:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,038
Активни 847
Страници 968
За един ден 1,302,066

Призовкарят няма да звъни, а ще праща имейли

Електронното призоваване може да пести време и пари и да пази от корупционни практики
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Делата са хиляди, призовките още повече. Електронното призоваване би облекчило процесите.
Призоваването е една от основните причини за отлагане на делата. Освен че отнема време и пари, то е благоприятна среда за развитие на корупция. Не е тайна, че ако някой не иска да получи призовката си, има безброй лесни начини да се измъкне. Оформят се фалшиви съобщения, посочват се по-късни дати на връчване, "губят" се призовки... Особено в големите градове призоваването е неефиктивно и трудно. Случва се дадена призовка да не може да бъде връчена месеци наред. И това оставя делото на трупчета.



По щат в съдилищата работят 624 призовкари. Брутната им заплата е средно около 700 лв. Така излиза, че годишно те струват на държавата 5 250 000 лв. Като в тази сума не влизат осигуровките, парите за дрехи, транспортните разходи, бонусите в края на годината. Освен това за призоваването се правят и пощенски разходи, когато съобщението трябва да отиде извън населеното място, в което е седалището на съда. Накрая излиза, че годишно разходите за призоваване са около 10 млн. лв.

Във времето на информационните технологии е безсмислено да се инвестира в кучегони и карти за градския транспорт на призовкарите. Много по-разумно е постепенно да се премине към електронно призоваване. Естествено, хартиеното ще си остане като алтернатива. Няма как възрастните хора например да бъдат задължени да работят с електронни призовки. Но държавните институции, адвокатите, банките, застрахователите спокойно и безболезнено могат да преминат към този вариант на общуване със съда.

През юни 2009 г. Висшият съдебен съвет внесе в Министерството на правосъдието проект за изработване на нормативна основа за електронното правосъдие, финансиран по ОПАК. Преди дни бе втората кръгла маса за проблемите на електронното правосъдие. "Искрено се надявам организирането на трета кръгла маса за това да се окаже излишно" - така председателят на Софийския районен съд (СРС) Красимир Влахов приключи презентацията си за електронното призоваване преди седмица. Дали надеждите му ще се оправдаят, ще се види тепърва. Още сега обаче е ясно, че електронното призоваване ще пести време и пари. И най-важното - ще ограничи до минимум възможността за корупционни практики сред призовкарите. И в крайна сметка ще помогне за по-добрата организация на процесите.

В СРС годишно се връчват половин милион призовки и съобщения. Затова там са започнали да призовават вещите лица по телефона, а полицията - по факса. На страните по граждански дела пък, които са дали съгласието си, както законът изисква, се пращат имейли. Някои банки, големи кредитни институции, доставчици на услуги и държавни учреждения са дали съгласие и получават съобщенията си електронно. Макар че има огромна дупка в закона. Според Гражданския процесуален кодекс електронното съобщение се смята за връчено с постъпването му в информационната система на адресата. Тя е различна от тази на съда и ако не се върне изрично потвърждение за получаването му, формално то не се смята за получено. И по тази причина някои актове на СРС основателно падат пред горната инстанция. Затова в районния съд започват проучване за възможните технически и законови разрешения. Влахов е част и от работна група, посетила през юни Австрия, която е лидер при въвеждането на информационните технологии в правосъдието.

"Австрийският модел е работещ, ефикасен и напълно приложим у нас. Още повече, че двете държави и правораздавателните им системи са съотносими по мащаби", обяснява Влахов.

В Австрия има централизирана информационна система, която освен съдилищата включва всички нотариуси, адвокати, полицията, банки и застрахователи - около 6700 участници. Те са длъжни да приемат съобщенията електронно и чрез системата става цялата комуникация между участниците в процеса. Всеки документ може да се подаде до съда по електронен път, което правно е приравнено на подаване на хартия. Дори съдът може да върне документ, подаден по пощата, и да изиска електронното му подаване. При електронното подаване системата генерира входящ номер. Така не само се пести хартия, но и се гарантира по-голяма сигурност при въвеждане на данните - те не се възпроизвеждат от съдебен служител, а просто се пренасят в електронното дело. Равносметката е, че около 80% от уведомленията, включително и по наказателни дела, се правят електронно.

Съдът не изпраща съобщението директно на адресата. Има осем сертифицирани оператора, които се занимават с това. Операторът връща на съда потвърждение, че е пратил съобщението и това е достатъчно то да се приеме за получено, без значение дали адресатът е отворил електронната си поща. Всеки сам избира при кой от осемте оператора да се регистрира.

Но Австрия започва да въвежда електронното призоваване още през 1990 г. Първоначално адвокатурата се е отнесла доста скептично. Затова в началото е имало финансови стимули - държавните такси за страните, които са съгласни да получават така съобщенията си, са били по-малки (вече не е така), а адвокатите допреди 5 години са събирали по 1 евро от всеки клиент, чието заявление е подадено електронно. Така повечето адвокати доброволно са се регистрирали в информационната система, а после вече са били задължени и по закон.

Затова се предлага електронното призоваване в България да започне също от държавните и общинските институции. Преди държавата да направи електронното призоваване задължително за когото и да е, трябва да покаже, че собствените й институции могат да се справят с него. База има. Законът за електронното управление задължава административните органи да предоставят помежду си вътрешни електронни административни услуги. И транспортният министър изгражда и поддържа единна среда за обмен на електронни документи между информационните системи в администрацията. Не би трябвало да е проблем да се направи връзка между тази среда и съдебната.

Следваща стъпка би трябвало да е задължителното електронно призоваване на банките и застрахователите. Те не са много на брой, но генерират голям брой призовки и съобщения. От друга страна, имат надеждни информационни системи и изградена клонова структура. Вещите лица също могат да получават така призовките си в служебни електронни пощенски кутии в информационната система.

Важно е информационната система да служи не само за призовки, но и за книжа - преписи от искови молби, жалби, актове на съда. В момента звучи като добро пожелание. Но ако всички институции отговорно се заемат с изграждането на системата и тя се направи обмислено и с гаранции, че правата на участниците в процеса ще бъдат спазени, съдебната система ще заработи малко по-добре - за радост на клиентите си данъкоплатци. През годините се видя, че няма как да бъдат направени революционни големи промени. Важни са малките, стига да са много на брой и разумни.





---ОПИТ---

В ЕСТОНИЯ например електронното призоваване е по граждански и административни дела. Задължително е за адвокати, нотариуси, съдебни изпълнителни синдици и органи на централната и местната власт. Информационната система се поддържа от Министерството на правосъдието.

Министерството поддържа системата и в ИСПАНИЯ. Там електронното призоваване е задължително за съдебните служители и за адвокатите, които имат техническа възможност да работят с него. Електронните съобщения се смятат за получени след отварянето им или три дни след пращането им.

В ГЕРМАНИЯ този способ се ползва по административни и граждански дела от държавните институции, нотариусите, адвокати, данъчни и т.н. Другите участници в процеса трябва предварително да заявят съгласието си.

Във ВЕЛИКОБРИТАНИЯ призоваването е електронно по граждански дела, ако страната е посочила имейл, и се ползва предимно от адвокати.

В УНГАРИЯ методът влиза в сила от 31 май догодина и ще се поддържа от национална служба за електронни доставки.
14
3770
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
04 Октомври 2011 20:02
Проблемът е, че вече и имейлите са обречени на отмиране. Съдя по себе си - в последните 2-3 години рядко влизам в пощенската си кутия, за сметка на скайп.... Като нищо ще изпусна призовка и да загубя някое съдебно дело. Или пък да я "делна" призовката непрочетена като спам...
04 Октомври 2011 20:25
Айде пак некой тепегьоз-връзкар си заработи стинките...
Алоу, главочи, а не се ли сетихте за добрата стара препоръчана поща с обратна разписка?
Или е по-лесно да стреляш по врабче с "Томахоук"?...
Поредната ганювска простотия, демонстрираща кипящ безсмислен труд...
04 Октомври 2011 21:48
Значи, ако си си публикувал някъде в сайт или на друго място е -мейла, например Търговския регистър, не виждам причина да не могат да те призоват. Ако някой е публикувал мейла си някъде официално си носи риска ако не я отваря. То и сега, ако ни си отваряш пощенската кутия в блока където живееш или не се прибираш на постоянния си адрес и ти залепят съобщение на вратата и го пуснат в пощата си прецаккан - водиш се редовно уведомен за делото. По въпросът с обратната разписка от пощата е доста спорно какво е имало в писмото – дали не е имало празен лист или честитка за рожденния ден от ищеца по делото. Е-мейла според мен доста по-лесно ще докаже какво е било съдържанито на съобщението и в кой ден е било изпратено и получено.
04 Октомври 2011 23:01
Призовкарят винаги звъни два пъти
04 Октомври 2011 23:17
Държавата да ми осигури първо интернет на село...
04 Октомври 2011 23:25
Затова трябва да се ползава естонския модел - "ЕСТОНИЯ -електронното призоваване е по граждански и административни дела. Задължително е за адвокати, нотариуси, съдебни изпълнителни синдици и органи на централната и местната власт. Информационната система се поддържа от Министерството на правосъдието"
04 Октомври 2011 23:37
...По въпросът с обратната разписка от пощата е доста спорно какво е имало в писмото – дали не е имало празен лист или честитка за рожденния ден от ищеца по делото. Е-мейла според мен доста по-лесно ще докаже какво е било съдържанито на съобщението и в кой ден е било изпратено и получено...

Братле, извинявай, ама говориш глупости!
По цял свят препоръчна поща с проследяващ номер и подпис на получателя (обикновено сканиран и качен онлайн) се брои за абсолютно доказателство за получаване на пратка. И никоя държавна институция няма да прати картичка за рожден ден на призован, повярвай ми - най-малкото - нямат фантазия за това.
И обратно - НИКЪДЕ не се брои пратен е-mail за доказателство, че е прочетен, ама НИКЪДЕ! И е най-лесното да НЕ ГО получиш, напр. да не ти мине през филтрите са спам, особено ако си в голяма фирма...
Абе хубава работа, ама побългарена...
05 Октомври 2011 00:01
Първо , може и да си прав , че в цял белий свят пощите са светая свитих, но как може да се установи какво точно е било съдържанието на писмото и как мога да докажа, че съм пратил уведомление с еднакво съдържание на това , което съм представил пред съда и второ - защо се връчват в БГ покани чрез Нотариус или Съдия изпълнител.
05 Октомври 2011 10:17
за всички по-горе -- забравяте за още един проблем на електронната поща: лесното фалшифициране на подателя (спомнете си термина „спам“ ), което е доста солидна основа за злоупотреби (срещу конкуренцията например).

идеята би имала шанс, само ако преди това бъде въведено масово използването на електронния подпис, но не и във вида, в който сега е реализиран в българия (а може би и използването на асиметрично криптиране). едва тогава може да се мисли за въвеждане на призоваване с електронна поща. (imho).
05 Октомври 2011 10:30
За институциите е по-добре да залепват съобщенията на вратата на входа и да се счита, че си уведомен. Ако някой случаен минувач след тях скъса залепения лист... това е проблем на този, когото ще уведомяват. Той трябва да си стои у дома, да отваря вратата при всяко позвъняване, да получава разни съобщения, да пази и входа със залепените съобщения докато ги получи този, за когото е съобщението...
А кога ще работи? Това никой не го интересува. Искат да имаш пари да плащаш, а как ще ги заработиш - това си е твой проблем!
Не зная къде по света има такава практика за връчване на съобщение чрез залепване на вратата на входа, дори и на вратата на апартамента/къщата. Цял Лондон обикалям постоянно, такова нещо не съм видяла.
На мен съседката ми каза за залепения лист на входната врата.
И като отидох при този, който ме викаше... Каза, че нищо не може да ми даде, да си го отлепя от вратата.
Толкова простотия на куп не бях виждала!
Защо мълчат хората? Това не мога да проумея. Нали днес съм аз на вълка в устата, утре си ти...
Може би си заслужаваме участта!
05 Октомври 2011 14:09
То и сега, ако ни си отваряш пощенската кутия в блока където живееш или не се прибираш на постоянния си адрес и ти залепят съобщение на вратата и го пуснат в пощата си прецаккан - водиш се редовно уведомен за делото.


Това просто не е вярно. Може някои да си го мечтаят, но не е вярно. Четете законите и ще видите какво точно е написано, не какво му се иска на някоя "умна" глава.
05 Октомври 2011 15:44
Той че няма да звъни, добре.
Ами ако реши да чука?
05 Октомври 2011 16:14
Братле, не зная как е в България, но "по белия свят", както викаш - самата институция си завежда изходящата поща под номер, който съответства на номера на проследяването на пощата.
Да, самата институция може да си фалшифицира нещата, ако иска, ама вече това е наказуемо на ниво служител.
А и не забравяй, че на тези интитуции по белиа свят се има доверие, за разлика от основателната липса на такова у територията...
05 Октомври 2011 16:38
Тука пак някой се готви да гушне някаква сума. Пита се в задачата - като ще призовавате адвокати, банки и др. подобни лица с кантори, офиси и др. ... защо не ползвате препоръчани писма? Емайлът се фалшифицира безобразно лесно, ако не се ползва криптиране. И напълно съм съгласен с по-горен - системата с електронния подпис в момента не става за тази цел. Отделно - трошат се сървъри, спира тока, ... една камара неща стават. Защо трябва съдът да зависи от наличие на толкова много неща? Защо трябва да е сложно, като може да е просто?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД