През 2009 г. тогавашният кмет Бойко Борисов направи първа копка на завода за боклук, а две години по-рано обеща "не един, а два завода". Понастоящем няма нито един. |
Кампанията изглежда най-лесна за досегашния кмет на ГЕРБ и кандидат за още един мандат Йорданка Фандъкова. Защото цялата администрация работи за нея, а макар и в официален отпуск, Фандъкова не пропуска рязане на лентичка. Кметицата упорито бяга от публичен дебат за положението в столицата и се изявява само с интервюта в добронамерено настроени медии. Тази тактика обаче няма как да промени факта, че по-голямата част от заявеното от ГЕРБ (от Бойко Борисов и Фандъкова като негова наследничка) за 6 години управление не се сбъдна. "ГЕРБ са изпълнили около 20% от обещаното", изчисли опонентът на Фандъкова Владимир Каролев (НДСВ).
Герберската управленска програма за столицата за периода 2007-2011 г. отдавна е изтрита от сайта на партията, дори тази на Фандъкова от 2009 г. е изчезнала. Управляващите обаче са забравили за сайта на общината и програмата може да се види там - http://www.sofia.bg/programaupkm.asp. Дори беглото сравнение на обещания и реализация показва, че на практика не е решен нито един сериозен проблем на столицата.
Най-грандиозният провал на ГЕРБ
на "Московска" 33 от 2005 г. е в политиката по управление на отпадъците. Като кандидат-кмет Бойко Борисов заяви, че до 2009 г. София ще има "не един, а два завода за боклук". Не без "помощта" на правителството на Сергей Станишев, което даде всичко от себе си, за да протака изпращането на апликационната форма в Брюксел, столицата не само че няма да има построен завод за боклук до края на 2015 г., но и сметището в Суходол на практика е с изчерпан капацитет. И ако темата за завода за боклук бе сред акцентите при предишните кампании на ГЕРБ, сега Фандъкова и дума не обелва по нея. В отчета й в графата "свършено" са записани идейни и работни проекти, ОВОС-и на площадките и пр. проекти и анализи... От ГЕРБ се опитват да пробутат като успех факта, че Брюксел раздели интегрираната система за отпадъците на две и отпусна финансиране за депото и инсталацията. Те обаче не могат да работят без завод, а още няма никаква яснота дали ЕК ще одобри преработения проект за завод.
И други обещания на ГЕРБ от 2007 г. останаха само на хартия - например "редуциране на общинските търговски дружества за дейности извън прекия ангажимент за общински комунални услуги" и "приватизиране на общинските търговски дружества извън тези ангажименти до края на 2008 г." Столичната община не само не продаде непечелившите фирми, но и не получава дивиденти, тъй като компаниите са затънали в огромни дългове. Въведеният конкурсен принцип при избор на шефове на общинската икономика не само не подобри кой знае колко финансовите резултати на фирмите, но и се оказа, че шефовете на губещи и затънали в дългове предприятия са намерили начин да си докарат премиерски заплати от по 4000 лв.
Кандидат-кметът Борисов обеща през 2007 г. да постигне 100% събираемост на местните данъци и такси през 2011 г. и така да увеличи постъпленията до 150%. Столицата никога не е събирала на 100% планираните приходи - нито данъчни, а още по-малко пък неданъчни. Обичайната събираемост не надхвърля 86%. Дори е измислена специална ПР тактика по въпроса - години наред се залагат почти едни и същи суми в бюджета, така че
неизпълнението им да не прави фрапантно впечатление
И отсега е ясно, че за 2011 г. кметството няма да изпълни планираните приходи след огромния скандал с отмененото тайно увеличение на данъците.
В програмата си ГЕРБ обещава "300% преизпълнение на приходите от отдаване под наем на общинско имущество и от рекламна дейност". Само че от залаганите 6 млн. лв. от реклама, които бяха намалени драстично с годините, в хазната пак ще влязат едва около половината, тъй като за пореден път се провали конкурсът за външна реклама. Нищо не бе направено за приходите от наем на общинско имущество, нито от преместваеми търговски обекти. Пет години отне на ГЕРБ да приеме схеми за преместваемите обекти в града и шест да обяви конкурса по тези схеми. Резултатът - куп незаконни кафенета, будки и сергии по парковете и още едно подарено лято със "смешно ниски" наеми (по думите на главния архитект на София Петър Диков).
Не се сбъднаха нито "съвременната информационната система, която да автоматизира събирането на данъците и таксите и глобите" (с краен срок 2008 г.), нито лелеяният технологичен парк (2010 г.), нито 4-те спортни зали в "Младост", "Северен парк", "Люлин" и "Овча купел" до 2011 г.
Видимо подобрение няма в градския транспорт и в транспортната инфраструктура извън метрото. Транспортът продължава да е в плачевно състояние - автобусите са силно амортизирани, а 100-процентното обновяване на тролейбусите, което ГЕРБ представя като свършено, всъщност ще е факт най-рано в края на другата година. Т.е. в другия мандат.
Кръстовищата на две нива и подземните паркинги също са сред шумно обещаваните и провалени с трясък обекти. Предизборно бе направена първа копка на естакадата в "Младост". Въпреки това Фандъкова отчита в графа свършено изготвените проекти на шест кръстовища, които още предшественикът й Борисов обеща да построи. Единствените паркинги, които ще се построят изобщо, са тези по линията на метрото. Програмата от 2007 г. обаче обещава цели единайсет и то на ключови места. Паркинг "Възраждане" например е трябвало да бъде построен до 2008 г. В кв. "Люлин" сега трябваше да има 3 паркинга, които да се използват от 2010 г. Още два би трябвало да има и в кв. "Младост" и т.н., и т.н. Въпреки че най-много страници в отчета на Фандъкова са посветени на ремонт на улици и мостове, от 2007 г. са ремонтирани едва 2% от всички улици и булеварди. В столицата има 3400 км улична мрежа, а за 4 г. са ремонтирани едва 80 км.
Метрото е най-големият успех на управлението на ГЕРБ. То върви в срокове и най-важното - строи се с европейски пари. ГЕРБ спазиха и още едно обещание - да построят две училища. Въпреки че строежът на детски градини също върви усилено, проблемът с недостига на местата трябва да се реши през 2012 г., а това е с година повече от обещаното в началото на мандата. Фандъкова намери и много удобен рефрен за предизборната си кампания - "Недопустимо е в една четвърт от града да няма канализация в 21-ви век и хората да чакат 50 години". Факт е, че в европейската иначе София определяните като луксозни квартали нямат канализация, а изграждането й е не само трудно, но и скъпо. Макар и със закъснения строежът на канализацията върви.
Опонентите обещават всичко, бързо и евтино
Сред предлаганите решения има и такива, които директно издават некомпетентността на предлагащите ги. Всеки от кандидат-кметовете обещава да се справи с най-наболелите проблеми, но никой не отговаря конкретно на въпроса "как". В предизборните програми на основните претенденти за кметския стол на "Московска" 33 проблемите са ясно дефинирани - кучета, дупки, паркиране, градския транспорт, чистота. Как на практика ще се решат тези проблеми и откъде например ще дойдат парите, които са нужни и не са никак малко, никой не е посочил. Иначе всички се обединяват около тезата, че парите на София са се увеличили четири пъти за последните години, но качествено подобрение в града по никой от проблемите не се вижда.
Едва ли е изненада, че първото обещание на левия кандидат Георги Кадиев е, че няма да увеличава данъците до края на мандата. Това е камък в градинката на ГЕРБ, които след изборите ще натоварят софиянци не само с по-високи данъци, но и с по-скъпо паркиране.
"Даваме на пенсионерите безплатен градски транспорт в извънпиковите часове, на младите майки - безплатна детска кухня, подарък от общината за всяко новородено бебе", обещават от БСП. И в момента пенсионерите имат право на преференциални карти от 26 лв. за всички линии за един месец и им позволяват да пътуват и през пиковите часове, и когато си искат. Не е ясно откъде ще дойдат и парите за безплатна детска кухня.
Смислена е идеята да се въведе контрол в общинските фирми и да се иска печалба за общината - нещо, което в момента е неизпълнимо за голяма част от тях, тъй като те трайно работят на загуба. Като икономист, каквито липсват в екипа на ГЕРБ, Кадиев разбира, че това е начинът да се подобри качеството на услугите, като в същото време влязат приходи в хазната. Левият кандидат обещава "удобен градски транспорт: нови автобуси, трамваи, тролеи, градска железница". Но е пропуснал да обясни откъде ще дойде финансирането - от бюджета ли, от заем, или от Европа.
Интересно е и обещанието до края на 2012 г. да се "отстранят бездомните кучета по хуманен начин". Тук също е един от големите провали на Фандъкова и на ГЕРБ като цяло. И Борисов, и наследничката му на "Московска" 33 обещаха, че ще се справят с бездомните кучета. Не само, че не се справиха, но и
през последните две години по улиците бродят със 700 повече кучета
Сега обаче от програмата на общината става ясно, че през 2016 г. те ще намалеят с 95% или по улиците вече ще се разхождат "само" 450 кучета.
Сред другите сладки, но доста общо обещания на левия кандидат са да отстрани колите от тротоарите, "линейките идват навреме, за да спасят живот" и "качествено лечение в общинските болници".
Синият кандидат Прошко Прошков обещава изцяло електронна община - нещо, което ГЕРБ също трябваше да свърши, но се оказа непосилна задача, въпреки че бяха похарчени доста пари. Негова идея е да има и публичен регистър на обществените поръчки. Прошков обещава и да промени и схемата за изчисляване на такса смет, като тя ще бъде събирана според количеството произвеждан боклук от домакинство. Промяната на такса смет от втори имотен данък в реална такса за извършена услуга ще е сред предизвикателствата на следващите управници на "Московска" 33. Все още обаче никой не се наема да предложи механизъм как да се случи това, защото въпросът е твърде щекотлив. Не го прави и синият кандидат в програмата си. Облекчаването на трафика и подобряването на градския транспорт Прошков вижда като построяване на нови пътни артерии и купуване на нови возила, но, както и при опонентите му, няма обяснение откъде ще дойдат парите за това.
Сред идеите на Прошков е и да се пренасочат средствата от приватизационния фонд към инвестиции, а не в ремонти. Прошков има идея и да преструктурира "Топлофикация-София", като раздели процесите в дружеството на три. Според него мрежата за разпространение трябва да остане общинска собственост, а останалото да се приватизира, като всеки абонат сам да си избира доставчика. Сред идеите на синия кандидат е и общината да даде пример на всички, като замени собствените си превозни средства с електрически, което отсега е ясно, ще остане в сферата на пожеланото, но не и на реалното.
Според кандидата на НДСВ Владимир Каролев най-големият проблем на София е некомпетентността на управляващите, а не липсата на пари. "Парите на София за последните 8 години са се увеличили четири пъти. Някой да вижда в сфера извън метрото и парите от ЕС сериозна видима промяна?", обяви Каролев при представяне на програмата си. Той е застъпник на тезата, че всички дейности, които не са присъщи на общината, трябва да се приватизират. Като общински съветник неведнъж е поставял въпроса с приватизацията на "Топлофикация", но докладът му никога не е бил разглеждан. Що се отнася до транспорта, Каролев неясно защо посочва като най-голям проблем "безумието кръгово движение със светофари" на кръговото кръстовище на "IV километър".
Доста неясна е идеята му да се въведе нова такса, с парите от която да се финансират ремонтите на повечето улици, включително малките квартални. За да се преасфалтират всички улици в града, са необходими около 500 млн. лв. Ясно е, че няма как те да се съберат, но вместо да се товарят гражданите, е по-логично да се засили контролът върху качеството на работа на пътните фирми. Каролев все пак обещава да въведе таксата само ако тя бъде одобрена на референдум от столичани.
Кандидатът на "Атака" Николай Пехливанов пък влезе в предизборната битка с обещания за обществените тоалетни
и показа завидно незнание за това как функционира общината
"За 4 г. ще икономисам от данъци на софиянци един милиард лева - пари за култура, осветление, детски градини, градски транспорт", твърди Пехливанов. Обаче не става ясно кои пера ще реже. "Всеки ден от моя мандат ще санирам по една сграда, за всичките 1461 дни", а в края на мандата му "в дебатите за столицата няма да присъстват темите за дупките, кучетата и паркирането". Столицата няма перо в бюджета за саниране на сгради. А останалите си мечти Пехливанов не подкрепя с конкретни изчисления и детайли като как точно ще стане това.
Към екзотичните кандидати можем да причислим няколко спорни имена като бившият директор на закритата агенция "Военни клубове и информация" към министерството на отбраната и полковник от резерва Стоян Стоянов. Той е подкрепен от партията на "Нова сила", която стои и зад кандидата за президент Алексей Петров. Основният лайтмотив на кампанията на Стоянов е, че той ще намали всичко, което плащат софиянци - такса смет, данъците и изобщо ще "намалим максимално бремето от пари, които те (софиянци - бел. ред.) ежедневно, ежемесечно и ежегодно вадят от джоба си, за да ги дадат на общината и общинските фирми". Стоянов обещава и да премахне "паяците" и скобите на неправилно паркиралите коли, освен тези по тротоарите.
Кампанията на кандидата на ВМРО Ангел Джамбазки върви под рефрена "кметската администрация да се съкрати, а циганските катуни да се разрушат". Макар че Джамбазки взе проблема с гетата в столицата присърце, последните 4 г. като общински съветник от групата на ГЕРБ и той не успя да го разреши. Няма гаранции, че това ще се случи и в бъдеще.
ГЕРБ дойдоха на власт и с обещанието, че ще решат проблема с бездомните кучета, но само за две години по софийските улици се разхождат със 700 повече бездомни животни. |