕС и без един(ен) официален език за целия ЕС(най-добре ще е да е езикът Есперанто, според мен)!
02 Август 2011 01:40
Англичаните да си траят, те въобще не са в Европа.
02 Август 2011 01:44
Англичаните първо да се научат, че Швеция и Швейцария са две различни държави, а после да се изказват: http://en.wikipedia.org/wiki/Mo wag_Piranha
БТРите са швейцарски! Благодарим на ученолюбивите българчета.
02 Август 2011 03:04
А това е проблем, защото Москва не е вече заплаха за повечето европейски държави,
............................... ...................
............................... ...................
Ето тук е отговорът, който изчерпва темата. Москва не е заплаха "ЗА ПОВЕЧЕТО" европейски държави. За повечето, не за всички. И какъв съюзник може да бъде Москва, след като тя е заплаха за "ПО-МАЛКОТО ЕВРОПЕЙСКИ ДЪРЖАВИ" ? Че тя си е заплаха. Ако германците могат да приемат, че Русия след като не е заплаха за Германия, то тя не е заплаха изобщо и тях повече не ги интересува за кой е заплаха, то оттам тръгва и разединението на Европа.
За всички е ясно, че Русия при Путин се върна към имперската си роля и руският империализъм е насочен към Европа.
Германия очевидно ще яде шамарите, след като предава съюзниците си за дребни интереси. Москва очевидно заиграва с няколко европейски държави и им бута гювеч, корумпира ги. А това е слабост.
02 Август 2011 03:05
Но добре е, че има кой да мисли за тези неща и кой да позатяга редиците.
02 Август 2011 05:44
От цялата статия остава впечатлението, че основният европейски проблем е заиграването на Германия с Русия, заради икономически изгоди. Това заиграване ще им излезе през носа на германците, разбира се.
То е ясно, че европейският лидер има само една позиция- поход срещу Русия. Ясно е също, че здравината на европейското обединение ще зависи от този поход. Ако прочетете между редовете ще разберете, че жизнеността на ЕС зависи от една единствена външнополитическа линия- всички дружно срещу Русия. Нямам предвид студени или топли войни, или кръстоносни походи. Имам предвид моделиране на Русия според европейските ценности и приобщаването й към Запада, но не както Русия си го представя това, а както го иска Западът. Битката за Русия не е с Русия, а с Китай.
02 Август 2011 05:50
И докато Gozambovci се боричкат с Русия, която дори не ги забелязва, Китай спечелил от тяхното тъпоумие.
02 Август 2011 06:45
То окъсняхте бе, Стратфоровци..Преди 8 месеца го бистрихме въпроса-
А поуката за нас е следната- време е да се запитаме- какво, аджеба, е това обединение, към което всеки посяга за пари, колчем пострада, но никой не се съобразява с останалите относно пазарните войни и политически междуособици. Отговорът е- ЧИСТО ПОЛИТИЧЕСКО ОБЕДИНЕНИЕ без единна икономическа основа и разбирателство!
Къде остана ти, любов европейска???
Натиснете тук
02 Август 2011 10:03
Drang nach Osten
02 Август 2011 10:19
Gozambo, Германия, бидейки бита 2 пъти, вече гледа зад хоризонта. Русия също преосмисли миналото. Това са двата фактора в Европа (засега). Другите се съобразяват (с тях). Саксонците ще въздишат.
02 Август 2011 10:39
Кратък, съдържателен анализ по темата
02 Август 2011 11:00
Някои хора са много-много раздразнени от ЕС, който при това поддържа може да се каже добри отношения с Россия.
Всички държави в ЕС са разбрали, че войната в днешно време е безсмислена.
Целта днес не е по-голяма територия, а по-висок стандарт на живот.
Той може да бъде постигнат с инвестиции в образование и наука, като се поддържа и военната доктрина за 'отбранителна достатъчност'.
Което и се прави в момента.

Между другото има вероятност и за разпад на САЩ, за която не се споменава.
02 Август 2011 11:08
И аз мисля, че спирането на "лотарията" "зелени карти" не е случайно. Америка бавно завира. Това е от много алчност. Нашите мекерета да си правят добре сметката. Ще мре много народ по тая Земя. Дано да оцелеят по-добрите! Е, и аз де.
............................... ............................... ....
Не вярвам да пуснат чума, ама знае ли човек? Трябва процесът да е контролируем все пак, а не хаотичен, случаен де. Науката трябва да си влезе в ролята.

Редактирано от - dabedabe на 02/8/2011 г/ 12:28:15

02 Август 2011 11:56
Европата била мнго зле финансово, докато САЩ са цъфнали и вързали финансово
02 Август 2011 12:44
Статията е благодат за нашенските форумни геополитици
02 Август 2011 13:53
Да, благодат е също за цяло хергеле геоидиоти.
02 Август 2011 14:48
Някои хора не ги мисля. Римските катакомби са дълбоки.
02 Август 2011 16:34
Абе,
фобофилите
Откога корумпираната, разпадаща се и загниваща Русия се превърна в заплаха
02 Август 2011 17:45
Всички държави в ЕС са разбрали, че войната в днешно време е безсмислена.
............................... ..................
Не зная какво са разбрали в ЕС, но ти нищо не си разбрал. Никой не говори за война с Русия, говори за борба с Китай заради Русия. За това Русия да се приобщи към Европа, но по начина, по който европейците искат да стане това, а не по начина, по който Русия го разбира. Хващаш ли разликите?
02 Август 2011 18:12
Gozambo, това е интересен ракурс. Путин дали ще ви разбере? Според мен всяка нация е башка луда. Руснаците и китайците не са изключение. Да се надяваме, че сумарният Земен интелект ще запази живота и някакъв баланс.
02 Август 2011 18:59
Сумарният Земен Интелект е сериозна величина. За съжаление, след добавяне на гозамбовците в сумата, става равен на нула.
02 Август 2011 19:07
Виж сега, човекът все пак е загрижен.
02 Август 2011 19:45
ЕС не може да бъде "Европейски съединени щати" без обща армия(НАТО не е армия на ЕС), без обща валута за абсолютно всички държави в ЕС и без един(ен) официален език за целия ЕС(най-добре ще е да е езикът Есперанто, според мен)!

По-скоро българския - зер е на път да стане "класически" (разбирай мъртъв).
Параграфе, нали и вашата партия е евроскептична - т.е. тя е против процесите на централизация в ЕС и превръщането му в "Ев.обединени щати"?
По същество ти не противоречиш на Гозамбо - ЕС трябва да наблегне на своята политическа и военна кохезия.
@ Гозамбо тази битка на Европа с Изтока (не само Китай) за душата на Русия е мисия невъзможна. Битката, която "Западът" изгуби за душата на Турция, би трябвало да ти го подскаже.
03 Август 2011 19:45
Старият континент има бъдеще, макар да има и проблеми.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД