:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,746,902
Активни 305
Страници 7,356
За един ден 1,302,066

България докладвала в Брюксел 210 нередности с евросредства

Страната ни ще връща 17.5 млн. евро заради слабости по програмите ФАР и САПАРД
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Джовани Кеслер
България е съобщила в Брюксел за 210 нередности със средства от европейските фондове през м.г., като общата сума на неправомерно усвоените субсидии от София надхвърля 27 млн. евро, предаде БНР. Това става ясно от годишния доклад на Еврокомисията за защита на европейските средства и финансови интереси и за борбата с измамите, който вчера бе представен в Брюксел от генералния директор на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ Джовани Кеслер. От ЕК обаче уточняват, че трябва да се прави разлика между "нередности" и "измами", тъй като немалка част от случаите са в резултат на технически и процедурни слабости, а не на умишлени злоупотреби.

България се нарежда на 15-о място по признати грешки сред страните членки. Всички те са докладвани от българските власти. Страната ни е сигнализирала за 94 нередности с пари за селското стопанство на стойност почти 4.5 млн. евро. Други 66 случая пък са със средства, отпуснати за кохезионна политика и са в размер над 21 млн. евро. София продължава да присъства и в списъка за нередности с пари от предприсъединителните фондове. Страната ни трябва като цяло да възстанови на бюджета на ЕС 17.5 млн. евро, като 1.5 млн. евро са от програма ФАР и около 16 млн. евро - от земеделската програма САПАРД. Сред държавите, оповестили най-много съмнителни случаи с усвояването на евросредствата, са Италия с 1706 случая, Испания -1491, и Германия -1466. Годишният доклад на ОЛАФ, който засяга разследването на измами и злоупотреби, ще бъде представен до месец. Според неофициални предварителни информации България отново ще заеме челни позиции.

Междувременно ЕК обяви вчера и редовния пакет от наказателни процедури срещу държавите от ЕС за неспазване на европейското законодателство. От него става ясно, че Брюксел не е завел нови наказателни процедури срещу България. Страната ни не е част от 24-те страни, които подлежат на санкции. Най-драстичните случаи на нарушаване на европейското право са в Унгария - заради въвеждането на незаконна такса от телекомуникационните оператори, и в Италия - заради проблема с обработката на отпадъци в област Кампаня, където шест милиона тона боклук все още не са превозени до съответните депа.

ЗАПЛАХА

Европейската комисия е изпратила писмо до София с искане да получи информация как България прилага европейските директиви в енергийния и газовия сектор, съобщи пресофисът на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. Оттам уточниха, че това е първа фаза от предприемане на наказателна процедура. По-рано вчера ЕК обяви, че е започнала наказателни процедури срещу 18 държави заради монополи в газовия и елекроенергийния сектор, но България не бе сред тях. Оказа се, че срещу София е предприета процедурата "формално известяване", която обикновено не се оповестява.

Онзи ден евроинспектори започнаха проверки на газови фирми в целия ЕС заради съмнения за нарушения на конкуренцията и пречки за достъп до мрежата. Конкретно в България бяха проверени "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", БЕХ и "Овергаз". Още преди година "Овергаз" сезира ЕК, че "Булгаргаз" препятства достъпа на други фирми до българската газопреносна мрежа.
5
1678
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
29 Септември 2011 20:19
За откраднатите милиони от потомствените комунисти Стойков-Николов -
спонсори на резила Гоце какво казват в ЕС?
29 Септември 2011 21:24
Конграчулейшънс Борисов
29 Септември 2011 21:27
СтрайкИгле, говорят за злоупотреби през миналата година. Доколото съм наясно тогава Стойков-Николов не са могли да злоупотребяват нали?
Били са твоите богопомазани ГРОБари.
Защото те са различни от тройната коалиция. Въобще не присвоят незаконно никакви средства - направо си променят законите, за да си регламентират всички вземания.
30 Септември 2011 08:21
---От ЕК обаче уточняват, че трябва да се прави разлика между "нередности" и "измами", тъй като немалка част от случаите са в резултат на технически и процедурни слабости, а не на умишлени злоупотреби.---
30 Септември 2011 10:26
".... тъй като немалка част от случаите са в резултат на технически и процедурни слабости..." Това е поредното доказателство, че без професионализъм и познания в съответната област, само с лозунги, закани и гол ентусиазъм- нищо не става. На практика се вземат едни пари от ЕС и впоследствие ги връщаме под формата на санкции. Като ги вземаме се запенваме от хвалби, като ги връщаме- кой чул, кой разбрал... Въпросът е какви санкции са наложени до сега и какви санкции ще се налагат за некомпетентност и некадърност? Смяната от един пост на друг не е наказание, какви са реалните санкции и каква част от глобите ще се поемат от виновните и от партийните централи, които са ги сложили на съответните длъжности? Защо целият народ ще плаща за некадърността на съответните чиновници? Нали няма безплатен обяд- или това се отнася само до социалните придобивки, а ако си на хранилката- всичко ти е безплатно?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД