:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,456
Активни 926
Страници 2,386
За един ден 1,302,066
Интервю

България изглежда комично отвън, ако не беше толкова трагична

Държавата върви по пътя на лъжливата Гърция, смята бившият докладчик за България в ЕК Бриджет Чарнота
Снимка: Светослав Терзиев
Бриджет Чарнота
Бриджет Чарнота е британски юрист от ирландско потекло, но с полска фамилия, защото е омъжена за поляк. От 2004 до 2007 г. ръководеше работната група в Европейската комисия, която наблюдаваше България и пишеше докладите за нейната готовност за членство в ЕС. След колебание, през 2006 г. тя препоръча на своите шефове в ЕК да дадат зелена светлина на България за присъединяване на 1 януари 2007 г., като смяташе, че недостатъците на страната ще се преодолеят чрез прилагането на последващ Механизъм за сътрудничество и проверка. Той трябваше да действа три години, но е в сила и до днес поради липсата на достатъчен напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията на високо равнище. Последният му критичен доклад от юли 2011 г. е причина да се отложи за неопределено време приемането на България в шенгенската зона. Бриджет Чарнота е пенсионер от три години и последната й амбиция да помогне с нещо на България бе да я направи център на международен конкурс "ЕЮфония" за млади лютиери. Тя даде интервю на "Сега" с уговорката, че изразените мнения са изключително лични виждания, които не ангажират бившите й колеги в ЕК.

________________________



- Г-жо Чарнота, вие често посещавахте България няколко години като автор на докладите за нейния напредък към ЕС, а напоследък и за изпълнение на проект в сферата на културата. Доколко сте мотивирана все още да помагате на България?

- Проектът "ЕЮфония" за млади лютиери спря "успешно" през декември миналата година и току-що бях информирана, че сметките са били закрити със същия успех. Беше много трудно да получа някаква правителствена помощ въпреки очевидния факт, че проектът е от полза за младите хора. Така че продължавам борбата сама и почти изоставена. Без обществена подкрепа за младите тук няма бъдеще... Жалко е, че въпреки милионите неусвоени или прахосани евро, когато даден проект в полза на младите българи се нуждае от само няколко хиляди евро - по-малко от четири хиляди евро, за да бъдем точни - те не могат да бъдат намерени.

- На българските политици в момента не им е до такива проекти, защото вниманието им е фокусирано в друга посока. Какво мислите за предстоящите избори, като се има предвид, че все още следите събитията в България чрез българския печат?

- Струва ми се, че всички са се втренчили прекалено много в изборите. Гледана отвън чрез българската преса, цялостната обстановка дава постоянни поводи за забавление. Някои от тях биха били комични, ако не бяха толкова важни за успеха на страната. С навлизането си в същинската фаза на изборната треска общественият живот в България за жалост се характеризира чрез концентриране, раздуване и експониране на разрастващата се война на думи между кандидатите.

За съжаление изборната треска в България не изразява вълнение и ентусиазъм от страна на обикновените граждани да упражнят своите демократични права. Много "обикновени" българи гордо демонстрират банален цинизъм към всеки кандидат и към целия изборен процес. Това не е страната, където се случи Унгарското въстание или Пражката пролет, или в която хиляди бегълци от комунизма бяха застреляни на границата, опитвайки се да се доберат до свобода през стена или минни полета. Свободата и демокрацията се оценяват евтино от обикновените млади българи, заплеснати в ежедневната си борба да се сдобият с по-голяма и по-хубава кола, с по-модерен мобилен телефон или просто с някаква храна или малко бензин, за да изкарат още един ден. Те са забравили, ако въобще са знаели, че понякога се налага да платят за свободата на словото с живота си. Или да замълчат. Вероятно повечето млади хора нямат какво да кажат за политиката, защото не им се е налагало да се борят за правото да говорят.

- Смятате ли, че обикновените българи, особено младите, не се интересуват от политиката в България?

- Мисля, че много от хората се интересуват и се оплакват помежду си, но преобладаващата нагласа, ако вярвам на печата, се изразява от онези, които казват, че "всички политици са една стока". Това е жалко, защото тя може да разколебае много добри нови кандидати да влязат в политическия живот. България заслужава да има наистина открояващ се президент със свежи идеи, които могат да спечелят уважение към страната у дома и в чужбина, и който наистина може да работи и с министър-председателя, за да извършат реформа. Някои български издания коментират почти триумфално колко предсказуеми и посредствени са кандидатите. Вярно е, че колекцията включва някои "стари муцуни" и "непознати муцуни", медийни герои, музикални изпълнители, актьори, бивши политици, хора със закъсняла и необяснима мания за величие, единаци, неизвестни и прекалено известни...

- Не виждате ли между тях поне един достоен, образован, трудолюбив човек, който не се е откроявал с алчност и себичност, с "връзки", с несвършена платена работа, с липса на елементарна представа какво би трябвало да прави като президент? Нима във всяка страна няма какви ли не кандидати - от аутсайдери до много убедителни лидери?

- Така е, но разликата (съгласно това, което чета в българските вестници) е потокът от обвинения, че зад повечето, ако не зад всички кандидати, се простира обичайното блато от престъпници, финансисти, бизнесмени, сенчести лобисти, "сиви кардинали", които всеки твърди, че знае, но никой не се осмелява да назове, свързани или не с българската мафия, руската мафия, медийни олигарси. Предизвикани понякога чрез публикации в печата, те се показват, за да опровергаят на висок глас, но много неубедително подозренията, че са свързани с нечия предизборна кампания. Липсата на реализъм, че другите не могат да бъдат лъгани, е може би най-дразнещата черта на българската психика и тя до голяма степен извращава обществения диалог. Става като с детето, заловено с ръка в буркана с бонбони, което отрича, че е бъркало вътре, и си мисли, че е много хитро да се измъкне с измама.

- Мислите ли, че е възможна прозрачност и ново начало с тези избори?

- Нищо няма да се промени и нищо няма да се подобри в България, докато хората не спрат да се преструват и хитруват. Този подход може да е бил разбираем, когато целта на някои управляващи е била просто да убедят Европейската комисия и страните членки на ЕС, че проблемите ще бъдат решени, щом България се присъедини към ЕС. Но както Гърция сега плаща за лъжите си за своето предишно финансово състояние, така и българите трябва да разберат, че ако лъжат и спестяват истината, това в крайна сметка ще се върне върху тях. Ако не спазвате обещанията си към чужденеца, е едно нещо; но ако не спазвате обещанията дори към себе си, е знак за морален разпад. Би било жалко, ако в тези президентски и местни избори българите се сдобият само с още политици, чиято главна цел в живота е да се промушат между другите.

- Смятате ли, че общественият живот се политизира твърде много в България? Дали пресата не допринася за банализирането и хипертрофията на политическия живот?

- За човек като мен, четейки пресата като чужденец, политическият живот в България може да изглежда доминиран от политическото бърборене, при което политиците правят много малко за същинското "управление". Да управляваш - на власт или в опозиция - означава да постигаш нещо заради другите, като например нови болници, по-добри училища, разширяване на възможностите за бизнес, създаване на работни места. Това не е тривиалната партизанщина, безкрайното формиране и реформиране на политически съюзи и нови партии с все по-сложни имена, злонамереното клюкарстване за колеги политици, което се случва в България до степен, несравнима в пресата на други държави в ЕС. Може би печатът трябва да спре да отразява разправиите между политици и да следи много повече за работните места, които те са създали.

- Защо според вас тези избори са важни за България?

- За България изборите са като "печелиш или губиш" - не защото президентската институция има толкова голямо значение в българския живот, а защото все някой от кандидатите трябва да се открои като достоен за поста, способен да върши работа, както и защото изборът на неподходящ кандидат може само да влоши положението в страната. В така наречената парламентарна демокрация президентската работа е като конструктивно допълнение и противотежест на министър-председателя и на останалата част от правителството, и щом това е предвидено от конституцията, трябва да се върши ефективно. Такава възможност няма никъде повече отколкото в България.

По мнението на мълчаливото, цинично, недоволно мнозинство съществува усещането, че точно сега трябва да се свърши много работа в България, но не е ясно от кого. Последният шанс да се разсее това усещане след 23 октомври зависи от активизирането на обществеността да задава въпроси на кандидатите и печатът да се фокусира повече върху тези въпроси, върху намеренията на кандидатите да ги включат в дневния си ред и върху техните конкретни предложения за действие.
46
6073
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
20 Септември 2011 20:20
Възпитана жена...Даже не е споменала името на Главния Комик
20 Септември 2011 20:38
Свободата и демокрацията се оценяват евтино от обикновените млади българи
Ей тези болни виждания трябва да се оборват винаги при най-малкото им проявление. Защото се затрърдиха някакви идиотски виждания - и някакви стеротипи за миналото, които нито са верни, нито помагат на настоящето.
*
Свободата Санчо не е да можеш да говориш каквото си искаш и да можеш да избягаш в чужбина в търсене на по-добър живот. Свободата е и образователна - необразования човек не може да е свободен. Свободата е икономическа - не можеш да си свободен, притеснявайки се окъде ще дойде следващото ти ядене. Въобще свободата е толкова по-всеобхватна от това което днеска ни се пробутва. И когато човек разсъждава за това, почва да осъзнава много истини, които стереотипите се опитват да прикрият.
20 Септември 2011 21:01
Бриджет Чарнота е британски юрист от ирландско потекло, но с полска фамилия, защото е омъжен...
Не ги разбирам жените... с тези мъжки професии.
20 Септември 2011 21:30
Yantar,
разсъжденията ви са коректни, доколкото касаят човека.
Друг е въпроса, доколко са приложими при уфси.
20 Септември 2011 21:40
без история
20 Септември 2011 21:42
Инак, свободен може да те направи само истината. Социалните придобивки нямат отношение.
20 Септември 2011 21:43
... а истината, по един или друг начин, изисква своето изговаряне. Поздрави
20 Септември 2011 21:57
Мдаа, диагностицираха ни. Отново.
20 Септември 2011 22:26
Чернота е интересен събеседник. И обича публика. Може да ми се струва, но и преди съм долавял известна горчивина. Ако трябва да спекулирам - когато водиш преговорите с една страна е много лесно да влезеш в една малко патерналистична роля спрямо нея и това се услажда. И когато после те пенсионират... Тук Чернота казва доста верни неща, които си знаем добре. Криви си душата обаче, че я били лъгали, че всичко в БГ ще се оправи след присъединяването (впрочем и клишетата за Гърция не й правят особен комплимент). Отдавам го на преувеличаването на ролята на преговорите и преговарящия за себеласкаене. БГ беше приета в ЕС по политическо решение, взето на ниво, съвсем различно от лехите с брюкселско бюрократично зеле. Преговорите бяха въпрос на последващо техническо оформяне. И политическото решение беше исторически правилно.
20 Септември 2011 22:42
Казваш безспорното , абулафия . Спорно е това , което "практикуваме" ...
[/quote] "България заслужава да има наистина открояващ се президент със свежи идеи, които могат да спечелят уважение към страната у дома и в чужбина, и който наистина може да работи и с министър-председателя, ЗА ДА ИЗВЪРШАТ РЕФОРМА ."

Как да мислим тази оценка ? ...

Редактирано от - beagle на 20/9/2011 г/ 22:44:06

20 Септември 2011 23:00
Бийгъл, стана ми интересна и на мен формулировката, която извеждаш. Тълкуванието й зависи от това дали говори за настоящия премиер (с който да трябва да може да работи президентът) или по принцип. И при двете възможни тълкувания наблюдението й ми се вижда не много проницателно (може и да пропускам нещо). Идеята, че проблемът на политическата ни система ще се реши чрез сътрудничество между премиер и президент по принцип е опростенческа в най-добрият случай. Големият ни конститутивен проблем, е че имаме една единствена власт - изпълнителна. И законодателната, и съдебната са задушени от онези, които се добират задкулисно и чрез корупция от различен порядък до изпълнителната власт и я упражняват по "правото" на различно дефинирани извънредни положения под акламацията на населението (вж. днешния ДИ). Колкото до настоящия премиер, очевидно е че той е надскочил нивото си на компетентност с много и ограничава възможностите за правене на реална политика, за която презюмирам, че говори Чернота. Проблемът е, че той не е единствената "тапа", която спира правенето на политика. Онзи ден пак писах - реалният ни проблем е, че по нас не се въдят достатъчно политически животни - граждани. Докато ние не почнем да правим реална политика и все искаме да прехвърлим тази роля на някой друг, (който да ни гарантира следващото ядене и някакво "образование" ). Дереджето ни ще е все такова. Тук стигаме до най-важното от интервюто за мен лично - колко ценим думите (си). Понеже само граждани могат да разчленят империума и да направят място за публична сфера, която да погълне задкулисието. С думи.


Редактирано от - абулафия на 20/9/2011 г/ 23:15:31

20 Септември 2011 23:13
Абулафиа ,
Външните оценки за нас твърде упорно гравитират около темата за Реформата , на която сме длъжни . Кучето ми подгонва опашката си при тези констатации ...
20 Септември 2011 23:14
Свободата е възможност да правиш избор между поне две възможности, перспективи, пътища, идеи и т. н. На Бг не се предоставят възможности за избор, забранени са ни от хегемона USrael. На българския избирател не са му предоставени възможности за избор, на отделния гражданин също. Светът на Оруел е наложен навсякъде, където свърхвъоръженият световен терорист е заградил периметър. За какво ни дудне Чарнотата
20 Септември 2011 23:21
Бийгъл, гледано и от вън, и от вътре - нещо ни куца. Понеже ние от вътре не правим нищо по въпроса - от вън почват да идват всякакви чичи и лели и да дават идеи. Просто трябва да си се погрижим за страната и тогава всякакви дуднежи за "реформи" и други заклинания ще се измиришат.
-
Васуки - никой не може да ти отнеме избор, който си направил. Врътката е да не чакаш някой да ти ДАДЕ избор и да ти позволи да го направиш. Влезеш ли в тая схема, не Усраел, ами и атмосферният въздух ще се окажат непреодолима пречка.
20 Септември 2011 23:39
абулафия,


Ако приемем твоето сценарио, образно казано, с чичовците и лелите отвън, кореспондират два вида BG политици, които обслужват шепата назначени капиталисти - милионери:


Едните са типични мутри с криминална кариера или стари чанти с бурно партийно минало. Чичовците и лелите моментално ни записват за интерната, в който се обучават малолетните престъпници, които не могат да бъдат веднага вкарани в панделата, защото законът не разрешава.

Другите са откровени милиционерски дебили и йес-мени. Чичовците и лелите ни насочват към помощното училище, за персони в неравностойно положение, където най-кадърните се обучават да лепят пликове.


По тази причина България изглежда комично отвън, ако не беше толкова трагична


Ако имаш идея за трети вид, кажи си, абулафия...

Редактирано от - Doctora на 20/9/2011 г/ 23:42:45

20 Септември 2011 23:40
Хвала на тази госпожа, че е научила български и чете българските вестници. И аз ги чета отвън, но май което е написано и което се случва не е едно и също.
20 Септември 2011 23:41
А пък ЕССР изглежда сюрреалистично, ако не бе толкова отвратително и жалко. Чиновници със заплати и хонорари от десетки хиляди Е на месец, се занимават с унтерменши чиито доходи са неколко стотици Е, в масовия случай 200-300. Назначените "управляващи" покрадват безочливо шестцифрени суми, изплащат огромни суми за "консултации" на същите еврократски чиновници, с вид на застарели бездарни фермери, за да ги плюят най-редовно и по всякакъв повод. Изг@зица отсекъде
21 Септември 2011 03:21
Много показателно интервю в което лъсва нивото на адекветност, познания и източниците на тези, които са писали докладите за "напредъка" на България. И на тези, които сега продължават да ги пишат. Особено илюстративни са три реплики:
Това не е страната, където ... в която хиляди бегълци от комунизма бяха застреляни на границата, опитвайки се да се доберат до свобода през стена или минни полета.

както Гърция сега плаща за лъжите си за своето предишно финансово състояние,

Да управляваш - на власт или в опозиция

България е точно страната, която бе опасана с бодлива тел и минни полета и на чиято южна граница са загинали с пъти повече хора, отколкото на берлинската стена.
-
Гърция не плаща за лъжите си, а за включването си в еврозоната, т.е. за нечии негръцки глобалистични и банкерски мераци. Задлъжняването на Южна Европа е следствие на абсурда на обща валута без общ държавен бюджет с безусловни субсидии.
-
Управляват тези, които са на власт, а не и тези, които са в опозиция. "Дребна" неточност, но едро показателна.
21 Септември 2011 03:39
Боже, Боже, какви докладчици , какви политици има в това ЕС? Един няма в ред. С такива Европа до никъде няма да стигне.
21 Септември 2011 03:41
Заглавието много приляга на другарката Бриджет Чарнота!
21 Септември 2011 03:52
България изглежда комично отвън, ако не беше толкова трагична
- господа, не ви ли дразни сбърканата граматика на това заглавие? Обаждайте се, че вече и аз не смея да се обаждам - зер, съвсем самотно ми става... "България ЩЕШЕ ДА изглежда комично отвън, ако не беше толкова трагична"...
21 Септември 2011 04:03
Жената казва (непряко), че българското общество изгуби най-много от това, с което обичайно се самовъзхваляват българските политици - мирния преход. Демокрацията на българското общество е подарена полусвобода и няма никакъв смисъл от нея. Същият този мирен преход отложи и замаза конфликтите, които отдавна трябваше да бъдат решени.
21 Септември 2011 05:45
"Все это было бы смешно, когда бы не было так грустно" - да си го кажем правилно поне на чужд език, Правописецо, че нашия роден вече са го забравили и журналисти, и политици, и популация
21 Септември 2011 06:08
Yantar, "Свободата е и образователна - необразования човек не може да е свободен. Свободата е икономическа - не можеш да си свободен, притеснявайки се окъде ще дойде следващото ти ядене."
Ти сам даваш рецептата да си свободен: образоваш се в БГ и после отиваш на Запад където има много ядене. И хоп - готово, си свободен.
21 Септември 2011 06:27
ББ - главен клоун?
По-скоро е разпоредителят на арената, когото директорът праща, за да става по-смешно.
Между другото, всяка истинска клоунада е изградена въхру трагедия. Но публиката почти никога не схваща основата - кефи се на външния смях.
-------------
Блогът на Генек
21 Септември 2011 06:48
Що бе ??!!
Нали все някой трябва да я весели тази тъжна и стара госпожа Европа !!
По добре тъжни клоуни отколкото как беше .. ербап гърци или ирландци !!!
21 Септември 2011 07:23
От великото/трагичното до смешното винаги е имало само една крачка. И българите обикновено си изпотрошават краката от бързане да я направят. Най-трагичното/комичното в целия фарс обаче е, че повечето българи, независимо че осъзнават що за "лидери" и "политици" ги водят за носа, си изпотрошват краката да тичат към тях (за снимки и автографи) и към урните - да ги крепят. Още по-трагикомичното е, че непрекъснато чакаме някой от вън да дойде да ни каже истината, която ние много добре си знаем и сами.
"Не виждам туй, което виждам ясно" (Шекспир)
"Слепи водачи на слепци..." (еврейската книга на християните)
21 Септември 2011 09:25
Ето още едно трагично/комично нещенце:Преди година в редовен брой на Държавен вестник беше публикуван нелегален закон.До днес някои търсят виножвника за това нарушение/престъпление.Резултат не е съобщаван.Може би не знаят, че има Закон за държавен вестник, който е категоричен, няма нужда от тълкуване.

Та, Закон за държавен вестник:
Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2005 г.) "Държавен вестник" е официално издание на Република България.

(2) "Държавен вестник" се издава от Народното събрание.

(3) (Нова - ДВ, бр. 16 от 2008 г., в сила от 01.07.2008 г.) "Държавен вестник" поддържа интернет страница, достъпът до която е свободен и безплатен.

[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]

Чл. 2. (1) Издаването на "Държавен вестник" се подготвя и извършва от редакция под контрола на председателя на Народното събрание.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Редакцията на "Държавен вестник" е дирекция към Народното събрание - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити.

(3) Главният редактор на "Държавен вестник" се назначава и освобождава от председателя на Народното събрание.
Глаавният редактор, назначен от гос.Цачева, не е освободен от длъжност във връзка със случая.Остава само едно длъжностно лице като автор на нелегалния вестник...Гласят му орден за пребиваване в нелегалност или?
21 Септември 2011 10:04
Жалко е, че въпреки милионите неусвоени или прахосани евро, когато даден проект в полза на младите българи се нуждае от само няколко хиляди евро - по-малко от четири хиляди евро, за да бъдем точни - те не могат да бъдат намерени.



сори, маце, ако беше за спортисти, особено ритнитопковци, не хиляди евро, а стотици милиони ще се намерят. обаче за лютиери ... кво е тва впрочем, лютиер? ааа, цигу-мигу, цигански оркестър. ясно. ами ако пробият сами ще сме много горди с тях, но иначе не можам да им помогнем.

21 Септември 2011 10:06
да, от младите се ценят евтино, а от някои стари се оценяват отрицателно:
Свободата и демокрацията се оценяват евтино от обикновените млади българи, заплеснати в ежедневната си борба да се сдобият с по-голяма и по-хубава кола, с по-модерен мобилен телефон или просто с някаква храна или малко бензин, за да изкарат още един ден. Те са забравили, ако въобще са знаели, че понякога се налага да платят за свободата на словото с живота си. Или да замълчат. Вероятно повечето млади хора нямат какво да кажат за политиката, защото не им се е налагало да се борят за правото да говорят.


21 Септември 2011 10:48
Този пенсионер Бриджет Чарнота освен юрист е и бивш докладчик, баси пича!
21 Септември 2011 11:35
С някои неща в интервюто мога да се съглася, но не и с това:
Свободата и демокрацията се оценяват евтино от обикновените млади българи, заплеснати в ежедневната си борба да се сдобият с по-голяма и по-хубава кола, с по-модерен мобилен телефон или просто с някаква храна или малко бензин, за да изкарат още един ден.


Младежите на запад да не би да имат някакви по-различни и възвишени цели и стремления? При това безработните български младежи нямат лукса на своите западни връстници да получават по 800-1000 евро на месец - пари, които им се дават с ясното намерение да бъдат държани настрана от радикалните обществени и политически процеси, защото иначе става страшно. При това, бих казал, че българските младежи се държат прекалено достойно на фона на западните. Те не хващат оръжието всяка седмица и не влизат в училищата, за да избият половината си съученици и учителя си. Те КУПУВАТ бензина и мобилните си телефони, а не палят и не обират магазини, само за да сдобият с някоя плазма или лаптоп, по подобие на английските си връстници отпреди месец.
Другарко Чернота, като четете българската преса, ще Ви кажа, че народът ни има една малко груба, но показателна в такива случаи поговорка, която се използа по изключение, когато изричащият я е бил провокиран да я каже: "Пари ми дай, акъл не ми давай!"

Редактирано от - Rakita на 21/9/2011 г/ 11:54:19

21 Септември 2011 11:49
"Нищо няма да се промени и нищо няма да се подобри в България, докато хората не спрат да се преструват и хитруват" - горчивата истина!
21 Септември 2011 11:52
Точно и ясно. Проблемът на нашите политици е, че се смятат на по-високо ниво от хората които представляват, а следователно и да ги лъжат най-безочливо за очевидни неща.
За пореден път казвам за протокола - България е африканска страна с невъобразима корупция и слятост на власт, мафия и бизнес, чиито финансови потоци са залели прокуратурата, полицията и съда - тоест обезкостили са ги. От тук насетне страната се е превърнала в оазис за всеки икономически хищник, решил да граби от един народ като за последно. Властта в България е мафия и мафията е власт. Няма ли малък и среден бизнес, една държава си отива в агония.А точно това не иска властта, защото от малкия и средния бизнес пари не падат - плащат се само необходимите данъци и затова всеки политик като види голяма компания, най напред и удря един минет па после каквото дойде все е добре дошло.
21 Септември 2011 13:02
За съжаление изборната треска в България не изразява вълнение и ентусиазъм от страна на обикновените граждани да упражнят своите демократични права.
тази лелка била и анализатор и докладчик, а ги ръси едни неверни... "вълнение и ентусиазъм" по изборите имаше по времето на бай Тошо - хора и ръченици, музикално оформление по улици и площади, сетне в първите години на демокротичните промени - песни, естради, шествия и какво се получи... голямо нищо...
да кажа и за Лондон миналата година, май по време техните избори съвсем не приличаше на обзет от "вълнение и ентусиазъм" ни за млади ни за стари...
хубаво ли е да критикуваш другите?!, ако при теб нещата не са по-различни
21 Септември 2011 13:14
Ако и да е направила сравнително точен разрез на обществената и политическата ситуация у нас в момента, госпожата не се опитва да анализира първопричината за това състояние, още по малко да даде някакви съвети за изход от ситуацията от позицията на своя опит и експертиза (за съветите да се опитаме да я разберем и да допуснем, че просто не желае да ги дава).
Така че, бих си позволил да й предложа малко по-различен поглед върху една от основните причини за сегашното състояние на българското общество. Като следи българските медии, госпожата сигурно е чувала за номенклатура, ченгета и перестройчици. Именно тези хора организираха вътрешнодворцовия преврат на 10.11.1989 г., задавайки след това дневния ред на обществото в продължение на повече от 20 години. Дневен ред, който съзнателно и целенасочено отдалечаваше България от нейния проевропейски път на развитие, тъй като тези хора отлично съзнаваха, че мигом ще изчезнат от политическата и икономическата сцена, ако в страната съществуват и се спазват обичайните законови правила и принципите на демокрацията, свободната конкуренция и пазарната икономика. Тези хора унищожиха и продължават да унищожават в зародиш всяка наченка на нормалност, каквито по начало съществуват в обществата, към които се стремим.
Та ако допуснем, че повечето от тези организатори и изпълнители на вътрешнопартийния преврат през 1989 г. са били на възраст между 40 и 60 години, т.е. тези от тях, които са живи, в момента са между 60 и 80-годишни, може да се предположи, че ще трябва да минат още около 5 или 10 години, докато страната ни получи по-добър шанс за своето европейско развитие. С други думи, шансът на България ще настъпи, когато повечето то тези хора се пенсионират, починат или поне изпаднат в старческа деменция. Слава Богу, тези хора не успяха да предадат своя пагубен опит на отрочетата си, защото последните бяха прекалено разглезени от охолството на своя живот на "богоизбрани" още преди 1989 г., та впоследствие се оказаха по-некадърни и от родителите си, поради което се маргинализираха или избягаха в чужбина (с това си обяснявам голямата бройка на партийни отрочета, напуснали страната още преди 15-20 години).
Г-жо Чернота, явно ще трябва да изчакаме още 5-10 години. Имате ли по-добро предложение?
21 Септември 2011 14:12
уважаема ablepsia, имаме и още една поговорка, приложима в случая: за что боролись - на то и напоролись.
21 Септември 2011 14:18
Ето кой бил виновен за приемането ни в ЕС. Всички тези неща са се знаели и по време на преговорите - ако ни бяха препоръчали за отлагане на членството, сега всички наши ежби нямаше да са на всеослушание пред европата :о)
Иначе, много полезно четиво - българоте не стават за нищо, като общество и като индивиди, но за сметка на това не се вижда никаква перспектива нещата да се оправят някак си.
21 Септември 2011 14:22
Госпожата показва доста слаба информираност, както за случващото се в България, така и за случилото се когато тя наблюдаваше България и причините България да е такава, каквато е сега. Естествено причините България да е най-бедната държава в Европа не са лицеприятни за САЩ и държавите от НАТО, които след 1989-та година ни натресоха да ни управлява мафията съставена от демократи. Може би тогава те се бояха, че в България влиянието на левите идеи е твърде силно и трябва да прибегнат до властта на престъпниците, знам ли? При всички случаи едно е ясно - в България нещата се развиха така, както искаха външни сили - най-вече САЩ и държавите от НАТО.
21 Септември 2011 14:28
Абулафия, много ми допадна анализа ти, включително и този на Чернота. Неприятното е, че в много отношения е права, според мен, а и по света ще остане не твоят анализ, а нейната преценка.
21 Септември 2011 14:40
"От великото до смешното има само една крачка. От уногондура до чукундура - също"
Анонимен шумерки хронограф, 3000г. пр.н.е.
21 Септември 2011 14:47
Rakita
Г-жо Чернота, явно ще трябва да изчакаме още 5-10 години.

Надай се жено на пиян...
21 Септември 2011 15:25
dude3075
21.9.2011 г. 14:47:52
Rakita

Г-жо Чернота, явно ще трябва да изчакаме още 5-10 години.

Надай се жено на пиян...


dude3075
Ето днес е починал Цвятко Цветков - един от хората, за които говоря. За мъртвия - или добро или нищо! Иначе има доста какво да се каже...



21 Септември 2011 15:39
Естествено причините България да е най-бедната държава в Европа не са лицеприятни за САЩ и държавите от НАТО, които след 1989-та година ни натресоха да ни управлява мафията съставена от демократи.


XYZxyz,
как така, ако вътрешнопратийният преврат през 1989 г. беше организиран от хора от обкръжението на Живков (нещо, което ти не отричаш - няма и как да го отречеш, а го подменяш с удобното САЩ и НАТО), то изведнъж през 1989 г. се появиха "демократите и мафиотите", които и досега ни били упрвалявали? От нищото ли възникнаха, кой ги създаде? Само САЩ и НАТО ли ги създадоха и никой ли в България не им съдействаше, непоследствено след 1989 г.? Кой отгледа "демократичната опозиция" и мутрите след 1990 г?
21 Септември 2011 18:50
Ракита,
напълно те подкрепям в мнението ти за ролята на номенклатурата!
Малко съм скептичен обаче към убедеността ти, че ни остават 5-10г. (само!) за да се "оправим" и то благодарение на чисто биологичните причини. Не съм оптимист по отношение липсата на приемственост. Като гледам настоящите "калинки" - започвайки от Р.Желева, та до новия строителен министър, не мислиш ли, че е възможно посочените от теб заминали на запад, да се окажат по-добрата част, а на територията ни да пребъде "царство на калинките"
21 Септември 2011 19:43
Если господин Плевнелиев будет избран главой государства, Россия лишится в Болгарии ключевого союзника — нынешнего президента Георгия Пырванова.

Натиснете тук
В случае прихода к власти Росена Плевнелиева Москва рискует лишиться важного инструмента влияния на Софию и заметно ослабить свои позиции в Болгарии.

Другари, ще допуснем ли това?

Редактирано от - dude3075 на 21/9/2011 г/ 19:50:19

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД