Преследваният Кадафи от времето, когато бе диктатор. Из пустинята той се придвижва с конвой до 600 души, повечето от които са наемници. |
Последната публична проява на диктатора беше преди повече от три месеца, когато бе заснет да играе шах в Триполи с Кирсан Илюмжинов, ръководителя на Световната шахматна федерация.
Неговото внезапно изчезване оставя революцията недовършена
Но агентите на Бухагиар твърдят, че на два пъти са виждали Кадафи миналата седмица край южния град Сабха. "Веднъж той е в конвой, който се е движи от север на юг. Друг път той е на обед, на който е поканен от лоялно племе. Той е в района на град Сабха, но непрекъснато се мести", твърди Бухагиар. Той уточнява, че подобен тип информация идва от информатори от местното население и от шестима агенти, които следват конвоя, но обикновено се движат на разстояние един ден след него. "Когато той беше в Бани Уалид, ние тръгнахме натам, но нямахме достатъчно хора да го хванем. Той беше в движение, когато го засякохме там преди две седмици", разкрива преследвачът. Кадафи пътува с огромен военен конвой, обграден от около 100-тина братовчеди и хора от племето му. Външният кръг включва от 300 до 500 души, включително наемници. "Когато той спира, те затварят кръга. Когато той се движи, те отварят кръга", пояснява Бухагиар. Продължавайки да изпраща аудиопослания до своите привърженици да продължат битката, Кадафи спи всяка нощ на различно място в една от неговите типични палатки. "В тях той се чувства удобно, това е бедуинският начин на живот", добавя Бухагиар.
Ловецът на диктатора има спретнат и елегантен вид с тъмното си сако, модерна риза, джинси и кафяви кожени обувки. Във фоайето на 5-звездния хотел "Триполи" той отваря лаптопа си, за да покаже евентуалното местонахождение на Кадафи, но не може да се логне, защото програмата за разпознаване на лицето не може да различи лицето му на светлината. Бухагиар работи по 16 часа на ден в сферата на сигурността, но не може да посвети цялото си време за издирването на отстранения диктатор. Като новак в този тип работа той се чуди защо медиите толкова се интересуват от нея. Но в същото време казва: "Това е много логично, като игра на шах е. Всички виждат твоето движение, но никой не знае какво мислиш."
Бухагиар е създал компанията си за килими преди 20 години. По време на въстанието трябваше да затвори шестте си магазина. По-голямата част от битките той изкара в планините Нафуза (в западната част на Либия), участвал е в четири сражения и е раняван в двата крака. Бизнесът с килими се оказа полезен за новата му задача. Търговията с тях е изисквала познаване на отдалечени райони, контакти с племена от пустинята и ценни чужди клиенти.
Специален екип от 50 души издирва диктатора
плюс много помагачи, казва Бухагиар. "Ние сме в контакт с други батальони. Ако се нуждая от 1000 момчета, аз мога да ги получа. Но ние не желаем тотална война. Искаме само да го хванем", допълва той. Заради разпръснатостта и често дезорганизирания характер на либийските бунтовнически сили Бухагиар знае, че не е единственият преследвач на Кадафи. А неотдавнашните съобщения подсказват и за помощ от страна на френското разузнаване и на малки екипи от ЦРУ. Попитан дали НАТО подпомага издирването, първоначално той отвърна "понякога". След това се самокоригира: "Засега - не. Ние сме в добър контакт с НАТО". Координацията на издирвателната дейност не е като в холивудски шпионски трилър. Посочвайки лаптопа си, Бухагиар се шегува: "Това е моето богатство. - След това добавя: - Определяме местата, където се срещаме. Използваме мобилни и сателитни телефони, Гугъл, Скайп. Нямаме карти, защото те издават какво мислим." От всекидневните обаждания три-четири идват от хора, които предлагат тайна информация. Но някои от обажданията не вършат работа, наскоро се обадил един, който твърдял, че е предвидил местонахождението на Кадафи чрез черна магия. Бухагиар добави: "Имаме много полезни обаждания и много спекулации. Изисква се много време, за да ги отсеем, но за нас това е добре, така очертаваме пътя му. Използваме технологии и подслушваме разговори по мобилните телефони, за да установим колко хора го придружават. Кадафи не използва телефон."
Но предизвикателствата пред преследвачите
са наистина обезкуражаващи
Либийската пустиня в южната част е като някаква друга държава. Миналата седмица Бухагиар е пътувал до места, които назова, но помоли да не се публикуват. В тази отдалечена част от вътрешността на страната той открил хора, които не знаят за въстанието и още вярват в "революцията", имайки предвид преврата на Кадафи от 1969 година. Той каза, че телевизията там използва това като пропаганда и дори показва стари кадри с Кадафи от неговата резиденция крепост "Баб ал Азизия", за да внуши, че той още контролира страната. "Много хора не знаят какво се случва. Те нямат връзка с външния свят. Те смятат, че воюват с кръстоносците", поясни Бухагиар.
Преследвачът Хишам Бухагиар. Той е назначен от Преходния национален съвет за ръководител на екипа, който трябва да залови или ликвидира Кадафи. |