:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,781,958
Активни 555
Страници 8,832
За един ден 1,302,066

Американски съдия осъден за поръчкови присъди над малолетни

За 2.6 млн. долара "стожерът" на закона е лишавал обвиняемите от адвокатска защита и е въдворявал 10-годишни деца
СНИМКА: www.csmonitor.com
Марк Каварела е огледал три деца със съпругата си, с която в момента е в развод. Двамата впрочем се заминавали с активна обществена дейност в няколко организации, включително католически. Това обаче явно не му е пречело за пари и с лека ръка да лишава непълнолетни от свобода.
Американски съдия от щата Пенсилвания бе осъден на 28 години затвор по т.нар. дело "осъдени деца срещу пари". 61-годишният Марк Каварела, който в продължение на 12 години е бил председател на съда в окръг Люцерн по дела на непълнолетни, получи тежката присъда заради поръчкови присъди, рекет и корупция през периода 2003-2008 година. Той налагал неправомерно тежки наказания на провинили се непълнолетни лица, а в замяна е получавал пари от строителя и съсобственика на два нови поправителни дома за непълнолетни, задето ги е пълнил с осъдени и така оправдавал съществуването им.

Марк Каварела действал в комбина с колегата си Майкъл Конахън, който играел по-второстепенна роля в цялата схема. Той е обвинен, че съдействал за закриването на държавен поправителен дом, за да се разчисти пътят за изграждането на двата нови дома. Конахън вече се е признал за виновен и идния месец ще научи присъдата си, твърди в. "Хъфингтън поуст". Двамата са осъдени, че са взели 2.6 млн. подкупи от строителя на двата центъра Робърт Мерикъл и са рекетирали съсобственика им Робърт Пауъл, получавайки от него стотици хиляди долари.

Историята започва през 2000-та година, когато Марк Каварела се свързва Робърт Пауъл и му подхвърля идеята за изграждането на два нови поправителни дома за непълнолетни с довода, че не харесва съществуващия в окръга държавен поправителен дом, разказва в. "Уолстрийт джърнъл". Пауъл е бивш съдия и приятел на Каварела, но по онова време е вече бизнесмен. За три години двата частни затвора са построени.

В хода на процеса обвинението представи неопровержима статистика за пряката връзка между изграждането на двата центъра



и "производителността" на съдията



Когато през 1997 г. поема изцяло председателството на съда за непълнолетни, Марк Каварела е изпратил в поправителни домове 8.4% от всички непълнолетни, по чиито дела се е произнасял. Цифрата дори пада до 5.6% следващата година. За целия щат показателят е бил 10-11 процента. През 2000-2001 г., когато двете съоръжения се строят, осъдените от Каварела малолетни са съответно 15.2% и 13% - при 10-процентов показател за цяла Пенсилвания. В началото на 2003 г., когато двата центъра са готови, показателят е вече 20% и той не пада под това равнище следващите пет години, а през 2007 г. дори скача до 25.8 процента. За същия период цифрата за целия щат варирала от 10-13 процента осъдени непълнолетни. Освен това Каварела и подчинените му са оказвали натиск върху служителите от центровете по пробация да препоръчват малолетните нарушители да бъдат затваряни, дори когато служителите не са били съгласни с такава мярка.

Обвинението представи пред съда и множество доказателства как служителят на закона е стъпквал закона в хода на самите процеси. Най-непростимото му правонарушение било, че отказвал конституционните права на заподозрените малолетни - право на адвокат и на обжалване. На процеса бяха представени данни на "Джувънайл лоо сентър" (The Juvenile Law Center), адвокатска група, която първа заподозря съдията в нарушения. Без защитници са били 50% от непълнолетните, които са се изправяли пред Марк Каварела през 2005-2006 година.

Съдията не зачитал препоръките на чиновниците от службата по пробацията да не изпраща част от провинилите си в домовете. Понякога Каварела е произнасял присъди дори на 10-годишния деца, за първи път уличени в дребна кражба или незначително нарушение - например кражба на буркан с индийско орехче от магазин. Освен това Каварела и ортакът му претупвали делата, нерядко съдебните им заседания минавали за по няколко минути.

Като цяло през периода 2003-2008 г. Марк Каварела е произнесъл 4000 присъди с такива нарушения. Впрочем през 2009 г. Върховният съд на Пенсилвания анулира както неговите, така и присъдите на колегата му.

Обвинението е отстояло тезата си и по най-важния пункт - парите. То е представило необорими доказателства, че през периода 2000-2007 г. Каварела и Конахън са получили общо $2.6 млн. от строителния предприемач Робърт Мерикъл и съсобственика Робърт Пауъл, задето в съдебната зала са



"зареждали" двата дома с осъдени



От един документ например е станало ясно, че Каварела и Конахън са изнудвали Пауъл да им плати 700 000 долара с довода, че той печели много пари от двата центъра за непълнолетни нарушители, поради което "трябва да си плати за осигуреното му предимство".

В съда Марк Каварела се опитал да се представи като ефективен и безкомпромисен борец срещу непълнолетната престъпност. Той представи факти, че в окръга е значително по-малък броят на онези, които са извършили повторни нарушения, след като вече са изтърпели наказания в поправителните домове. За периода 2004-2006 г. този показател в окръга е варирал от 3.5 до 7.3 процента, докато на щатско ниво съответните цифри са 12.6-13.2 процента.

Каварела и защитата му отстояваха тезата, че присъдите му били плод на вътрешната му убеденост, а не за пари. Впрочем Каварела не отрече, че е получавал пари от строителя Робърт Мерикъл, но твърдял, че това не било незаконно, а парите не били свързани с работата му като съдия и не са влияели на вземаните от него решения.

Само че това са били голословни твърдения. И неслучайно Марк Каварела на два пъти публично е признал вината си. Първия път - с писмо до колегите си в окръга и щата, в което признал, че е опетнил високото звание на съдията. Втория път - в 15-минутното си слово на заключителното заседание. Извинявайки се на непълнолетните, които са заставали пред него в съда, той нарекъл себе си двуличник, който е нарушил това, което е проповядвал. "Обвинявам само себе си и никой друг за случилото се", казал съдията. Ако не е осъждал за пари, ще прави ли подобни ходове?

Разбира се, присъдата от 28 години затвор изглежда доста тежка. Адвокатът му Уилям Пуцо, който я окачестви като "твърде сурова", представи силен контрадовод. Отбелязвайки, че



тя е равнозначна почти на доживотна присъда,



той посочил, че извършеното от клиента му "не е престъпление с насилие. Има случаи на обвинени в убийства, осъждани на по-малко от 12 години затвор". Пуцо обяви, че ще обжалва, но дали ще успее, е друг въпрос. "Уолстрийт джърнъл" твърди, че съгласно федералните препоръки за изтърпяване на наказанията Каварела отговаря на условията за такава тежка присъда. "Каварела злоупотреби с доверието, което му бе възложено, и причини дълбоки и трайни щети на системата, на която бе призван да служи", заяви обвинителят Питър Смит след произнасянето на присъдата. Следващата съдебна инстанция няма как да не отчете този довод и евентуалното намаляване на присъдата едва ли ще бъде значително.

Впрочем случаят "осъдени деца срещу пари" още не е приключил. Разследвани са също строителят и съсобственикът на двата центъра, заподозрени са и няколко десетки чиновници на различно равнище.
СНИМКА: www.timesleader.com
"Ти разби моя живот", вика жената зад Марк Каварела след едно от заседанията. Тя е Санди Фонзо, чийто 17-годишен син е бил пратен от Каварела в поправителен дом през 2004 г. по претупано обвинение в притежаване на наркотични средства. Не всички осъдени понасят решенията на съдията. Той не беше същият, когато се върна у дома, заявяваше Санди. Миналата година синът й се е самоубил. Тя бе една от най-яростните свидетелки срещу съдията.
19
3930
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
30 Август 2011 20:47

Тя е Санди Фонзо, чийто 17-годишен син е бил пратен от Каварела в поправителен дом през 2004 г. по претупано обвинение в притежаване на наркотични средства.




Няма да се учудя, ако "наркотичните средства" са били обикновена марихуана. Казват, че ако марихуаната се легализира арестите в Ню Йорк ще спаднат с повече от 50%.

Редактирано от - Нели на 30/8/2011 г/ 20:49:28

30 Август 2011 21:07
Впрочем Каварела не отрече, че е получавал пари от строителя Робърт Мерикъл, но твърдял, че това не било незаконно, а парите не били свързани с работата му като съдия и не са влияели на вземаните от него решения.
Я виж ти! Това поразително прилича на решението на нашата комисия за конфликт на интереси. Разликата между нас и САЩ, че там такива като горния съдия лежат в затвора, а нашата Калинка се уреди с висок пост и неопетнена биография.
30 Август 2011 21:26
Не знам как Сега са решили да публикуват информацията точно сега.
.
Сикарела е стар случай - дори и произнасянето на присъдата стана преди повече от месец.
.
А иначе случаят Сикарела е само върхът на айсберга. За съжаление контролираните Щатски медии не пускат информация за проблема. Единствено за Сикарела излезе нещо.
.
В Щатите опандизването е многомилиардна индустрия - затворите се управяват от частни фирми. За издръжката на един затворник федералното правителство, щатите или окръзите плащат годишно средно 27000$.
Затова и щатите са с най-висок брой на затворници в света на човек от населението - 10-ина пъти повече отколкото в западно Европейските страни.
.
В момента в Щатските затвори има около 2 и половина милиона затворници (повечето от които са за дребни нарушения и нарушаване на споразумения с прокуратурата), а почти 30 милиона американци карат условни присъдите (годят на платени частни курсове по ангър манажмент при психолози, социални работници, бивши ченгета, преквалифицирани като probation officers и т.н. лапачи)
30 Август 2011 21:48
"Горко на ония, които създават несправедливи закони и пишат жестоки решения". (Ис.10:1)
30 Август 2011 22:27
Нещо такова се опитва да направи и Цвък със специализирания съд - делата да се гледат за по няколко минути, без много-много да се мотаят адвокати, "доказателствата" на някой недоучил милиционер да се приемат без възражения, щом подсъдимият е останал жив значи и с човешките му права всичко е ОК и под строй към панделата.
30 Август 2011 22:39
Ми то и Мейдоф не извърши престъпление с насилие, пък на него още по-тежка присъда и още по-доживотна.
30 Август 2011 23:19
Гнусар! Втора инстанция не е ли имало?
31 Август 2011 00:46
Абе и 28 дни да го осъдят пак става, важното е да не го изолират от другите затворници!
31 Август 2011 02:02
Много ще ми е интересно (ако някой има информация) дали в българското кривосъдие има осъден съдия за нещо си...особенно за подобен род поведние.
31 Август 2011 07:10
Името на съдията Mark Ciavarella се произнася Марк Шиварела по новините в щатите.
31 Август 2011 07:39
Както казва Костов - държавата е лош стопанин.Я, частният бизнес какви инициативи създавал, да не повярва човек :-)
31 Август 2011 09:06
31 Август 2011 11:34
Я най-големите разбирачи на демокрацията и правата на човека какви работи правили.
31 Август 2011 11:42
Ами правят - осъждат провинили се като тоя съдия.
Тук това кога ще се случи?
31 Август 2011 12:30
Аматьори, трябва да се учат от нас. Ако бизнесмена беше направил дарения на съда(МВР), параграф93 и Цецо Цветанката щяха да обяснат как и дума не може да става за подкуп защото:
- бизнесмена дал (дарил пари);
- съдията взел парите (приел дарението);
- обаче не е ясно, че съдията се е повлял от парите;

Следователно всичко е чисто

Редактирано от - z-men на 31/8/2011 г/ 12:33:21

31 Август 2011 12:31
Интересен е подхода със статистиката.
Ако това нещо се приложи у нас ще станат много красиви картинки.
Като първо ще цъфне т.н. "сучайно разпределение" на делата с компютър.
Ще се окаже, че нашенските съдии са измислили няква нова математика и статистика, достойна за нобелова награда.
31 Август 2011 12:38
Льоша, много льоша 28 години присъда. Що за извратена държава е това където бизнесмените да не могат да дават пари на съда да си поръчват присъди. Те за дарения към шерифството (местното МВР) да не би да не са чували. Прозти американци. Виж в БГ дарения полицията приема с отворени ръце.
31 Август 2011 14:10
Аз бях убеден, че всички поръчкови магистрати са в РБ. Най-вече прокурори!
31 Август 2011 15:24
Този май, че е евреин (антропологически от снимката е 100% евреин) ама и да не е, е постъпил типично еврейски. Ето това ни чака и нас докато не стане така, че един съдия, прокурор или министър-председател да влезат за трийсе-четиредесет години в затвора за безобразията които се извършват в момента. Тези с парите са се наточили да купят и собствените си майки, а не някакви корумпирани съдии и прокурори. Така, че мислете му ако не се променят законите и най-вече, най-после съдия да влезе в затвора.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД