Последната стратегия, свързана с подобряване на безопасността на движението по пътищата в България, е четиво, от което разбираш, че едни хора са се събрали с идеалната цел да ограничат жертвите на пътя, но не знаят точно как. Затова са нахвърляли няколко дузини предложения. На всеки каквото му е хрумнало на прима виста.
Между фундаменталните предложения да се организират конкурси за детски рисунки по темата "Безопасност на пътя" и да се провеждат уроци на родителите какво може да се случи на децата им, докато карат велосипед, скейборд, мотопед и ролери, се мъдри и идеята 16-годишните да имат право да карат кола, но с придружител. След дълго търсене се откриха и лобистите на това предложение. Това са инструкторите, които смятат с тази поправка в закона да спечелят нови курсисти. Един набор е около 60 хил. души, което означава добър урожай за инструкторите. При средна цена от 500 лв. на един шофьорски курс излиза, че се получава доста сериозна сума. За по-голяма увереност, че това трябва да се случи скоро, е записано, че така
обучението на децата за шофьори ще продължи по-дълго
- две години. Не е пояснено какво означава "придружител". Защото придружител може да бъде всеки. Дори баткото от съседния блок. Няма изискване придружителят да има книжка.
Стига да е над 18. Същото е с формалните придружители, които трябва да имат непълнолетните на дискотека след 22 ч. или на концерт.
Погрешно е да се смята, че младежите на 16 години не могат да управляват коли. Да не говорим, че тук и законът си противоречи. Според него, за да имаш право на книжка, трябва да си завършил основно образование и навършени 18 години. Можеш да караш курсовете и след 16 навършени години, но ще изчакаш още две години до пълнолетие. И на практика става така, че деветокласник от Софийската математическа гимназия няма право да шофира, но ром, купил си диплома за основно, може да вилнее на пътя. Вижте какво се случва в циганската махала до летището на София. Във всеки двор е паркирано такси на една известна фирма. А в квартала има едно училище до 8 клас.
16-годишните могат да шофират и го правят по-добре и от възрастните
В САЩ непълнолетните управляват автомобили, но пък не могат да пият до 21 години. Преценено е, че колата е необходима на голяма част от децата да преодоляват големи разстояния и да ходят на училище или на срещи. Пък пиенето може да почака. Статистиката там не отчита, че младите шофьори са основна причина за белите на пътя.
В българската стратегия се пояснява, че 25% от инцидентите на пътя са причинени от млади шофьори. За тях обаче се предвижда повече строгост в закона. Появява се отново онзи митичен "придружител", който ще бъде неотлъчно до "младия шофьор" (книжка може да вземеш и на 50 г., но поне три години се водиш "млад водач"), ако той реши да пътува нощем или ако е санкциониран за някакво провинение на пътя. Примерно, ако е извършил ПТП, ще бъде наказан да кара 1 година с придружител.
В стратегията има и неща, които са прекрасни. И няма как да не са, щом става дума за много пари. Така например препоръчва се всички нови коли до 2020 г. да имат различни системи, които предпазват водачите от заспиване, излизане от пътя, ритмично спиране, система за коланите и други. Неща, които няма нужда да ги има в стратегия. Всеки здравомислещ шофьор би искал да кара такава кола, ако финансите му позволяваха.
И на фона на тези футуристични части за България
стратегията е със затворени очи към едни от най-болезнените проблеми на пътя. Няма нито дума за дупките, които също са причина да има катастрофи. Няма датчик от тези скъпи системи за сигурност, който би останал здрав при удар в дупка. Да не говорим, че съвременните коли имат и електроника, която предупреждава за неравности по пътя. Не ми се мисли какво е да пътуваш в кола с такъв датчик. Или ще оглушееш, или няма да можеш да потеглиш.
Иначе 99% от нещата, които са записани в стратегията, са дъвкани и предъвквани в годините многократно. Това, че ще бъдат подредени в членове и параграфи, няма да ги направи действащи. Такива ще станат, ако излязат на пътя.
|
|