:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,006
Активни 482
Страници 9,909
За един ден 1,302,066
ГЛЕДНА ТОЧКА

Кризата в еврозоната тласка напред интеграцията

Наличието на обща валута води неумолимо до необходимостта от обща рамка по отношение на разходите
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Служителка на Франкфуртската фондова борса се е хванала за главата, докато гледа движението на котировките. Пазарите безмилостно атакуват задлъжнелите страни. Една единна лихва по заемите би била ефикасна защита за държавите с големи дългове - поне засега.
Еврокризата породи много призиви за европейски фискален съюз. Тя също кара мнозина да стигнат до извода, че европейската интеграция, започнала в началото на 50-те години, е излязла от релси. И все пак исканията за фискален съюз са по-скоро продължение, отколкото отрицание на тази интеграция. Те са дори нещо като реабилитиране на първата голяма теория за европейската интеграция, развита преди повече от половин век от политолога Ернст Хас - германски имигрант, направил кариера в САЩ. Той смятал себе си не за адвокат на европейската интеграция, а за учен, който вижда следвоенна Европа



като лаборатория за международно сътрудничество



Тя се оказа плодородната почва за развитието на неговата теория, наречена неофункционализъм. В своя труд "Обединяването на Европа", публикуван през 1958 г., Хас изследва процеса на европейска интеграция до тогавашния момент. Обект на неговото проучване бе Европейската общност на въглищата и стоманата - институционалното семе, което в крайна сметка израсна до днешния Европейски съюз.

Това, което Хас откри, е, че веднъж започнала, европейската интеграция поддържа собствена динамика - тя създава условия за по-нататъшна интеграция. Този процес се придвижва напред не заради обществената подкрепа на идеята за обединена Европа, а защото хората следват собствения си интерес. След като на европейско равнище бе създаден център на управление, политическите актьори - не само националните правителства, а и политическите партии, профсъюзите и индустриалните организации - ориентираха своята дейност към този нов център.



Ключовото понятие е "разпростиране"



- интеграцията от една "функционираща" област се разпростира върху други области (оттук и неофункционализъм). Създаването на общ пазар в сферата на въглищата и стоманата води до потребността да се създаде общ пазар, който позволява свободна търговия на всички стоки. В резултат през 1957 г. се появи Европейската икономическа общност (ЕИО).

Процесът обаче не беше гладък. От самото си начало европейската интеграция бе една история на погрешни стартове, мудност, спънки, неуспехи и чак след това - на постепенен прогрес. Цялото начинание почти пропадна през 1954 г., когато Договорът за отбрана на европейската общност бе отхвърлен във френския парламент. Дори след създаването на ЕИО интеграционният процес отново бе спрян в средата на 60-те години от непреклонната настойчивост на френския президент Шарл де Гол за пълен френски суверенитет - това всъщност бе отказ от по-нататъшното делегиране на власт на европейско равнище.

Хас призна в по-късните си трудове, че неговата теория е допуснала грешка, представяйки този процес като гладък и автоматичен, докато той всъщност е "променлив и обратим". В един момент, в средата на 70-те години, когато процесът на интеграция изглеждаше безкрайно заседнал в тресавището на "европесимизма", Хас дори окачестви собствената си теория като "излязла от употреба".



И все пак теорията на неофункционализма бе възродена



в средата на 80-те години, когато бе даден нов тласък на европейската интеграция, а същата динамика на разпростиране получи ново потвърждение. ЕИО премахна митническите бариери, които спъваха свободното движение на стоки между държавите. Съответно това разширяване на търговията доведе до необходимостта от създаване на вътрешен пазар (1985-1992 г.), при който бяха премахнати нетарифните бариери, както и националното законодателство, което дискриминираше вноса от други страни на ЕИО, а свободното движение на стоки бе разширено със свободно движение на хора, услуги и капитали. Понеже разширяването на вътрешния пазар бе уязвимо от колебанията на различните национални валути, това доведе и до потребността от обща валута, която стана свързващото звено на икономическия и валутен съюз (1992-2002 г.).

Всичко това ни доведе до днешното състояние. Общата валута разреши цял куп проблеми - вече не е възможно търговците на чужда валута да сеят хаос, залагайки срещу отделните национални валути, което те сториха с катастрофален ефект през 1992-1993 г. Без еврото финансовата криза от 2008 г. би била много по-тежка. Възникват обаче и нови проблеми. Страните от еврозоната, възприемани като по-слаби, са обект на атаки от пазарите на ценни книжа, принудени са да плащат прекомерно високи лихви за заеми, а и не могат повече да защитават с инструментите на монетарната политика. Единственото решение, според мнението на мнозина, е някакъв вид фискален съюз.

Разсъждава се по-специално за създаването на еврооблигации - финансов инструмент, който би позволил на всички страни от еврозоната да вземат заеми с еднаква лихва. И това ще бъде сторено не поради идеологически ангажимент към европейското единство, а по една проста сметка, продиктувана от собствения интерес - цената по съхранението на еврото, макар и висока, ще е по-ниска от цената на неговия провал, което би било катастрофа. От гледна точка на теорията на неофункционализма това не е отклонение, а христоматиен пример на разпростиране на интеграцията. Интеграцията в една сфера, монетарната политика, води до необходимостта от интеграция в свързана с нея област - фискалната политика. Наличието на обща валута води неумолимо до необходимостта



от обща рамка по отношение на разходите.



По този начин тази теория все още е мощен инструмент за обяснението на процеса на интеграция, започнал преди повече от 60 години.

Както се вижда обаче, процесът не е гладък и автоматичен. Сега е ред на европейските лидери да вземат решения за фискалното бъдеще и те могат да направят добър или лош избор. Една теория като тази за неофункционализма може само да посочи общите тенденции в дейността на хората, но не и закономерностите на човешкото поведение. Но ако фискалният съюз е необходим, Ернст Хас, който почина през 2003 г., вече е посочил основната логика на събитията.



--------------------------------------------------

* Авторът е старши изследовател в Центъра за европейски изследвания на университета в Осло, Норвегия.
СНИМКА:www. uctv.tv
Ернст Хас - бащата на първата голяма теория за европейска интеграция. Кризата в еврозоната потвърди нейната правота.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Разширяването на вътрешния пазар доведе до въвеждането на еврото и създаването на валутен съюз. Цената по съхранението на еврото, колкото и да е висока, ще е по-ниска от цената на неговия провал.
СНИМКА: www. minfin.bg
Срещите на финансовите министри задължително завършват с обща снимка. Това обаче, от което се нуждае ЕС, е единна рамка по бюджетните приходи и разходи.
11
3155
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
10 Октомври 2011 20:02
Aвторът си теоритизира на ангро, далеч от реалностите. За каква интеграция сънува ? Битката е при пренаписване на договора, за което вече водят консултации Германия и Франция , всеки от оставащите да се измъкне с минимални загуби . А тези зад борда - да се спасяват с отпуснат все пак временен пакет помощи тип "план Маршал".
10 Октомври 2011 20:11
Обаче редакцията бди!
Препечата е от преди 20 дни - Натиснете тук
Обаче излиза сега заради вчерашните правдиви думи на чешкия президент Вацлав Клаус.
10 Октомври 2011 20:32
Не сте прави - в глутницата шансовете ти за оцеляване са по-големи, отколкото ако си сам. Ако си сам лесно ставаш жертва.
10 Октомври 2011 21:13
Кризата в еврозоната тласка напред интеграцията

Напред или Назад
По скоро 2рото всеки се е окопал и гледа да се откачи в удобния момент с минимални загуби.
И всички се услушват, никой не ще да плати сметката, дотук със солидарността.
Общо взето в този съюз всеки гледа да прецака другия.
10 Октомври 2011 22:29
Evasion (09.10.2011):
Винаги съм подозирал, че т. нар. "дългова криза" е начин "со малко кютек" да ни набият още по-дълбока евроинтеграция.
Мога само едно нещо да кажа:
10 Октомври 2011 23:12
Цялото човечество ще се интегрира. Ако не доброволно, по принуда.
Ако трябва от 7 милиарда ще останат само 70 милиона и по пещерите ще бродят, но човечеството ще се интегрира и това е неотменим закон като законът за земното притегляне - пет пари не дава искате или не искате да падате и псувате ли го, като си разтривате цицините.
Законите просто действат...

________________________________ ____
Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
10 Октомври 2011 23:33
Името на учения не е Хас ( има си хас) , а Ернст Хаас. Иначе тези теоретизации са много хубави на фона на дебата между т.н неофункционалисти и интергавърнменталисти в европейските изследвания, но тези дебати нямат почти никакво практическо приложение при сегашните условия. А и досега никой не е обяснил как точно задълбочаването на европейската интеграция ще спомогне за излизане от кризата. Какъв точно е механизмът по който това ще стане? Изобщо проблемът е следния: ако съберем в един клас 14 двойкаджиии и 2-3 отличници примерно, кое е по-вероятно: отличниците да станат двойкаджии или двойкаджиите отличници? И как точно ще се подобри успеха на класа, като накараме отличниците да отделят от времето си, да дават закуските си на двойкаджиите и да чакаме скорошен положителен ефект от този алтруизъм? Сещам се , че когато НДСВ започнаха да раздават безплатни закуски в училищата, циганетата започнаха да ходят на училище --- само да си вземат закуските разбира се и после се омитаха. Защо ли си мисля , че тази аналогия е приложима и при държавите от ЕС.
11 Октомври 2011 05:28
На теория: Неофункционализъм в Обединена Европа.
На практика: Нефункционализъм в Обеднена Европа.
Close enough

Редактирано от - anacephal на 11/10/2011 г/ 05:29:26

11 Октомври 2011 09:04
Яловата, алчна и перверзна европейска номенклатура е много вредна за Европа и требе да се разкара. Европа начело с тези изродени мошенници до никъде няма да стигне, а ще стане 4-я свят.
11 Октомври 2011 10:42
Европа върви към някаква перверзна форма на комунизъм: работи който иска, а се разпределя върху всички. Това досега беше на вътрешнодържавно ниво, а сега вече в рамките на цялото ЕС.
Рано или късно формите на комунизъм рухват поради намаляването на желаещите да работят, защото на тях им налагат какви ли не данъци, правещи ходенето на работа икономически неизгодно. А парите винаги отиват там, където е работата - в случая на Изток.



11 Октомври 2011 15:31
Mного силово звучиш, бе, Кайли!... Дай някакъв шанс и за някакво друго развитие... Все пак човечеството не е само на този свят, нали? И отдолу и отгоре има по 'нещо', макар да се смята, че няма нищо. Там разрешаваш ли да се интегрираме (горе например) или имаш планове и в това отношение ?!... Хайде чао и се интегрирайте, колкото си искате!... Има кой да ви налапа и ако сте заедно, толкова по-лесно!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД