Сергей Магнитски (правият) в московския офис на американската консултантска компания "Файърстоун Дънкан". |
Миналия месец Държавният департамент на САЩ въведе визови санкции срещу руски чиновници, които САЩ смятат, че са замесени по един или друг начин в смъртта на юриста. На пресконференция говорителят на Държавния департамент Марк Тонър заяви, че страната му е извършила независимо разследване на случая "Магнитски" и е счела, че разполага с достатъчни основания за въвеждане на визовите ограничения спрямо тези лица. Отделно от това в Конгреса на САЩ е внесен законопроект на сенатора Бенджамин Кардин за визови санкции срещу руски длъжности лица, замесени в случая.
"Списъкът на Кардин",
както още се нарича законопроектът, включва 60 служители на Федералната служба за сигурност (ФСБ), полицейски служители на най-високо и средно равнище, длъжностни лица от затвори, лекари, прокурори, данъчни. Предвижда се и арест на активите им в САЩ, забрана на каквито и да е операции с тях или доходите от тях.
В САЩ се чуха и мнения в духа на линията не просто да се критикува, но и да се демонизира Русия. "Рестартирането подобри двустранните отношения, но в край сметка ние имаме работата със същата тази Русия, която демонстрира неуважение към правата на човека, безотговорност и неспазване върховенството на закона", заяви Дейвид Крамър, изпълнителният директор на правозащитната организация "Фрийдъм хауз".
Европарламентът призова страните от ЕС също да наложат визови санкции, същия призив към правителството си отправи парламентът на Холандия, Канада обмисля да последва САЩ.
Естествено, Москва не остана със скръстени ръце. По нареждане на президента Дмитрий Медведев външното министерство пристъпи към налагането на ответни мерки. "Позицията на Държавния департамент предизвика недоумение у нас, ведомството
се нагърби с несвойствени функции,
без да дочака края на следствените действия и решението на руския съд", заяви президентската говорителка Наталия Тимакова. Държавната дума предупреди, че може да забрани влизането в Русия на чужденци, "нарушаващи правата на руските граждани".
Миналия месец случаят "Магнитски", а също други аспекти от двустранните отношения, бяха обсъдени в телефонен разговор между президента Барак Обама и външния министър Сергей Лавров. Бие на очи нереципрочността на събеседниците - в слушалката Обама трябваше да чува гласа на колегата си Медведев, а не на външния министър. Отказвайки телефонния диалог с американския си колега, Медведев явно е демонстрирал негодуванието си от действията на САЩ.
Случаят "Магнитски" отразява състоянието на част от руските правоохранителни органи. Юристът е служител на американската консултантска компания "Файърстоун Дънкан" и едновременно е юридически и данъчен консултант на инвестиционния фонд "Хърмитидж Кепитъл Мениджмънт", който е член на международна банкова група HSBC. През 2007 г. обаче фондът и Сергей Магнитски са обвинени в укриване на данъци в размер на 5.4 млрд. рубли чрез мошеничества с данъчните декларации и използването на голяма мрежа от дъщерни организации.
Още преди ареста юристът прави свое разследване и установява, че въпросните 5.4 млрд. рубли, които са платени данъци за 2006 г. от три дъщерни компании на фонда, всъщност били изтеглени от хазната под предлог, че сумата била надвзета от данъци. Магнитски и фондът заявяват, че в корупционната схема са замесени служители на правоохранителните органи. След неговата смърт работодателят му "Файърстоун Дънкан" представя на МВР документи, че семейството на следователя подполковник от милицията Артьом Кузнецов, който всъщност е подхванал делото срещу Магнитски, е похарчило 3 млн. долара за закупуване на имоти през периода 2007-2009 година. Заплата му обаче била само 25 572 рубли (850 долара). Компанията и фондът разпространяват в интернет доказателства, че след изчезването на въпросната сума от руската хазна правоохранителни служители са прехвърлили десетки милиони долари в банкови сметки в чужбина и са вложили огромни пари в имоти в чужбина.
В следствения арест обаче се влошава здравословното състояние на Магнитски и на 16 ноември той издъхва от остра сърдечна недостатъчност. Магнитски е семеен, има две малки деца.
Смъртта му взриви общественото съзнание в Русия
Седмица след кончината ръководителката на Съвета за развитието на гражданското общество Ела Памфилова се срещна с президента Дмитрий Медведев и настоя властите да изяснят всички обстоятелства около смъртта на юриста. През декември 2009 г. Обществената комисия за спазване на правата на осъдени и разследвани лица публикува доклад, в който прави извода, че причина за смъртта на юриста са "условията на държане, които са нечовешки, унижаващи човешкото достойнство, сравними по същество с мъчения". Извършват се четири експертизи, които показват, че причина за смъртта на юриста са "недостатъците при оказване на медицинска помощ". Миналия месец са повдигнати обвинения срещу лекуващата го лекарка и зам.-началника на следствения арест, където е лежал Магнитски.
Отделно проучване направи президентският Съвет за развитието на гражданското общество и човешките права, който представи доклада си в началото на миналия месец. Докладът съвпада с изводите на следствието, че конкретните виновници за смъртта на юриста са лекарите, които не са оказали своевременно помощ на Магнитски. Президентският съвет обаче отива по-далеч и констатира доста по-шокиращи факти. Делото е било разследвано от незаконна следствена група, в която са били назначени хора, посочвани от Магнитски като съпричастни към далаверата. "Дори само това е достатъчно тези хора да бъдат извадени от следствената група и да не участват в разследването", посочи пред руските медии представителката на съвета Мара Полякова. Правозащитните твърдят, че Магнитски е починал след побой в следствения арест. Докладът спомена като виновни и отговорни не само лекарите, но и следователите Олег Силченко, Павел Карпов и споменатия вече Артьом Кузнецов, а също съдиите, които незаконно са оставяли Магнитски в ареста. Като отговорен е посочен и генералният прокурор Юрий Чайка, който не е реагирал на жалбите на адвокатите на Магнитски за условията, при които юристът е държан. Отделно са констатирани саботаж и противодействие на длъжностни лица при разследването на данъчната измама.
Така че Русия - и като институции, и като гражданско общество - показва, че не се е примирила с беззаконието. И определянето й като държава, която "демонстрира неуважение към правата на човека, безотговорност и неспазване на върховенството на закона", е най-малкото пресилено и говори за първосигнална реакция да се сатанизира тази държава.
Без да подлагаме на съмнение глобалната мисия на САЩ относно върховенството на закона и човешките права, ясно е, че визовите санкции и законопроектът са прибързани. Перфектният ход на САЩ бе да се изчака краят на разследването, което все още тече, и тогава да се реагира. Както впрочем постъпи външнополитическата служба на ЕС.
В същото време Русия преминава през правно чистилище - схватката между привържениците и противниците на правовата държава не е приключила. В известен смисъл случаят "Магнитски" е тест за правната й цивилизованост. И в страната, и на Запад има съмнения да не би обвиненията и присъдите да спрат до заподозрените в момента две лица. Пред в. "Вашингтон пост" правозащитникът Валери Боршчев се гневи защо следствието не е отправило обвинение срещу старшия следовател Олег Сличенко - "човека, който е организирал всичко това". Той е убеден, че зад следователя стоят високопоставени лица. Ръководителят на организацията "Национален антикорупционен комитет" Кирил Кабанов твърди, че "във ведомствата тече откровено покриване" на замесените лица. Съдебен процес само над лекарите би бил "фарс на правосъдието", смята и Уилям Браудер.
"Несъмнено има политическа воля разследването да бъде доведено докрай", заяви ръководителят на президентския съвет Михаил Федотов. Русия трябва да отиде докрай не само за да не казват в САЩ, че е "същата тази Русия". А преди всичко заради себе си - да има увереността, че правовата държава преборва мафията, а и за да си върне отмъкнатата сума или поне част от нея.