Гражданите вече ще бъдат длъжни безвъзмездно да допускат разполагане на съоръжения на системите за ранно предупреждение и оповестяване в частните си имоти, реши парламентът. Досега законът за защита при бедствия предвиждаше такова право, но за това се дължеше обезщетение на собствениците на имотите. Освен това досега се допускаше такива съоръжения да се разполагат в частни имоти и да се осигурява достъп до тях от физическите лица само за срока на бедственото положение. Сега депутатите махнаха това условие и записаха задължение да се осигури достъп за експлоатацията им. Това означава, че МВР, част от което е "Гражданска защита", по всяко време ще може да влиза в имоти, в които е решило да инсталира такива съоръжения, защото експлоатацията им може да продължи много дълго. Глобата за отказ е от 500 до 1000 лв.
Депутатите решиха да се налага глоба от 1500 лева до 10 000 лева или имуществена санкция от 3000 лева до 15 000 лева, ако не бъдат изпълнени предписанията на министъра на вътрешните работи или на оправомощени от него длъжностни лица. Фирмите, които работят с рискови вещества и материали и при бедствие не изпълнят разписаните по закона мерки, ще бъдат глобени от 500 лева до 5000 лева или ще им бъде наложена имуществена санкция от 5000 лева до 50 000 лева.
Чакайте, чакайте ... правилно ли чета ?! Че някоя фуражка решава, че трябва да ми тресне сирена на балкона и просто нахълтва и си я монтира ? И после почва да и прави профилактика, да я поддържа и т.н. ?!
Сериозно ли това е прието от български парламент ? А конституционния съд какво мисли по въпроса ?