:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,693
Активни 924
Страници 2,623
За един ден 1,302,066
Консулт

Съд може да даде на един от съпрузите по-голям дял от имуществото при развод

Красимир Добрев
Винаги съм получавала повече пари от мъжа си, често и на практика дори съм го издържала. По време на брака си купихме и апартамент и кола, които са основно с мои средства. Сега обаче разбирам, че при развод ще делим 50 на 50. Има ли някаква възможност аз да получа повече?

Х.М., София



Преди да се отговори на конкретния въпрос, трябва да се изяснят няколко фундаментални проблема. Според чл.27 от Семейния кодекс (СК) съпружеската имуществена общност (СИО) се прекратява с анулирането на брака. Обичайно това става при развод. Законът обаче допуска няколко изключения. При едното СИО се прекратява и по време на брака по важни причини, които може да са свързани със здравословни или финансови проблеми. Това разделяне става по съдебен ред. При второ изключение СИО може да се прекрати, ако съпрузите изберат режим на разделност или сключат брачен договор. Тук предсрочното прекратяване става доброволно, по искане на двамата. Има и още два случая, когато СИО се разделя на практика и без развод. При единия има изпълнение, насочено от кредитор върху вещ - съпружеска имуществена общност, за личен дълг на единия от съпрузите. В този случай се прекратява общността, макар и само върху тази вещ. СИО се прекратява и когато влезе в сила решението за откриване на производство по несъстоятелност срещу съпруг - едноличен търговец или неограничено отговорен съдружник.

В конкретния случай обаче очевидно стана дума за прекратяване на СИО след развод. Според чл.28 при прекратяване на имуществената общност дяловете на съпрузите са равни - точно по 50 на сто от имуществото си - пари, имоти, всичко. Така от на практика идеални части те ще разполагат с реални, с които могат свободно и еднолично да се разпореждат - да продават, залагат, заменят, всичко.

СК обаче позволява определяне на по-голям дял на единия съпруг при две хипотези. При развод съдът може да определи по-голям дял от общото имущество на съпруга, на когото е предоставено упражняването на родителските права за непълнолетните деца, ако той няма възможност да издържа себе си и тях подобаващо. Законът дори позволява съпругът, на когото са дадени родителските права, да получи извън дела си движимите вещи, предназначени за тяхното отглеждане и възпитание.

Има и още една възможност за получаването на по-голям дял от общото имущество - ако приносът на единия съпруг в придобиването значително надхвърля приноса на другия. Претенцията се предявява чрез иск до съда в срок до една година от прекратяването на брака или съпружеската имуществена общност.

По презумпция се смята, че и двамата съпрузи са допринесли еднакво за брака и придобиването на имуществото. Но много често има значително несъответствие в приноса и е естествено да се даде възможност за преодоляването на общото правило. На тази основа съдът може да определи на бивш съпруг по-голям дял върху недвижим имот, който е бил семейна общност, когато неговият принос надхвърля значително този на половинката му. Това може да стане, независимо че другият съпруг е изпълнявал задълженията си според възможностите си.

Единствено при завеждане на иск в съда за по-голям дял претендиращият трябва да докаже с документи и свидетели, че е получавал например значително по-голям доход от другия съпруг и че последният е разходвал и пилял средства лично за себе си, с което не е допринесъл за увеличаване на общото семейно имущество.

Законът допуска дори при развод единият съпруг да получи част от личното имущество на другия. В чл.30 е записано, че всеки от съпрузите има право да получи част от стойността на вещите за упражняване на професия или на занаят и от вземанията на другия съпруг, придобити по време на брака, ако са на значителна стойност и той е допринесъл за придобиването им с труда си, със средствата си, с грижите за децата или с работата си в домакинството. Този иск може да се предяви и преди развода, ако поведението на съпруга, който е придобил имуществото, поставя в опасност интересите на другия съпруг или на децата.
6
8623
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
20 Септември 2011 19:53
Интересно е друго.
Във всички "демократични" съдилища (на т.нар. демократични държави, вкл. и България - барабар Петко с мъжете) се върти и суче, ни НИКОГА не се обвърза ни най-малко разделянето на имуществото с ПРИЧИНАТА за развода. А причината в крайна сметка в 99% от случаите е трети човек на някакъв етап във връзка с единия от съпрузите. А в случаите, когато се стига до развод заради третия човек - почти 100% е изневяра на... жената (мъжа почти никога не се развежда заради друга жена).
***

Редактирано от - sybil на 20/9/2011 г/ 20:10:15

20 Септември 2011 22:59
мъжа почти никога не се развежда заради друга жена

Немо, много си ми симпатичен, ама ... какво пушиш в момента?
20 Септември 2011 23:58
Вещице, с годиниките много пороци си изживяха времето, сега само понякога си припалвам различни Cohiba...
Ами не зная как е в България статисктиката, но у нашия континент разводите са почти в половината бракове, а водеща причина е еквивалента на нашенското "несходство в характерите". В моята лична и скромна представителна извадка от неколкостотин познати, съседи, колеги и техните разводи - в 100% от случаите се появява новият на бившата съпруга на бял кон веднага след развода, обикновено "приятел" на семейството.
И аз съм чел приказки от 1001 нощ и романи на Арлекин, ама в а такава удобна любов от пръв еб@н, пардон - поглед, седмица след развода не вервам.
Разбираш, че говоря за причина за развод, не говоря кой по-изневерява от двата пола - там никой няма да си каже и там, наистина, мога да допусна, че мъжд може да си покръшнюва колкото жената, че и повече. Ама НЕ И да се разведе заради това.
За сметка на това познавам дълга редица самотни женки, които чакат от десетилетия "любимия" женен аха-аха - да се разведе зарад' нея, стоят като безплатни момичета на повикване, реват си самички всеки празник, а той вече 5-та петилетка не "намира време" да каже на благоверната си, р'ийш... тъжна гледка са...
Та, както каваше Пена: "А дано, ама надали!..."...
21 Септември 2011 00:08
Ами моите наблюдения са обратните. Повечето се развеждат заради мъжките мераци. Веднъж по повод новопоявила се рускиня казах на един приятел (професор в богата държава), че мъжете са страшно евтини, той много ми се обиди


21 Септември 2011 04:25
Аз имам неколко развода но причината не е била трети човек.Причината да се развеждам всеки 10 години е , че сапругите стават с времето психично болни и е не възможно да ги понасям.Не знам дали не е от критическата но ми е трудно да живея повече с тех.Други с времето стават еднакво психо и двамата и така се понасят цел живот.Но когато единия изкукурига повече от нормалното за другия е невъзможно да издъжа повече.Само малумен може да се разведе заради изневера.Да загубиш деца семеиство и кариера заради една изневера означава, че чуствата имат по голям контрол от разума което наистина е страшно.
21 Септември 2011 12:35
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД