Ивайло Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София. В периода 2005-2009 г. беше външен министър, сега е евродепутат, избран от БСП. Зам.-шеф е на комисията по бюджет в Европарламента.
------
- Г-н Калфин, представете си, че октомври е минал и вие вече сте президентът на България. Как бихте действали при случилото се в Катуница?
- Надявам се до януари, до встъпването в длъжност на новия държавен глава, да се вземат мерки. Убийството в Катуница, след това всички протести в много градове на страната до голяма степен се дължат на липсата на доверие в институциите за това кой гарантира законността и справедливостта. И това за мен е най-големият проблем. След като стана ясна политическата връзка между Кирил Рашков и ГЕРБ, който съвсем неразумно тръби, че работи за ГЕРБ, това до голяма степен обяснява защо е пазен. Хора от Пловдив точно това ме попитаха - на кого да се оплачем. На миналите избори подали сигнал в прокуратурата за нарушения, но никой не им обърнал внимание. Дошъл премиерът и похвалил кандидата на ГЕРБ в Пловдив и казал: "Така се прави". Няма институция, която да се е противопоставила. Същото беше и в Катуница. Там търсенето на лична правда и правосъдие чрез улицата е израз на недоверие към държавата.
- Налага ли се след 23 януари, когато ще положи клетва следващият президент, да се захване точно с тази тема - от една страна, да се разобличи висшата закрила над местните феодали, а от друга - да се потърсят гаранции за етническия мир?
- Това е изключително важно. Затова мисля, че по този въпрос няма нужда да се чакат следващите президентски избори. Взривоопасна е сместа между крайно обедняване на хората, отпадане на много деца от училище, голяма безработица, социалната криза, в която влиза държавата, и етническите протести. Аз в никакъв случай не бих подценявал тази взривоопасна смес. Изненадвам се на поведението на ГЕРБ, на това, че министърът на вътрешните работи не намира за нужно да се заеме със случая. Изненадвам се, че премиерът непрекъснато подценява това нещо. Изненадвам се, че г-н Плевнелиев казва, че никой в страната не се интересува от тази тема. Това показва някаква гузна съвест и липса на поглед какви са реалностите. За мен това е много тревожно.
- Можете ли в този смисъл да предложите някаква програма с първа, втора и трета стъпка, ако станете президент?
- Първата е институциите да започнат да работят. Различни са мненията за резултатите от КСНС, но при всички случаи е много важно те да не останат на думи. Че няма да се реши проблемът с престъпността, като се направят регистри, като се потърсят тези хора с висящи дела, сигурно няма. Но ще се покаже, че в България има институции, които работят. Второто нещо е да се направи една много ефективна програма за интеграция, не само за ромите. За всеки български гражданин посещението на училище трябва да бъде задължително и да бъде гарантирано, трудовата квалификация и започването на работа трябва да бъдат също приоритет на държавата. В противен случай ние ще се превърнем в една държава с големи гета, което е абсолютно недопустимо за една европейска страна в ХХI век. Третата стъпка е етническата и религиозна толерантност, защото има хора, които се заиграват с това. България няма друг път освен да налага етническа толерантност - ние живеем между Западните Балкани и Кавказ.
- По тези теми мислите ли, че можете да постигнете съгласие и добър диалог с премиера Бойко Борисов?
- Стига той да не продължи да настоява за закриляне на определени хора и за отваряне на политически чадър над тях. Тогава няма как да се разберем.
- Ако Цар Киро бъде осъден и ви помоли да го помилвате, ще го направите ли като държавен глава?
- Не бих искал конкретен случай да коментирам, но по-скоро не бих го направил. Помилването е свързано обикновено с някакви много тежки социални причини и то е свързано с намаляване на наказанието. Нямам никакво впечатление, че Кирил Рашков живее в тежко социално положение, че няма как да си гледа малките деца или внучета. Така че аз не виждам основание за това.
- Как ще водите диалог с екстравагантен външен министър като Николай Младенов. Как ще реагирате например, ако ви връчи списък с 37 посланици за отзоваване?
- Надявам се Младенов да разбере, че няма как да бъдат освобождавани посланици, без да се назначават други. Достатъчно много сътресения претърпяха отношенията ни с повече от половината партньори на България. Отзоваването на посланици без назначаване на нови е един пореден тежък знак. Така че ще бъда готов на диалог с Николай Младенов, посолство по посолство, с предложения, надявам се да бъдат в голяма степен професионални, разбира се, има по закон и една квота от 20% политически назначения. Дипломатическата служба не е лесен занаят, това е много квалифицирана професия.
- Като бивш външен министър как оценявате факта, че в момента правим избори при липсата на толкова много посланици в ключови държави?
- Надявам се да няма технически проблеми, свързани с избори. Липсата на посланици засяга изключително много двустранните отношения с тези страни, засяга целия капацитет на България да развива каквато и да било външна политика. Виждате, че България изчезна от международното поле, ние нямаме инициативи, нямаме идеи, нямаме предложения. Има солови акции на външния министър. Ето той отиде в Беларус, обяви, че ще освободят политическите затворници, видяхме, че това не се случи. Това са едни показни действия, които не носят нищо на българската външна политика. Ние трябва да бъдем фактор в международните отношения. Но няма как да бъдеш фактор, ако нямаш достатъчно професионална подготовка за това.
- Езикът на омразата вирее в българския парламент, той се провокира и от лидерите на една крайна националистическа формация. Какво ще направите, за да се тушира това?
- Мисля, че с това, което "Атака" направи през последните 2 г., тя на практика до голяма степен се обезличи. Сега ще го видим на изборите. Защото единственото, което правеше "Атака", беше да подкрепя сляпо всички решения на управляващите от ГЕРБ, докато им трябваха. След като ГЕРБ си намери депутати, които да им осигурят мнозинството, ги "ритнаха", образно казано. Така че тежестта на "Атака" намаля значително, но това не значи, че национализмът и ксенофобията са намалели в страната.
- ГЕРБ много се хвали с добрите си връзки с Германия и Франция. Вие какви контакти имате с тези два основни стълба в ЕС и можете ли да осигурите лобиране за България по важни теми като Шенген, следващата финансова рамка на ЕС?
- Аз имам опит и осигурих членството на България в ЕС. 2005 г., когато станах външен министър, само Словакия беше ратифицирала договора ни за присъединяване. Имаше няколко страни, между другото Холандия беше една от тях, които заявяваха, че няма да ратифицират договора за членството ни в ЕС. Това, което успяхме да направим, е да убедим всички страни, че България трябва да влезе в ЕС. Последното, което бих препоръчал, е да се сърдим и да обвиняваме вътрешнополитическата обстановка. За мен тотално трябва да се смени подходът към европейските ни партньори. Тук не става въпрос за това да отиде г-н Плевнелиев и да се снима с г-жа Меркел. Сигурно ако си отворя албума, ще имам доста повече снимки с нея от него, но това не е важното. Важно е в България да се формира политика, с която да правим европейски политики. България трябва да си върне достойнството.
- Призовахте на дебат Росен Плевнелиев, за да поговорите и за това как могат да се открият работни места, но той някак си не проявява интерес, защо?
- Г-н Плевнелиев очевидно няма какво да каже. Освен това има някаква сложна система за вземане на решения в ГЕРБ. Най-напред на него му беше забранено. За моя изненада официално казаха, че Бойко Борисов му е забранил да се появява в медиите. От няколко дни започна да се появява с общи фрази, общи изречения, с доста грешки, които показват непознаване на функциите на президентската институция. Но това не са важните неща. Аз не бих искал да отида на дебат, за да покажа, че г-н Плевнелиев например не знае, че Съветът за национална сигурност не е към президента, а би трябвало да се свиква от премиера. Или че президентът няма квота във Висшия съдебен съвет. Не това е важно, важно е да се сблъскат две визии за България. Проблемът е, че ако влезе в дебат, г-н Плевнелиев ще трябва да се еманципира. А очевидно, че това не е идеята на ГЕРБ. Той говори това, което получи като указание от Бойко Борисов. Не веднъж каза, че неговата работа ще бъде да подкрепя правителството. Аз не бих го правил.
Аз имам опит и осигурих членството на България в ЕС.
Боко, на тоя не можеш да му се хванеш и на малкия пръст!