:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,781,467
Активни 421
Страници 8,341
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Диктаторите падат, настъпват популистите

Досега военните хунти винаги са се оправдавали с "опасност за националната сигурност", което вече е демоде дори в Латинска Америка и в Арабския свят, за Европа пък да не говорим
Бен Али, Али Абдула Салех, Муамар Кадафи и Хосни Мубарак (от ляво на дясно) на арабско-африканската среща в Сирт, Либия, през октомври м.г. Днес диктаторите на Тунис, Египет и Либия - Бен Али, Мубарак и Кадафи, вече не са на власт. Но останалите арабски диктатори, сред които Салех и сирийският лидер Башар ал Асад, са под народен натиск да се оттеглят.
Не навсякъде, където царят глупост и бедност, управляват военни. Но навсякъде, където управляват военни, царят глупост и бедност. До тази поука стигнахме през ХХ век. "Първо ще избием противниците си, после техните симпатизанти, после безразличните, а накрая колебаещите се", гласи рецептата на един генерал от аржентинската военна хунта. Добрата новина е, че през последните две десетилетия военните диктатури по света се топят като пролетен сняг. "Южнякът, който ги издухва, всъщност е вятърът на демократизацията по цял свят", смята известният американски социолог и политолог Самюел Хънтингтън, който написа книгата "Сблъсъкът на цивилизациите". Отпадна освен това и главното идеологическо плашило, с чиято помощ генералите се държаха на власт - комунистическата опасност. Мнозина смятат обаче - и това е лошата новина, - че ни заплашва нова вълна от военни диктатури, този път в популистки одежди.

Досега военните диктатури винаги са се оправдавали с "опасност за националната сигурност" - кога външна, кога вътрешна. Доктрината за така наречената национална сигурност вече е демоде дори в Латинска Америка и в Арабския свят, за Европа пък да не говорим. Но успехите на политици популисти по цял свят загатват, че бъдещият тип военни диктатури навярно ще се опират върху някаква друга идеологическа бутафория. Този въпрос става особено актуален днес, когато в Северна Африка режимите падат като плочки за домино.



Могат ли обаче тамошните общества да се опазят от "фуражките"?



След Втората световна война повечето държави от Средиземноморието са притиснати под военен ботуш. Португалия, Испания, Югославия, Гърция, Турция, Сирия, Египет, Тунис, Либия - навсякъде командват маршали и генералисимуси, навсякъде управляват президенти със златни лампази, които или изпълняват поръчка на армията, или пък просто се ползват с нейната подкрепа. Днес тези времена сякаш вече приключват. Началото на края постави Португалия през 1974 г., когато военните сами си спретнаха преврат и набучили карамфили в дулата на пушките, отвориха дверите на страната към нова свобода. Малко по-късно демокрацията пристигна и в Испания.

В Турция консервативното ислямистко правителство на премиера Реджеп Ердоган като че ли също успя да сложи край на стогодишната хегемония на турските военни. От 1908 г., когато принуждават султана да приеме конституцията, която те самите отново анулират през 1913 г., военните са доминиращата сила в турската политика. Те вкараха страната в Първата световна война, а след това наложиха републиката под ръководството на Мустафа Кемал, наречен Ататюрк. Неговите паметници и портрети са така вездесъщи в Турция, както навремето онези на Ленин в СССР. Той на практика вкара своя народ с груба сила в модерната епоха. След смъртта му неговото наследство бе поето от Генералния щаб на армията. Ако нещо в държавата не им отърваше, генералите просто извършваха преврат. През 1960 г. бе убит министър-председателят, през 1980 г. танковете отново бяха по улиците, мнозина бяха изтезавани. През 1997-1998 г. бяха достатъчни заплахите, за да падне правителството. През 2007 г.



нещата за пръв път не се развива по генералския тертип



На онлайн страницата на Генералния щаб се появи остра декларация против избора за държавен глава на ислямско-консервативния политик Абдула Гюл. Само че тя не постигна желания ефект. Премиерът Ердоган просто назначи нови избори - и спечели. Сега дори колективната оставка на началника на Генералния щаб и командващите отделните родове войски не постигна нищо. Изведнъж всичко в Турция е различно от това, което беше в продължение на сто години. Военните изгубиха надзорната си роля в турската политика - една добра вест. Това е предпоставка за задълбочаването на демокрацията в страната. Но нещата не са толкова прости. Водачът на социалдемократическата опозиция в Анкара Кемал Киличдароглу заяви, че в Европа, изглежда, не забелязват как се потъпква правото в неговата страна. В чужбина аплодираха, когато преди няколко години турските власти арестуваха голяма група висши военни, обвинени в съзаклятие срещу демокрацията. Но напоследък растат съмненията кои всъщност са хората, които уж влизат в тази група. Например журналистът Ахмет Сик, който през 2007 г. направи сензационни разкрития за мафиотски структури в армията. Или Недим Сенер, който разкри ролята на службата за сигурност в убийството на турско-арменския журналист Хрант Динк. Двамата заедно с още 70 други представители на медиите са в ареста. И никой не знае защо. Турските генерали окончателно изгубиха надзорната си роля в политическия живот на страната. Това е една добра новина. Но накъде отива Турция? Това си остава въпрос с множество възможни отговори.

Без военната намеса на Запада Муамар Кадафи щеше все още да държи юздите в Либия. Демонстрантите в Сирия нямат такива могъщи съюзници. И все пак сирийският сатрап Башар ал Асад изпада в растяща изолация и дните му, по всичко личи, са вече преброени. Не само Америка и Европа искат оттеглянето на сирийския диктатор. Саудитска Арабия - всичко друго, но не и пример за демокрация и гражданско участие - също осъжда действията на сирийския режим. Управниците в Рияд едва ли са се загрижили за демонстрантите. Това, което ги накара да се задействат, са хегемониалните претенции на Иран в региона и открилата се сега възможност за отслабване на иранско-сирийската ос. Сега, когато удари часът на Кадафи, около Асад става още по-самотно. Затова сирийските демонстранти, които и досега не се уплашиха, ще станат още по-активни. Башар ал Асад няма бъдеще. Не се знае само колко бързо ще се разпадне апаратът му и колко дълго ще успее той да се задържи. Неизбежно



възниква въпросът за геополитическите последствия



и въздействието върху регионалната стабилност. Отслабването на Асад накара вече радикалните палестинци да се замислят къде да насочат лоялността си - може би занапред не към Сирия, а по-скоро към Египет. Още повече че след свалянето на Мубарак антиизраелските настроения там се усилват и за мнозина студеният мир с Израел не струва вече нищо. Това е причината, поради която в Израел продължават да оплакват Мубарак и да следят със загриженост промените в Арабския свят. Автократи като Мубарак се интересуваха от властта си, гарантираха стабилността и се погаждаха с Израел. Тази конфигурация не съществува повече или няма да бъде така силно изразена, дори ако приемем, че египетските генерали, които поддържат все така тесни отношения с Америка, не желаят открита конфронтация с Израел. Затова е нежелателно ситуацията на Синайския полуостров да се изостри и да възникне вакуум, от който биха могли да се възползват ислямските терористи. Последният граничен инцидент показва колко бързо може да ескалира политическата възбуда в Кайро. Мюсюлманското братство само това и чака. Все още не може да се каже дали Египет изцяло ще се освободи от военния ботуш, не се знае дали и в Либия най-сетне ще се появи правителство без фуражки. "А, по-добре фуражки, отколкото дълги бради", ще каже някой. Но нали тъкмо първите породиха вторите. Тъй че, ако се каже другояче: "След като може в Мадрид и Анкара, защо да не може в Кайро и Дамаск?" Бъдещето ще покаже.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Полицаи охраняват турски журналисти при пристигането им в съда в Истанбул през март. Десетки репортери са обвинени в заговор срещу правителството на премиера Реджеп Ердоган.
 Немалко от военните изпитват и симпатия към премиера Реджеп Тайип Ердоган, който въпреки декларираната политика на "нулеви проблеми" със съседите често демонстрира откровено националистически настроения.
 Дните на Башар ал Асад са преброени.
29
4252
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
30 Август 2011 20:00
Чрез клане към комунизъм и чрез страх от пердах към прогрес!

Така е с прогреса!
Иначе народа не може да бъде убеден в какво се състои щастието му!

Сега, обаче, е времето на народа!
Всеки му угажда, никой не го бие!

Фуражките са от народа и ще бият само лошите.

Нашата полиция ни Пази!

И народът е убеден в щастието си!
30 Август 2011 20:04
За Либия просто не трябва да се кахърим изобщо.

Щом дойдат новите и там ще се установи правова държава, защото шефът на бунтовниците е бившият министър на правосъдието при Кадафи, а той много обича правата на човека и го доказа по време на СПИН-делото!

Както каза ББ, Кадафи ще го съдят в Хага, ако им падне в ръцете.

А новият ще си го признаем а ла минут!
30 Август 2011 20:19
Остана още само една военна хунта - тази в САЩ. Време е за революция.
30 Август 2011 21:11
Не навсякъде, където царят глупост и бедност, управляват военни. Но навсякъде, където управляват военни, царят глупост и бедност.


А най-голяма глупост и бедност в Европа цари там, където управляват пожарникари и физкултурници.
30 Август 2011 21:14
Ъ-ъ-ъ, режимите в Саудитска, Бахрейн, Катар, този на Наакашвили , в Пакистан и т.н.- те кво, "Дом майка Тереза" ли са? Или както винаги - избирателно, в името на демократичните ценности?
30 Август 2011 21:23
На снимката -
отпред социалисти и насеристи, а
отзад обикновени човекоядци...
30 Август 2011 21:41
На снимката -
отпред социалисти и насеристи, а
отзад обикновени човекоядци...

На коя снимка разпозна братята си по оръжие бе орльо?
30 Август 2011 22:28
Южнякът, който ги издухва, всъщност е вятърът на демократизацията по цял свят
..... А не е Южняка не е, ами този който ги постави там, къде 30-40 години назад, чичкото които печата паричките.Също като при нас , после идват Лукановци(карло) Костовци , станиШевци , Царот, Боко -всите безродници.А Либетата това ги чака; масова приватизация, чужди монополи, мутри, липса на здравеопазване , глад......Нещо като при нас ама по лошо , щото там е Африка и , чичкото които печата паричките е решил да си остави нещо като резерват с прилежащото туземно население....
31 Август 2011 02:02
Ех, Диня7, Диня7, докато писа 400 отзива, нищо ли не прчете бе, човече, ? Поне поговоката "Каквото сам си направиш, никой не може да ти го направи"? Все някой Чичко ни е виновен. Чърчил ни бил харизал на Сталин! А кой от двамата е удрял шамарите на Райко Алексиев? Ама това е друга тема... Да му мислят тия, дето Чичко ги остави без пастири.
31 Август 2011 02:59
Ех, Innocent... кой да бие шамари след като дойдат "нашите" винаги се намира...
Ти гледай сега ква приватизация и демокрация чака либетата ...

31 Август 2011 05:42
Другари,
вие не можете да разберете едно нещо. След като един диктатор е стоял на власт 40 години с фамилията си и роднините си, народът повече не може да го гледа и иска промяна. Всяко едно поколение иска реализация. При нашенският тоталитарен режим беше същото. Слязоха от Балкана комсомолци, взеха властта и дъроаха тази власт докато започнаха да се напикават по трибуните. През това време се извъртяха няколко поколения, които нямаха никакви шансове за власт или за реализация като ръководни кадри. Последните са загубени поколения. И нямам предвид само бившето Политбюро. Всеки един председател на Трудово-производителна кооперация или директор на селско училище изкарваше целия си трудов стаж като несменяем началник.
Никъде не е писано, че старите диктатори трябва да се сменят само от добра, самайрянска и със здрав морал власт. Те просто трябва да бъдат сменени от други хора, които са загубили търпение да дойде тяхния ред да управляват.
Всяко поколение има право на същата реализация като на предишното поколение. И затова не може да има диктатори, които да брадясват по постовете си.
31 Август 2011 06:27
И затова не може да има диктатори, които да брадясват по постовете си.


Може, можееее!
31 Август 2011 06:49
Башарчо няма да падне сам още сто години. Както Фидел не падна и още мъчи кубинците. Ако не му се приложи рецептата "Кадаиф", още дълго ще избива сънародниците си.
31 Август 2011 06:59
Британците предават 1 500 000 000 долара ЛИЧНИ активи на Гадафи
на въстаниците.
САЩ, Франция и Германия още по толкова.
СПЕСТОВНИК бил монархокамиларят-социалист!
Спестовнииик!
31 Август 2011 07:25
няма да притоплям нищо- ето ви новините директно от вчера - Ню Йорк Таймс е точен, поне в случая!! Полезно четиво за хора, готови да раздават средства ей така, да помогнем...На кого-четете тук Натиснете тук
31 Август 2011 10:53
Глупости! Настъпват навсякъде сатанистите. Начело със сатаниста Обама.
31 Август 2011 11:18
ГОЗЕ..., гозе... сега ще видиш тези дето "слязоха" от Бенгази как ще "реализират" правото си.
31 Август 2011 11:24
Чудя се дали пък ние, като вирнахме крака и се "отказахме" от концесиите си не докарахме цялата тая беля на Кадфито и либетата... Ако помня добре - бая бяха!
31 Август 2011 12:12
От всички изброени държави, засега само Турция има шанс да постигне (или поне да се опита) златното сечение между демократична, авторитарна и теократична държава, ако Ердоган успее да въведе президентско управление в страната. Съмнявам се обаче, че явните и тайните сили, управляващи света, ще позволят на Турция да го направи, тъй като останалите страни и най-вече бившите социалистически, ще поискат да направят същото, след като за повече от 20 години са се уверили в генетичните недостатъци на многопартийната парламентарна демокрация.
31 Август 2011 12:38
Ще ги търсят после тия диктатори.. ама хаосът, демек демокрацията, вече ще си е свършил делото. Демокрация назначена отвън е в полза само на тези отвън. Даже и за тях ползата не е много ясна, щото с хаоса на глава не се излиза.
31 Август 2011 12:41
Всъщност, кое е по-лошо - да те управлява диктатор или популисти? Можем да питаме иракчаните, че и нас самите
31 Август 2011 13:11
Където са минали диктатури в Тртеия свят, там е имало икономически напредък. Южна Корея, Турция, Китай и т.н. Прав е журналиста да се страхува от новите управници. Обикновено това са про-ислямски настроени, а съвсем не демократи, както им се иска на Запад. И Асад и турските генерали и Кадафи и Садам бяха спирачка срещу ислямския фундаментализъм. Махайки ги ще стане това, което стана в Иран.
31 Август 2011 13:17
Гледам - много мечтатели за диктатура се навъдили във форума - ми фащайте пъта към Северна Корея бре - идеална работа - ред, дисциплина и Любим на всички ръководител!
31 Август 2011 16:16
Май и ние си имаме генерал начело на държавата с всичко произтичащо от това.
31 Август 2011 17:16
Всъщност, кое е по-лошо - да те управлява диктатор или популисти? Можем да питаме иракчаните, че и нас самите
==========================
Питай къде е по-хубаво, за да видиш същия отговор ли ще се получи!
От шест месеца колегите се напъват да мислят как най-добре ще се чувстват либийците и при кой са по-добре. Другари, това е работа на либийците, а не ваша работа. Преценката е тяхна.
А като питате вас си дали при диктатура е по-добре, или при популисти, вземете, че си отговорете най-после! Направете си диктатура, като имате мерак!
31 Август 2011 17:44
Хората, които търсят диктатора, са научени за нищо да не мислят и за нищо да не се грижат. Друг да мисли вместо тях, друг да ги организира, друг да носи отговорност, друг да полага грижи. Демокрацията в момента е кофти, защото всички чакат онзи друг да ги обгрижва. Демокрацията, дори и нашенската, дава права и свободи на гражданите да поемат инициативи, да се сдружават, да се организират, да изискват, да настояват, налагат и прочие, но след като материалът е такъв, че не поема нищо, то естествено и резултатите са такива.
При демокрацията, другари, и съответната степен на свобода, всеки сам се грижи за себе си и носи отговорност за себе си. Което сам не може, има свободата да се сдружава с други хора за постигане на общи цели. След като нито искате сами да се грижите за себе си, нито искате или можета да се сдружавате, ще се сърдите само на себе си. Няма цел, която да не може да бъде постигната, стига хората да съумеят да се организират и да окажат колективен натиск. Но предпоставка за това е хората да се отърсят от манталитета си на храненици и да желаят да поемат собствената си съдба в собствените си ръце.
31 Август 2011 17:51
Гонзо, ако искаш да се сдружиш със съседката и за това ли е необходима демокрация?
31 Август 2011 19:10
Колонело Гозамбони, не можеш ли да четеш какво си написал? В случая "При демокрацията, другари, и съответната степен на свобода, .. " нормалните виждаме вмирисани трупове. Даже и лешоядите са избягали под смъртната угроза на много по-големи лешояди и "демократи" от себе си. По-добре сподели добре ли плащат в Чуждестранния легион?
01 Септември 2011 14:38
Ей, човече, забрави Куба, бре! Бива ли тъй.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД