:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,529
Активни 751
Страници 22,094
За един ден 1,302,066
Репортаж

Нова Желязна завеса на Изток разделя роднини

Леля и племенник живеят на 120 метра един от друг, но всъщност обитават две различни държави - Беларус и Литва. И двамата обаче са обзети от една носталгия - по Съветския съюз
Снимка: сп. "Шпигел"
Властите в Беларус разрешават на жителите си да минават границата без визи със съседна Литва за местен фестивал.
Станислав Алензинович трябва да положи специални усилия, за да сподели последните селски клюки с любимата си леля Жанина. Той повишава глас, когато извиква името й, докато леля му, прегърбена от дългогодишната работа на полето, се тътри покрай граничната ограда. "Оградата", както Алензинович нарича 2-метровата желязна бариера, разсича идиличната картина от цъфтящите ливади и уханните гори.

Дървените къщи на Алензинович и леля му са само на 120 метра една от друга, но желязната ограда разделя двамата. Тя разделя самото село, дето са израснали Станислав и Жанина, които на времето заедно са събирали картофи и моркови и са танцували на дансинга по време на празненствата, организирани от някогашното държавно стопанство "Дружба".

Днес Станислав е на 57 години, а Жанина на 63. Те са родени в Съветския съюз. Днес обаче живеят в две различни държави, въпреки че изобщо не са се местили - Станислав живее в Литва, а Жанина в Беларус. Тяхното село е жертва на големия катаклизъм, който се случи преди 20 години. Днес южната половина на селото се нарича Пизкуни и принадлежи на царството на Александър Лукашенко, когото някои виждат като последния диктатор в Европа. Северната половина Норвилишкес е част от западния свят.

По време на Студената война никой не изпитваше затруднения и неприятности от факта, че селото се е "разкрачило" на беларуска и литовска територия. Но Съветският съюз се разпадна на 15 независими държави и границите набързо бяха маркирани с дървени стълбове. Първите патрули бяха рядкост и граничарите бяха склонни да обръщат главите си, докато местните жители контрабандно пренасяха цигари или пък скитаха наоколо, събирайки боровинки. Но когато Литва се присъедини към Евросъюза през 1994 г., бе вдигната нова ограда.



И това промени всичко



Алензинович спи в дневната на къщата си, която е пълна с чували с жито. На стената има икони, а прашният телевизор се е счупил преди пет години. Новата граница лиши Алензинович от някои доходи, доколкото част от земята му сега е в Беларус. Той може да отиде в южната част на селото, в което е израснал, само три пъти в годината - за Великден, Петдесетница и Коледа границата се отворя. В останалите случаи пътуването от Норвилишкес до Пизкуни може да бъде тежко и скъпо. Изисква се да подадеш молба за виза в районния център, който е на 30 км от селото, и струва 25 eвро само за еднократно преминаване на границата. Годишната виза е 6 пъти по-скъпа и такава цена в селото няма кой да си позволи.

Посещението при роднини също не е лесна работа. Ако съседското момче Александър Трост има зъбобол и иска да се оплаче на баба си, защото баща му е пиян и не може да му помогне, единственият изход е да се обади в чужбина, което е скъпо. Неговата баба живее от другата страна на границата. А ако някой умре в Пизкуни, ковчегът му трябва да премине през официалния контролно-пропускателен пункт, който е на 200 км, за да пристигне в местното гробище в Норвилишкес.

На границата между Литва и Беларус един срещу друг са се изправили два напълно противоположни свята - един авторитарен приемник на Съветския съюз и една от най-младите демокрации в Източна Европа. И отново ги разделя Желязната завеса.

Много хора от двете страни на границата копнеят по стария Съветски съюз. "Най-малкото тогава имахме работа, а днес не знаем какво ще се случи утре", споделя Алензинович. От другата страна на границата, в Беларус, съпругът на леля му Генадий се надява, че



"един ден Путин ще ни обедини".



Нали именно Путин веднъж охарактеризира съветския разпад като "най-голямата геополитическа катастрофа на века".

В късния следобед на гости у Алензинович идва 53-годишната му съседка Леокадия. Като всеки жител на селото, тя се изхранва с това, което сама си произведе - има дузина кокошки, две прасета и крава, която е кръстила със звучно име Малинка. От младини се интересува какво става по света и дори е кръстила кучетата си на известни политици. Едното нарекла Горбачов "след унищожението на Съветския съюз".

Старата империя влиза отново в дневната на Леокадия всяка вечер в 7 часа, когато тя гледа новините. Но вместо литовска тя гледа беларуска програма и слуша в захлас своя идол Лукашенко. Много обича да го гледа как се здрависва с работниците от фабриките или докато говори за солидарност с Куба и Венецуела. Или пък когато водещият говори за това "как беларуският опит съдейства за възстановяването на Ирак". Този език напомня съветското й детство.

Това, което е останало от някогашния колхоз "Дружба", е надписът до Норвилишкес. На времето, в най-добрите си години, той е имал 800 крави, а днес - само три. Упадъкът помага да разберем защо Леокадия, както повечето от 20-те жители от литовската страна на границата, биха предпочели днес да живеят в Беларус. Връщането на Съветския съюз наистина ще е по-добре, смята тя.

Две черни коли профучават край къщата, возейки новите господари на селото до близкия замък. Гиедриус Климкевичус, бизнесмен от литовската столица Вилнюс, е направил пари от музикални права след рухването на Съветския съюз. Той е реставрирал замъка, извисяващ се на хълм, недалеч от църквата, и го е взел под аренда за 99 години. Неговата съпруга, блондинката Рита, е регионален мениджър на цигарена компания.



Втората, невидима граница



в този граничен район преминава край замъка - това е границата между новите и богати жители на селото и неговите стари жители. Тя маркира разделението между онези, които се възползваха от свободата, и онези, които не съумяха да направят скока от миналото към настоящето и са забравили, че някогашната държава на работниците и селяните също бе държава на две класи.

На залез слънце Климкевичус разхожда породистите си кучета. По поляните наоколо има дървени скулптури, оставени от музикалния фестивал, който той организира преди две години.

"Спонсорите вече нямат пари", оплаква се той. Неговият фестивал се е наричал "Be2gether" и е бил част от чудесен план за концерт на рок групи от двете страни на границата. Той дори е преговарял с "Пинк Флойд" с надеждата, че британската група ще дойде в Новилишкес да изпълни легендарната си песен "Стената". "Това е новата стена, която разделя нашия континент. Трябва да я съборим", смята Климкевичус.

Но "Пинк Флойд" не се появили, а фестивалът се състоял само на литовска територия. Климкевичус поне е успял да убеди беларуските власти да позволят на сънародниците си да пресекат границата без визи. Въпреки това те не бяха без надзор. Агенти от Минск създадоха наблюдателни постове по границата, снимаха множеството и установиха коя е групата, изпяла песента "Свобода за Беларус".

Сивото и мрачно Новилишкес живва за кратко по време на трите големи празника, когато се отваря малката врата на граничната ограда. Тогава Алензинович забравя за стопанството си, гледа да се поиздокара, слага си старото сако, поставя и колана да държи мръсните му панталони и отива при леля си в Пизкуни. Той й носи шоколади, а Жанина го угощава с водка и шунка, направена от собствените й прасета. Алензинович очаква с нетърпение да хапне от вкусния беларуски хляб на леля си. Той се оплаква от правителството си във Вилнюс, докато Генадий, съпругът на леля му, ругае правителството в Минск. Вече е ясно, че ситуацията в Беларус също не е розова. Страната е затънала в криза.

Всекидневната на леля му е пълна със запаси от всякакви стоки, включително няколко кашона беларуски цигари "Прима", пакет от които върви на цена, равна на 10 евро. Алензинович предлага на близките си британските цигари "Кент", които е донесъл, и в момента се наслаждава на ролята си на богатия роднина от Запада, който знае, че Генадий живее с оскъдната пенсия от 260 000 рубли месечно - по-малко от 40 евро.

Време е Алензинович да се връща през границата. Меланхолия наляга двамата мъже, а алкохолът ги прави малко по-смели от обикновеното. "Хайде да ударим по още една чашка, предлага Генадий, да отидем до границата и заедно да съборим тази отвратителна ограда."
Снимка: сп. "Шпигел"
Гиердиус Климкевичус, който живее в замъка в литовската част на селото, бил домакин на музикален фестивал и дори бил поканил "Пинк Флойд", за да изпълнят "Стената", но групата не се отзовала.
Графика: сп. "Шпигел"
Южната половина на селото днес се нарича Пизкуни и е в Беларус, а северната половина - Норвилишкес, е в Литва.
 Ограда на литовско-беларуската граница.
31
5692
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
18 Септември 2011 20:11
Текстът е пълен боклук. А това "Втората, невидима граница

в този граничен район преминава край замъка - това е границата между новите и богати жители на селото и неговите стари жители. Тя маркира разделението между онези, които се възползваха от свободата, и онези, които не съумяха да направят скока от миналото към настоящето
" е ла*ното върху трапезата.
18 Септември 2011 21:52
Да, особено възхвалата на "възползвалите се от свободата" притежатели на замъци! На фона на трите сегашни срещу осемстотинте някогашни крави.
18 Септември 2011 22:00
Стига бе! Така ли пише? Сега ще прочета... Трябва да е от Огонек... Диханието на американския гражданин Коротич продължава равномерно...
18 Септември 2011 22:07
Баси бозата..Що не покажат истинското положение по границите ? Колоните коли на балтите , които влизат в Русия/ Беларус, пълнят двойните си резервоари с евтин бензин, от Беларус купуват и евтини продукти , в Русия евтини водки..и обратно в своите проскубани евросдържавици...
18 Септември 2011 23:06
За социализма се водиха Гражданска война, потушаваха се бунтове на десните, води се Великата очествена война против Хитлер, операции против Запада, дадоха се милиони жертви не от ГУЛАГ, а от патриоти и вярващи в идеята. За да имат години на техните велики победи. Да имат цел, смисъл и живец. Вместо това имат днешното - вие го знаете. Кой как му хареса. Но за да има носталгия у руснаците, си помислете веднъж поне не от псевдодясни позиции - трябваше ли да става това? Нямаше ли друг път за развитие? Не вървим ли по същия път от социалдемократически тертип? Какъв е смисълът едни да се къпят във вани с млеко, а други да ровят кофите за буклук. Кой би търпял дълго такова нещо? Западът ли? Ако е така, значи грешката е още по-значима.
18 Септември 2011 23:15
Драги Роки,
Ако търсиш вината, тя е изцяло в номенклатурата.
Нито гражданската война, нито репресиите на Сталин, нито страховитите жертви през Отечествената са успели да унищожат вярата на хората.
Номенклатурата успя.
18 Септември 2011 23:25
Успя и оттатъшната номенклатура, просветителската, преподавателската. Само че пиндоската, с извинение. На Матиас кой му е преподавал да пише емен-емен коледни разкази за изгърбената леля Жанина и любимия внимателен племенник? Жданов ли?
18 Септември 2011 23:34
А, за онази не ми говори. Половината от днешната съсипия дължим на продажни психолози и социолози (в комбинация с икономисти).
Те затова братята руснаци се вайкат - ако беше здрав Андропов...
19 Септември 2011 00:02
Кремлинолози.


Да ти кажа впечатлението си, след напразно забравения Луис Фишър е нямало читави. Уелс - респект, разбира се.Освен че Писател, е имал и руска любовница, та... Поклон! Нали помниш Желязната жена?

Военните кореспонденти не броя. Съюзници... Съюзници-изменници.



Редактирано от - Шломо З. на 19/9/2011 г/ 10:18:59

19 Септември 2011 01:09
беларуски цигари "Прима", пакет от които върви на цена, равна на 10 евро
пакет или стек?
19 Септември 2011 02:56
псевдодя сни позиции.... вани с млеко
-предлагам да размениш местата на червените букви...


Редактирано от - Правописец Храбър на 19/9/2011 г/ 03:00:02

19 Септември 2011 03:04
ФОРУМА
19 Септември 2011 07:59
Разделянето на село от държавна граница не е нито първият , нито ще е последният случай. И макар близки географски , исторически и по роднинска линия , разделените махали живеят в различни правно - юридически координати , а в случая - в различни светове.
Въпрос на време е белоруската част да се присъедини и настигне другите съветски републики влезли в ЕС.
Сега само се въртят като обрани и тъпчат на място . В исторически план - загуба на време.
Спомнете си що препирни и що дебати бяха в България дали да става член на НАТО и ЕС. В резултат - загуби 5-6 години в сравнение с Вишеградците.
Сега белорусите се мотаят в същите кълчища. Ама ще им уврат кратуните все някой ден.
19 Септември 2011 08:48
Разделянето на село от държавна граница не е нито първият , нито ще е последният случай.


Така е. Едва ли има граница, която да не дели поне едно населено място на две.
Което е много тъпо. И престъпно, според мен.
Хелзински комитет за такива ситуации няма ли? Правозащитници? Други някакви радетели за страведливост? Откъде-накъде някой си ще си позволява да разделя семейства и да разкроява човешки съдби?
Стена около гетото - не може, не било хуманно, а държавна граница насред село/град - може.
Защо се допуска това, не мога да проумея? За мен е абсурд в 21 век да си вадиш виза, за да посетиш роднина, който живее на съседната улица.
19 Септември 2011 09:27
Боза! Поне грешки да нямаше.
19 Септември 2011 09:35
..... Старата империя влиза отново в дневната на Леокадия всяка вечер в 7 часа, когато тя гледа новините. Но вместо литовска тя гледа беларуска програма и слуша в захлас своя идол Лукашенко...............

Нужно ли е да се обсъжда повече проблема, па бил и той за и в България?
19 Септември 2011 10:34
А па аз отзарана слушах в захлас заместник-идолите Дянков и Рашидов. Веждито умело забърка капама по банкянски от барокова джамия, фанелка от ФК "Берое", новия Йерусалим - ама не Созопол, а Стара Загора, Лувъра, "гарата Дорсе" и Помпидо музея. Мммм.

Редактирано от - Шломо З. на 19/9/2011 г/ 10:38:28

19 Септември 2011 10:51
"Барокова джамия"
Шломо, къртиш
19 Септември 2011 11:08
новия Йерусалим - ама не Созопол, а Стара Загора

Въх!
Не си давам родния край!
19 Септември 2011 11:18
Не бой се, бе. Виж кво още се обещава: "...Триумфалната арка и блокове и кафенета, където пият."

После кой като тебе с тия кафенета!
19 Септември 2011 14:13
Мерхаба Сократе!
А социализъма го катурнаа седерастите, нихната....!Те така.
19 Септември 2011 14:22
На Изток трябва да си успял, за да си европеец - конкурс трябва, няма да го раздават званието на калпак, я! Другото е социалистическа плява, да си тъне в мизерия и да мисли как да се поевропейчи - в краен случай в пиене с някой Джон, дето е избягал от магарешкия рай и си е купил къщурка в забутаното й село!
19 Септември 2011 14:53
Вижте в Гугъл.мапс дали Норвилишкес и Пизкуни са две части на едно и също село. Това са си две отделни близко разположени села, а границата е отделила последните къщи от Пизкуни и вероятно затова след разделянето формално са причислени към отдалеченото на повече от километър Норвилишкес. Въобще фалшиви сороски сополи.
19 Септември 2011 14:55
Прав си, Рогатий.
С едно малко уточнение - седерастите от ЦК.
19 Септември 2011 15:27
Епа така си е Сократе, они беха най-врълите седерасти, оти се точеха на големата баница. За да я налапат накараха простия народец да рипа по стъгдите, на скодоумията им за демосрация и пазарна мизерия и СЕГА същите прости хорица се питат, като каква стана тя!
19 Септември 2011 15:46
А сложните хорица нищо не се питат, на тях всичко им е ясно. Ядат и с...рат.
19 Септември 2011 16:39
Ти не ще да си от простите.
19 Септември 2011 16:41
Ако търсиш вината, тя е изцяло в номенклатурата.
Нито гражданската война, нито репресиите на Сталин, нито страховитите жертви през Отечествената са успели да унищожат вярата на хората.
Номенклатурата успя.
Абе Сократец, що е то номеклатура?
Номеклатура на Градските комитети на Партията бяха всички вишисти. Директорите на големите комкбинати отиваха номеклатура на ЦК на Партията и т.н. Ние имахме вертикално издигане, за разлика от Запада - хоризонталното. Не търсете вината в хората, т.е. номеклатурата, а в системата, която през 80-те трябваше да се реформира. Ама не като се връщаме към либералния капитализъм, който нашите папагали въведоха под доктовката на САЩ, а към нов социализъм запазващ ръководната роля на държавата. Китай в някакъв смисъл наптрави това. Вместо да реформира СИВ, който да мине на пазрни релси Горбачов започна да слуша руските либерали и резуктатите ги видяхме веке.
19 Септември 2011 16:53
Нали съм скачал по площадите, от простите съм...
20 Септември 2011 19:49
Абе Сократец, що е то номеклатура?
Номеклатура на Градските комитети на Партията бяха всички вишисти.

Абе Марксе, тъкмо в номенклатурата е работата. И най-лошата система, като се прилага интелигентно, може да даде по-добри резултати от най-добрата, която се прилага от простаци, и то с груби грешки (доказват го и системите за анонсиране в бриджа). Ако не ги беше твоите хора толкова страх , че някой ще им вземе властта, и бяха назначавали на всички ръководни постове – от най-дребния , до най-големия -- кадърни, а не верни, но неграмотни хора, социализмът можеше да оцелее още доста дълго. Меритокрацията и диктатурата на пролетариата (у нас селянията) обаче явно са несъвместими. Затова се издъниха. Знаеха си, че властта им е нелигитимна и затова ги беше толкова страх. Затова и кадровата им политика се ръководеше единствено от този страх тилилейски.
20 Септември 2011 20:07
Марксе,
Под "номенклатура" съм имал предвид управляващата партийна върхушка. Ако думата е неточна - дай по-точна, ще я приема.
Аза да ме разбереш напълно - посочи ми един хубав ръководител на СССР от 1953 до 1989.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД