:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,746,969
Активни 419
Страници 7,423
За един ден 1,302,066

МЗ ще контролира инвазивната кардиология с електронен регистър

Всяка медицинска процедура ще се въвежда в общата система до 24 часа
СНИМКА: БГНЕС
Вчера и у нас бе честван Световният ден на сърцето. "Между 60% и 80% от инфарктите у нас могат да се предотвратят, ако хората получат навременна помощ", каза председателят на Дружеството на кардиолозите Асен Гудев. До 2020 г. преждевременната смъртност от инфаркти у нас, тоест на хора под 65 г., трябва да се намали с 20%, е целта на дружеството.
Лекарите задължително ще подават информация до здравното министерство за всяка интервенция в инвазивната кардиология от 1 ноември. Електронният регистър става задължителен за 36-те болници у нас, в които се извършват тези дейности. За него ще се ползва електронен подпис, като разходите за него ще са за сметка на болниците. "С регистъра ще увеличим контрола върху дейностите по инвазивна кардиология", обясни здравният министър Стефан Константинов

Регистърът ще се поддържа от националния център по обществено здраве към МЗ и е първият подобен у нас. В него ще се записват данните за името на лекуващия специалист, личните данни на пациента, информация дали процедурата е планова или спешна, диагностична или терапевтична, началото и края на интервенцията. По думите на Константинов на лекарите няма да им отнема повече от 2-3 мин., за да попълнят досието на пациентите, което ще е със стандартна информация, а писането на свободен текст е ограничено до минимум. Пращането на данните трябва да стане до 24 часа след интервенцията. Дали те са верни ще следи изпълнителна агенция "Медицински одит" към МЗ. Пациентите, лекарите, болниците и здравната каса ще имат достъп до тази информация. "Болниците обаче няма да могат да следят дейностите си една на друга заради жестоката конкуренцията между тях", каза още здравният министър.

Инвазивната кардиология е една от най-бързо развиващите се и спорни специалности у нас заради високите цени, които здравната каса плаща за това лечение. Проверка за януари-май 2010 г. на агенция "Медицински одит" установи, че в редица специализирани клиники делът на излишните коронарографии е над 50 на сто. Агенцията препоръча да се създаде такъв регистър. През лятото имаше и 2 случая на сериозно пострадали пациенти след инвазивна процедура.

Болниците, които не вписват данни в регистъра, ще бъдат санкционирани от 500 до 2000 лв., като най-тежката санкция е отнемането на лиценза за инвазивна кардиология. Константинов се закани, че на 1 декември ще избере на случаен принцип няколко болници, за да провери дали спазват стандарта в кардиологията.

Здравният министър отказа да каже колко струва новият регистър, както и коя фирма го е изработила с мотивите, че цената е много малка, а и не иска да прави реклама на фирмата. След това склони да каже, че цената е колкото стойността на три клинични пътеки от инвазивната кардиология, тоест около 9 хил. лв. Обществена поръчка за изработването не е имало, защото сумата е под законовия праг от 50 хил. лв.
2
2067
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
29 Септември 2011 21:41
"Медицински одит" установи, че в редица специализирани клиники делът на излишните коронарографии е над 50 на сто.
Какво значи "излишни"?Вероятно лаиците от Медицински одит преценяват за излишни коронарографиите незавършили със стентиране.Такива са често са болни за байпас или за друга операция на сърцето, изискващи предварителна инвазивна диагностика.Останалите със здрави сърца и артерии най-често са хронични рецидивисти по кардиологиите, лежали по болниците по 3-4 пъти годишно заради уж сърдечни гръдни болки.Те пък са най-пострадалите от инвазивната кардиология, защото с един резултат от "излишна" коронарография се оказва че нямат основание да лежат по болниците и да се явяват по ТЕЛК-овете за уж преживяни инфаркти.Но пък няма лошо ако забранят интервенционалната диагностика и процедури-ще се пести от още по скъпите байпаси и клапни протези; да не говорим за никому ненужните старци, взимащи огромни пенсии още много години благодарение на удължаването на живота им.
30 Септември 2011 08:01
Фенланд, приказката за добрите чичко докторовци и лошия одит, а?
Толкова безобразия съм виждал в тая сфера:
- започва се от цената на пътеката - ами висока е, защото в нея е калкулирана амортизацията на НОВ агниограф за 3 милиона, а хитреците купуват ВТОРА УПОТРЕБА бракми за 250 хиляди
- слагане на излишни стентове
- най-редовното - излишни коронарографии
- ВТОРА УПОТРЕБА консумативи, минати на газов стерилизатор, за по-незнаещи пациенти
- откровени лъжи - непоставяне на стентове (установено при аутопсии), в резултат на което се извършват по 20 операции дневно от 1 доктор
И всичкото заради тлъстата пачка от 10-15-20 хиляди лева за кардиолога в края на месеца. Няма лошо, но да не е за сметка та КАЧЕСТВОТО!
Затова приветствам качествения контрол върху докторската (само)дейност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД