:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,566
Активни 314
Страници 8,729
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Утре беше празник

Утре беше Денят на поезията. Глаголното време изглежда сбъркано, та трябва да пояснявам: утре, на 1 октомври, някога беше Денят на поезията. След това го отмениха или просто зарязаха. Никой не го споменава, няма го в календара на медиите. На 1 октомври останаха някои други Дни, все световни: на музиката, на възрастните хора, на вегетарианците. Тоест поетите и читателите могат да превключат на който си поискат от тях. Впрочем, някои среди все още отбелязват Празника на поезията. Така до неотдавна на Деня на овчаря отделни хора без много шум почитаха св. Георги. Отиваха на черква и запалваха свещ.

Помнят се свежата суматоха и доброто вино на тогавашния 1 октомври. Поети и почитатели се стичаха в избрания град и четяха стихове с блеснали очи. Тълпяха се читателки - и те с блеснали очи. Веднъж нахакана поетеса извъртя плесница на непредпазлив поет - запомни се този акт за десетилетия. Друг път амбициозен автор се ожени - нещо като ритуално самоубийство пред олтара на поезията. Не се надпяваха и не деляха мегдан, дори доносниците не работеха, защото лудориите оставаха без последствия.

После някак отмъстително и подло празникът бе писан за тоталитарно наследство. Изваден бе от календара и закрит. Посред закриването на читалища, книжарници, театри и киносалони това мина незабелязано. Питам се защо. Дали пък някакви други среди не искаха просто да се почисти "теренът"? В суматохата на промените се изповядваха всевъзможни заблуди. Например, че наистина е възможна чистка в изкуството и, разбира се, овакантяване на "места". Имаше дори призиви някои автори да се оттеглят и да освободят... все това, "местата". Очаквах всеки момент и да съобщят поименно за кого точно трябва да ги опразнят.

Колко са били далече от истината подобни претенденти, за да живеят с



илюзията, че в поезията някой може да се

оттегли или - по-смешното! - да се настани!



Аз дори мисля, че в поезията изобщо няма автори, а само стихотворения, които никой не може по своя воля да прокара, още по-малко пък да изтегли. И че там ще се намери място за всяко истинско стихотворение, стига някой да има този късмет - да го изпее. Пред очите ми са минали много борби, но те са били за някакви други "места" - из медиите, в учебниците, в президиумите и дори в... сърцето на вожда. Безсмислието на всичко това бе демонстрирано нагледно - то се изпари, сякаш не е било. Беше като открит урок пред новите кандидати за слава. Но урокът остана без полза...

Противно на правописа, ще го напиша така: Празникът на Поезията. Та Празникът на Поезията след всичко това се превърна в нещо много лично. Днес, когато (ако) някой си купи книжка със стихове и най-вече, когато я разтвори - това си е вече Празник на Поезията.

Но 1 октомври е празник и на поетите, които никога не получиха (повечето от тях и не търсеха) от Поезията слава и привилегия, някой лев или дори гъдел от внимание под съцето. Те й бяха предани тържествено и нежно и не поискаха от нея нищо веществено и изразимо с думи.

На утрешния ден си спомням Тунчо Тунчев, поета от служба "Чистота", който събираше боклука на града - с неговия церемониален силует (винаги с костюм и с мека шапка), с лулата му, преизпълнен със съзнание за съдбата си да бъде непризнат, но в никакъв случай по-малко поет от това. Гордостта и достойнството му ме респектираха, бях сигурен, че този мъж не може да бъде унизен.

Спомням си Антония Огоста, внимателно и гузно отблъсквана от редакциите, която изпитваше радост от поезията и не опитваше да я крие. В младостта си тя работеше в моргата и животът сред тела и формалин не й беше отнел чувствеността на странна, но автентична поетеса, предана на своята неуниваща муза. След време, когато вече рисуваше потрети на минувачи в градинката при "Кристал", тя ми подари своята книжка. Стиховете й бяха някак безгрижно необичайни, едно съм запомнил завинаги:



НЕ МОЖЕШ МОЯ СВЯТ

ДА РАЗБЕРЕШ.

И ПАПАТА НЕ МОЖЕ

ДА МИ БЪДЕ СВЕЩ.



Написано е точно така - с главни букви. Стихотворението сигурно ще предизвика безчет усмивки. Но понякога е достатъчен и само един, който не се усмихва...

Спомням си и Георги Ал., едър и гръмогласен мъж, превеждаше Омар Хайам, посещаваше ни в "Септември", винаги съпроводен от рядко хубава млада жена. След време го видях да поставя нейните некролози по стените на София - беше дъщеря му. И много след това, когато премествахме редакцията от площад "Славейков", намерих на дъното на едно чекмедже стихотворението, което бе изпратил след смъртта й. Как снимките й го гледат от зидовете на града, как минувачите отнасят образа й със себе си и как баща й, поетът, лепи своите некролози - "знамена подир разгром".

Или онзи възрастен счетоводител от дефилето на Искър, който ми напомняше баща ми и който никога не бе писал, но в една от най-тежките зима на промяната ми донесе дълго-дълго стихотворение, посветено на майка му и на нейната мъчна съдба. Искал нещо да й подари пред великата раздяла и измислил това: стихове. Беше поемка за една селянка, наказана да умре далеч от дома си. Слогът и интонациите напомняха поезията след Възраждането, наивизма на даскалското творчество. И оттам помня един куплет, финала:



Сега кат' не мога вече

да отида в роден кът,

минават всички спомени

за последен път.



Човекът не бе го писал, за да го харесаме ние с вас. Бе го написал, за да се поклони на майка си, а по някакъв начин бе изразил и себе си.

Стоеше пред мен като стареца от "Мадригали" на Иван Радоев ("не, не стоеше, а едва стоеше") - един поет, дошъл в редакцията със своя непознат, драматичен свят. Двата образа се сливаха, може би защото бяха противоположни: моят посетител, простодушно изкушен аматьор, и героят на онова стихотворение - изтънчен, класично настроен поет. Впрочем, за "Мадригали" може да ви разкажа някой следващ път. Нищо че Празникът на Поезията беше утре. Какво ни пречи да опитаме още веднъж...
76
7888
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
29 Септември 2011 20:33
и още веднъж след това .... и пак! Благодаря ви, господин Донков!
29 Септември 2011 20:44
Всеки петък е празник на поезията. Една нация даже има и поговорка: Push Off Early, Tomorrow's Saturday: POETS day.
Имаме форма. Сега и ако >>>слънчо<<< избара тука две-три строфи, празникът ще се изпълни със съдържание.
29 Септември 2011 21:03

Бел. на модератора: Моля, придържайте се към темата. Теми за лично творчество на участниците има в съответната секция Теми на форумците.


Редактирано от - sybil на 29/9/2011 г/ 21:34:43

29 Септември 2011 21:19
Какво да кажеш, освен "благодаря"!
29 Септември 2011 21:20
Подмениха ни и празника с делник. А празниците ни вече са по европейски. Натиснете тук
29 Септември 2011 21:33
........Ще има пак звезди...
и кучета ще има, виещи към тях.
Както преди..
Но нека вярата не оскъднява...

Господин Донков, Благодаря Ви.Попрочетох малко поезия и ще продължа да чета тази вечер.
Сетих се за още един народен гений.
-Марули, марули, марули..
безкрайно, зелено поле.
Сред него стои и се чуди
едно възхитено теле.
Хапни си теленце, хапни си
марули и прясна роса.
Ах, как ми се иска да мога,
кат'тебе и аз да паса.
29 Септември 2011 21:47
Антония ме нарисува веднъж. И ми написа нещо хубаво на рисунката. Много дълго време пазих тази рисунка... Не знаех, че е поетеса.
29 Септември 2011 22:09
Господин Донков, благодаря!


Мело, мело по всей земле
Во все пределы.
Свеча горела на столе,
Свеча горела.


Как летом роем мошкара
Летит на пламя,
Слетались хлопья со двора
К оконной раме.


Метель лепила на стекле
Кружки и стрелы.
Свеча горела на столе,
Свеча горела.


На озаренный потолок
Ложились тени,
Скрещенья рук, скрещенья ног,
Судьбы скрещенья.


И падали два башмачка
Со стуком на пол.
И воск слезами с ночника
На платье капал.


И все терялось в снежной мгле
Седой и белой.
Свеча горела на столе,
Свеча горела.


На свечку дуло из угла,
И жар соблазна
Вздымал, как ангел, два крыла
Крестообразно.


Мело весь месяц в феврале,
И то и дело
Свеча горела на столе,
Свеча горела.
29 Септември 2011 22:12
анастаси сиров,
вярно е, че творчеството на Трендафил Акациев също е поезия, но ми се струва, че не му е мястото точно под тази статия.

Калин Донков, благодаря!
29 Септември 2011 22:19
Мърморко, поезията е това отвътре, дори Трендафил Акациев. Обърнах се към класиката, спомняйки си един от най-ярките, най-бързо изгорелите поети, за да потърся още едно сливане на две противоположности:

Мне осталась одна забава:
Пальцы в рот - и весёлый свист.
Прокатилась дурная слава,
Что похабник я и скандалист.
Ах! какая смешная потеря,
Много в жизни смешных потерь.
Стыдно мне, что я в бога верил,
Горько мне, что не верю теперь.

Золотые далёкие дали!
Всё сжигает житейская мреть.
И похабничал я, и скандалил
Для того, чтобы ярче гореть.
Дар поэта - ласкать и карябать,
Роковая на нём печать.
Розу белую с чёрной жабой
Я хотел на земле повенчать.

Пусть не сладились, пусть не сбылись
Эти помыслы розовых дней.
Но коль черти в душе гнездились -
Значит, ангелы жили в ней.
Вот за это веселие мути,
Отправляясь с ней в край иной,
Я хочу при последней минуте
Попросить тех, кто будет со мной, -

Чтоб за все за грехи мои тяжкие,
За неверие в благодать
Положить меня в русской рубашке
Под иконами умирать.

С. Есенин (1923)
29 Септември 2011 22:37
И за къде Празник на Поезията без Валери Петров? "Хождение по буквам", нещо, по което могат да се учат децата да четат - аз поне уча моите, та да им е радостно!

И поеше отново светите хора
от инстанция перва во инстанция втора,
доклеше накрая била назначена
нарочнеше комисия от 20 члена.
И словото взел един зело почтен
редовний член
на Съюза на византийските художници,
секция „Чертожници“:
- Таз
буква „Аз“…
не знам според вас,
но за мен е такваз…
някак сякаш избива
против колектива.
Според мен тя не бива
во очах да бие,
сиреч по ще отива
не „Аз“, а „Ние“.
- А туй „Буки“, туй „Буки“
кому нужно е туки! -
рек друг един уж
върло праведний муж
оит Съюза на византийските писатели,
секция „Изпатили“. -
Нежели „Буки“ аз мисля: какво
пречи нам сложити друго дрво,
ибо след нашата сечна програма
вече буки в Панония, кажи-сечи, няма.
И смисъл добива и не зле се слива,
вместо „Ние – Буки“ да е „Ние – Слива“.
- Това „Ние – Слива“
ест находка щастлива -
чу ся тогаз
третий глас, -
но остава пред нас процедурний вопрос.
И воименно тоз:
Обсуждаючи знаци един подир друг,
каков точно ред будем следвати тук?
- Каков може да буде! – восклицают отвред. -
Каков освен просто азбучний ред!
- Но по что ще познаеме ний отнапред
каков ще буде сий азбучний ред,
като за ред он ще буде приет
едва щом приемем вси букви подред!?…-
Слушайки братята Кирил и Методи
с какви методи
се спорът води,
гледали стреснати
и дори умърлушени.
(Вж. фреските
Борис-Ангелушеви.)
После Методи, премудри чловек,
рек:
- Единствен на замле и на небеси,
патрийрх Фотий щя нас да спаси! -
Вопросний Фотий бил техний учител
и силно ги любил и много почитал,
и приел той ихното ходатайнство
макар да било него ден осемнайсто.
- Дадено! – рек им. – Ще стане тая.
Макар че как точно, предсказати не зная. -
И словенското дело поело по масло,
и добрутрото ихно зело порасло,
ибо новата азбука, съвсем леко очистена,
била возприета яко азбучна истина.
29 Септември 2011 22:49
67, любимото ми стихотворение от Валери Петров:

ЗАВИСТ


От Витоша, покрай светлинни знаци,
с колата си по тъмно слизах сам,
в шпалир от заслепявани пешаци,
с китари и дюдюкане тук - там.


И изведнъж, подобно мимолетна
брилянтена звездица в мрак дълбок,
от фаровете бял отблясък светна
на рамото на някакъв младок.


И туй бе всичко! За секунда само!
Но как ме парна в нея завистта
че, ах, не беше върху мойто рамо
тоз женски пръстен, святкащ във нощта!

Редактирано от - myrmorko на 29/9/2011 г/ 22:50:57

29 Септември 2011 22:55
Виж, тука има нещо: "Шушумуша и дисциплиноразвалям строя", нали?
29 Септември 2011 23:09
За Мърморко и Калин Донков, пак Валери Петров,
"и беше тъй тъжно, тъй тъжно това,
че заети с покупки на легла и юргани,
ний отсъждахме строго: „Какви хулигани!”,
и не виждахме как, взели свойте китарки,
с пуловер на шията, в блузите ярки,
те пробиват тавана и литват в небето,
високо, високо, там нейде, където
бог Армстронг им казва с прегракнал глас:
- Хайде бе! Де сте! Не можем без вас!"

Ами, на мен вече ми се получава Празник на Поезията, надявам се, че и на още много народ ще му стане светло от есето на Калин Донков и ще си спомни приятни неща... Още веднъж благодаря!
29 Септември 2011 23:26
ПОСЛЕДЕН

Тайно се плашим от всеки възторг неуверен.
По е понятна тъгата - ненужна, но ярка.
Всъщност светът ни, така справедливо измерен,
просто не може на всеки да бъде по мярка.


Нервно живеем - а нервите станаха здрави.
Празнично светим - а празникът пак ни прескача.
Грижата само човек на човека подава
като излъскано в хиляди длани петаче.


Колко наивно закривах от срам синините
и по лицето лекувах тревожните знаци.
мигар са малко онези юнаци, които
носят усмивката, както се носят мустаци!


Нека, когато привърша гнева си безвреден,
като затръшна горчивата своя тетрадка,
най-талантливият вече да не е най-беден,
най-храбрият - да не живее най-кратко.


Най-красивият да е поне веднъж обичан.
Най-нежният да е най-сетне погален.
Най-мъдрият размисъл съвсем да не е трагичен.
Най-мъжкият разговор да не е непременно прощален.


Имам да чакам в този живот неизгледен.
Дълго ще чакам. Последна е мойта задача:
да се засмея. Но тъй да се смея последен,
че да се чува как повече никой не плаче...


КАЛИН ДОНКОВ
29 Септември 2011 23:31
Когато съм в някоя чужда страна и ме попитат как звучи българският език, рецитирам това:


О дъжд, о дъжд обилен и печален
- по тротоарите танцуваща вода!
Пиян, разголен, волен, вакханален,
но с черна маска - ти танцуваш безсмисления танец на скръбта.

О веселост маскирана! Ти с веселост маскирана печал!
О весел плач! И танец под разхълцани цимбали!
И вечер, зачната сред мрак, но с буйнобял
дъжд озарена. Дъжд! О клоун в погребални карнавали!

И ти летиш - лъчи и смях, - и ти си бял, безумен,
по тротоарите танцуваща вода!
Вечерен дъжд, понесен в танец шумен
над катафалка черен на града.


И това:

Над сънния Люлин, прибулен
с воала на здрач тъмносин,
безоблачен залез запали
сред своите тайнствени зали
пожар от злато и рубин.

И привечер летна наметна
пак с траурен плащ рамена,
градът приюти се в тъмата
и тънка позлата в стъклата
разля се на плахи петна.


И винаги съм се изненадвала, отново и отново, на красотата на звуците...
29 Септември 2011 23:31
Като ще е поезия, нека е пак Валери :

ДИПЛОДОШКА ЖАЛБА

Ний сме диплодоци, кротки, тревопасни,
тежки и огромни, ала безопасни.
Дълго си живяхме мирно и по свойски
в нявгашни далечни ери мезозойски,
ала нещо става - чувстваме го всички,
като си напрегнем дребните главички:
някои животни станали са ловки,
нокти са развили и добили човки,
гребени от плочи, челюсти зъбати,
и на туй отгоре - нрави непознати.
А пък ний, родени в миналото време,
ний сме пригодени папрат да пасеме
и затуй зъбите са ни всички кътни,
и затуй спокойно другите ядат ни,
и затуй видът ни, рядък напоследък,
бавно си изчезва с общия напредък.
Но не може нищо тук да се извърши,
тъй като процесът става твърде бърже,
а не подобава някой диплодокус
да се унижава до подобен фокус:
за да не загине, зъби да си турне,
тоест, по причини чисто конюнктурни.
И какво излиза? Че като държиме
да опазим свойто диплодошко име,
сложен в обстановка, сложна като тази,
себе си видът ни няма да опази.
Но какво да сторим? И полека-лека
тръгваме ний в свойта царствена пътека,
трийсет метра дълги, бавни и масивни,
все тъй удивени и все тъй наивни,
да поставим нейде в залите музейни
своите огромни прешлени идейни.
29 Септември 2011 23:34
А може и Недялко Йорданов:
Любов необяснима, любов невероятна,
не пухкава и зрима, не топла и приятна,
не лека и минутна, от щастие обзета
край печката уютна до плюшени пердета.

Любов необяснима, рискована и тайна,
любов необяснима, до болка всеодайна,
без никакви облаги, и ордени, и сметки,
изгаряна на клада, затваряна в решетки.

Любов необяснима, без думи и без звуци,
с разтворени зеници и стиснати юмруци,
от много любови единствено възможна,
за да останем хора в епохата тревожна.

Любов необяснима, най-истинска и свята,
прониквай във главите, навлизай във сърцата,
когато те обстрелват със бомби и куршуми,
когато те замерват със камъни и думи.

Любов необяснима и винаги нелесна,
понякога горчива, но непременно честна,
убият ли те днеска, ти утре ще възкръснеш
във чистите сърца на децата ни невръстни.

Любов необяснима, любов необяснима,
във всяка светла пролет, във всяка стращна зима,
ах, трябва да те има, да, трябва да те има,
любов необяснима, любов необяснима.
30 Септември 2011 00:02
...И че там /в поезията/ ще се намери място за всяко истинско стихотворение, стига някой да има този късмет - да го изпее.


Щом трябва... Изпети СТИХОВЕ НА КАЛИН ДОНКОВ:


Натиснете тук[/quote]
30 Септември 2011 00:40
Волен Николаев написа "Сезони" за албума 78 оборота.
Тихо споменът заспа,
споменът за пролет и за лято.
За да дойде зима пак
и сезоните заключи в своя спомен.
Натиснете тук
30 Септември 2011 00:43
Будилник, реактивен дим, таксита.
Напусто времето скъпим – отлита…

Напусто ни гнети греха несбъднат,
Ръцете дарове държат – оскъдни.

С ръце издрани от метал и кремък
Раздай, каквото си събрал навреме.

Раздай сполуката, раздай бедата –
Такъв е твоят знак – без край, без дата.

Не чакай обяснени дни –
Излишно е.

Над нежността се наклони,
Не дишай....Не, не дишай.

Обичай улици, звезди, идеи,
Жена обичай и бъди до нея.

Но не в последни светлини гориш ти –
От нежността стареем ние,
Но нищо, нищо…
30 Септември 2011 00:47
Налей ми вино в чаша тънкостенна
и приседни с усмивка неизменна.
Любима, ти навярно имаш право:
сърцето свойта участ заслужава.

И някак си привиква с туй човекът,
крещи от тишина, мълчи от екот.
Дали позор ще срещнеш, или слава -
сърцето този изпит заслужава.

Целувай дълго. Глътката резлива
безсмъртната любов из нас разлива.
Не можеш дълго? Е, до гроб тогава!
Сърцето този празник заслужава.

Далеч от теб или навеки с тебе,
спокоен ще дочакам всеки жребий.
Сърцето всеки жребий заслужава.
Но не забрава, ах, но не забра
30 Септември 2011 01:12

Убийство
Петя Дубарова


Едно пристанище изплю мазут.

Нахално сви очи и се захили.

Премина през морето тръпка студ,

закашля то, изопна сини жили.



Една вълна - красива и добра,

отровена полегна върху кея

и тъжни чайки с чайкови пера

закичиха и гроба и, и нея.



Морето не заспа до сутринта.

За мъртвата си рожба дълго плака...

Затвори във сърцето си скръбта

и утрото замислено дочака.



След туй дойдоха хората, и те

поискаха морето да им пее.

Поискаха гирлянди да плете

от бялата си пяна, да се смее.



Да бъде като пълна чаша с ром,

разпенена, но синя, силно синя,

да бъде пак красив и светъл дом

на слънце, на живот и на богини.



Но то мълчеше в сива светлина

и пареше му раната горчива -

красивата загинала вълна.

Отровата не спря да се разлива...



И чувстваше се как загива то

със рибите, с отровени делфини,

с хрилете им треперещи като

вибриране на водорасли фини.



И някой ден навъсен, студ суров

пристанището сиво ще облъхне,

под черна пяна като под покров

в нозете му морето ще издъхне.

30 Септември 2011 01:22
Калин Донков

А ето ви прекрасният Веселин Ханчев


Парижкият дъжд,
възпят от една шарманка

Това е история стара, стара,
стара като Париж и тя:
един художник по тротоара
рисуваше момиче с цветя.

- Сбогом - бе казало то на прощаване. -
Аз си отивам.
Няма веч обич, хляб и платна.
От боите остана ни
само черна боя.
От Париж - само улици, водещи в Сена.
- Остани - бе отвърнал художника. -
От боите имам трите бои на лицето ти.
Златна, синя, червена.
От Париж - цяло небе светлина
и един тротоар,
дето падат едри монети,
щедри монети.

Това е история стара, стара,
стара като Париж и тя:
един художник по тротоара
рисуваше момиче с цветя.
- Господин Тротоар - тихо каза художника
и коленичи. -
Позволи да рисувам върху твойто голямо платно
едно малко момиче.
Ще го рисувам в синьо, в златно, в червено.
С моите три тебешира.
И за да не му е студено,
когато на теб се намира,
доведи ми парижкото слънце да свети
през целия ден,
доведи покрай мен
стъпки, очи и ръце,
хвърлящи едри монети,
щедри монети.

Това е история стара, стара,
стара като Париж и тя:
един художник по тротоара
рисуваше момиче с цветя.

Той постави своята шапка встрани
и й каза:
"Проси!"
После много внимателно,
сложи на плочите златни коси,
тежки и гъсти,
после - сини очи,
после - казващи сбогом уста
и ръка, стиснала в своите пръсти
цветя
с аромат на асфалт.
- Остани - каза той и погали едва
своето русо момиче. -
Ще ти купя легло, по-добро от това,
и цветя, по-красиви от тези.
И когато довечера
заедно с черните шлепове
слънцето слезе
надолу по Сена,
ние ще бъдем богати.
Ние ще имаме много монети,
едри монети,
щедри монети.

Това е история стара, стара,
стара като Париж и тя:
един художник по тротоара
рисуваше момиче с цветя.

Падаха сенки на птици, на облаци.
Падаха сенки на хора,
зачеркващи бързо рисунката.
Падаха мъртви листа и кори от банани.

После падна дъждът изведнъж.
Ах, парижкия дъжд!
Шегобиеца дъжд, който весело чука и свети,
черен и лъскав!

Той единствен се спря и започна да пръска
своите едри монети,
своите сребърни щедри монети.
- Спри - тихо каза художникът. - Тя ще замине.
"Тя ще замине" - сърцето му страшно простена.
А момичето тъжно заплака
със сълзи златни, червени и сини
и тръгна към Сена.

Това е история стара, стара,
стара като Париж и тя:
един художник по тротоара
рисуваше момиче с цветя.
30 Септември 2011 01:40
Забравихме, забулихме, "загърлихме", заровихме, заметохме "някаде под килима" спомена за Петя Дубарова!!... Да напицец това (а и колко много други красиви стихове!...) на 17 години по "татово" време - какав талант, докосната от Бога!!... Бог да я прости - отдавна е сред ангелите "там някъде Горе" и ни гледа "сеира"!... А ние се блъскаме, псуваме, бием, убиваме, самоубиваме - а зацто ли??...
30 Септември 2011 02:15
БЪЛГАРИЯ УБИ ПЕТЯ ДУБАРОВА
да това е истина за разлика от последвалите лъжи
България на Премянов, Първанов, Станищев и бате Ламбо вицето УБИ ПЕТЯ ДУБАРОВА
30 Септември 2011 02:21
Това няма никакъв смисъл, което си го написал. Но ти така си преценил, написал си го.
30 Септември 2011 02:22
Цялото лято на 1979 г. за Петя е един щур купон. Безкраен празник. Но и с доста горчиви капки в чашата на живота. Щастливите мигове се редуват с разочарования. Веселието - с тъга. Приятелството - със завист. Кой да предполага, че това лято ще е последното в живота й?

Бригадирското лято завършва с преглед на самодейността. Бригадата на Петя и Елена подготвя поетичен рецитал. Стиховете вече са раздадени, но решават да включат и двете "дописнички". От тях се иска да наизустят стиховете и да ги рецитират с патос. Както всички други. Елена твърди, че режисьорката на рецитала, която е и комсомолски секретар, непрекъснато повтаряла: "Дай, дай патос! Искам темперамент на априлци и възторг на димитровци!"

Петя отказва да рецитира по този начин. Режисьорката я предупреждава да не мънка така. После я изгонва от групата. Аргументите й? "Как може така да се гавриш със стиховете на "колегите си поети, уж" и да ги казваш като че си купуваш тутманик от фурната!" Петя признава, че не става за патетичен рецитатор, и си тръгва. От солидарност Елена я последва.

Наказват ги с мъмрене. Петя успокоява приятелката си, но й личи, че страда много. После Елена получава комсомолско поръчение да се върне в рецитаторската група, а Петя е отстранена за "несправяне". След години Елена Начева ще напише: "Така запомних Петя - все изгонена... от свят, разкроен за послушните и търпеливите."

Групата печели първото място. Щастливата режисьорка подхвърля към Петя: "Мъчно ти е, нали? Ако беше ме послушала, щеше и ти да си сред наградените! Ти обичаш винаги да печелиш
30 Септември 2011 02:28
Бригада в бирена фабрика. Или, както се казваше тогава – “производствено обучение”. Разваля се броячът на една машина и обвиняват Петя, че тя умишлено го е развалила. Пишат писмо до училището. Събира се учителския съвет и - за да откликнат на писмото там решават да и се намали поведението.
Петя се кълне в невинността си приемат го като естествена защитна реакция. По принцип тя е нарочена вече – ученичка са национална популярност, снима се във филм, публикува стихотворения. Какво се мисли – че за нея ще се направи изключение ли? Тъкмо обратното – за назидание – най-строгото наказание. Типична учителска психика от онова време.
Никой не подозира какъв удар е това върху едно толкова емоционално и държащо на името си момиче.
За съжаление същата тази фатална вечер Петя остава самичка в къщи. И нагълтва приспивателните. За да защити честта си...
30 Септември 2011 03:45
Нелепо ти е сравнението за държавата на този и този. Хората осъзнавят трагизма на Петя Дубарова и без да се намесват такива дребнотемия. Хората, които си ги изброил, са дребнотемия. Ние можем да почитаме момичето чрез красотата на нейните стихове, а няма да спечелим нищо, ако търсим вината в този или онзи. Епохата, действителността убива всеки достоен човек, а не само поета. Смъртта на Дубарова е единственият засега известен отговор на иначе абсолютно неразрешимия въпрос: "Как мога да живея почтено, ако всички останали живеят непочтено?". Този въпрос не е свързан с този или онзи, със социализма или капитализма, това е въпрос изобщо на света, който познаваме, а може би и на всеки възможен свят.
30 Септември 2011 03:50
България

(Георги Джагаров)

Земя като една човешка длан...
Но по-голяма ти не си ми нужна,
Щастлив съм аз, че твойта кръв е южна,
че е от кремък твоят стар Балкан.

Какво, че виха вълци и чакали
из твоите полета и гори?
С онез, които бяха с теб добри,
ти бе добра, но злите не пожали.

Земя, като една човешка длан...
Но счупи се във тази длан сурова
стакана с византийската отрова
и кървавия турски ятaгян.

Търговци на тютюн и кръв човешка
продаваха на дребно твойта пръст,
но паднаха под теб с пречупен кръст,
че беше малка ти, но беше тежка.

И стана чудо: смертю смерт поправ,
усмихнаха се чардаклии къщи
и заплющяха знамена могъщи,
и път се ширна – радостен и прав.

Сега цъфтиш! Набъбва чернозема
под ласкавите български ръце,
дъхти на здравец твоето лице
и нова песен вятърът подема

Земя, като една човешка длан...
Но ти за мен си цяло мироздание,
че аз те меря не на разстояние,
а с обич, от която съм пиян!
30 Септември 2011 03:54
Ако човек се замисли, Петя Дубарова нямаше как да преживее тази, днешната епоха и да остане самата себе си. Щеше ли тя да е самата себе си, ако днес трябваше да живее в тази омерзителна, почти напълно дехуманизирана среда? Повече от всякога сега живеем в света на конформизма, примирението и нагаждачеството - и сблъсъкът на този свят със света на свободата и въображението е дотолкова неизбежен и логичен, че вместо действителността да вдъхнови изкуството, обратно - Доротея от "Бариерата" изпревари Петя Дубарова в нейния полет.
30 Септември 2011 04:06
Днес си помислих каква късметлийка съм - това съм го чувала лично от автора, когато Огнян Сапарев устрои един импровизиран Празник на Поезията у тях си една вечер, с ябълков сок, щото половината слушатели не бяха на възраст да пият, и като главен поет доведе Добромир Тонев.


Има такава треба, от която жребците напролет
цвилят страстно и нейният мирис ги подлудява...
Аз лежах в сеновала с мустаци току що наболи
и гледах как циганка млада пристъпя насам гологлава.


По петите и- речен пясък, в зъбите - вирнато стръкче.
Спря до мен, наведе за наръч небрежното тяло...
Всички коне зад стената синджири опънаха тръпно,
замириса на диво сеното, на билки, които подпалват.


Като тръгваше, блъсна случайно в нозете ми лакът,
като стреме извит, като стреме което изпусках...
Бяха вир-вода зад стената жребците от чакане -
чух: един се отвърза и право към мен запрепуска.


Звъннаха остро гърдите и - две препълнени стомни -
и ме удави във смях като ситни мъниста разсипан...
Взе ли, не взе ли сено - аз почти не си спомням.
Може би само което отнесе в косите си.


Сега съм на повече лазарника, отколкото автора някога е бил, а той е литературна награда. Още за него Натиснете тук

Редактирано от - 67 на 30/9/2011 г/ 04:07:24

30 Септември 2011 04:31
Като цяло никой след Адам и Ева не е късметлия. Не виждам причини за голяма радост. Затова ще си пусна една по-весела песен. Натиснете тук
30 Септември 2011 04:49
Васик, бай Добри беше от поетите, които изкривяват пространството и обръщат времето. Ето сега на моята работна маса лежи нетовия том, той на корицата с вечната цигара, точно доказателство, че 25 години не стигат да бъде забравен, независимо той какво е твърдял. Между днес и тук и там и тогава има един океан, един континент и почти шест петилетки (едната ударна, ама кой брои!)

"Усилието винаги си струва,
дори когато ражда нова жажда.
Колхида може би не съществува.
Но тихо, да не чуе екипажът."

Отивам да си налея един ябълков сок за допълнително светоусещане, а ето и нещо жизнерадостно Натиснете тук

Редактирано от - 67 на 30/9/2011 г/ 04:54:48

30 Септември 2011 05:01
Добре, вярвам ти. Хората не се забравят. През повечето време тук се говори за хора, които вече не са живи.
30 Септември 2011 08:52
Благодаря на всички за прекрасните стихотворения! Денят започва с каничка кафе и стихове и светът е усмихнат и добър. Не пийте оцет - пийте шипково вино
30 Септември 2011 09:03


“О, трябва този свят да се изстрада,
повторно трябва в теб да се роди
и всяка вещ и образ покрай тебе
сърцето твое да пресътвори,
за да останеш, за да си потребен,
за да те има и след теб дори”.

manaolana1,
Честит празник и на всички, които сте участвали тук!
30 Септември 2011 09:09
Розов трън в сърцето

Тя — засмяна и игрива,
тя — вежлива и добра,
от градинката си малка
бели рози ми набра.

И кат палава принцеса
в своя снежен маркизет
грациозно завърте се
и поднесе ми букет.

Но веднага пребледняла
сви рубинени уста:
— Ах, убола съм ви пръста —
тихичко продума тя.

— Колко, колко съм неловка!
Много те боли, нали?
— Не, госпожице красива,
пръста никак не боли!

— Да, но виждам кръв по него,
малко светло колелце.
— Не, кръвта не е от пръста,
а от моето сърце.
Христо Смирненски, 1919 г.
30 Септември 2011 09:13
***Съюзът на българските писател всяка година отбелязва подобаващо Празника ***, а с неговото издание "Словото днес" излиза със специален брой, посветен пак на Празника. Помислете си малко. Отбележете поне малкото хубаво, което се случва. Нека да не сме черногледи. И не утре беше празник. ДНЕС И УТРЕ Е ПРАЗНИК! ВИНАГИ ЩЕ БЪДЕ ПРАЗНИК ЗА ШИРОКИТЕ ДУШИ.

Редактирано от - sybil на 30/9/2011 г/ 13:05:57

30 Септември 2011 09:20
Из нета намерих случайно това стихотворение:


Един живот - и пак не можем
до края да го поделим
Един до друг - а се тревожим.
Един до друг - а си мъстим.
Доказваме си правотата
един на друг... и все така
изтегляме назад ръката -
подадената уж ръка.
Не вярваме... Не си говорим
по цели седмици дори.
Осакатена подир спора,
кръвта ни преходна гори.
Пресмятат гордите ни рани:
онуй било, пък туй било...
И се съсирват сто закани
зад смръщеното ни чело.
Проклинаме немилостиви
Но - без от нас да се бои -
животът просто си отива.
....
А колко смърт... ни предстои!


Емил Симеонов

Редактирано от - myrmorko на 30/9/2011 г/ 09:22:31

30 Септември 2011 09:27
И пак от Емил Симеонов:


Само колко шеметни нощи!
Боже, какви утра -
може млад да изглеждам още,
но животът ми остаря.


Даде, каквото е имал да дава,
каквото отне - отне...
От живота поезия става,
от поезията живот - не!
30 Септември 2011 09:30
Тъй като темата в "Помощ" е затворена - ще го кажа тук.
Слънчо е най-добрият ни форумен поет и мястото на стихчето му беше тук.
67, благодаря ти!
Слънчо, да си жив и здрав!
30 Септември 2011 09:42
защо ли никой не споменава христо фотев?

жени вий идвахте срещу ми.
как стъпвахте! не съм, не съм готов.
забравям всичките си думи
и онемявам от любов.

цитирам по памет.
30 Септември 2011 10:51
Денят на поезията е винаги утре. В това е смисълът и.
30 Септември 2011 10:51
Антония Огоста - винаги странно усмихната - наивна, незлоблива усмивка. Влюбена, вероятно истински в един известен критик и го прследва със същата усмивка.Взеха и стихотворението и направиха от него акростиха "Долу Тодор Живков". Дали същите дето и взеха стихотворението, а после я разпитваха като престъпник в ДС, не устроиха и смъртта и във Варна.Жестоко заклана - дали е пазела някаква тайна от онова време ...Само питам. Иначе Бог да я прости и нея и празника на поезията!
30 Септември 2011 10:55
И нещо което ми попадна без автор -не знам дали е превод или е от български автор...

ИЗКУСТВО



Вратата не затворих - още зее -
фалшива дупка - бездна във пейзажа.
Не влезе прах, ни радиация през нея,
а вятърът се чуди кой я пази.

Срещу върха, до пропаст, под капани
дори не скръцваше една фалшива нота.
Държеше се на яките си панти -
почти метафора на Пенелопа.

Не си разбираше от занаята -
по празници се караше с резето.
Пространството от нея до стената
превърна в някакъв затвор отвесен.

Широкият отвор - вълшебен спектър,
нагледа се на разни чудесии -
принцеси със бради, орли с подметки,
глигани със криле, човеци сини,

железни панделки над звездно блато,
капан разправяше какво е свободата,
виелица взривяваше стъклата
със нежни думи: Нека да е лято.

Препъваха се разни силуети
върху картон, дърво, платно, стъкло и слюда.
Размазани бои и земетръси - ето
вратата, господи, така и не помръдна.

Икона дървена? Не! - Врата на къща!
Отворена, тя не всеки пуска.
Когато искат, могат да я лъжат,
които искат, могат да се връщат,

но там, до прага. После е магия.
До фокусници хитреци заспиват -
търкалят се, изчезват - орисия.
Но влезлите са страшно беззащитни.



30 Септември 2011 10:59
Жак Превер:
Аз бях на пазара за птици

и купих птици —

за тебе,

моя любов.



Аз бях на пазара за цветя

и купих цветя —

за тебе,

моя любов.



Аз бях на пазара за железария

и купих окови,

тежки окови —

за тебе,

моя любов.



А после отидох на пазара за роби

и те потърсих,

но така и не те намерих,

моя любов.

30 Септември 2011 11:28
Хората осъзнавят трагизма на Петя Дубарова и без да се намесват такива дребнотемия. Хората, които си ги изброил, са дребнотемия. Ние можем да почитаме момичето чрез красотата на нейните стихове, а няма да спечелим нищо, ако търсим вината в този или онзи.

Защо? Завистливите нещастници и мерзки душици си живеят живота, а един огромен талант е пречупен и стъпкан преди да разцъфти с цялата си красота и великолепие.
Поне да не могат да спят спокойно, след като са наясно, че другите знаят за тяхната същност.
Ето стихотворение от Петя Дубарова:
Виж тук
30 Септември 2011 12:32
Америка, ето едно от любимите не само на мен стихотворение на Христо фотев:


Колко си хубава!
Господи,
колко си хубава!

Колко са хубави ръцете ти.
И нозете ти колко са хубави.
И очите ти колко са хубави.
И косите ти колко са хубави.

Не се измъчвай повече - обичай ме!
Не се щади - обичай ме!
Обичай ме
със истинската сила на ръцете си,
нозете си, очите си - със цялото
изящество на техните движения.
Повярвай ми завинаги - и никога
ти няма да си глупава - обичай ме!
И да си зла - обичай ме!
Обичай ме!

По улиците, след това по стълбите,
особено по стълбите си хубава.
Със дрехи и без дрехи, непрекъснато
си хубава... Най-хубава си в стаята.
Във тъмното, когато си със гребена.
И гребенът потъва във косите ти.
Косите ти са пълни с електричество -
докосна ли ги, ще засветя в тъмното.
Наистина си хубава - повярвай ми.
И се старай до края да си хубава.
Не толкова за мене - а за себе си,
за дърветата, прозорците и хората.
Не разрушавай бързо красотата си
с ревниви подозрения - прощавай ми
внезапните пропадания някъде -
не прекалявай, моля те, с цигарите.
Не ме изгубвай никога - откривай ме,
изпълвай ме с детинско изумление.
Отново да се уверя в ръцете ти,
в нозете ти, в очите ти... Обичай ме.
Как искам да те задържа завинаги.
Да те обичам винаги -
завинаги.
И колко ми е невъзможно... Колко си
ти пясъчна... И, моля те, не казвай ми,
че искаш да ме задържиш завинаги,
за да ме обичаш винаги,
завинаги.
Колко си хубава!
Господи,
колко си хубава!

Колко са хубави ръцете ти.
И нозете ти колко са хубави.
И очите ти колко са хубави.
И косите ти колко са хубави.

Колко си хубава!
Господи,
Колко си истинска.


... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД