:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,853
Активни 437
Страници 8,756
За един ден 1,302,066
Интервю

"Евро плюс" е морално остаряла инициатива

Искам повече пари за образование и култура, защото това е въпрос на национална сигурност, казва финансовият министър Симеон Дянков
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Симеон Дянков
- Г-н Дянков, вече обявихте, че планираният растеж от 5% на икономиката за 2012 г. е твърде оптимистичен и е по-реалистично да се заложи ръст от 3-4%. Как ще се отрази това на разходните политики на държавата, при положение че допълнително залагате намаляване на дефицита на 1.5% от БВП?

- За тази година дефицитът трябва да е до 2.5% от БВП, а за следващата година сме планирали 1.5%, макар че икономиката и тази година, и следващата ще има малък ръст, което помага за дефицита. Все пак, ако икономическият ръст следващата година не е над 4.5%, каквито бяха прогнозите до лятото, а заради забавянето в Европа е 3% и дори малко под 3% - натам се очертават последните анализи, няма да има възможности за повишаване на разходите в някои от секторите. Последната официална прогноза за растежа за 2012 г. е 4.1% от март. На 15 октомври ще дадем нова, която официално влиза в проектозакона за бюджета.

- На какъв допълнителен ресурс се равнява това и какво изпълнение на бюджета за тази година очаквате? В тригодишната бюджетна прогноза БВП за 2011 г. бе намален от 77 млрд. лв. на 75.5.

- Трябва да видим как ще завършим годината, за да говорим за точни числа. Тази година официално очаквахме 3.6% ръст на икономиката, но той няма как да се достигне на фона на процесите в Европа. Първото тримесечие вървеше към тази прогноза, второто е по-слабо, третото очаквам да е по-силно, защото традиционно е силно тримесечие, и четвъртото ще зависи много от това дали ще има някакво смислено решение за Гърция, което засега го няма. Така че ще сме под 3.6% за тази година и базата за следващата година ще е по-ниска.

- От това, което казвате, излиза, че догодина държавата няма да може да прави кой знае какво приоритетизиране на отделни сектори.

- Не. Може да има преразпределение и в тази рамка. И без да има забавяне на европейските икономики, ние се стремим към по-консервативно бюджетиране. Сега вече се налага всички да са по-консервативни. В тази рамка сме казали, че в няколко сектора искаме да има увеличение, например до 15% увеличение в сектор култура. Това е сравнително малък бюджет, увеличението е около 15 млн. Следващата година е олимпиадата в Лондон, така че и в спорта ще има увеличение от около 10 млн. В абсолютна стойност не е голяма сума, но за бюджета на спорта е. В тази връзка съм изискал от министър Нейков отсега да подготвят таблица, в която да са включени исканията на всички федерации - не само за подготовка на състезатели, а и за домакинства. В последните две години постоянно се искат някакви спешни суми за първенства. Каквито други пари могат да се спестят, искам да влязат в образование. Първо, защото в системата на образованието е хубаво да има повече инвестиции, и второ, защото образованието е въпрос на сигурност. Ако повече хора имат възможност за по-добро образование, това вече е въпрос на сигурност.

- Реалистично ли е да се дадат пари и за повишаване на издръжката на един ученик, което изисква голям ресурс, и в областта на висшето образование за системата за диференцирано финансиране на най-добрите университети?

- Определено ще се дадат повече пари за диференцирано финансиране на университетите спрямо качеството. Този ресурс трябва да расте всяка година. Тази година отпуснахме около 10 млн., искаме поне да ги удвоим. И така всяка година за известно време да се или удвояват, или увеличават с поне 50%, за да се види кои университети произвеждат добри студенти. Както знаете, аз отговарям и за българите в чужбина, включително за програмите за обучение в български висши училища. Така направихме постановлението, че желаещите да учат в България имат право да изберат само между класираните на първите 5 висши училища в съответното направление. Откъде ще дойдат допълнителни пари? Постепенно някои от реформите, които направихме 2009 г. и 2010 г. в администрацията, освобождават все повече ресурс. Тази година до септември сме спестили 40 млн. лв. само от заплати в държавната администрация, защото служителите са с 14% по-малко спрямо 2009 г. Следващата година ще се спестят още повече средства, защото тази година някои от министерствата все още изплащат обезщетения.

- Обвиниха ви, че обещанието за индексация поне на най-ниските пенсии през 2012 г. е предизборно. Миналата седмица при обсъждане на предложеното увеличение на максималния осигурителен праг и съответно максималната пенсия от финансовото министерство представиха становище, че в тригодишната бюджетна прогноза няма предвидено увеличение на пенсии през 2012 г. Реален ли е този ангажимент и от какво зависи изпълнението му?

- Ако нямахме пример от тази година, можеше да се твърди, че обещанието за увеличаване на пенсии е празно говорене. Но това, че тази година от 1 септември увеличихме и минималната работна заплата, и вдовишките добавки към пенсиите, без това да е заложено в бюджета, показва, че ако бюджетът върви, има такива възможности. Аз ще говоря за това и след изборите. Така че не е предизборно говорене. Тази година бюджетът се изпълнява по-добре от предвиденото. До края на август имаме дефицит от 1%, при положение че за цялата година е заложен недостиг от 2,5%. Септември също се очертава добър месец. За следващата година смятаме да действаме по същия начин и затова увеличението няма как да стане факт от януари. Анализът кои пенсии и с колко ще могат да се увеличат, ще се прави на база общ финансов ресурс.

- Вече обявихте, че бюджетът на сектор сигурност и отбрана трябва да се намали. Какво предлагате - реално намаление на бюджетите или удържане на разходите на това ниво, така че при растящ БВП делът на сектора от само себе си да намалее.

- И двете. Ние не говорим само за МВР и отбрана, а за всички останали служби, като ДАНС, които гълтат голям бюджет. Бюджетът на ДАНС например е по-голям от бюджета за култура - не само тази, но и в предходни години, дори е бил двоен, така че това съотношение трябва да се промени. Искам да намаля в номинална стойност средствата за целия сектор сигурност и остатъкът да се премести в секторите образование и култура, защото социалната сигурност става все по-важна от сигурността, свързана с подслушвания, въоръжаване, преследвания и т.н.

- Кое бихте нарекли успех в тази посока?

- Това е процес, който донякъде е започнал, защото миналата година се запазиха нивата в МВР, а в отбраната спаднаха, дори номинално. Аз искам да стигнем до средното за Европа. Ние в момента харчим за сигурност 5-5.5%, а Европа за всички служби харчи около 2.5%. Според мен това е изпълнимо, като всяка година се постига разбирателство, че освободените пари отиват за социална сигурност. Ако някой иска по-добри възнаграждения в сектор сигурност и отбрана, в него просто трябва да работят по-малко хора и да работят по-добре.

- България вече заяви позиция за следващия програмен период по еврофондовете. Оптимист ли сте, че ще е по силите на страната да отвоюва по-благоприятно финансиране на кохезионната политика, която се реформира, и средствата за най-бедните региони са намалени. България се обяви и против въвеждането на нови общоевропейски данъци.

- Официалните преговори за следващия програмен период започват от октомври и ще продължат поне една година. Ние вече се подготвяме, като първият въпрос, който стои, е къде бихме искали да се фокусираме. Моето мнение е, че ние трябва да се фокусираме върху по-малко, но по-големи проекти. Сега някои от оперативните програми са твърде раздробени. Например програмата за административен капацитет е толкова малка, че не виждам защо трябва да е отделна програма. Няма особен смисъл и от отделна програма за техническа помощ, защото техническа помощ може да има към всяка оперативна програма. Така че позицията на финансовото министерство ще е за по-малко програми, фокусирани върху по-големи проекти. За следващия програмен период 2014-2020 г. ще имаме възможност за последен път да правим големи инфраструктурни обекти, понеже е явно, че след 2020 г. магистрали с европейски пари няма да могат да се строят. Моето мнение е, че трябва да направим повече и за образованието.

- Възможно ли е да има отделна оперативна програма?

- Това е въпрос на преговори в правителството и в Европейския съюз. Образованието за мен е голяма тема, и то не само иновациите. Добре е да се инвестира в базовите стъпки в образованието - просто да имаме по-добре подготвени кадри. От там нататък те ще могат да правят иновации. Отделно искам да видя нещо в културно-историческото наследство - не като отделна програма, но като отделна приоритетна ос. Това може да се свърже добре с транспортните програми, защото е хубаво да се знае, че новата инфраструктура води до някъде. Аз съм убеден, че за следващия програмен период ще можем да защитим по-голям бюджет - колко по-голям ще е той зависи от това доколко убедителни и единни сме. Няма да е лесно - и заради противопоставянето на кохезионната на общата селскостопанска политика, а и заради започналия разговор за изграждане на транснационални инфраструктурни мрежи. За мен за този разговор е рано, защото големите държави ще изтеглят голяма част от ресурса за сметка на кохезионната политика. Вече се видя как една държава като Гърция е в състояние да повлияе върху целия Европейски съюз и сега се очаква по-бавен растеж. Това показва, че ако нямаш кохезия, ще загубят не само по-бедните, но и по-богатите страни.

- България влезе в "Евро плюс" без дебат и последиците не закъсняха. Чуват се много предупреждения за негативи от това решение. Ще плаща ли наистина най-бедната държава в ЕС дълговете на други фалирали държави?

- В следващите 10 години тежестите или плюсовете от "Евро плюс" за България просто ги няма. Първо да приемем, че от "Евро плюс" ще излезе нещо; че най-накрая държавите ще се разберат какво е "Евро плюс" и ще подпишат, защото в момента нищо не е подписано. В момента има обща декларация, която е подписана от 23 от 27-те държави и която казва, че ще се стремим да вървим към такъв пакт с някои основни елементи от него. Според мен хипотезата, че "Евро плюс" ще се случи, е с много ниска вероятност. Да допуснем, че такова съгласие все пак има. И в сегашните текстове за страни извън еврозоната е предвиден 8-годишен преходен период след приемането им в нея. Ние още не сме влезли в чакалнята ERM II. За да ни допуснат там, ще са необходими около 1.5 г. Членството в ERM II продължава минимум 2 години, Швеция например е 7 години там. Така че говорим за период от поне 12 години.

За мен "Евро плюс" беше една сравнително добра идея през пролетта, като решение за Гърция и някои от другите държави, които имаха проблем. Междувременно обаче се случиха много неща, особено лятото, които изискват други решения. Така че "Евро плюс" е на етап, който е морално остарял, преди дори да е започнало сериозно да се говори за него. Факт е, че от март-април досега по него няма никакво движение. Междувременно положението в Гърция стана много по-тежко, отколкото се очакваше, положението в Италия, Испания, Португалия, Ирландия, Франция, Белгия стана по-тежко и големите политици тръгнаха да търсят други решения. Те са донякъде алтернатива на "Евро плюс", най-вече декларацията на Ангела Меркел и Никола Саркози от 21 юли. Тя даде доста по-различна визия, която се доближава и до нашата. На 21 юли те казаха - искаме всяка държава в националното си законодателство да разпише поне маахстритските критерии - един вид нашият пакт за финансова стабилност. Ако това се направи, то обезсмисля пакта "Евро плюс", който дава други фискални и данъчни параметри за общоевропейска политика. Хубавото е, че Германия вече взе такова решения, Финландия и Швеция вървят натам, Италия и Испания приеха такива решения. Аз виждам като много по-вероятно да има еволюция в мненията и вместо пакта "Евро плюс" да се стигне до нещо друго, което на първо място задължава на национално ниво. По този начин имаш естествен страж в самата държава - парламента, който да следва параметрите.
46
4760
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
03 Октомври 2011 20:02
Нищо ново, растежи ала-бала.
Как растежа ще се отрази на хората като заплати и пенсии. Ще напълни ли хладилника им растежа? Растежа ще плати ли сметките за ток, парно, вода и др.?
Само не ми се слуша сега как някой ще почне да го защитава, че виждаш ли добре е да има растеж на икономиката и това ще се отрази на обикновения българин след няколко години. Всички живеем тук и сега, всички ни интересува дали ще можем да живеем нормално този, следващия или по-следващия месец. Такива стратегии 2020 и прочие не ни интересуват. Растежа води до добруването на шепа олигарси държащи 90% от финансовия ресурс на страната ни.
03 Октомври 2011 20:38
То растеж, растеж -хубаво....., ама расте безработицата и унинието на хората, расте празното пространство в обемите на хладилниците. И преди да са скочили да ни обясняват какви тъпанари сме и че нищо не разбираме "експертите" на прехода от Центъра за изследване на демокрацията, Институт за пазарна икономика, сорофци и прочие, да знаят , че на българите сефте взеха да им растат и мъдреци.То мизерията учи. Мъчително и бавно, но хваща декиш.
03 Октомври 2011 21:01
Дянков, сънувах те, любезни. Висеше от хеликоптер над американското посолство
03 Октомври 2011 21:09
Дянков

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
03 Октомври 2011 21:20
Навремето мойта тъща(беше гл.счетоводител проклетията), и тя го раздаваше нещо като 'плановик' у един завод...
Ама подобни дивотии никогиж не е казвала!
Не знам що.
Може би защото не е била супер-дупер експерт по макроикономиките от СБ.
.
P.S. Манерката без шаяк пак издрънча по калдаръма.
Най-интересното беше, че завод "Светлина"-Сливен по времето на Тъщата(проклетия ньедна), си работеше напълно нормално, хората си получаваха заплатите навреме, 'План наш насущний' редовно се изпълняваше на 100 и кусур%, недоволни работници и служители нямаше, текучество също, заеми от банки не се теглеха, продукцията буквално се разграбваше...
Нямам обяснение Манрико!
Ти имаш ли?
.
P.P.S. Забравих един интересен факт - преди 20 години, една автомобилна "ламба" за стопа на Опел(12v/21w) се продаваше по 0.50лв.
Сега цената пак е същата.
Мамка им Сливналии, как го правят бе?!
Явно тъща ми е виновна...

Редактирано от - OLDMAD на 03/10/2011 г/ 22:17:47

03 Октомври 2011 21:37
Тази година до септември сме спестили 40 млн. лв. само от заплати в държавната администрация, защото служителите са с 14% по-малко спрямо 2009
Дянков, не дрънкай глупости, зашото има хора, които разбират.Аз съм бил 6 години началник на една малка бюджетна организация в която първата година работеха 5 човека/заедно с мен/.Всяка година съкращавах по 10% от щата и въпреки това назначих още 3 човека.Не нам такиьва.
03 Октомври 2011 21:44
Нямам обяснение Манрико!
Ти имаш ли?

Точно за този завод имам. Преди години жената купи енергоспестяваща крушка на "Светлина" - видяла евтинки, взела една за проба. Изгоря след 2 седмици. И на жената обясних какво е значението да се купува маркова стока, и заводът ни загуби завинаги като клиенти.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
03 Октомври 2011 21:55
Този господин се отказа от увеличаване приходите от държавни вземания- данъци, акцизи, мита и т.н., въпреки, че се отчита например, че 50% от цигарите са контрабандни. Абсолютен провал. Баламосва ни с цифрички като 2%, 3%, 0.5%., обещава ни мизерия до гроб. Дянков, провали се, време е да си ходиш.
03 Октомври 2011 21:56
Природните закони не тряба се нарушават Манрико - и аз наремето си купих тиристорен ключ за бавно загасяне на енерго-спестяваща ламба в хола, ама изгоряха тотал!
След което коригирах 'картинката' с един диод, и повече грешки нямаше!
.
P.S. Kато дрът-хард-мастер, още преди 100 години си направих тиристорно управление на поялник 12/25w с термодатчик.
'Weller' да духат чорбата!

Редактирано от - OLDMAD на 03/10/2011 г/ 22:16:39

03 Октомври 2011 22:00
Енергоспестяващи Филипс и Осрам при същите природни закони на същите места светят с години. К'вото било, било - потребител веднъж се лъже.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
03 Октомври 2011 22:01
OLDMAD, вие сте като един Сизиф, начи. Търкаляте, значи, акъл нагоре, изливате го, но там - дупка. И акълът изтича през нея. Няма да стане.


А Дянков почти ме разплака от умиление как най-близко до сърДцето му било образованието и културата.
Мили, влезе ли? - Да - Ми тогава "Ох"
03 Октомври 2011 22:14
Манрико, ако катаджията те спре на пътя за изгоряла ламба "стоп", и ти поиска 20 лева... кажи му че ламбите ти са марка "О'срам", и е невъзможно да са изгоряли...Сега!
03 Октомври 2011 22:19
"Евро плюс" е морално остаряла инициатива

Никога не е била морална - за да е морално остаряла.
Играта "тука има тука няма" банкови екстременти разчита на компрадорски задници.
И на глупаци като нашия задник.

03 Октомври 2011 22:24
Енергоспестяващи битови крушки се правеха в Стара Загора и като трайност не бяха лоши (като светлина - отвратителни, вищо по-различно от другите по онова време). Само дето и не бяха толкова евтини (примерно 8-9 лв при 10-12 другите). След това имаше китайски ментета по 1.5-2 лв със съответното качество. В интерес на истината, производството беше просто сглобяване на вносни чаркове.
03 Октомври 2011 22:31
Tуй- дето го казва Die Hexe за милия, дето влязъл , ако го чуе Дянков не знам дали ще се изчерви , ама на мен сърцето ми се разтуптя.....Таз вечер става интересно във форума, ей сега Жана Дарк може да влезе и тя. Ох. И тя като тресне една цепеница.
03 Октомври 2011 22:47
Енергоспестяващи Филипс и Осрам при същите природни закони на същите места светят с години. К'вото било, било - потребител веднъж се лъже.


Енергоспестяваща Филипс 11W в антрето, защото тази светлина ми е противна, с гаранция 12 месеца изкара точно 15 месеца, а не години. 100W крушки с нажежаема жичка по 0.29 лв - сръбски Global, с турски ключове "димери" вече светят повече от две години в стаите, без да са изгорели. В антрето отново "ламба" - 60W с нажежаема жичка.

Така че, потребител наистина веднъж се лъже, освен ако не е програмист или милиционер
03 Октомври 2011 22:48
Енергоспестяващи битови крушки се правеха в Стара Загора...

Тц!
'Енергоспестяващи битови крушки се правеха и в Стара Загора'!
.
P.S. В Стара Загора се правеха и много други хубавини, ама айде да не ровим из старите кокали... а?


Редактирано от - OLDMAD на 03/10/2011 г/ 22:49:50

03 Октомври 2011 22:50
Добре де,
Това същите камуняци ли са, които викаха уууу на Дянков за феодалните старци?
Сега Дянков предлага пари за наука и култура, те пак викат уууу.
Павловата лампа светва като видат Дянков какво да правиш.

Дянков
03 Октомври 2011 22:54
...Сега Дянков предлага пари за наука и култура, те пак викат уууу.

Покажи и докажи!
Ама не на теория...
03 Октомври 2011 23:01
Колега, не бях ли ясен? Повтарям бавно.
Тия които чакат бай Павлов да щракне лапмпата (не Осрамка а накаливания)
друго не видат.
03 Октомври 2011 23:19
Айде пак брадатата тема за енергоспестяващоте крушки (CFL)...
Aбе дайте да видим кои се тези легендарни вносители на такива дзверски тояги, дето горат след по-малко от година, бре?
Аз имам първите CFL-и от 2001-а и още си бачкат. Досега имам 5 сменени общо от тогава - две дадоха дефект още пърите часове (сменени без въпроси, щото са с 1 год гаранция), една изгоря от токов удар на къмпинг, една изгоря от само себе си на 6-тата година, и една загина от заливане с вода.
Имам обще към 60 парчета из къщата, двора, гаража и караваната. Голяма част са навън на пръски, при минус 25-30, други са във бани, някои са подвижни и се тръскат (в караваната) и т.н. - условия - всякакви.
Купувам го от стандартни магазини, гледам да са по-евтинки. Марка не гледам - те са или на GE, или на Osram/Sylvania, или на Philips.
А вашето оплакаване е все едно да кажеш, че автомобилите са тояги и ще си карате отново магарешката каручка само щото досега сте карали ЗАЗ-965 и не ви е харесвал...
03 Октомври 2011 23:45
Голяма работа са дъртите агент-провокатори. Ненадминатият финансов гений за пореден път се офлянква как световната криза и лошите гърци са му ср@ли в гащите, а те извъртяха дискусията за жичките на крушките. Хайде сега и преглед на запетайките да направим, че да живне моабета.
03 Октомври 2011 23:55
Хер Флик професионалния лъжец отново е отворил торбата с лъжите.
04 Октомври 2011 00:53
Ако не ти светне навреме останалото е алабализъм.
04 Октомври 2011 01:13
Дянков извднъж престана да мрази науката и просветата. Лошото е, че докато излезат тези програми, няма да имаме научен капацитет да пишем проекти. БАН е обкръжен и обсаден с гладомор, младите окончателно потеглиха, в университетите нивото падна до средношколско.
04 Октомври 2011 02:11
Die Hexe


03.10.2011 г. 22:01:01
...........
Мили, влезе ли? - Да - Ми тогава "Ох"


Ах ти , палавнице !
04 Октомври 2011 04:16
Дянков искал повече пари за образование и култура, а точно тези два сектора са с неработещи министри. Парите винаги отиват на вятъра, когато даваш пари на лош мениджмънт.
04 Октомври 2011 09:23
лъжлив социопат пак му се е отворило третото око
04 Октомври 2011 09:44
Не е въпроса ей така дежурно да се вика "ууу". Въпросът е, че не му вярвам на нито една думичка. Ще се заделят пари - и за какво? за строителство на физкултурни салони към училищата, не за заплати на учителите, не за лаборатирии, не за класните стаи. Много добре си спомням преди няколко месеца как дадоха няколко милиона на Пловдивския университет - отново са строителство. Разберете - парите може и да минават в графа "образование", но са практически в графа "строителство". Не може човек, който е казал, че сме старци и бабички, изведнъж, събуждайки се една сутрин, да каже - имаме нужда от образовани хора. В дядо Мраз вярват децата до 5 годишна възраст.


Колкото до прословутите крушки - каквото и да говорите, забраната за нажежаемите е отвратителна. Светлината на луминесцентните е с дискретен спектър и каквото и да пишете - тя си остава такава. Каквато и фирма да изберете (те са с различни луминофори и спектърът е различен) - все пак е дискретен. това е убийство за очите.
Вероятно Манрико няма навика често да чете, та не му пречи особено. Но на мен ми пречи. И целта ми не е той да ползва нажежаеми крушки. Искам само да не ми натрапва луминесцентните.
И не, няма да ги наричам с манипулативния термин "енергоспестяващи". Този термин е въведен да създава отношение, а не да бъде информативен.
04 Октомври 2011 10:12
Този господин се отказа от увеличаване приходите от държавни вземания


Уаууу, интересно!
Бихте ли споделили кога и къде г-н Дянков се е "отказал" от "увеличаването" на приходите, защото явно съм пропуснал събитието?
04 Октомври 2011 10:42
Някак си е напълно естествено, даже невъзможно главите от чугун и сърца от стомана да кажат нещо добро за Дянков. БАН в този му вид е анахронизъм, здравеопазването както беше до сега е пълна имитация, образованието също. Пари срещу резултати, харчиш, колкото изкараш и правиш социална политика според възможностите на държавата. Да, постчервения капитализъм не ги умее тези практики, затова и реве на умряло вече втора година. И да не ви се иска - световна стагнация има, крадените пари са отдавна "инвестирани" в бетон и голф-игрища така, че хващайте там каквото умеете и дерзайте!
04 Октомври 2011 11:14
БАН била анахронизъм, затова загриженият за науката Дянков ще раздава пари направо на бизнеса, нагизден с етикетче "наука"
Натиснете тук

Апропо, тези средства еднолично щяла да рапределя пак Албена Вуцова, любимата на всички правителства одиозна научна чиновничка в МОМН, кадър на ДС, същата, която подбираше менте експерти от съседните балкански страни да оценяват проектите на Фонда за научни изследвания, та някои от тях "оцениха" и по 200 проекта, по всички възможни дисциплини...
04 Октомври 2011 11:16
Много са нещата, които не ми харесват в интервюто на Дянков, но ще се огранича с един единствен абзац, към който имам чисто технически въпроси, за да не бъда обвинен в политическа пристрастност.
"Тази година официално очаквахме 3.6% ръст на икономиката, но той няма как да се достигне на фона на процесите в Европа." Означава ли това, че ако тазгодишният реален растеж на БВП се окаже, да речем, 2.8%, то разликата до 3.6% ще се дължи изцяло на по-ниския от очакваното нетен експорт? И ако е така, какъв растеж на износа са очаквали в МФ, като се имат пред вид отчетените до момента от БНБ данни на износа?
В проекта за държавен бюджет бе записано очакване за реален ръст на потреблението на домакинствата от 4.1% Данните за полугодието показват, че този ръст е около 0%. Отново ли само гърците и международното положение са отговорни за това? И за вътрешното потребление, и за четвъртото тримесечие (" ... четвъртото ще зависи много от това дали ще има някакво смислено решение за Гърция ...", и за какво ли не още. Ако всичко зависи само и единствено на външната среда, тогава къде остана значението на националната икономическа политика? Къде отиде основната гордост на Дянков - фискалната стабилност, ниските данъци, не прибягването на дълг и т.н.? Излиза, че от тях нищо не зависи!
"Така че ще сме под 3.6% за тази година и базата за следващата година ще е по-ниска." По-ниската база за 2011 г. е предимство, а не оправдание за растежа през следващата година. Вместо МФ да си седи на ушите и да се оправдава с терена, времето и съдията (да влезем в лексиката на ББ), да се стегнат и заедно с министреството на ТТ да направят усилия да върнат икономиката на траекторията на високия растеж. Нали са по-умни и можещи от предишнште! Вместо да се оправдават (две години все това правят), да действат. Ще завърша с две много използвани фрази. "Който търси - намира начини, който не търси - намира оправдания" и "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш". СД все още не е убедил във второто, въпреки че в началото на министерстването си сам изтъкваше величието на предишния си опит.
04 Октомври 2011 11:42
приоритетизиране


Направо не ми се чете по-нататък., уважаеми журналисти.
04 Октомври 2011 11:54
Извинявам се, че ще направя втори дълъг коментар под това интервю, но не можах да се стърпя и да не добавя няколко думи относно последния отговор на СД, за Евро +.
1. След като Евро + е добра идея, според преценката на СД, то какво тогава е основанието за неговото очакване, че „хипотезата, че "Евро плюс" ще се случи, е с много ниска вероятност”? Ако нещо е добро, очакването то да се случи, е по-скоро с висока вероятност. Хегел – всичко, което съществува е рационално (по памет, ако бъркам, моите извинения).
2. Ако идеята е била наистина добра, защо толкова бързо се оказа морално остаряла? Това, че много бързо са се случили неща, които не са били очаквани (нещата в Гърция са се влошили повече от очакваното, Италия, Испания …), просто не е вярно. И преди Евро + тези очаквания съществуваха, а това, че някои не са ги чували или в момента се правят на незапознати, си е само за тяхна сметка.
3. Меркел и Саркози били казали: „искаме всяка държава в националното си законодателство да разпише поне маахстритските критерии - един вид нашият пакт за финансова стабилност”. Това кърти мивките. Наистина, и Германия, и Испания, и Италия предвидиха в законодателството си ограничения за дефицита, но това съвсем не е „нашия пакт за финансова стабилност”. В него, освен два от маастрихските критерии, присъстват още ограничението за отношението бюджет/БВП и изключително спорното искане за фиксиране на статуквото при преките данъци. Това което правят другите е може би разумното, а нашето си е просто изсилване – ненужно намаляване на степените на свобода при определяне на фискалната политика. Стари соц хватки – "да гласуваме за световния мир и против агресорския империализъм” и ако не си против агресорския капитализъм излиза, че не си и за световния мир. Стигна се до нелепата ситуация ББ да обвини Костов, че е против финансовата стабилност само защото ДСБ обяви, че няма да подкрепи "нашия пакт за финансова стабилност", защото не са съгласни с правилото за преките данъци.
04 Октомври 2011 13:10
За мен ситуацията е по-тривиална: на правителството е казано да не прави резки движения във финансовата и данъчната сфера, пък големите като излязат на брега, ще ни издърпат и нас. Дотогава ще ни крепят, колкото да не умрем, но е желателно самите ние най-напред да си помогнем, без да прибягваме до външна помощ.
ЕК в момента е напълно дезинтересирана от България и фактът, че се намираме в почти тотална международна изолация, каквато е съществувала само по Живково време, че ни отпратиха в девета глуха за Шенген и че отнасяме постоянни шамари за съдебната система, означава че са ни свряли в ъгъла, докато се оправят с ПИГС, след което ще се заемат по-сериозно с нас. Очаквам сериозните шамари за правителството да дойдат тепърва.

Редактирано от - Rakita на 04/10/2011 г/ 13:13:28

04 Октомври 2011 13:13
Дайте Дянков на гърците! Ленд-лийз! Ако не го утрепят по напред (дано), току виж и ги оправил (ама надали)
04 Октомври 2011 13:21
Защо никой журналист не се осмелява да попита дянков какво става с най-милото му (след Черноморската банка) - цените на българските CDS? Особено последните няколко месеца.
04 Октомври 2011 13:44
Защо никой журналист не се осмелява да попита дянков какво става с най-милото му (след Черноморската банка) - цените на българските CDS? Особено последните няколко месеца.
Защото всеки може да си го провери сам - графиката им изглежда по същия начин, както и на нормалните европейски страни, например Австрия и Германия - след дъно през май-юни рязко покачване. Линкове към Блумбърг да ти давам ли, или ще се убедиш сам?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
04 Октомври 2011 13:58
В него, освен два от маастрихските критерии, присъстват още ограничението за отношението бюджет/БВП и изключително спорното искане за фиксиране на статуквото при преките данъци.

В Грузия вече са приели подобни ограничения през 2010 г. Интересно е дали Дянков ги е съветвал.
04 Октомври 2011 15:05
графиката им изглежда по същия начин, както и на нормалните европейски страни, например Австрия и Германия - след дъно през май-юни рязко покачване.

Ама при тези страни нещо дефицити, нещо държавни дългове като процент от БВП, нещо книжа и помощи за Гърция.... като тях ли ставаме, та се движим в една посокаи и за 3 месеца сме си увеличили риска от фалит с 200%?
04 Октомври 2011 15:55
За Миткалото
За пицко
04 Октомври 2011 16:57
Стратег на мизерията си ти, Дянков, ето какво си
04 Октомври 2011 19:54
Стратег на мизерията си ти, Дянков

Редактирано от - galia2 на 04/10/2011 г/ 19:55:48

04 Октомври 2011 20:38
Ех , мъкаааа.
А кви времена бяха , А?
Гейко се взираше в далечината от висините на Бузлуджа и нийде криза не видеше. Един остров на стабилността под краката му..... (((
04 Октомври 2011 21:16
"Образованието за мен е голяма тема, и то не само иновациите. Добре е да се инвестира в базовите стъпки в образованието - просто да имаме по-добре подготвени кадри. От там нататък те ще могат да правят иновации. "

Това е мислене на завуч от 50-те години.
Взима другаря Дянков една гооооляма фуния и налива в главите на кадрите да се образоват. Включително като финансира неизброимо количество малоумни уж образователни ТВ -шоа с КПД по-нискък от 10%.
След което така образованите кадри изведнъж ей така от самосебеси започват да иновират.
Иновират, иновират значи те и БГ цъфва и връзва за пореден път през последните 20 г.
Между временно тези дето са понатрупали знания измират - къде от галд къде поради сблъсъци с благата местна реалност.

Има и Великобритански елемент - никога не съм бил против науката да се популяризира чрез шоу, но да се ЗАМЕСТВА науката с шоу и да пунтираш активност като пуснеш 2-3 (мизерни при това)сайта (като демократичната пак с великобританска помощ боза "демокрит" и поредната ТВ говорилня(Красива наука) с иначе симпатичната водеща, това е нагло, грозно тържество на обезумелия от преяждане с власт и финансиране ПР(или ако предпочитате на Министерството на истината).

Резултата от такава "научна" активност ще бъде още по-плътно засипване на хоризонта с митологична воня от вида на "теорията на гоелмия взрив" с измисления Стивън Хокинг. Вярно, че е мааалко по-добре бозата "теория за големия взрив" пред креационистката смрад на католическата църква, но.... пак си вони на митология и изсмукани от пръстите нравоучителни нищоказвания.


И накрая едно лично обръщение - другарю Богданов и вие другари Кръстев Гарнизов и Гарелов. Вземете си малоумните ТВ-"образователни" бози и си ги навртете в малоумните побеснели и развратени от имане(т.е. финансиране) некадърни хуманитарни задници!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД