:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,718
Активни 924
Страници 2,648
За един ден 1,302,066

Изборите ще отворят нова битка за центъра

Много е вероятно Кунева да инвестира енергията от предизборната си кампания в ново центристко политическо движение
Галя Горанова
Независимо от това кой ще спечели президентските избори, отсега може да се прогнозира една интересна политическа тенденция, която ще последва вота. Ще започне битка за завладяване на центъра. Натам се е устремила Меглена Кунева. Подгряващи социолози вече формулираха публично целта.

Центърът поначало е интересна политическа зона. Умни глави уж разправят, че умереността няма почва у нас, конфронтацията вирее по-успешно по тия ширини и печели избори. Аз пък твърдя, че средата най-пасва на конформисткия български манталитет. Неслучайно царят и Доган се пласираха там. БСП впоследствие им пристана. ГЕРБ също бяга по това трасе, както и да се самоопределя.



Нито леви, нито десни, а на власт - това е девизът на партиите у нас.



В този смисъл центърът е едно приятно за пребиваване място, което може да оправдае всеки компромис. След злополучния провал на НДСВ на последните парламентарни избори сега Меглена Кунева има шанс да премодулира бившата си центристка (пардон, царистка) формация в разширен формат. Ако ГЕРБ настоява, че е дясна, а БСП - лява партия, а по избори подобно обозначаване е неизбежно, то центърът изглежда свободен, ако не броим "либералното" ДПС.

И да изгуби, и да спечели битката за "Дондуков" 2, Кунева ще търси да капитализира обществената енергия от кампанията си. Президентският пост би дал в ръцете й нови, по-силни лостове за разширяване на кръга от привърженици. Ако ли пък изпадне от надпреварата, това ще я провокира да създаде ново политическо формирование, което да щурмува парламентарните избори. По-вероятно това ще е движение, тъй като "гражданската" й кампания я изправи на нож с партиите. Гражданите като опозиция на статуквото. За това подсещат последните изявления на бившата еврокомисарка. "Рано или късно ГЕРБ и БСП ще влязат в договорки и ще се опитат да изтласкат всеки кандидат, който не е от системата. Те могат да направят своя картел, за да може да не се допуснат други кандидати и политическата система да продължи да се изчерпва само с партиите", заяви неотдавна Кунева. Те срещу нас.



Врагът е намерен, остава да се доизбистри тактиката



На разочарованите до самоубийство граждани вече им се повдига от резките контрасти. При споменаването на "сини" и "червени" получават световъртеж, а на "дясно" и "ляво" започва силно да им се гади. Затова те естествено ще търсят неутрално място в политиката. Сиреч в центъра. Окомплектоването на ГЕРБ с БСП, което се опитва да внуши Кунева, цели да дискредитира фалшивото дясно и лицемерното ляво на едните и другите. И да се обозначи като единствената смислена алтернатива. Кунева вече работи за своя партия, нищо че я нарича "гражданска". Дали пък нямаше тъкмо това предвид съпартиецът й Даниел Вълчев, когато обяви преди седем месеца: "След ГЕРБ идва време за ХИМН" (Хора Интелигентни, Морални, Нормални)". И още тогава очерта идейната платформа на новото нещо - "битка на новото политическо мислене срещу цялото статукво - тук включвам и всякакъв вид недоубита номенклатура, и неясни полусилови-полумилиционерски структури".

Прогнозата на бившата еврокомисарка за евентуален съюз между ГЕРБ и БСП след парламентарните избори, когато и да са те, не изглежда съвсем лишена от логика. И двете партии са с изчерпан потенциал за сформиране на самостоятелно правителство, а Доган ще продължи да е персона нон грата. Виж, евентуален дубликат на ДПС с Касим Дал начело би бил добра опора за нова тройна коалиция.

Политпроектантите са наясно, че за да разиграват схемите си, е нужно



да обезпечат всяка власт с опозиция



Иначе рискуват да изтърват юздите на политическите си креатури. Поради пълната несъстоятелност на бесепарската върхушка за ролята бе избрана Кунева. Хем с потенциал, хем от "наште". Нито лява, нито дясна, но вежлива и услужлива. Да не забравяме, че опозицията все някога идва на власт. С узурпирането на "гражданското пространство" Кунева ще каптира и автентичните, неподатливи на контрол граждански сдружения, които се множат напоследък. Това ще е поредният опит за инкубиране на опозиция.

Проектът е в ход. Гражданският ореол около Кунева е налице. Останалото ще стане ясно след изборите. При добър пиар до 2013 г. ще сме забравили, че госпожата бе част от статуквото, срещу което се бори, че ГЕРБ се роди от собствената й партия, че днешният премиер е бившият главен секретар на МВР от времето на кабинета "Сакскобургготски", че биографично е свързана с БСП, че докато беше във властта, нито веднъж не се противопостави публично на скандални сделки и решения, които имаха пагубни последици за така скъпите й потребители и т. н.

Време е българското политическо задкулисие да излезе в пенсия поради пълно изчерпване на въображението. Тоя номер вече ни го продадоха през 1996 г., когато назначиха опортюнистите в БСП за опозиция, а бивши партийни секретари - за управляваща десница. Втори път го пробутаха с гражданската кандидатура на царя. Вързаха ни и трети път с "дясната опозиция" ГЕРБ. В приказките стомната отдавна да се е счупила. Ние обаче сме на път да докажем, че един народ е в състояние да се спъва 30 години в един и същ камък.
Снимка: Велислав Николов
След като ГЕРБ окупира десния спектър, а БСП упорито се преструва на левица, на Кунева не й остава друго, освен да се разположи в центъра - любимо място и на партията й НДСВ.
Снимка: Велислав Николов
Документите за регистрация на Кунева в ЦИК бяха внесени от представителите на три неправителствени организации, целящи да легитимират бившата еврокомисарка като говорител на гражданското общество - Йонко Грозев (вдясно) представлява Българския хелзинкски комитет, Борислав Цеков (в средата) - Института за модерна политика, а бившият просветен министър Даниел Вълчев - Центъра за правни инициативи.
63
4687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
20 Септември 2011 20:17
Длъжни сме най-остро да спрем подобна акция на Статуквото . Нормализиране на сринатия Политически спектър днес е възможно само през изключителен дебат за нова Конституция и нов Модел на политическото общуване . Страната и Обществото са изправени пред необходимостта от сложна и продължителна Реформация . За повече Общество в Политиката и ясна Отговорност в Управлението ...
20 Септември 2011 20:36
beagle, понеже говориш не за промени в сега действащата, а направо за нова Конституция, би ли казал накратко как точно си я представяш?
20 Септември 2011 20:41
Абе я аз пак да попитам - КАКВО СТАНА С ПРОГНОЗИТЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТ? Що всички агенции и прочее славейчета на властта спряха песните? Що никой не казва кой къде Е след като най-после вече играчите са ясни?
Или някому не му отърва?
Ако някой знае някое проучване от последните 2-3 седмици - нека даде линк...
20 Септември 2011 20:50
@beagle, смяната на системата, моделите и т.н. изискват обществото да притежава свойството "управляемост" - на езика на линейните системи, да няма "висящи" звена, звена без въздействия. За нелинейните системи е по-сложно. Но във всички случаи обществото трябва да бъде система - звена, които си взаимодействат. Нашето общество не е система - взаимовръзките са се разпаднали, прогнили, а в най-добрия случай, когато ги има, те се разпадат. Например, винаги когато дадена прослойка или гилдия, запротестира за нещо, тя не намира подкрепа от останалите, а присмех и злоба. Демек, няма как обществото да извършва целенасочени действия, каквато и да е целта. То представлява съвкупност от метални частици, които се подреждат по силовите линии на магнитното поле на инстинкта за самосъхранение и егоизма. Ако мръднем магнита, частиците се устремяват по новите силови линии. Кой, как и защо разруши взаимовръзките, не е интересно за повечето, интересно е за историците и някои други науки. Може ли да се регенерират тези връзки? Едва ли, а ако е възможно, то те ще се регенерират в онова магнитно поле - ще се получи един много уродлив кристал. Думичката "уродлив" е субективна, така мисля аз, а може пък това да е пътя.
20 Септември 2011 20:50
Мила Жана , ,
Посочвам стратегическите цели на една Промяна - за повече Общество в собствено Политиката и за ясна Отговорност в Управлението . Най-малко това изисква Двукамарен Парламент и Президентски модел в управлението . Сама сещаш , какво е чудото , което следва да дебатираме за промяната в отделните власти и сектори . Става дума за реалната фаза на Прехода ни към Политическа демокрация . Кучето ми е пале пред колосалността на необходимия дебат ...
20 Септември 2011 20:55
Натиснете тук

Капитане, това последното, което открих днес.
Доколкото на "Алфа рисърч" може да се вярва...
P.S. Излишно е да уточнявам, че аз не им хващам вяра хич
20 Септември 2011 20:58
Например, винаги когато дадена прослойка или гилдия, запротестира за нещо, тя не намира подкрепа от останалите, а присмех и злоба. Демек, няма как обществото да извършва целенасочени действия, каквато и да е целта.


Хамеле Ти да не ми четеш мислите
20 Септември 2011 21:02
Кучето ми е пале пред колосалността на необходимия дебат ...


Абсолютно И все пак аз си мисля, че нямаме нужда от нова Конституция, защото това би означавало промяна на стотици закони, за да бъдат приведени в съответствие с нея, което прави добрите резултати твърде съмнителни. Освен това двукамарният парламент няма да ни реши проблемите, ако в него калпавия материал, който е в момента е все същия - Цецка, Фидоска, Волен и пр. измет.
20 Септември 2011 21:03
Скептицизма на Хамел има своите основания в днешната ни политическа действителност . Нужно е тя да бъде дълбоко променена . Липсва ни единението в Общество , то е объркано и изолирано от ролята си на деен Субект в общия ни живот ...
20 Септември 2011 21:03
Ти да не ми четеш мислите
Да проверим. Ти одобряваш ли освобождаването на Матеус от нац. отбор? Мисля, че да. Чета ли ги?
Въпросът ми е по най-актуалната седмична тема - темата на "Референдум" от тази вечер.

Редактирано от - hamel на 20/9/2011 г/ 21:06:12

20 Септември 2011 21:10
Жана ,
Системата на политическото ни общуване трябва да претърпи преструктуриране . Мислиш , че това не е своего рода , смяна на лицата в днешната ни Политика ? Дори и на тези , които ще предизвикат Промяната ? Очакванията ми са противоположни на твоите . Отново подчертавам , тази работа не е за един ден . Съзнателно избягвам по-детайлни определения , за да не вдигна срещу тази спасителна теза самоубийствената леност , която днес ни владее ...

Редактирано от - beagle на 20/9/2011 г/ 21:11:36

20 Септември 2011 21:20
Леви, десни и центристи все Inglourious Basterds
Ами да ги съберем всичките в центъра - например в ЦУМ.
Да ги заключим добре вътре.
И после да ударим клечката.


...Безценно...
20 Септември 2011 21:25
трябва да претърпи преструктуриране
Трябва? На кого му трябва? Това "трябва" изисква огромно напрягане на обществената воля, готовност за трудности, лишения, а и саможертви (както говори англичанката в съседната статия). Последното напрягане, след Девети, обезсили обществото и отслаби имунната му система. На второ такова напрягане, в рамките на 50 години, не сме способни. Та, на кого му трябва - на динозаври като мен и теб? Силовите линии минават през Терминал 2.
20 Септември 2011 21:58
Не го изговаряй , Приятелю . Болният не трябва да бъде плашен с горчивината на лекарството , с което ще го лекуват ...
20 Септември 2011 22:10
Внушенията в статията са прекалено примитивни, за да е писана тя "от сърце". Явно поръчков материал, периодично списван от Горанова. Изцяло в духа на кръстево-пеевските пасквили, с едни и същи клиширани внушения, че "и Кунева е като останалите", ако не и по-перфидна. Ще видим реалния ефект от тази пасквилиада съвсем скоро. Да не стане, както 2001-ва
20 Септември 2011 22:36
Да ме прощавате всички, но винаги съм бил крайно скептичен по отношение на призиви за конституционни реформи. Винаги си запазвам подозрението, че с несъвършенството на конституционния ред се прикрива и оправдава собствената ни некадърност да изпълним със съдържание публичното си битие. Упорит съм да искам доказателства за това, че предоставените от Конституцията възможности и особено сега - в контекста на европейския правов ред - са наистина изчерпани и промяната е необходима до неизбежност. Лаская се да имам системно мислене и разбиране малко над средното и ви казвам, че тази система не е в режим на обостряне (да ме прощава господин Президента на Републиката). Не още. Може би скоро, но още не. Тези гърчове и потрепвания на обществения организъм твърде претенциозно и прибързано бравурно се сочат като ... революционна ситуация.
20 Септември 2011 23:17
и ви казвам, че тази система не е в режим на обостряне
Супер, значи сичко е наред. Макар, че тук не говорихме за сензитивността на Президента, а за нашата си.
собствената ни некадърност да изпълним със съдържание публичното си битие
Кого включваме в това самокритично "собствена некадърност"? Обектите или субектите?
20 Септември 2011 23:18
Категорически и твърдо НЬЕ! Центърът в държавата на СИК и ТИМ традиционно е МС, а здравата част от аналите на Центъра се спотайва в НС.
Ляво, дясно, хиперлиберастко и цоциал-демокрадическо - всичко това са успешни разработки на БКП и ДС, като единственото изключение е инфилтрацията на АТАКА - полунеуспешен проект на КГБ(ФСБ).
20 Септември 2011 23:21
Какъв център, какви 5 кинта Има една криминално-политическа олигархия, затиснала по волята и в услуга на хегемона целия политически спектър и обезсмислила самата възможност за граждански инициативи и поне минимално участие на гражданите в политически процес. Политическа зима, дори политически мрак!
20 Септември 2011 23:24
Firmin мили ,
Все очаквам да сетиш , че нова Конститууция е нужна поради дълбочината на структурните аспекти на Реформата , която се налага . Трябва да стигнем общото ни съгласие за Нея , след което да дебатираме "продукта" . Дано сещаш , а и в прав текст ще ти го кажа , че е реч за още неслучилата се у нас , Политическа фаза на прехода към демокрация . Тя трябва да ни "върне напред" , в реалното Време на общуване , в ЕС . Накратко , независимо от това как ние го мислим , днешният ни капитализъм е с марка от времето преди 19 май 1934 г. ...

Редактирано от - beagle на 20/9/2011 г/ 23:31:48

21 Септември 2011 00:05
Благодаря ти, Жана. Както и очаквах - слугинстването е в пълен ход. Вся власть - Советом, пардонн - тикветам!...
21 Септември 2011 00:31
Време е българското политическо задкулисие да излезе в пенсия поради пълно изчерпване на въображението.

Съвършено точно. Това, обаче, което трябва да им признаем, че след, като не успяха да произведат кандидат, който да печели доверие, успешно произведоха кандидати - клонинги, които еднакво го отблъскват - лансираната "водеща" тройка. (На другите така и няма дори да им научим имената, а на тези, които ги знаем не ги знаем с добро.)
-
Кунева най-вероятно ще е бъдещият президент, избрана с отвращение. От това ще намажат най-вече в дипломатическите среди. И до там.

Редактирано от - Brightman на 21/9/2011 г/ 00:35:37

21 Септември 2011 00:37
Кунева нито като президент, нито, като отпаднал кандидат има потенциала, характера и най-вече общественото доверие за нещо друго.
-
И никакъв пиар не може да й помогне. Защо ? Отговорът е в това, как едни и същи плакати (билбордове) с лозунги за демокрация се възприемаха през август и през декември 1989 г..
Текстовете бяха едни и същи, но доверието в издателят им и в това, че не са просто празни лозунги, мероприятие за отбиване на номера, бе различно.
-
(За да няма неразбиране, през август 1989 г. плакатите (билбордовете) ги поставяха от казионните "обществени организации" на официалната власт, а след ноември 1989 г. вече минаваха за искания "от долу".)
21 Септември 2011 00:46
А откъде е отпаднала Кунева? Да не играе художествена гимнастика?
21 Септември 2011 00:53
beagle,
една конституция отразява моментното състояние на обществото и се стреми да го консервира и проектира в бъдещето. Мислиш ли, че сегашното състояние на обществото е по-добро от това в 1991 г. ? Не ! През 1991 г. мутрите бяха само спортисти в проект да станат бандити, а днес на бандитите им казват "уважавани бизнесмени", които определят политиката на страната. Мислиш ли, че конституция правена днес ще е по-добра от сега действащата ? Категорично ще е с пъти по-лоша.
-
Може би ще стигнем до момент, когато ще сме в състояние да изработим и приемем конституция по-добра от сега действащата, но преди да стане това, то обществото има да извърви още много път към своето съзряване.
21 Септември 2011 01:01
Да не играе художествена гимнастика?

Не. Балет в Болшой театр. В трупе мафиозов.
21 Септември 2011 01:33
Президент ще бъде Росен Плевнелиев , свободни съчинения като горната статия са накратко казано бошлаф - "гладна кокошка , просо сънува ", вчера просото беше Калфин днеска Кунева .
21 Септември 2011 02:13
За мен не е съвсем очевидно кои са политпроектантите и задкулисието. Не мисля, че Кунева е назначена за кандидат по същия начин като Плевнелиев.
21 Септември 2011 02:15
Брайтмана дава някакви прогнози, които сигурно ще се сбъднат след два века.
21 Септември 2011 02:34
Президент ще бъде Росен Плевнелиев

И кой ще гласува да него ? Пряко сили през 2009 г. Герб има 39%, а сега му се трупна и изхабяването, и шистовият газ, и приватизацията на Булгартабак, и подвизите на Дянков и още много други неочаквани от тези дето гласуваха за тях, добри дела.
-
По интересно е Калфин или Кунева ще оберат протестният вот и станат президент. По-вероятно е да го направи Кунева. Като по-малкото зло. Макар и от гласували за нея с отвращение ще е № 1 още на първият тур. Просто такава е логиката на нещата, а чудеса са малко възможни.
21 Септември 2011 02:43
Васик,
не давам прогнози, а само казвам, че докато обществото не достигне определена зрялост, приемането на нова конституция ще доведе само до по-лошо, защото новата конституция ще е по-лоша от сега действащата. Да не би сегашното примитивно обществено ниво на взаимоотношения и функциониране да ти харесва, че искаш и да го фиксираш и в конституцията ?
-
Кво ли да кажат Великобритания и Израел, дето въобще нямат конституции ?
21 Септември 2011 02:50
На 7-а и 17-а позиция в столичната листа на ГЕРБ са съответно Орлин Иванов и Радослав Тошев. Натиснете тук

Видно Герб са хванати за топките от тези двама красавци, щом ги предлагат пак. Къв успех на изборите, кви 5 лева. И Доган не е бил толкова нагъл.
21 Септември 2011 03:03
РЗС може да имат добри намерения, но са много далеч от постигането им. Конкретно за Семов това е отлично начало на политическата кариера, но самата партия остава колеблива.
21 Септември 2011 03:17
Галя Горанова
21 Септември 2011 03:48
Така животът весело минава
от партиите всеки получава
в четвъртък световърт,
а в петък главовърт.
Излизат статии чудесни,
народът пее бодри песни.
21 Септември 2011 07:12
"Енергията на Пръмова" си е чиста комедия.
На "интервюто" в неделя политбюровката се кефеше,
че за пръв път видяла обикновени хора.
И било интересно!
Успя да ядоса даже и другарката Маринкова -
"интервюираща" таквоз...
21 Септември 2011 09:30
Двукамарен Парламент и Президентски модел в управлението .


Няма кой да позволи на малка България такъв обществено-политически поврат, тъй като това ще бъде прецедент в човешката история, при това заразителен за останалите. Турция се опитва да направи нещо подобно в момента, но мисля, че на нея също ще й бъдат пресечени мераците - ако се наложи с един по-малък или по-мащабен военен конфликт.
21 Септември 2011 09:38
beagle, мило, изповядваш визионерски подход към конституционализма. Той може да е бил уместен, когато се е писала Търновската конституция (наречена от граф Игнатиев "разюздана". Тогава е имало основание за някакво своего рода социално инженерство, практикувано от просветени учени-конституционалисти в наша обществена полза (така са вярвали). Създаваш рамката и по нея изграждаш обществените отношения на младата българска държава. Но и самата Търновска конституция си има своята сложна съдба, нали? Сегашната ни Конституция също има визионерски елемент и това ни води към разбирането, че Конституция следва да се "пише" винаги занапред, което някои разбират не като съответствие и отговор на развитието на обществените отношения, които регулира, а като план за развитието им. Но дори и разглеждана като обществен план, една Конституция следва да има здрави корени в настоящето. Ти виждаш "идеалната" Конституция най-вече като политическа програма (за реформа), в което аз съзирам доза волунтаризъм или поне идеализъм. Приемам, че нейната функция е и да насочи, но мисля, че определящата е все пак тази да регулира. "Реформа, която се налага" събужда скептицизма ми. Необходимостта от конституционната реформа предпочитам да обосновавам с невъзможността Конституцията да регулира по подходящ начин възникнали и относително устойчиво установени обществени отношения, отколкото чрез необходимостта от (план за) създаване (?) на бъдещи такива. Затова и търся доказателства за изчерпаните и възможности. Можеш да го наречеш здравословен конституционален консерватизъм.
Нека за малко затворим тази страничка от дебата и да разлистим една друга. Ще приема временно тезата ти за Конституцията като програма за политически реформи. Тук е уместно да си зададем въпроса от каква база ще планираме тези (радикални) реформи. Аз твърдя, че в момента върви процес на трансформация на разбирането ни за света. Политическите, икономическите, социалните модели и теории, чрез които до голяма степен се управляваше Света доскоро, започват да ни се струват, меко казано, несъстоятелни. Парадигмата е подложена на (вътрешен) натиск за незабавна промяна. Готови ли сме за нея? Ще се състои ли обществен и експертен дебат? Кой ще участва в него? (Тук за илюстрация бих ти препоръчал днешното интервю с проф. Витанов в "24 часа".
Противно на горното, където се самоопределих по-скоро като консервативен в отношението си към конституционните реформи, по отношение на промяната на парадигмата съм по-скоро радикален Имаме вопиеща необходимост от това да разберем Света в най-широк смисъл по-добре. Нищо ново, бихте казали, та нима това не е било цел винаги, от началото на вековете. Така е. Но в момента сме компресирани във времеви мащаб, в който времето ни да разберем случващото се е все по-често по-малко от времето, за което то се случва. И това е само един от проблемите ни.
Стана мода всеки, пооттеглил се от активната политика политик да си събира Институт по нещо си. Лошо няма. Предполагам, че така се опитва да запази от разпиляване експертния потенциал, който е консолидирал по време на "официята" си. Но ми се ще нароилите се тинк-танкове - "институти" да ни представят поне от време на време продукта на размишленията си. А това го няма. Няма "борса на идеи", включително реформаторски, няма дебат, няма полемика ...
И така нашето обществено, политическо и експертно говорене се свежда до ежедневните ругателства, провокирани от простащината, невежеството и несъстоятелността на получилата мандат за управление политическа върхушка. Неусетно се превръщаме в охранени и затъпяващи в безвремието си полуслепи котараци, които точат нокти по навик, забравили защо всъщност природата ги е създала ноктести.
21 Септември 2011 09:47
С узурпирането на "гражданското пространство" Кунева ще каптира и автентичните, неподатливи на контрол граждански сдружения, които се множат напоследък.
Кунева - водач, пфу!
21 Септември 2011 10:10
По отношение на Конституцията съм убедена, че трябва да има поне две поправки: Нямаме нужда от постоянно действащ Парламент, достатъчни са 4 сесии и в случаи на необходимост, изчерпателно изброени в Конституцията, извънредни сесии. В момента нашите народни представители се чудят какво да правят и най-често просто не ходят на работа. За да създават усещането за трудова дейност, обаче, непрекъснато променят или създават нови закони /най-често с нескрита лобистка мотивация/. Да променяш непрекъснато действащи закони е изключително опасно - създава се несигурност в гражданския оборот, води до липса на доверие в правната ни система и чести закононарушения.
Втората поправка следва да бъде по отношение на избирането на ВСС. В момента кадруващият орган на съдебната власт се избира от политическите органи, а това, от своя страна, предпоставя политически назначения вътре в системата. Съдебната власт е единствената, в която нито един важен властови орган не се избира пряко. Това означава, че съдебната власт е независима единствено и само от избирателя.
21 Септември 2011 10:27
Снимката на излизащите от подлеза кефи. Може да бъде наречена "Атаката на политическите зомбита". Напъните за създаване на нови партии от стари политици са безполезни за народа. Всички с малко акъл в главата знаят, че става дума не за борба за промяна към по-добро на положението на обикновените хора, а за борба за кокала, за контрабандните канали, държавните поръчки и т.н. топване на човките. За това са ми и много смешни разните проекти гоцье, Кунева, Софиянски и т.н паплач Истинският, тежкият проблем не са ремонтите на законите или промени в конституцията, а липсата на личности и идеи. Ако щете - идеали. Целта на всеки познат политик, от горе до долу по йерархията на властта, каквото и да ни говори, е да направи пачката, тук, сега, веднага. Колкото се може - по-голяма. Това с ремонти на закони не се променя. Но и чипът не може да се смени. Обречени сем.
21 Септември 2011 10:50
жана д`арк
По отношение на Конституцията съм убедена, че трябва да има поне две поправки: Нямаме нужда от постоянно действащ Парламент
това за 4 сесии би означавало - по една годишно... до тук ясно, а парламентарен контрол? а заседания на комисиите? и т.н. може би ще има някаква финансова икономия от бюджета на НС, но с какво ще допринесе за по добра България липсата на действащ Парламент,
а прекият избор на някаква съдийска колегия или друго, която от своя страна да определя назначенията в съдебната система я прави един вид политически орган и още едни избори ще трябва да се провеждат в РъБъ
21 Септември 2011 10:55
а прекият избор на някаква съдийска колегия или друго, която от своя страна да определя назначенията в съдебната система я прави един вид политически орган


И що? По каква причина ако ВСС се избира пряко, той става "един вид политически орган"?
Освен това имах предвид 4 сесии годишно, а не по една на година. За работата на комисиите може да се помисли как точно да се организира. Колкото до т.нар. "парламентарен контрол" - ще се провежда по време на всяка една от четирите сесии. Да не говорим каква точно е ползата от "дейността" на различните комисии и от т.нар. "парламентарен контрол". Твърдеее спорна бих казала
21 Септември 2011 11:05
Абе какъв център бе момиче? Тука всеки се бори за лапането! Ти ще ми пишеш за разни центрове! При лапането център няма. Има само ляво и дясно лапане! А колкото до Г-жа "Yes", тя е бита карта, а пък и с нейното минало!
21 Септември 2011 11:10
Да не говорим каква точно е ползата от "дейността" на различните комисии
то че няма полза го виждаме всички, но ако няма заседания на комисиите - кой ще внася законопроектите в зала за гласуване? ако няма какво да се внася в зала то няма да има нужда от сесии и съответния брой заседания...
...ако в съдебната власт има избор на върховен колективен орган - ще има намеса на политическите сили, неминуемо! а и как ще избираш някого без да го познаваш, пак ще трябват обещания, платформи, програма (все свързани с партийното строителство дейности)
то СЕГА Плевнелиев, Калфин, Кунева, Руменовците, Сергеевците (вкл. бат Серго) най-вече Бойко може да не ги искаме, но поне ги познаваме и можем да изберем (хвани единия - удари другия )
21 Септември 2011 11:49
Какъв център, какви пет лева?
Омръзна ми да чета "анализи" писани за друга действителност. За какъв център става въпрос? Ако става въпрос за партии, то партиите в България са само вдясно от центъра, а центристки и леви партии няма. Ако става дума за това какви са реално избирателите, а не за какви се мислят, то примерно 90-95% от избирателите са леви, а останалите 5-10% са десни. Ако става дума за какви се мислят избирателите, то примерно 50% се мислят за десни, 35-40% се мислят за леви, а 10-15% се мислят за центристи, разбира се без реално да са такива. Та за тези 10-15% ли е статията? ОчевАдно е, че в близките десетилетия значима лява или центристка партия няма да се появи. Ако се появи нова партия, то тя ще бъде като останалите - дясна партия. В България всичко е така направено, че да не допуска конкуренция на дясното, а от значимите партии в България най-дясната партия е БСП.
21 Септември 2011 12:07
Твърде отегчително е да се четат подобни претоплени манджи, поднесени с апломб на откривател на топлата вода. Айде нема нужда - стари придворни приказки в стил Даниел Вълчев. Впрочем, той се оказа прав в твърдението си: "Ще чуете гласове от отвъдното". Ето, четем ги по-горе.
21 Септември 2011 12:17
По отношение на Конституцията съм убедена, че трябва да има поне две поправки: Нямаме нужда от постоянно действащ Парламент, достатъчни са 4 сесии и в случаи на необходимост, изчерпателно изброени в Конституцията, извънредни сесии. В момента нашите народни представители се чудят какво да правят...

жана д`арк,
подменяш съдържанието с формата и не отчиташ много съществени рискове.
-
1. Парламента сам определя времето, което не заседава, т.е. не е нужна никаква промяна в Конституцията за да може парламента да заседава, например само 4 пъти в годината. Изземването на това му правомощие е потенциално опасно.
-
2. Ако някой се опита да направи много и дълги парламентарни ваканции, то веднага всички ще писнат. Не за друго, а защото проблемът на парламента, който обаче не е само негов, е че възприема производството на закони, като производството на салами. Изпълнява норма. Просто стари навици и ниво на разбиране на функциите на парламента в една демокрация.
-
3. Функцията на парламента е основно парламентарният контрол, който пък наистина е свързан с конституционният модел при нас на неразделение на законодателната и изпълнителната власт и доминация на изпълнителната над законодателната.
Докато поне опозицията не започне да оползотворява пълноценно възможностите на парламентарният контрол, то няма да сме достигнали до момента на нужда от конституционна промяна. А това отново не е конституционен въпрос, а въпрос на ниво на същностно разбиране на политиката.
21 Септември 2011 12:25
Действително имаме един базов проблем - купуването на гласове. И проблемът не е в това, че по-този начин се изкривява вота, а в това, че видно тези хора нямат политическа нужда от гласа си, щом го "фъргат" срещу 30-40 лв..
-
Имаме нужда от работещ модел на действителна демокрация, което означава и изчистване на факторите създаващи паразитен шум рушащ и обезсмислящ системата.
-
Вероятно би трябвало да помислим за образователен ценз. Но тук започва сложното, защото това не е толкова еднозначно решение.
21 Септември 2011 12:50
Всичките тези реформи на Конституцията приличат на "заменям какво да е за нещо друго". Я помислете за по-реални неща! Напр.вместо да забраняваме партиите (идея на Алексей Петров) да помислим защо не сме създали партия на която да вярваме? Ако искаме двукамарен парламент има ли у нас лордове или в горната камара ще влизат същите боклуци? Ако искаме президентът да има изпълнителната власт няма ли опасност от прекалено концентриране на власт в едно лице? Конституцията не е работа за всяка готвачка!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД