След скорошния успех на германската Пиратска партия на изборите за местен парламент в Берлин интересът към нея и към това движение като цяло очаквано нарасна значително. Това бе първата голяма победа на последователите на Джоли Роджър (пиратското знаме с череп и две кости) в Германия, чиято основна цел е да има свободна обмяна на данни в интернет и глобалната мрежа да не се контролира от никого, както и спазването на гражданските права на всяка цена. Те взеха 9% и влязоха за пръв път в местния парламент на германската столица. Формацията, която бе създадена едва преди пет години, сега вече разполага с 15 депутати. Още преди изборите социолозите съобщиха сензацията, за радост на медиите, които не трябваше да пишат само за поредното, банално разместване сред водещите т.нар. "народни партии" - християндемократите, социалдемократите, зелените, либералите и левите.
Преди това стана дори ясно, че броят на членовете на Пиратската партия само в провинция Бавария е достигнал 3000 души, или с близо 400 повече отпреди 18 септември, когато беше вотът в германската столица. Лидерът на партията Себастиан Нерц прогнозира, че "новите пирати" могат да достигнат около 30 000 души. Преди изборите членовете на федерално ниво бяха около 12 000.
Партията е основана през 2006 г. като платформа за граждански свободи
и се бори преди всичко за правата в интернет и защита на данните онлайн. Според Нерц на първо място тя е формация на основните права, ориентирана към свободата. Затова той я нарича "социаллиберална" и казва, че пиратите искат да правят политика във всички сфери. "Не сме еднодневка", категоричен е Себастиан Нерц, цитиран от агенциите. "В цяла Германия Пиратската партия има много добра основа и като най-голямата от другите партии, има основателна причина да се надява, че ще прескочи бариерата от 5% за Бундестага", каза Мертин Делиус, бъдещ депутат в парламента в Берлин пред в. "Ханделсблат". Реномираното сп. "Шпигел" отбелязва, че най-голям интерес към пиратите проявяват избиратели, които по принцип симпатизират на левия политически спектър. Близо 1/3 от поддръжниците на Лявата партия (бивши комунисти и отцепили се социалдемократи) допускат, че биха могли да дадат гласа си за пиратите. При електората на зелените този дял е 19%. Последно проучване в Германия обаче показа преди дни, че на федерално ниво подкрепата за младата партия вече е достигнала 7%, което значи, че те минават 5-процентната бариера, за да влязат в Бундестага (парламента), ако изборите бяха сега. Свободната демократическа партия (либерали), коалиционният партньор на Меркел, пък се срина на 2%. Това е доста впечатляващ резултат за пиратите, след като преди няколко години на местните избори в провинция Хесен те взеха едва 0.5%, а на евровота през 2009 г. за тях гласуваха 0.9% (224 840 души). Тогава те бяха на 11-о място от 32 германски партии и обществени организации, участвали в избори. Пиратите дори имаха за кратко и свой представител в Бундестага, бившият социалдемократ Йорг Таус. Той обаче бе забъркан в скандал, след като на компютъра му откриха детско порно и пиратите очаквано се отрекоха от него. Друг техен член Бодо Тисен пък бе обвинен, че е отричал в миналото Холокоста, но той отхвърли тези обвинения.
Пиратите се определят като млади, нахални и динамични,
като отговор на "прашните традиционни партии". "Ние нахлухме във вакуума", казва водачът на листата в Берлин Андреас Баум. Анализаторите обясняват техния успех най-вече с отвращението на германците от старите партии и с факта, че около 80% от немците използват вече активно интернет, без който вече не си представят живота. Затова те не искат никой да им се бърка какво правят в глобалната мрежа, нещо, за което се обявяват и пиратите. Сред 15-те техни депутати в Берлин има обаче само една жена - 19-годишната Сузане Граф, която стана и най-младият депутат в Германия. Това бе забелязано от редица германски медии, които разкриха, че всъщност сред членовете на пиратите жените са много малко. Баум обясни това с твърдение, че "жените не искат толкова много да бъдат на предните линии, тъй като тогава човек трябва да говори пред стотици или хиляди хора". Сп. "Шпигел" коментира, че едва ли някой политик от традиционна партия би си позволил такова изказване, и подчертава, че дори и в консервативния Християнсоциален съюз от Бавария (другата партньорска партия на християндемократите на Меркел) има квота за жени. За пиратите обаче въвеждането на квота е немислимо. Според тях това представлява предварителен регламент и не бива да съществува в партия, която вярва и проповядва основните демократични принципи.
За привържениците на свободното сваляне на материали от интернет и защитниците на гражданските права победите на пиратските формации са голяма победа и утеха, след като през последните години срещу тях се съюзиха полицейските органи в десетки държави, мултинационални компании и други глобални играчи. Първата победа дойде с пробива на Пиратската партия в Швеция при вота за Европарламента през 2009 г. Те успяха да привлекат за своята кауза 7.13% от гласувалите в страната и по този начин получиха един мандат за ЕП в Страсбург. След приемането на Лисабонския договор местата станаха две. Така първият евродепутат пират стана Кристиян Ернгстрьом, а второто евродепутатско място бе заето от Анелия Андерсдотер. Интересното е, че шведските пирати преди това се пробваха безуспешно в изборите за местния парламент, като на националните избори през 2006 г. за партията гласуваха едва 0.63% от гласоподавателите, което нареди формацията на десето място в страната. Според редица анализатори при евровота преди две години партията е събрала значителен електорат покрай активната си позиция по време на процеса срещу създателите на най-големия сайт за обмяна на различни файлове в света The Pirate Bay. През април 2009 г. те бяха осъдени на по една година затвор и станаха веднага герои за интернет общността по целия свят.
След като обаче отшумяха празненствата, пиратите в Германия се заеха с необичайната за тях законодателна дейност и истински забавляват местните медии, които сега редовно
посещават заседанията на тяхната група в местния парламент в Берлин
Всички, естествено, първоначално коментираха техния начин на обличане, който рязко контрастира с този на другите народни избраници. Никой не носи костюм, а предимно дънки, джинси, гащеризони, спортни сака, тениски със смешни изображения и намеци, както и голяма разновидност на искрящи в различни цветове шалове и шапки. Другото беше фактът, че явно Пиратската партия не беше истински разчитала на такъв успех и бе предложила само 15 души в своята листа с кандидати, и тъй като сега всичките те са вече депутати, те нямат право на нова смяна. Тоест, ако някой от 15-те реши поради някакви причина да напусне тяхната парламентарна група и стане независим, те не могат да привикат нов депутат от своята партия, защото не се предложили например още пет имена в списъка, както е по закон. Независимо от това те в момента не обръщат внимание на тези "подробности" и заявиха, че ще покажат на какво са способни. Остава да се види дали техните концепции за интернет, гражданските права, узаконяването на леките наркотици и пряката демокрация, тоест да има пряка връзка чрез интернет между политиците и обикновените граждани ще продължат да привличат нови съмишленици. В България от няколко години привърженици на тази пиратска идея се опитват да създадат подобна партия, но засега всичко на този фронт е тихо. При всички случаи еуфорията в Германия даде повод на редица членове на Пиратската партия и медии да издигнат един нов, малко осъвременен лозунг - "Пирати от всички страни, обединявайте се", като остава да се види дали това ще стане факт, или ще е поредната утопия.
В България от няколко години привърженици на тази пиратска идея се опитват да създадат подобна партия, но засега всичко на този фронт е тихо.
Време е форумци да се организираме и не само да пишем...Подобни партии са бъдещето...
____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…