:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,350
Активни 445
Страници 8,253
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Що ни казват Юзеировите гащи

Бойко Ламбовски
Не знам дали сте ги видели: гащи като гащи. Прани изглеждаха. Двамата фамозни братя все повече ориентират политическите си баталии към шоу формата, правят го от сърце. Всъщност сме виждали вече това: повечето от Жорж-Ганчевите появи пред камерите бяха такива, без той да го желае, разбира се; получаваше се от само себе си. А уважаваните ни автори Бойчев и Кулеков с президентската си кампания преди година какво сътворяваха?Почти същото. Кодош с институциите.



Гъбаркане с държавността



Гримасничене към обществения ритуал и политическото статукво чрез средствата на скеча и пародията. Само дето тези братя яхат друга идея със своите фесове и боксерки и размахват друга - вехта и изядена от исторически мухъл идеология - на паносманизма. Партийното им строителство, проектите и реализациите на нескопосан монумент в собствения им двор, турският военен марш "Чеддин деден" от високоговорителите в Славяново - всичко това е неуравновесена каскада от символики, с която те ни заливат, а не последователно действие на истински политици. То е ясно. Защо тогава се занимавам с Юзеирови, а не, примерно, с Корман Исмаилов, Доган, Яне Янев или Борисов?

Защото символите са тези, които обсебват все по-големи части от общественото съзнание - не само у нас, но и по цял свят. Те го правят постоянно - в интернет пространството и в много изкривени от социална угриженост и религиозна деформация индивидуални съзнания. Шутовският парад на братя Юзеирови е само симптоматика на болестни състояния в обществото, при това далеч не само в българското. Който си мисли, че не може да се направи ясен паралел между тяхното шоу и мрачната ексцесия на норвежкия убиец Брайвик, е в дълбоко заблуждение. Разбира се - Юзеирови повече веселят, отколкото дразнят; те обичат бравадата пред камерите, харесва им дори да са смешни, щом това ги прави известни, а онзи се беше окопал в мистичния си виртуален окоп и съвсем методично приведе в изпълнение налудния си план. Това обаче са разлики на темперамента и емоционалността; не са разлики по същество.

По същество става дума за обсебване от параидеологии, от призраци на миналото, заредени с омраза и реваншизъм. Брайвик размахваше кръстоносни плащове и рицарски гербове, Юзеирови веят отречените от Ататюрк фесове и бленуват за отоманска военна слава.

Това ни казват тези гащи, но то е само част от посланието. Има още.

Другото е колапсът в масовото съзнание, предизвикан от политическите и икономическите сътресения.



Ще ви предложа малък експеримент,



за да поясня какво имам предвид. Поседях през уикенда един час на пейка в краен квартал. Само гледах и слушах. Видях следното - сравнително млад, висок мъж обикаляше алеите наоколо и говореше по мобилен телефон. Понеже силно ръкомахаше и правеше странни зигзаги, ми привлече вниманието. Установих, че той всъщност само притиска апарата до ухото си, а апаратът очевидно не функционира. Пък типът всъщност главно издаваше нечленоразделни звуци в слушалката. Ще кажете - пациент. Да. Така беше.

Видях цели шест различни индивида, които направиха визита на близките две кофи за боклук, разположени между голям брой читави на вид западни возила. Между тях - една ромска каруца с баща, майка и дъщеря. Възрастен велосипедист, между другото с много отмерен и акуратен начин на действие в кофата, не ром. Той извади дълго желязо и потършува с него вътре, после прибра в сравнително чист сак нещо дребно, не видях точно какво. Още - юноша с кадифено сако в жегата, който се движеше с раница. Той извади от едната кофа нещо, което мигом изяде. После - стара, много слаба жена. Тя надникна внимателно в кофата, изобщо не рови, нито пък извади нещо и си продължи по пътя. Минаха и нормални млади хора - двама изглеждаха прилично и се държаха за ръце. Други двама обаче, още по-млади, момчета, не изглеждаха много адекватни. Единият удряше с пласмасова тръба периодично по кофите и броните на колите. Другият носеше голямо кафяво пластмасово шише с бира, потникът му беше скъсан и мръсен.

Най ме удиви млада майка с количка и малко дете. Когато станах от пейката и тръгнах към колата, тя ми подвикна: "Извинете". Обърнах се. Отправи ми искане за два лева.

Всичко това стана в рамките на един час, повтарям. Замислих се. И проведох експеримента. Върнах се 25 години назад. Пак там. На пейката седяха соцбаби, обсъждаха какво ще готвят за вечеря. (Нездравословни неща, главно пържени, впрочем:)) Наоколо имаше много повече място за паркиране, а возилата бяха москвичи, вартбурзи и лади. И пак щъкаха хора, повечето облечени в не съвсем угледна, но чиста соц. конфекция. Като цяло настроението на минувачите беше по-, как да кажа - може би пълно с повече илюзии. Някак по-еднородно. И доста по-бодро.

Не ми е цел с горния елементарен пример да ви притопля порция соцносталгия. А да подчертая, че в общественото съзнание зинаха големи дупки на несигурност, морален вакуум и социално отчаяние. В тях няма как да не нахлуят най-различни идеологически мутации с националистическа, религиозна или мистическа закваска. След тях напъплят и различни по цвят и стойка политически зомбита.

Това ни казват всъщност Юзеировите гащи. Имайте го наум.
40
4864
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
15 Август 2011 20:10
Не виждам никаква връзка между тези неща. При социализма нямаше ровене в кофите, но не защото е липсвал морален вакуум. Не виждам с какво е ясен паралелът между Брайвик и Юзеиров. Ясен ли е паралелът между Жорж Ганчев и Тимъти Маквей? Не е, това са несериозни неща.
15 Август 2011 20:19
Кога са зейнали тези дупки на несигурност? Дори без да се напрягам много, се сещам, че през 74 г. Бранимир Делчев уби 10 и рани други 10 студенти в Студентски град. Преди касапницата гледал на кино "Кръстника". Ако се направи подобен паралел с Брайвик, статията щеше да стигне до изненадващи изводи.
15 Август 2011 20:33
... те сега, Авторе, падна в капана:
Който си мисли, че не може да се направи ясен паралел между тяхното шоу и мрачната ексцесия на норвежкия убиец Брайвик, е в дълбоко заблуждение.

... за нещо подобно ме туриха във фризера ... а на теб че ти кинат ушите, щото гледаш на гражданите по каруците и торбите ...
15 Август 2011 21:01
Не ми е цел с горния елементарен пример да ви притопля порция соцносталгия.
Явно соцносталгията се е вкоренила и на подсъзнателно ниво, та и без цел се проявява

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
15 Август 2011 21:06
Вярно е, че в последно време сякаш по улиците има повече ненормални, повече просяци, повече изпаднали отвсякъде хора. Не знам защо е така, но авторът вярно го е забелязал.
15 Август 2011 21:17
При социализма нямаше ровене в кофите, защото нямаше какво да се извади от там.Храна никой не изхвърляше.Затова нямаше и кучета котки по улиците.А предмети, които можеха да влязат в употреба-съвсем. Казват, че в Сомалия изобщо нямало кофи..

Редактирано от - dude3075 на 15/8/2011 г/ 21:25:17

15 Август 2011 21:27
Съществен въпрос повдига авторът. Обаче такива като него и той се бориха срещу Онова и за Това. Гнила интелигенция.
15 Август 2011 21:36

Върнах се 25 години назад. Пак там. На пейката седяха соцбаби, обсъждаха какво ще готвят за вечеря. (Нездравословни неща, главно пържени, впрочем:)) Наоколо имаше много повече място за паркиране, а возилата бяха москвичи, вартбурзи и лади. И пак щъкаха хора, повечето облечени в не съвсем угледна, но чиста соц. конфекция. Като цяло настроението на минувачите беше по-, как да кажа - може би пълно с повече илюзии. Някак по-еднородно. И доста по-бодро.

Бодра песен днес да екне, песен песен на труда
На сердца ни да олекне да живей живей труда.
15 Август 2011 21:38
гащи кодош гъбаркане... Темата е сериозна и пейоративизмите би трябвало да изчакат някъде след четвъртия абзац. Така, плеснати в самото начало на материала, го карат да олеква и предразполагат към съвсем друг тип четене.
15 Август 2011 21:40
Бе имаше и тогава пияни, имаше и хулиганчета, но като цяло хората не изглеждаха толкова напрегнати и нещастни. Това е истината.
15 Август 2011 21:42
Абе той другарят Виденов добре си го каза: Чорбаджии и изедници.
Чорбаджиите изсърбаха чорбата, изедниците изядоха мръвката, а накрая с общи усилия издухаха и самия Виденов.
Пък после - било хубаво едно време. Ако е било хубаво, що самички го катурнаха?
А?
15 Август 2011 21:53
"...Пък после - било хубаво едно време. Ако е било хубаво, що самички го катурнаха?
А? "



Заради Свободата, Сократе...
А?

Редактирано от - JJ6 на 15/8/2011 г/ 21:55:54

15 Август 2011 21:54
За да дойде още по-хубавото... Дето го гледаме и ние...
Авторе, нима това е пример за дупки в общественото съзнание? Няма съзнание там, където мисълта е заета с елементарна мисъл за елементарно оживяване... Целта е постигната и все повече хора се доближават до нея... Тия от кофите няма да отидат да гласуват, няма подпишат някакво възвание, апел, няма да проявят гражданско поведение. За какво е общественото съзнание ако не се трансформира в обществено поведение?
15 Август 2011 21:58
споделям мнението на васик, че не виждам връзка между описаните в статията примери.

също, братята юзеирови искат пантюркизъм, не паносманизъм. разликата е огромна, но не ми се обяснява сега.

приятна вечер на всички
16 Август 2011 00:07
Джордж Карлин (вече покойник) имаше отговор на този въпрос: "People are fucking stupid!".
16 Август 2011 00:09
Много повече се набива в очи паралелът между "Атака" и Брайвик, отколкото между Юзеиров и Брайвик. "Атака" е спомената с добри думи от самия Брайвик в неговите манифести и "Атака" е един от 1000 адресати на неговите манифести по имейл. Нима Юзеирови ни заливат с каскада символи, а "Атака" не? С какво символите на Юзеирови са по-страшни от тези на "Атака"? Нима Сидеров не въведе пародийното начало в самия парламент, нима не разиграва циркове в чужбина, нима не гони грухтящи прасета, нима той не се явява със свалени гащи в политиката? Защо тогава наричаме Юзеиров симптоматика, а Сидеров - как го наричаме - състояние на пълно здраве ли? Можело е да се разгледат много повече въпроси, но е най-удобно да се говори за паносманизма.
16 Август 2011 00:34
Ако Юзеиров каже, че е превъртял Рубикона, журналистите ще се търкалят на земята от смях и ще му се подиграват в очите. Защо тогава не се смеят на Цветанов? Кичът на Юзеиров по-голям ли е от репортажите как Цветанов сменя пелени и тича по шорти с Веско Маринов? Не са ли симптоматика женствените танцьори, които представиха химна на МВР в НДК? Йоло Денев и Юзеирови са удобна боксова круша, но когато човек се замисли по-дълбоко, границата между налудните маргинали и политиците от сутрешните блокове съвсем не е толкова ясно различима. По-скоро тя е наложена на предразсъдъчно ниво.
16 Август 2011 00:57
Шутовският парад на братя Юзеирови е само симптоматика на болестни състояния в обществото

Така, така.
Шутовският парад на братя Юзеирови с боксерките е само симптоматика на личностова патология.

Редактирано от - потребител,07 на 16/8/2011 г/ 01:17:05

16 Август 2011 01:09
Ами и аз винаги съм се чудел къде виждат професионализъм и компетентност иначе образовани хора в Иван Костов или Милен Велчев. Очевидно аз, като човек с икономическо образование и професия, се опитвам да слушам какво говорят, а хора инженери или лекари преценяват само излъчването, жаргона и акцента, без да си направят труда да се заслушат. Така се възприемат политиците, ако някой си направи труда да се задълбочи, забелязва, че тия изобщо не го вземат насериозно или пък те не си струва труда да се приемат насериозно (освен ако, разбира се, не са били прави да мислят за него така).


А и на мен ми стана интересно - авторът иска да каже, че откачалките, които е описал са паносманисти или националисти ли?
16 Август 2011 03:28
Нищо.
16 Август 2011 06:32
При социализма нямаше ровене в кофите

Имаше! Тогава ромите още си бяха цигани, а част от тях системно събираше от кофи и бункери изхвърлени храни - сбираха ги за да хранят прасета и друг добитък. Свинарите от неромски произход изчакваха да се бракува и без това евтиният субсидиран хляб и го купуваха за жълти стотинки.

Соктратя е задал животрептущ вопрос, чийто отговор е прос: Футболистите и мутрите се движат с манекенки и певици - щото могат.
16 Август 2011 06:52
юзеировите гащи показват само едно - че мили..пардон, полицията не си гледа работата. Ако хората на Цецко си знаеха работата - грабват го както е по долни гащи и веднага получава 15 дена за дребно хулиганство и нарушаване на обществения ред. Това трябваше да разнищи авторът, а не да дрънка празни приказки.
16 Август 2011 07:18
СОКРАТ-МАЙ,
/:/ "Абе той другарят Виденов добре си го каза: Чорбаджии и изедници.
Чорбаджиите изсърбаха чорбата, изедниците изядоха мръвката, а накрая с общи усилия издухаха и самия Виденов.
Пък после - било хубаво едно време. Ако е било хубаво, що самички го катурнаха?А?
............................... ............................... ............................... .......................
За да стане още по-хубаво за тези от Върхушката на БКП/БСП и сие, които катурнаха "онова време"! Както и (им) стана, де- сега те вече имат не само политическата власт, но и икономическата! Сиреч, имат цялата власт!
16 Август 2011 08:12
За какво е общественото съзнание ако не се трансформира в обществено поведение?

Летец55,
Еденственият проблем е: quo vadis, обществено съзнание. Ако си отговорим на този въпрос, чак тогава ще дойде ред и на общественото поведение.
16 Август 2011 08:22
Преди касапницата гледал на кино "Кръстника"

Юзеирови може да са гледали"Великолепният Век"който бил интересен. Натиснете тук
И въобще начина по, който се занимават и ни занимават с двама братя показва, че не ги подценяват, а се страхуват дори от тях.
16 Август 2011 08:30
Единствените щастливи години, които съм живял, бяха до 90 год. на миналия век...И не защото съм бил млад, и това имаше значение, разбира се. Просто, с една дума казано, тогава живота беше безгрижен!
16 Август 2011 08:58
По време на социализма нямаше алтернативи - всички вървяхме в строй по една асфалтирана улица и ни пазеха да не кривнем в зелените поля на свободния избор Сега има алтернативи, но онези - красивите, са недостижими за повечето хора, защото се купуват и продават. Къде е тук свободата?
16 Август 2011 09:28
А-а-а, Ламбовски, ква стана тя, а ?!
Мизерията допълзя и до тихата ти пейчица, в китния ти квартал...в София.
Виж , друго си е , ако видиш тая картина в Провинцията. Ще речеш "Абе, провинция !" и ще продължиш да си четеш вестника.
Вече провинцията (що ли продължавам да я пиша с малко "п"?) довтаса в кварталите на богопомазаната София. Не ги мразя софетата, бая рода имам там. Страшното за България и за повечето постсоциалистически столици е , че избраха най-лесния начин да се спасяват, за сметка на провинциите си. И след немного време, и двете на дъното!
16 Август 2011 09:49
Шутовският парад на братя Юзеирови с боксерките е само симптоматика на личностова патология.

Личностна патология и тогава и сега е :
-Да си мечтаеш да станеш космонавт и Брежнев да ти подарява макети за самолети.
-Да метаеш да станеш Президент.
- Да просиш, да ровиш по кофите
- Да крадеш , да убиваш

Тогава обаче ги затваряха в съответните заведения.
Нямаше свобода.
Сега са на улицата, в парламента....
Има свобода
16 Август 2011 10:11
Ех, рорик, има един виден мислител от втората половина на 20-ти век, дето прави ясно разграничение между "свобода от" и "свобода за", ама кой да чете... За мислене не смея и да си помисля
16 Август 2011 12:08
става дума за обсебване от параидеологии, от призраци на миналото, заредени с омраза и реваншизъм

Даже параидеологии няма, защото за тях се изисква някакъв поне минимално рационален подход. Обсебени сме само от чувствата - заредени с омраза и реваншизъм. Затова и гласуваме против, но не и за. Макар, че мислейки първото правим или постигаме второто. И така вече 20 г. изпитвайки морално удовлетворение правим широка крачка (със затворени очи) в поредната пропаст.
16 Август 2011 13:20
между "свобода от" и "свобода за", ама кой да чете...
Ех , Светице
Добре че не е прочетен тоя велик мислител от края на 20-ти век.
Защото ако беше прочетено, никога нямаше да ми дойде на ум , че искам "свобода да"


"Свобода да"мечтая какво да направя утре и "свободата да "го направя утре.

Щях да си седя , да си чеша зад ухото и да мисля за "свободата от" и "свободата за "
Да си седя и да си мисля и мисля .....
16 Август 2011 13:21
Добре, а какво ще стане когато тези дето се хранят от кофите станат повече от тези дето изхвърлят в кофите? Когато кофите вече не могат да изхранват българския народ - какво ще стане?
16 Август 2011 13:37
Яверт
Мислителите казват , че когато съотношението "хранещи" - "хранени" стане 40 - 60 проценти. Настъпва революция.
16 Август 2011 13:53
И кво ? Колко дълго ще чакаме това съотношение за революционната ситуация да настъпи щото тук според форума положението вече е нетърпимо- отива към 39:61....
16 Август 2011 14:05
за автора.
16 Август 2011 14:19
hamer
16 Август 2011 14:58
ИМАЙТЕ НАУМ И ТОВА, че тази подигравка с българскте институции е отразена в турските медии така- Натиснете тук
16 Август 2011 15:33
ммммдаааа в София е пълно с откачалки..
18 Август 2011 19:20
Имам усещането, че никой не е чел статията до край. Защо се хванахте да търсите дали има паралели между Юзеров и Браивик или кога започна ровенето по кофите. Това е само декор.
Не ми е цел с горния елементарен пример да ви притопля порция соцносталгия. А да подчертая, че в общественото съзнание зинаха големи дупки на несигурност, морален вакуум и социално отчаяние. В тях няма как да не нахлуят най-различни идеологически мутации с националистическа, религиозна или мистическа закваска. След тях напъплят и различни по цвят и стойка политически зомбита.
Социално-икономическите промени отвориха тези дупки а ние нямаме нито морални нито социални нито политически норми и механизми които да ни предпазват от тези опасности.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД