Пролетта бях в Грузия, целта ми бе да разбера грузинската реформа, особено в правораздаването. Срещах се с представители на вътрешното министерство и други силови структури. Донякъде съставът на правителството стряска. Повечето му членове нямат 35 години, най-старият комай е вътрешният министър Вано Мерабишвили (43-годишен - бел.ред). На отговорни постове в повереното му министерство може да срещнете хора на 25-27-годишна възраст. Много от тях са завършили грузински технически университети. Мнозина имат и солидно западно образование - най-често политологическо и икономическо.
В правоохранителните органи реформата е започнала веднага след революцията. Плодовете й се виждат на всяка крачка. Полицаите не вземат подкупи. След избирането му за президент Михаил Саакашвили искал бързо да покаже на народа, че новата власт изцяло се различава от старата. Разпуснато бе Министерството на държавната сигурност. Функциите му преминаха към новото вътрешно министерство и други ведомства. По време на антикорупционната кампания чиновници, бизнесмени и престъпници бяха принудени да върнат "нетрудовите доходи" - това е станало и със заплахи от наказателно преследване. Върнатите пари са били използвани за провеждането на реформите чрез попълване на извънбюджетните фондове. От тях са били изплащани заплати на новите чиновници и са финансирани спецоперациите.
На кардинална чистка е било подложено
самото вътрешно министерство - за две години от него са уволнени 75 000 от общо 85 000 души. Разпуснат е бил КАТ и в продължение на три месеца не е имало никакъв контрол по пътищата. Попитах Вано Мерабишвили възможно ли е това, все пак огледът на местопроизшествията, разпитите, експертизите изискват определен опит. "Гражданите се съгласиха да потърпят малко. Имахме кредит на доверие, който използвахме за пречупване на старата структура и за качествен отбор на сътрудници. Вземахме на работа който ни падне. Повярвайте, способните хора бързо се учат".
На работа не са били вземани бивши служители на правоохранителните органи и дори кандидати с юридическо образование. Накрая щатът на МВР бил съкратен до 26 000 души. В граничната служба работят 4000 души, а в охранителната полиция - 13 000 души. Тя охранява дипломатическите представителства, държавните обекти, както и граждани, примерно бизнесмени - срещу заплащане.
По време на реформата заплатата в полицията и в целия държавен апарат е нараснала от 15 до 40 пъти. Средната заплата в страната е 200 долара. Районният полицай взема $400-500, патрулният - $600-1000, а началниците на отдели и детективите - до $2000. Плюс застраховките и премиите.
Преразпределени са ролите на отделните структури в правоохранителните органи. Прокуратурата е лишена от голяма част от пълномощията си за самостоятелно водене на следствието. От есента влиза в сила нов наказателно-процесуален кодекс, тогава тя ще заработи по американския модел и само ще подкрепя обвинението в съда.
Основните структури на МВР са патрулната служба и криминалната полиция. Патрулната служба изпълнява функциите на КАТ и реагира по сигнали на граждани. Патрули от по двама души се движат по специално определени маршрути. Нощем от планината над Тбилиси може да се видят постоянно движещи се червено-сини светлини - патрулните коли задължително се движат с включени светлинни сигнали. Нормативът за реакции по сигнали за престъпление или за произшествие е няколко минути. Всички коли са оборудвани с компютри, които веднага проверяват всеки автомобил или личността на задържания. В колите са монтирани камери, записват се разговорите на патрула, заснемат се местата на произшествията - полицаите имат право да задържат и разпитват хората само в обхвата на камерата.
Патрулиращите полицаи са по двойки, като непрекъснато се сменят - така че няма постоянни двойки. Ако единият от полицаите забележи, че колегата му извършва нещо нередно или престъпление, той е длъжен да уведоми за това началството.
Не го ли направи, може да отиде и в затвора
Всъщност "колегата" може да се окаже агент под прикритие на т.нар. Генерална инспекция - специално подразделение на МВР. В нея работят 100 души, които постоянно измислят нови хватки за залавяне на "предатели" вътре в системата - служители, които печелят неправомерно, извършват престъпления и правонарушения, търгуват с нелегитимни силови услуги. Агентите под прикрие може да се окажат "пияни" шофьори, които нарушават правилата, а после провокират патрулните двойки към подкупи или доставки на наркотици и оръжие.
Благодарение на Генералната инспекция държавният апарат постоянно и настойчиво се прочиства от корупция. Неколкостотин души са били уволнени или пратени зад решетките в първите години от реформата във вътрешното министерство. Според министър Мерабишвили днес арестуваните или уволняваните са по двама-трима месечно.
Криминалната полиция бе освободена от предварителното следствие и дознанието. Максимално е опростен редът за откриване и закриване на делата. Променена е и структурата на длъжностните лица - следователи няма, има само детективи на различни нива.
МВР няма право да се занимава със стопански или икономически престъпления. Тези функции са дадени на финансовата полицията, която е към Министерството на финансите.
Порази ме пълното ликвидиране
на големия и влиятелен в миналото престъпен свят. Грузинският подземен свят е явление, формирало се преди десетилетия и разпростиращо влиянието си далеч извън пределите на страната. Взело властта, новото правителство веднага е разработило ново антимафиотско законодателство, голяма част от което е взаимствано от италианците и американците. Започнал е лов на мафиоти и днес в страната има само няколко десетки мафиоти, които са в затвора. "Днес всички наши мафиоти са в Русия или в Европа", твърди Мерабишвили.
След всички взети мерки е намалял в пъти броят на престъпленията, особено на уличните и свързаните с насилие. В Тбилиси криминогенната обстановка е сравнима с далеч не най-престъпните европейски градове. Разкриваемостта е 30-35%, което също съвпада с европейските показатели. "Ако някой ви каже, че разкриват 60 и повече процента, значи ви лъже", категоричен е министърът.
С времето реформите излязоха от МВР и днес следите им се виждат навсякъде. През 90-те години много пътувах из Грузия. Направо е шокиращо това, което е станало с тях. Използват се технологии, които изпреварват нашите (руските, бел.ред.) - бетонна основа и отгоре асфалт. Това се прави бързо и качествено. Как обаче е постигнато? Махнати са всички държавни стандарти и е разрешено участието на чуждестранните строители в търговете. Плюс че активно се е изкоренявала корупцията в тази сфера. Работата се поделя между няколкото победители в търга, има и някои строги условия - по-специално своеобразно съревнование между строителите, които едновременно изграждат отделни участъци от пътя.
Първият фактор за успеха на реформата в Грузия е наличието на политическа воля у лидера и групата съмишленици около него - отначало 10, а след това 50 души. Те са се разбрали за големите цели, установили са правилата, които никой няма право да нарушава. Главното е да не се печели незаконно. Нарушителите безмилостно се изхвърлят. Според реформаторите нарушаването на тези правила е провалило реформата в Украйна.
Основният ми извод е: реформите са нещо просто. Трябва само да поискаш и може много да се постигне.
|
|