Михаил Миков е роден на 16 юни 1960 г. в Кула, област Монтана. Завършва право в СУ. Депутат е в 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-вото Народно събрание. Министър на вътрешните работи в кабинета на Сергей Станишев.
-------
- Г-н Миков, предизборната кампания започна с убийство, палежи и бунтове. Оправдано ли е парламентът да излиза в отпуск, вместо да осъществява стриктен контрол върху работата на правителството в такава ситуация?
- Категорично не. Нашата позиция е много ясна. Не само заради това, че в страната се създава една близка до извънредната ситуация, не и заради протестите, които заляха страната, а за това, че правителството е отговорно за провеждане на избори в спокойна и демократична среда.
- Като бивш вътрешен министър посочете основните грешки на МВР в Катуница? Съгласен ли сте с премиера Борисов, че селото трябвало да бъде обградено от полиция?
- Бързина на действие, стриктно прилагане на закона и уведомяване на обществото за всяка стъпка. Ако днес бях министър на вътрешните работи, щях да потърся сметка от подчинените си как е допуснато лицето, извършило престъпление, да излезе от страната. МВР в ХХI век има достатъчно възможности в рамките на няколко часа да реагира адекватно. Това създаде началния тласък на общественото недоволство. Второ - смятам, че МВР би трябвало винаги универсално да прилага закона, да пази живота, здравето и имота на гражданите. Не може да има по-висока цел от опазването на тези ценности. Когато виждаш горящи сгради по телевизията, разярени хора и полицаи, които гледат всичко това безучастно, обществото остава с усещането за безпомощност на държавата. Нежелание за намеса, което още повече ескалира общественото недоволство и гняв.
- Когато министърът на вътрешните работи е в отпуск, кой според вас ръководи МВР в едно почти извънредно положение като това?
- Въпросът за министерския отпуск има своя конституционен смисъл. Министерски отпуск няма. Министрите са облечени във власт, която се изпълнява постоянно. Те са оправомощени от позицията си. И е абсурдно да третират изпълнението на своите отговорности като обикновените граждани по трудово правоотношение. Няма никакви основния един министър да абдикира от своите отговорности и министър-председателят да се съгласява с това. Още повече че МВР има преки отговорности за спокойни и демократични избори.
- Свидетели твърдят, че изгорените къщи на фамилията Рашкови от 3 месеца са били необитаеми, че са били подготвени за погром, защото са без обзавеждане. Ако наистина има сценарий, кой според вас има интерес от случилото се в Катуница?
- Министърът отказа да дойде в парламента и да даде ясните и безспорни факти. Защото в публичното пространство върви всичко. Така тръгват слуховете и инсинуациите. И основателните обществени съмнения в нагласеност, в прикриване на част от истината. И тогава възниква големият политически въпрос - по избори кой има полза от това? Очевидно е, че най-голяма полза в предизборната ситуация реализира "Атака", една радикална, крайно националистическа партия, която много често основава своите политики на етническа и религиозна омраза. Всичко това, което се случва в електронното пространство, е друг пласт, извън събитията в Катуница. И този пласт също много внимателно трябва да бъде изследван. Защото той говори за натрупвания с години - на проблеми и недоволство, които събитията в Катуница само катализираха, за да стигнем до уличните протести в големите градове вече дни наред. Колкото и да ни е тежко да го признаем, изводите са безпощадни - ситуация на отчаяние, на социално-икономически упадък, когато авторитетът на институциите е унищожен, често съзнателно - и на парламента, и на президента, и на съдебната власт. Това създава една ентропия, в която много добре могат да се разположат хора, които зад кулисите искат да насочват развитието на България далеч от европейските демократични ценности.
- Спечели ли ГЕРБ от случая в Катуница, защото така беше погребана темата с подкупа за 500 000 евро, искан от Росен Плевнелиев, както и провалът с Шенген?
- Твърде цинично е да палиш огньове, за да потушиш предишни скандали. И Шенген, и темата с подкупа в столичната община остават отворени въпроси за хората. И те рано или късно ще се сетят за тях. Пък чисто пиарски ми е трудно да си представя толкова голямо събитие, което би заличило цялостното усещане за липсата на законност и добро управление в страната.
- Цар Киро предлагал ли е услугите си на БСП да ви осигурява гласове за изборите?
- Нямам такава информация. Аз лично никога не съм приемал диалога с бароните като начин за убеждаване на обикновените роми да подкрепят твоята политическа партия.
- Румен Петков каза, че за периода, в който управляваше тройната коалиция (2005-2009 г.), фабриката на Кирил Рашков е била под постоянно наблюдение и не е произвеждан нелегален алкохол. Може ли да кажете до каква степен успяхте тогава да ограничите неговата незаконна дейност?
- Борбата с нарушителите на законите зависи от политическата воля, но в също такава степен и от ежедневните усилия на службите и контролните органи. На много места е имало резултати, на други не толкова. Ако ме питате дали е имало политически чадър по времето на тройната коалиция над Рашков и останалите рашковци в България, ще трябва да ви разочаровам - не е имало. Може би обаче е липсвала нужната упоритост на конкретни равнища да си свършат работата. Така се е създало чувството на хората за безнаказаност, което ги направи гневни и ги накара да мразят. Ако има сериозни политици в България, може би тази история трябва да се превърне в знак, в сигнал, в случай за лабораторно изследване, за да се видят другите рашковци в България. И да се изгради държавна политика, която да е общ държавен приоритет, а не на една или друга политическа сила. Да се прилага дългосрочно, а не само в един мандат.
- Вие предлагате нещо невъзможно - партиите да се откажат от парите на рашковци. Как да стане това?
- Вижте, етикетът на партиите е също клише. Нека конкретно да се види, нека конкретно да се анализира. И нека да няма прикрита истина по тия въпроси. Защото една тема може да се подмине по три начина - да се замълчи, да се обобщи или да се отсрочи. Така че аргументите да загубят своята острота и сила. Със заклинания от рода на "Ние не искаме парите на бароните" нищо няма да стане. И не може да върви държавата напред, ако не се влезе в жесток анализ, включително и самоанализ по темата. Обществото трябва да знае кои са другите рашковци. Обществото трябва да знае какво се прави по отношение на тях. И то не за да бъдат притиснати в предизборна ситуация, за да служат на една или друга политическа сила, а за да знаят и обикновеният българин, и обикновеният ром, че няма такива барони. И че те не могат да бъдат посредникът между него и политическите партии. Между него и държавата. Между него и света.
- Ако продължи да ескалира напрежението в страната, дали някой няма да ни заговори за нов обществен договор, за предсрочни избори и за правителство на националното спасение? Този вариант изгоден ли е за левицата?
- Не, левицата иска само едно - конституция и правов ред. Постоянно да се стремиш да бламираш конституцията чрез конкретно неприлагане на един или друг закон от конкретен човек е един доста йезуитски похват. Да прехвърляш човешките слабости, конкретното неприлагане на закона, корупционните практики върху универсалните демократични норми в нашата конституция, е само един път, по който България ще се върне назад.
- В парламента остро разкритикувахте двата проекта, които връщат митническото дознание. Защо?
- Ами практиката от прилагането му 2003-2004 г. показва, че през едната година е имало пет случая, а през другата с 30% по-малко, т.е. три.
- Да, но ЕК настоява да се въведе, защото такава практика има в повечето страни от ЕС?
- Много често ЕК настоява за неща, които са й подсказани от централното правителство. Всяка страна изгражда ефикасните си механизми и те преценяват с какви ресурси разполагат. Ние не можем да изградим, да обезпечим с кадри, с техника, със средства тази разследваща полиция, която в момента функционира. А какво остава да се търсят средства за създаване на нова. Възникват и редица други въпроси за дублирането на функции. Ако погледне човек текстовете в проекта за промяна на НПК, се вижда, че на митническото дознание се възлага да разследва и данъчни престъпления. Възниква простичкият въпрос - а къде е НАП в цялата тази история? Защо митническото дознание трябва да разследва данъчни престъпления, след като основната база данни е в НАП, а не в митниците. Това е едно доста необмислено, симулативно и неосигурено действие, което за пореден път се прави, за да се отчете пред Брюксел, че нещо се върши, отколкото да се постигнат реални резултати.
цар киро и катуница са умален модел на България
„Цар Киро” е „елита на БГ”, Катуница е населението на БГ – и в двата случая плебса е наказан и ограбван от „елита - "цар кировци”. Другото очевидно е, че това което ограби „елита” за 22 г. циганите не могат да го ограбят за 300 г. Данъците се внасят за да бъдат източвани, изборите се правят за да легитимират разбойниците, закона се прилага за кражба на кокошка, а за милиони няма закони. „Прехода” на разбойниците прогони от Бг толкова хора, колкото никоя война досега не е успяла да прогони Т.е. това е най-тежката война срещу България..
Както е видно от интервюто, девиза на цар-кировци е „Ние сме на всеки километър!”
Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 29/9/2011 г/ 20:18:10