Ръководителите на най-силното, най-богатото и най-могъщото министерство - МВР, не съзнават колко компрометиращо за гражданите и за самите тях е признанието, че не могат да осигурят сигурност, ако спрат да приемат дарения. Ако това е вярно, излиза, че управлението на ГЕРБ, което дойде на власт с обещанието да смаже престъпността, за две години не е осигурило възможност на служителите на реда да си вършат нормално работата.
Всъщност вчера се разбра, че вътрешният министър Цветан Цветанов внезапно осъзна контра ефекта от ината за даренията. Като се върне от море, щял да разпореди от 1 септември вече да не се приемат помощи. Макар че разследването на "Сега" установи, че има много сключени договори, които действат до края на годината, и надали ще бъдат прекратени. Метаморфозата на министъра е неочаквана. Допреди два дни той и ресорният зам.-министър твърдяха, че медиите, които критикуват тази практика, действат предизборно в услуга на политически или икономически интереси. Може би сега Цветанов предизборно реши да тушира съмненията за чадър над дарителите? Пък и трябваше да дава обяснения пред Брюксел за тази съмнителна практика.
Що се отнася до работата на МВР,
редовите полицаи са принудени да разчитат на 10 или 30 литра бензин месечно от местния дърводелски или колбасарски цех, на радиостанции и резервни части за патрулките втора употреба, употребявани монитори и компютри. Т.е. за пряката си работа трябва да разчитат на съмнителните дарители.
А описаните в отчетите на МВР кожени столове, хладилници, кафе машини, телевизори, климатици са основно за шефските кабинети. Луксът е и в специалните служби. Из страната полицаите седят на оръфани и окъсани столове, бюрата им са стари, а техниката - допотопна.
1 млрд. лева годишно за МВР никак не са малко. Въпросът е как и за какво се харчат. И защо се стига до въпросните подаяния, за да си вършат работата полицаите.
Те протестираха през 2010 година. Предупредиха премиера Бойко Борисов и шефа си Цветан Цветанов, че проблемите в полицията все повече се задълбочават, че в много от поделенията на МВР липсва дори хартия, а парите за гориво и резервни части на полицейските автомобили се орязват. Тогава ръководството обеща да се погрижи и протестите утихнаха. При всички свивания на разходи заради финансовата криза, при всички съкращения, единствено бюджетът на МВР не бе пипан. Извън споменатия милиард лева МВР отчита за м.г. собствени приходи от 99 млн. лева. Само от държавни такси за първите шест месеца на тази година са събрани 16 092 241 лв. - за подмяна на документите и какви ли още не административни услуги. Има и амбиция да събере пари от глоби за цялата година в размер на 4 700 000 лв. Сега стана ясно, че само за половин година е прибрало дарове в натура за над 3 млн. лева.
Защо при този огромен бюджет изобщо не са планирани разходи за гориво и консумативи, а парите се харчат основно за заплати?! Единствено МВР категорично отказва да оптимизира структурата си, да съкрати излишни бройки, да намали чиновниците. И отново полицаите са с пъти по-малко от администрацията, колкото и специализирана да е тя. Оправданието, че към МВР се присъедини Гражданска защита, че предлагат куп административни услуги като изработката на лични документи, изобщо не издържа. Да не говорим как започна стартът на кампанията за подмяна на документите - хаос и тормоз месеци наред. Някой да е чул, че министър Цветан Цветанов е против тези структури? Не! Той с удоволствие подслони чиновниците от министерството по бедствията на Емел Етем, дори не си направи труда да огласи резултати от обещаната ревизия за раздадените пари за бедствия.
Доста нагло, сравнимо с рекет към обществото, бе оправданието на зам.-министъра на вътрешните работи Димитър Георгиев, че МВР не може да спре от раз приемането на дарения в натура - основно горива, защото така ще се затрудни предлагането на услугата "сигурност". Този вопъл освен всичко друго
е алиби за лентяите и недобросъвестните
в МВР - да отказват да се отзоват на сигналите за помощ под претекст, че нямат бензин. Или откровено да си искат дарения.
Но за каква услуга изобщо говорим? Преди дни прокуратурата обяви, че вътрешното министерство не е открило извършителите на поне 660 000 престъпления. А над 90% от гражданите смятат, че служителите на реда вземат подкупи.
Приказките за помощите от еврофондове, които успешно се усвояват от МВР, пък са за тези, които не знаят колко важно за европейската общност е да се укрепят външните граници и да се спре потокът от бежанци от Третия свят. Дават ги, за да ги пазим - 15 милиона, 30 милиона, - няма значение. Те също очакват "сигурност". Каквото всъщност очаква и всеки български данъкоплатец. Т.е. ръководството на МВР дължи детайлно обяснение какво прави с данъците на гражданите.