:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,128
Активни 608
Страници 13,693
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Тъга по нормалния свят

Този свят се е побъркал. Това е почти единодушното мнение на банкери и индустриалци, на инвеститори и търговци, няма активен участник в стопанството, който да не изпитва страх и несигурност дори за близкото бъдеще. Ще има ли изобщо евро и Европейски съюз утре, какъв ще е съставът и какви ще са правилата в еврозоната и в общия пазар? Днешните политически лидери на Европа успяха да ни докарат дотам, че и най-простите въпроси нямат сигурен отговор. Европа отдавна не е имала



толкова некадърни управници:



на десетината водачи на съюза им липсва не само съгласие за общото бъдеще, но дори лично мнение какво да се прави, повечето явно нямат. Вятър и мъгла - в главите и приказките им. Как да им вярваш, още повече как да инвестираш, да заложиш пари на тяхна дума? Като се сети човек колко им тежи думата... Пример: през лятото на 2010 г. финансовите евроминистри ни увериха в хор, че за спасяване на Гърция са им нужни 110 млрд. евро. Само година след това излезе, че са сгрешили. Сега щели да трябват още 160 млрд. евро. Три месеца след като приеха втория гръцки пакет и платиха първия транш от него - пак нацупени, няма да дават пари на гърците само срещу изпълнени условия. Преди година ни уверяваха, че няма да допуснат нито една държава от ЕС да фалира; сега вече бъклят "пилотиран дифолт (default, неизпълнение, неплащане)". Берлин не даваше дори да се спомене за облигации, гарантирани от всички в еврозоната, вчера фрау Меркел обяви, че могли да издават еврооблигации, ама преди това трябвало "финансово правителство", "общи данъци и бюджет". Няма да я бъде.



Европейска федерация няма да има,



защото хаотичните възгледи на европейските правителства звучат все по-несговорчиво. Самопровъзгласилата се за най-правоверна евротроица интегратори (Франция - Германия - Холандия) направи и невъзможното да се изпокара с всички останали в съюза. Наритани от тъп популизъм за Шенген, дори вечните йесмени от София и Букурещ се озъбиха срещу фискалната хармонизация. Скоро и най-най-старите европейци ще се пипнат за гушите и ще се ругаят на майка, докато се пазарят кой чии дългове ще плаща и се карат



има ли изход от дълговата криза



Няма го в объркания и лъжлив свят, който построиха от двете страни на Атлантика за последните две десетилетия. Този свят е обречен да се гърчи в депресия, да се мята от криза в друга, докато не стъпи на краката си. Икономиката няма да се балансира, докато не се нормализира. Първо, капиталовото формиране трябва да се върне в нормата, без истински капиталов пазар капитализмът е невъзможен. Това означава преди всичко да се нормализира лихвата, цената на капитала. Великият австрийски икономист нобелист Ф.А. фон Хайек има цяла теория за синдрома "злоинвестиции" (malinvestments): при изкуствено ниски лихви инвеститорите са подведени да влагат пари в проекти, които са всъщност несъстоятелни при нормални, неизкривени пазарни условия. Търсенето на кредит за злоинвестиции изражда капиталовия пазар, от друга страна - изкривява го фалшиво ниската лихва, която пренасочва спестявания към алтернативни вложения на борсата. Резултатът е изкуствено свръхпроизводство и надут балон от несъбираеми кредити, невъзвращаеми инвестиции, надценени финансови инструменти. Изводът:



трябва да изринем финансовото бунище,



преди да се възстанови способността на всички финансови пазари да функционират устойчиво и да насочват капитала в правия път, където е максимално рентабилен. Проблемът не е само в държавния дълг, порокът е по-дълбок. (В спора на Брюксел и МВФ прави са от фонда.) Изходът е само един: нормализиране на цената на капитала. После трябва да изринем Авгиевите обори от дълговия тор. Най-лесно е по метода на Херкулес - отмиване с много вода. Т.е. инфлация. Спомнете си времената на Рейгън и Тачър и ще видите, че при лихви 15-17% на междубанковия пазар до 18-25% на потребителските кредити, при 10-12% годишна инфлация светът е имал доста бърз растеж. Двуцифрената инфлация само за 5-6 години ще издуха натрупаното дългово бреме и фиктивен капитал. Но



първо трябва да се запушат дупките,



като се озаптят държавите, "принуждаващия монопол на силата" (Ротбард). Това означава да се лимитира фискът до безопасните 40% от брутния продукт, а държавният бюджет да завършва задължително с касов излишък или поне с баланс (при двуцифрен ръст на цените инфлационният данък е достатъчен да се обслужва обезценяващият се дълг). Рязко ще трябва да се ограничат политическият и икономическият интервенционизъм (всевъзможните субсидии, помощи, програми, държавни и наднационални бюджетни харчове). В нормалния икономически свят всяко нещо си струва реалната цена, субсидии чрез кредита няма, държавната намеса е свита, политическата класа е скромна, бедна и няма право да хвърля трилиони наоколо. Всеки става много пресметлив: бизнесът - защото капиталът е достатъчно скъп да възпира бюрокрацията и грандоманията; потребителите - защото получават истински добър доход от спестяванията си, но плащат яко за потребителски кредит.
64
6469
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
64
 Видими 
18 Септември 2011 19:20
Написано е горе-долу вярно, но има едно малко уточнение, пейзажа усраха не политиците, а банкерите. Те създадоха системата при която политиците са просто фигури без никаква отговорност и качества, пазещи единствено интересите на банките. Единствения политик дет отказа на баките, да прехвърли техния дълг към народа си /Геир Хаарде/ сега го съдят по 2-3 дела. Нали така.
18 Септември 2011 20:38
Забележителна статия на ХЪрсев.
Просто шедьовър на манипулацията.

До средата, т.е до излагането на фактите съм съгласен.
След това въпросът е
А кой всъщност ще плати сметката при този подход?
18 Септември 2011 20:51
Това означава да се лимитира фискът до безопасните 40% от брутния продукт...



Не, безопасното ниво е по-надолу.
18 Септември 2011 21:11
Значи трябва допълнение и изменение на законодателството, касаещо банките и кредитното дело, както и санкциите.
18 Септември 2011 21:18
Тоз опус:половината по Маркс, половината - по Рабинович...
18 Септември 2011 21:30
Аз не разбирам от икономика, ама си спомних кой (у нас) спечели от хиперинфлацията. Май бяха кредитните милионери....
18 Септември 2011 21:55
Нормален би бил свят, в който парите се изкарват в реална икономика, а не с финансови спекулации. Твърде много "кухи" пари има в този свят. Хиперинфлацията ще ги издуха, но покрай спекулативните пари ще изгорят и нашите мижави реални спестявания.
18 Септември 2011 22:02
Твоите мижави спестявания вероятно да поизгорят. Бъди уверен че с парите на Хърсев и подобни това няма да се случи.
18 Септември 2011 22:08
Тъга по нормалния свят



-капитала в правия път, където е максимално рентабилен
-като се озаптят държавите
-лимитира фискът
-касов излишък
-инфлационният данък
-обезценяващият се дълг
-политическият и икономическият интервенционизъм
-субсидии чрез кредита няма
-политическата класа е скромна, бедна
-капиталът е достатъчно скъп (кой капитал. бе момко?)
-нормализиране на цената на капитала
-без истински капиталов пазар капитализмът е невъзможен???

Тоз човек пие генномодифицирано мляко. И нормална бира няма.
18 Септември 2011 22:25
Не се знае РуменеС, покрай сухото ще гори и суровото! Освен ако Хърсев не е купил инвестиционно злато!
18 Септември 2011 22:41
Е чак пък да му се връзвате ......
Де факто Хърсев предлага централната банка да изкупи от частните банка всички рискови кледити, като ги зареди със свежи чисти пари.
От там и приказките за двуцифрена инфлация.

Само дето икономиката /реалната/ ще гръмне преди това.
То не случайно друго освен банки и проблемите им в статията няма
18 Септември 2011 23:47
надценени финансови инструменти
Самите "финансови инструменти" трябва да изчезнат. Не могат да се правят пари от пари, без реално нещо да се създава насреща. Тези дето са давали кредити, без да (или пък въпреки че са) знаели, че са невъзвръщаеми да си понесат последствията!
19 Септември 2011 00:33
Из:
ЗАКОН ЗА КРЕДИТНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

Чл. 2. (1) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2010 г., в сила от 30.04.2011 г.) Банка (кредитна институция) е юридическо лице, което извършва публично привличане на влогове или други възстановими средства и предоставя кредити или друго финансиране за своя сметка и на собствен риск.
..........................
Кога банките ще си платят за раздадените необезпечени кредити?
19 Септември 2011 00:35
В предишните статии Хърсев беше против инфлацията, днес е за инфлацията.
19 Септември 2011 00:41
Хърсев още не може да разбере, че икономиките не могат да се управляват чрез финансовата система. Финансовите лостове не са юзда, закачена за рогата на бика, а за таш.ците му.
А когато говори за "реална цена", изобщо няма представя как се налага реалната цена. В условието на монополизъм и държавно слугуване на монополите, реална цена няма и не може да има на нищо.
19 Септември 2011 00:57
Не инфлацията, а отрицателният лихвен процент унищожава дълговото бреме и оправя балансите на икономическите субекти
19 Септември 2011 01:44
За условията на Гърция Хърсев предлага хиперинфлация
19 Септември 2011 01:49
А при хиперинфлацията простолюдието ще плати всичко, политиците ще са насрани, но със запазени авоари, а тези, дето организираха комбината, ще правят планове за още. Колко оригинално!
19 Септември 2011 03:00
Автора не е мръднал и йота от седерастките песни за инвестиции, кредити, лихви и други провалили се вече алабализми. САЩ и ЕС са затънали до шия в дългове, производствата се изнесоха в Азия, цените на всико са високи, безработицата расте, опоскали са си вече ресурсите, правят войни и мародерстват за да съществуват. Борсовите фокуси се изчерпаха и вече не минават.
Ключа на проблема е отдавна в Азия.
19 Септември 2011 03:49
The Bulgarian Lion е реалист! Гурбетът ме доведе в Ю. Корея. Корабостроителницата е огромна – над 40 кораба за няколко милиарда долара дигат туловища докъде ти поглед стига. Още 4 завода в Корея и Китай удрят яко рамо. Всяка седмица поне един кораб напуска завода готов и реални пари пълнят касичката. Така е тук. Как е в „старият свят“ и България вие знаете по-добре.
19 Септември 2011 05:15
Незнам колко са реални парите влизащи в Азия. Да не забравяме, че Китайците дават пари на запада за да купува запада от Китайците...
19 Септември 2011 07:01
Котва трябва господа,
На банковата система и трябва котва...иначе ще се лашкаме на където задуха вятъра още много години.
Когато нямаш единица мярка, еталон...всеки мери със своите си мерки, и обикновенно се случва като в приказката за змията, дето била дълга от главата до опашката 5м и от опашката до главата 6м, общо 11м...
А напечатаните пари, често дори не струват колкото хартията на която са принтирани...
19 Септември 2011 07:05
Хърсев се е засилил да критикува политиците, че нямали идеи за излизане от кризата! А икономистите имат ли идеи? Политиците могат да реагират само когато икономистите им поднесат свястна идея, но засега такава няма. Само рециклирани и поради това негодни. Жалбата на Хърсев по нормалното време всъщност е жалба по миналото време. То вече няма да се върне.
Струва си да се опонира и на онези, които си мислят, че като върнем производствата от Китай и всички проблеми са решени. Не, просто ще станем китайци, роби като китайците или южнокорейците по примера на колегата. Китайският работник се къса от работа за 50 цента на час. И нагъва ориза. Нито във финансите, нито в производството е ключът за бараката. И двете сфери третират хората като роби. Когато хората започнат да осъзнават робското си положение и решат, че трябва да излязат от положението на икономически обекти и да се превърнат в икономически субекти, тогава ще дойде и реалната промяна.
19 Септември 2011 08:50
Статията не я четох От заглавието си личи, че авторът не е с времето. Той ни пробудва старите либерално-капиталистически щампи. Много хора не могат да разберат, че времето тече в една посока и светът се променя с него. Това е така, защото мярката за промяната ентропията нараства (писал съм и друг път за това). Това, което е спасило капитализма при Татчерица и Рейгън сега не работи. Нещо повече то довлече сегашната криза. А нашите демократеци, като Хърсев, са задръстени с техните идеи и не могат да излязат извън тях.
19 Септември 2011 08:54
Когато хората започнат да осъзнават робското си положение и решат, че трябва да излязат от положението на икономически обекти и да се превърнат в икономически субекти, тогава ще дойде и реалната промяна.
Гозамбич, ами че те Маркс и Енгелс са казали същото ама с други думи и по други времена. Що не си сложил цитат към тях. На нас ни връщат статии, когато не цитираме даден автор.
19 Септември 2011 08:54
Когато Хърсев пише като професионалист ( а не по нечия платена поръчка ) просто няма какво да се добави.
19 Септември 2011 08:57
Mrx++


19.9.2011 г. 08:50:22
.............. мярката за промяната ентропията нараства
Личи че избягваш да четеш.
19 Септември 2011 09:53
Основната цел на една икономическа система е, да осигури нормално съществуване на хората. Ако не може да го направи, тя трябва да бъде сменена от друга. Сегашната система може да прави това само чрез помпане на кредити и трупане на дългове. Ако се предприемат стъпките, които Хърсев предлага ще започне революция и системата ще бъде сменена. От това най-много се страхуват господарите на света и се стремят по всякакъв начин да отложат съдният ден.
19 Септември 2011 10:17
Единственият познат начин за създаване на каквито и да е блага е чрез труд. Тоест, чрез производство. Всички опитите да се създават ценности (капитали) чрез търговия са по същество измама, която рано или късно се разкрива и балона се пука.
Производството (промишленост и селско стопанство) е единственият път към икономически просперитет. А за България в частност, само производството осъществено от български фирми може (потенциално) да изкара страната от батака. Чуждите инвестиции, реално погледнато реализират печалби за други държави - тоест източват ценности от България, независимо от големината на инвестициите и броя на работните места.
Преди 20 години България беше индустриална държава с огромно производство и мощно селско стопанство. В момента, индустрията е разгромена, селското стопанство също, при това съвършенно съзнателно и последователно от всички политически партии, независимо от това леви, десни, горни, долни и т.н.
По въпроса за производството в България, очевидно всички са на едно мнение - трябва да се разрушава.
19 Септември 2011 10:22
С думи прости ..и без дупки в телевизора:

ЧАСТ1
ЧАСТ2

.. мислят, борят се.
19 Септември 2011 10:59
... и да насочват капитала в правия път, където е максимално рентабилен.
Максимално рентабилен в какъв срок, авторе? Още ли не си разбрал, че това тук е най-големият въпрос?!? Капиталовите ти пазари затова осраха така пейзажа - защото там, барабар с "големите", и кьораво, и сакато гледаше да максимизира печалбата си за максимално кратко време. Това не е капитализъм, това е идиотизъм!
19 Септември 2011 11:06
Патиланец,

Там е въпросът. Моля някой по-знаещ от мен да цитира какво е казал Маркс за капиталистическата алчност и процентите, но доколкото си спомням, там ставаше дума за проценти, на които днешните брокери биха се изсмели.
Днешният свят безнадеждно се раздели на хора, които знаят да правят пари от нищото, и такива, които не проумяват как се постига подобна алхимия.
Уви, към втората категория постепенно пропадат и най-важните хора - онези, които правят пари от НЕЩОТО.
19 Септември 2011 11:17
Днешният свят безнадеждно се раздели на хора, които знаят да правят пари от нищото, и такива, които не проумяват как се постига подобна алхимия.
Сократе, пари от нищото правят само централните банки. Печелещите пари от финансовите пазари (уж от нищото) всъщност взимат тези пари от други хора, които също са играли на финансовите пазари, но са загубили - горе-долу както при хазартните игри.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
19 Септември 2011 11:39
Моля някой по-знаещ от мен да цитира какво е казал Маркс за капиталистическата алчност и процентите, ...

Сократе, някак си ми е много неудобно да цитирам преди Митев, но все пак
"При липса на печалба или съвсем малка печалба капиталът изпитва ужас, както природата пред празно пространство. Със съответната печалба капиталът става дързък. Осигурят ли му 10 процента, той може да се използва навсякъде: 20 процента и той се съживява:5 0 процента - става направо лудешки смел: за 100 процента той смачква под краката си всички човешки закони: 300 процента - и вече не съществува никакво престъпление, заради което капиталът не би рискувал, дори под заплахата на бесилката."
Все пак не го е казал Маркс а друг ( Натиснете тук p.s. стр 36)

Редактирано от - Heat на 19/9/2011 г/ 13:11:17

19 Септември 2011 12:15
Този свят се е побъркал. Това е почти единодушното мнение на банкери и индустриалци, на инвеститори и търговци, няма активен участник в стопанството, който да не изпитва страх и несигурност дори за близкото бъдеще.

Ние сме така, байно, от има нема 20-ина години, обръгнахме вече, свикнахме, приспособихме се и оцеляхме.
Вие да му мислите.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
19 Септември 2011 12:17
Резултатът е изкуствено свръхпроизводство и надут балон от несъбираеми кредити, невъзвращаеми инвестиции, надценени финансови инструменти.


То хубаво, но какво да правят всичките тези хора, след като бизнесите им или компаниите, в които работят се закрият? Излишни ли стават, да мрат ли? Нали навремето Тачър караше миньорите да се образоват и преквалифицират, защото минният отрасъл няма бъдеще. Е, те и децата им се преквалифицираха, но виждаме, че сега и те стават излишни и постепено се маргинализират. В цяла Европа положението е такова - безработицата сред младите и образован гърци и испанци е над 40%.
Ясно е, че през последните 30 години се създаде нереално висок растеж, основаващ се на безогледното кредитиране. Но тази днешна реалност няма как да бъде игнорирана с лесна ръка. Няма как (изведнъж) да бъде спряно кранчето на банковите кредити, защото хиляди бизнеси ще фалират и ще натоварят социалните системи на съответните държави - примерът с България е пред очите на всички и колкото и да е полезен той за фискалната стабилност и за макрорамката, май никой не иска да го следва. Защото това ще отприщи социално недоволство и бунтове из цяла Европа, от което положението ще стане още по-зле. Хиперинфлацията ще доведе до същото - тя е решение за Латинска Америка, но не и за Европа.
Бърз изход от ситуацията няма. Европа и САЩ са обречени на 10-20 годишна стагнация, докато нещата си дойдат на мястото, т.е. да се върнем към икономиката, такава каквато беше преди петролната криза от 70-те години. С други думи, според мен е необходимо да се въведе някаква своеобразна форма на златен стандарт. Възможно е обаче, на някои среди това да не се хареса и те да продължат да поддържат сегашното статукво, от което нещата ще станат по-лоши.
19 Септември 2011 12:17
Първо, капиталовото формиране трябва да се върне в нормата, без истински капиталов пазар капитализмът е невъзможен.

Тоя още за ланския свег бленува, какъв капитализъм, какви пет лева, бе байно, свърши тая...

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
19 Септември 2011 12:19
Най-лесно е по метода на Херкулес - отмиване с много вода. Т.е. инфлация.

Ъхъ, верно тоя свят се е побъркал.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
19 Септември 2011 12:34
Все пак не го е казал Маркс а друг


Правя си самокритика.

(Горното е за мен.)
19 Септември 2011 12:37
На едно друго място бях писал:
Парите трябва да работят за нас, а не обратното!
Какво са парите? Имаме ли нужда от повече от тях, за да решим някои световни проблеми, или са парите причината за проблемите? Бившият банкер Бeрнард Летаер смята, че е второто, и илюстрира решението си: нов вид пари.
Цялата статия на ТУК.
19 Септември 2011 12:45
и илюстрира решението си: нов вид пари.


Заради едни нови пари не отстреляха ли преди 50-на години един президент?
Идеята може и да си я бива, но си трябват топки, за да се реализира. На кой ръководител на някоя от развитите държави му стиска да промени сегашното статукво? Те дори и индикации не дават, че искат да го променят. Защо ли?...
19 Септември 2011 12:47
Mrx++Статията не я четох От заглавието си личи, че авторът не е с времето. Той ни пробудва старите либерално-капиталистически щампи.


То, и аз Маркса++ не го четох, ама съм сигурен, че пробутва лакърдиите си за ентропията и нормалното разпределение...
19 Септември 2011 12:55
Не, Rakita.
Парите, за които говори Летаер, са допълващи, паралелни , локални валути. Той напомня, че парите не са даденост (като дъжда, планините и моретата), ами са... договор, споразумение между хората и икономическите субекти, които ги ползват.
19 Септември 2011 12:58
На кой ръководител на някоя от развитите държави му стиска да промени сегашното статукво?

О, ти бъди рахат, сегашното статукво ще се променя не с дни, а с часове.
И нема да зависи ни от ръководители, ни от ърсевци, ни от банкери или милиардери, а даже нема зависи и от народните маси.
В ход е тотална промяна, на човеците е оставен изборът да я следват или да бъдат смазани.

Тоталното откачане, на което се диви Ърсев, всъщност почна първо при тия, що стърчат най-високо, като празни слънчогледи.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
19 Септември 2011 13:07
Правя си самокритика.

Няма причина. Масово се смята, че цитираното е от Маркс. Както и известната мисъл за Санчо, свободата и бойното копие също масово се смята за рожба на Сервантес. Може би едно книжле с истинските автори на някои известни мисли би имало успех.
19 Септември 2011 13:15
Сократе, без да съм ти прочел постинга, се сетих за една дума и тя беше, алчвост. А после гледам, само ти си я написал.
Това е думата, характеризираща банките.
Те не са създадени за услуга на хората !
А за да задоволят алчността на собствениците си.
Банката, ако бе в услуга на хората, щеше да има твърди, постоянни и ниски лихви.

19 Септември 2011 13:23
В ход е тотална промяна, на човеците е оставен изборът да я следват или да бъдат смазани.


Нямам представа за каква точно промяна говориш, но за разлика от природата, събитията в човешкото общество не се случват от само себе си (всъщност, дори и в природата има физични закони). Тези събития се измислят, организират, ръководят и осъществяват от определени хора. Еле пък революциите.
В момента, аз не виждам какво тотално и революционно се случва в повечето страни. Най-вече в развитите - именно там безидейността е пълна. За каква промяна става въпрос? Кой я дирижира и кой я осъществява?
19 Септември 2011 13:45
Патиланец,
Всичко в теорията на Летаер изглежда чудесно, но обърна ли внимание на следните пасажи:
Например ти можеш да поправиш колата на съседа и да използваш така изкараните локални пари, да платиш на някого да ти боядиса къщата.

и
В Япония функционират допълващи механизми/системи за грижа за старите хора. Желаещите могат да печелят кредити/точки, като вършат разни услуги на старите хора или като им помагат в домакинската работа. После могат да харчат кредитите си, за закупуване на допълнителни грижи в случай на болест или да ги прехвърлят на своите стари родители.


Нещата опират до това, че трябва да се свърши определена работа, срещу която да се получат пари, кредити, заместващи пари и т.н. А днес никой не иска да работи каква да е работа (боядисване на коли и гледане на стари хора), особено за запад и всеки иска да печели пари "от въздуха". Значи, нужна е промяна в съзнатието, която явно няма да се случи бързо и лесно.
Освен това, кой ще определя стойността на тези пари и кой ще ги емитира, кой и как ще ги съхранява, кой ще определя дали са истински или фалшиви, кой ще определя къде и как могат да бъдат харчени? С други думи, пак опираме до ролята на една институция, наречена банка или правителство, която да се грижи за този нов вид "валута".
19 Септември 2011 14:42
Тоз път годсподина Хърсев нещо се е объркал.
То добре да речеш - инфлация и всичко си идва на мястото, ама я погледнета календара коя година сме.
Първо - това което е изпукано и прекарано през дебелото черво винаги се плаща от някой. Защото все пак не са лапали въздух, а реални блага.
Въпросът е от кой?
При номера с инфлацията плащат тези дето не могат, по една или друга причина, да се усетят навреме.
Нямат прители в БНБ, като по времето кога Автора беше подуправител, да им подшушне нещичко навреме. Или пък не обичат да търчат всеки ден по банките и въртят валути и пр. и пр.
Сега обаче времената са други. Парите се въртят през комповете и банката ще фалира просто като си спре сърверите. Няма опашки, няма гневни граждани и пр.
Вече никъде по света не останаха балъци да се вържат на номера с инфлацията. Те финансистите всъщност се опитаха и хоп златото хвръкна нагоре, та се уплашиха и си седнаха на задниците.
Защото ха са олабили инфлацията, хората веднага ще си изнамерят веднага подходящо и надеждно платежно средство и някои хора ще си останат с хартийките и числата по сметките, които в един момент нищо няма да означават.
На тия времена е много лесно и никъде по света няма достатъчно балъци да държат долари, евра, паунди или франкове под дюшеците, та да ги прецакаш да ти платят сметката с помощта на инфлацията.
Трябва да се мисли нещо друго.
19 Септември 2011 15:01
Вече никъде по света не останаха балъци да се вържат на номера с инфлацията.

Shako, дори не подозираш колко си прав!
.
Напоследък ако сте забелязали, върви доста агресивна рекламна кампания на банките в България, по "изземване" на свободните пари от "народонаселението", във вид на депозити от всякакъв калибър - лихвите растат като гъби след топъл есенен дъжд.
Що ли?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД