Цялата кампания по смяната на номерата на автомобилите с т.нар. евротабели мина през една от фирмите на МВР. |
И никой не коментира факта, че МВР е единственото в света, което едновременно се бори с престъпността, грижи се здравето и живота на хората, за спазването на законността, за документите за самоличност, за сигурността на границите, за противодействието на мафията и тероризма и... управлява търговски дружества.
"Трябва да призная, че когато станах министър, бях изненадан, че в МВР има търговски дружества, защото в моето съзнание то е бюджетно учреждение и не върши търговска дейност", обяви Георги Петканов, когато поемаше поста на вътрешния министър през 2001 г. А той може да бъде упрекван във всичко друго, но не и в непознаване на бюджетирането, финансовото право и това къде може да има фирми и къде не. Но е факт, че и след неговото 4-годишно министерстване в екип с днешния премиер Борисов МВР остана собственик на фирми.
При положение че всички останали "нормални" министерства започнаха да раздържавяват търговските дружества, на които те бяха принципали. И в общи линии много малко от тях вече имат фирми или са на път да се разделят с останалите.
Защото не е работа на администрацията да има, да контролира и да издържа фирми. А на МВР още по-малко.
В годините назад имаше достатъчно скандали около фирмите на МВР, които обаче се оказаха недостатъчни, за да се сложи край на тази ситуация. Въпросните търговски дружества станаха особено популярни и постоянно бяха обект на ревизии, техни шефове бяха разследвани и проверявани от военната прокуратура. Така или иначе винаги нещата или замираха, или
странно бяха забулвани в тайна
"Проинвекс" - строителната фирма на МВР, на няколко пъти бе обект на ревизии и прокурорски проверки, имаше протести на служители на вътрешното министерство. Бившият вътрешен министър Богомил Бонев на два пъти трябваше да отговаря на парламентарни питания за неизпълнени от фирмата задължения или за забавяне на построяването на стотици жилища. Той извади от парламентарната трибуна факти за дейността на дружеството в периода 1993-1996 г., като обяви, че тя фактически е действала като строителна пирамида, и обеща да даде всичко на прокуратурата. Не е известно нещо да се е случило, вече няма и протести. И "Проинвекс" си остана сравнително мощна фирма, при това с капитал от 591 347 лв. Точно тя продава и помещенията и магазините в подблоковите пространства на построените от нея сгради. В предмета й на дейност е и строителство, инвестиране, включително и в специални сгради. Сега се видя, че от време на време дарява собственика си с жилище за 20 212 лева.
"Радиоелектронни системи" е едно от най-тайнствените дружества на МВР, създадено още по Указ 56 с уставен капитал от цели 6 млн. лв., което за онези времена си бяха много пари. Сега капиталът е около 40 000 лв. Най-общо казано, тя се занимава с "производство на излъчваща телевизионна и радиотехника и проводникова далекосъобщителна техника".
Най-мощната фирма на МВР си беше и си остава "БМВ". Тя бе учредена със скандал и с множество съдебни спорове. По документи от 1992-1993 г. "БМВ" тръгва като съвместно начинание на ливанеца Виктор Радев Шамаа и вътрешното министерство. Именно Радев, който твърдеше, че има 87.78 на сто от капитала на дружеството, съдеше през 1992 г. МВР заради увеличение на капитала, с което той бе изваден от фирмата. Пак според документи МВР участваше във фирмата с вещи и със 7-етажната си сграда на бул. "Мария-Луиза" 101. Два състава от Върховния съд тогава се произнесоха в полза на ливанеца, но накрая петчленен състав го отряза.
По-късно името на "БМВ" гръмна заради раздавани честоти от системата на МВР. После дружеството стана съдружник заедно с "Мобилтел" във фирмите "Джи Пи Ес България" и "Телепорт България". Първата фирма, в която "БМВ" имаше 10 на сто собственост, се занимаваше с контрол на товари по железниците, по море и суша. А втората, в която имаше 20 на сто участие - с "изграждане и поддържане на сателитни далекосъобщителни мрежи". Според информационните регистри "БМВ" отдавна не участва вече в тези начинания.
Самата фирма обаче
разработи и осъществи смяната на регистрационните номера на автомобилите,
създаването на Център за първоначална подготовка на документи за регистрационното състояние на МПС, а постепенно през нея започна да минава и купуването на автомобили за системата на МВР. Всъщност тя беше и фирмата, която произведе стотиците хиляди и дори милиони табели при задължителната подмяна на номерата.
С "БМВ" имаше скандал и в края на мандата на СДС. Малко преди изборите през 2001 г. стана известно, че през фирмата са закупени 300 автомобила "Опел" и 90 мотоциклета "БМВ". Обвиненията в пресата бяха, че покупката била станала без обществена поръчка. Със случая се зае военната прокуратурата, но после всичко заглъхна. Последователно на разпити бяха викани тогавашните МВР шефове. Според тях обаче не е имало нарушение на Закона за обществените поръчки при покупката, защото той не се прилагал от едноличните търговски дружества, каквото е "БМВ", доставчик на колите. Вече бившите шефове на МВР обявиха, че колите и мотоциклетите са купени не с бюджетни средства, а с "изгоден кредит от западна банка, гарантиран със средства от печалбите на фирма "БМВ". Това само доказа с какви суми всъщност оперира фирмата. От проверката не излезе нищо.
После в "Държавен вестник" излезе пререгистрация на "Безконтактни мултиплексорни вериги" ("БМВ"), според която нейният уставен капитал се вдига от 5000 на 223 900 лева.
Освен това бе променен и предметът й на дейност, който неочаквано включи и "внос на бойна техника и стоки и технологии с възможна двойна употреба". Фирмата вече се занимава с инженерингова, маркетингова, производствена, консултантска, търговска, сервизна и монтажна дейност в областта на радиоелектрониката и телекомуникациите. Би трябвало и да внася и специалните оперативно-технически средства и полицейско оборудване за нуждите на МВР. На практика
това дружество се занимава с всичко -
програмиране, курсове за огнестрелно оръжие, компютърни мрежи, изграждане, поддържане и използване на обществени далекосъобщителни мрежи, сервиз на битова техника, транспортна и спедиторска дейност, юридически и посреднически услуги...
Въпросът е обаче доколко е нормално, законосъобразно и целесъобразно такива фирми да са под шапката на вътрешното министерство. Още повече че въпросното ведомство има специална дирекция, известна в системата повече като МВР-ТИЛ, която би трябвало спокойно да се оправя с всички неща във ведомството, свързано с доставки, оборудване и т.н. И сега министерството прави конкурси за доставка на всякакви материали.
А и ако аргументът на политиците МВР да си запази фирмите до днес е, че те печелят, защо тогава все не им стигат парите и се нуждаят от дарения? И от още и още пари на данъкоплатците, за да си вършат работата?!