Юрий Асланов е роден на 18 юли 1951 г. във Варна. Завършва икономика в София и социология в Москва. Управител на социологическа агенция "АФИС".
-----
- Г-н Асланов, ДПС се отказват да издигат свой кандидат за президент. Това вдига ли още повече цената им на политическата борса?
- На този етап не може да се отговори. Цената става висока между двата тура на президентските избори. Очевидно е, че за ДПС най-важният въпрос е представянето им на местните избори. Говори се, че имат и вътрешни проблеми, които разрешават. За тях местната власт е по-важна и това е логично. Тя си остава един голям работодател, тя е близко до хората, раздава роли, реализира кадри. Освен това гласуването с две бюлетини очевидно не е лека задача за техните избиратели и може да ги обърка, както стана на парламентарния вот. Тогава имаше маса недействителни бюлетини. И очевидно до първия тур те ще се концентрират само върху това. Когато стане известен резултатът от първия тур, ще се разбере дали е ниска или висока цената и въобще дали има цена ДПС. Защото ако разликата между резултатите на първия и втория кандидат е огромна и обезкуражаваща, няма да имат значение техните гласове. Но аз не очаквам това, напротив. Очаквам разликата да е къса и преодолима. Очаквам и възможни изненади от резултата на първия тур, преобръщане на първоначалните нагласи, предвид високия дял на колебаещите се.
- Какви са възможните изненади?
- Разместване на местата между първия и втория, между Плевнелиев и Калфин. Калфин да отиде на първа позиция. За Кунева не говорим, тя "приключи" тоя път. Възможна е и такава изненада. Такъв висок дял на колебаещи се избиратели в такава непосредствена близост до очаквано събитие ние не сме регистрирали на предишни избори. Близо 1/3 не са взели решение, а сме сигурни, че поне 80% от тях ще гласуват.
- Кое ви кара да си мислите, че двойката Калфин - Данаилов може да излезе и на първо място?
- Заради повишаващата се мобилизация вляво, заради влизането на Стефан Данаилов в кампанията. И безспорно заради личността на Данаилов, защото тя се ползва с доверието и одобрението извън БСП, и то много нашироко. Когато преди половин година се говореше за Стефан Данаилов като потенциален кандидат за президент, той беше съизмерим с одобрението за Бойко Борисов. Което означава, че неговият потенциал е два пъти над възможностите на БСП като партия. А президентските избори имат и силно мажоритарно излъчване. Скандалите около Плевнелиев също могат да намалят, да отблъснат или разочароват предварително заявени позиции за подкрепа на част от избирателите, което означава сближаване на стойностите. И ако има още някакви събития или неща, които трудно можем да предвидим, но бъдат възприети от избирателите като съществени, е възможно да се случи изненада. Защото ако нищо не се промени, би трябвало на балотаж да отидат Плевнелиев и Калфин с дистанция от 5-6 пункта преднина, която има Плевнелиев на този етап. До този момент имаше потенциална възможност разликата да бъде увеличена до 10 пункта. Но сега вече изглежда невероятно да се случи.
- Смятате ли, че скандалът с подкупите от 2007 г. и 2008 г., поискани на Плевнелиев, толкова драстично може да му смъкне процентите и трябва ли ГЕРБ да минат към вариант Б - да заменят кандидата си за президент с друг?
- Това би бил парадоксален ход, който по никакъв начин няма да им донесе актив. Вече имаше прецедент на смяна на кандидат в самата кампания. Ако помните на местните избори през 2003 г. Надежда Михайлова като лидер на СДС смени кандидата за кмет на София Пламен Орешарски и тя самата се самономинира като кандидат. В резултат на което СДС за първи път изпадна и от балотаж на кметски избори в София. За скандала ние сме още на етап, на който нямаме никаква информация, не ни е ясно какво се случва с тази история. Така че, ако обясненията бъдат поднесени от ГЕРБ и те бъдат убедителни и достоверни за обществото, скандалът може да утихне от само себе си.
- Всички видяхме, че кандидатът за президент Росен Плевнелиев четеше от едно листче дума по дума това, което някой друг му е написал като обяснение. Това нормално ли е?
- В ситуация на криза така се прави, защото стратезите в щаба на Плевнелиев не ги познавам, но би трябвало да не са глупави хора. В ситуация на криза се прави един message box от разрешени и забранени думи и изразни средства. Отклонението от много прецизната реч, подготвена от анализаторите, носи риск от грешки.
- Но е добре този, който те убеждава, че никога не му е искан подкуп, да те гледа в очите, а не да срича написани от друг изречения.
- Вижте, Плевнелиев не е политик, няма никакъв опит. Това е един негов минус и колкото повече навлиза в публичното пространство, ще става все по-видимо. Защо не се е работило с него, аз не знам. Може би те са в криза, все пак са в паника заради този скандал. Но всички замесени в скандала на този етап не ни дават информация за това, само изострят апетита, любопитството ни. Има и по-големи въпроси. Аз съм удивен от поведението на прокуратурата и не си го обяснявам. В такива ситуации прокуратурата е длъжна да се самосезира и да започне проверка, когато е замесен политик от такъв висш ранг. Вместо това изявлението на главния прокурор лично мен ме смути много - ще мълчи, за да не става участник в изборите. Добре, но ако Плевнелиев стане президент и тогава прокуратурата открие, че има негова вина, какво да правим. Това нещо не би се случило в друга държава.
- Най-куриозното е, че вицепремиер от ГЕРБ подхвана скандала. Вие вярвате ли, че това става от глупост, както казаха от БСП?
- Г-н Цветанов нито е наивен, нито е глупав. Това твърдение само по себе си е наивно. Но защо го прави наистина е необяснимо. Няма логика или ако има, тя е скрита и се диктува от някакво задкулисие. Но фактът, че се прави точно сега по този начин, поражда въпроси.
- Казвате, че е възможна изненада с лявата двойка. Дали това ще се дължи само на обаянието на Стефан Данаилов, или и на подкрепа от ДПС?
- Не, ще се дължи на комплекс от фактори. Не вярвам на първи тур ДПС изобщо да се намесят. По начало е много преувеличена ролята на ДПС по повод на президентските избори в досегашните кампании. Само през 1992 г. на втори тур Жельо Желев нямаше да бъде избран без техните гласове. И в трите следващи кампании ДПС имаше някакъв принос, но по никакъв начин не решаващ. Петър Стоянов спечели изборите с близо 800 000 гласа преднина. Да предположим, че всички избиратели на ДПС бяха гласували тогава за Иван Маразов, на този етап бяха около 380 000 гласа, пак нямаше да има обръщане на вота. През 2001 г., въпреки че Доган официално подкрепи Първанов, на втория тур 58% от гласоподавателите на ДПС гласуваха за Петър Стоянов и 42% за Първанов. Това е истината. 2006 г . Първанов спечели с такава преднина, че просто няма смисъл от този разговор, с близо 1.5 млн. гласа пред Волен Сидеров на балотажа. Но на тези избори отново очаквам ДПС да се върне на терена като решаващ фактор. Защото смятам, че независимо кой е първи, разликата ще бъде малка. Което означава, че ДПС ще реши всичко.
- Георги Близнашки, който беше също претендент за кандидат-президент на левицата, каза, че предложението за включване на Стефан Данаилов е отчаян ход на ръководството. Самият Данаилов имал много спорни качества. Има ли достатъчно подобни мнения в партията, които биха могли да формират ядро в БСП за противопоставяне на тази линия на партията?
- Има едно такова мнение. Близнашки гласува против кандидатурата на Стефан Данаилов и оповести публично аргументите си. Той е последният човек, с чието мнение бих се съгласил, той не крие и "любовта" си към моята личност. Но смятам, че той има право да гласува против. Повечето от ръководителите на БСП, макар и лицемерно, признават това право. Чух мнения, че има право да гласува против, но няма право като излезе от залата с личното си мнение да пречи. За последен път такъв надпис съм виждал на портала в казармата. Ние не сме казарма. Да си представим теоретично (макар че не споделям това мнение), че цялата партия греши, един човек е прав. Да не забравяме, че има случаи в историята, когато цялата партия е грешала, а отделен човек се е оказвал прав. Например Георги Димитров, който през 1923 г. е изключен от партията, защото не се подчинява на общото решение, според което главен противник са земеделците на Стамболийски, и той се включва в Земеделското въстание, донякъде го оглавява. Ако трябваше да се вторачваме в грешни решения, трябваше да изключим Първанов и Добрев през 1997 г., защото те нарушиха конгресното решение и върнаха мандата. Нещо, заради което 5 г. по-късно Първанов стана президент.
- Според вас ГЕРБ ще търси ли след изборите коалиционна формула, защото е очевидно, че не може да продължава да управлява с крайната "Атака" и със зависимите независими?
- Не вярвам в това, не вярвам и че ще има предсрочни избори. ГЕРБ имат възможност за всякакви маневри в парламента, за да задържат мнозинството си. Със или без "Атака", това няма значение. Но така или иначе до края на мандата си няма да търсят формална коалиция с когото и да било.
"Плевнелиев не е политик, няма никакъв опит. Това е един негов минус"
Че това му е най-големия плюс бе чичо, така ли не си чул, че политик = мръсник, лъжец и крадец. Боже, слез си прибери вересията..
Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 18/9/2011 г/ 19:44:49