:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,289
Активни 530
Страници 10,192
За един ден 1,302,066
унижение

България е не парламентарна, а полицейско-прокурорска република

Конституционният съд демонстрира пренебрежение към Народното събрание, отрязвайки му достъпа до информация за разследвания
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Главният прокурор Борис Велчев успя да се пребори с постоянните искания на депутатите да изслушват прокурори и разследващи полицаи по скандали на деня.
Българското Народно събрание има рекордно ниско за последните 15 години обществено доверие - едва 5%. За този плачевен резултат вина имат основно самите депутати, повечето от които играят съвсем доброволно ролята на добре платени машини за гласуване, чиято единствена функция е да натискат бутоните, както е наредило ръководството.

"Цял ден ядоха кюфтета, пиха кафета, кикотиха се по коридорите. Когато аз говорих, имаше двама-трима души в залата. Отишъл съм аз, четем, стои цялото правителство, чакаме въпроси, дебат, а тях ги няма - ядат кюфтаци!", това изригване срещу народните представители е, разбира се, на премиера Борисов по повод обсъждането на бюджета през ноември 2009 г. Пренебрежителното му отношение към парламента, дори към мнозинството от ГЕРБ, с нищо не се е променило и до днес. Неведнъж Борисов даде да се разбере, че не депутатите, а той решава кой нов закон да бъде приет, както и как един стар закон да бъде изменен или допълнен.

Според член 1 на конституцията "България е република с парламентарно управление".



Борисов стъпва на богатия опит на прехода



за това как партийна и премиерска воля е налагана над депутатската. Колко управляващи мнозинства са превръщани в маса от послушковци... Но днес Борисов бере плодовете на най-безличния парламент в най-новата ни история. Защото кастингът на Цветан Цветанов преди две години прати в парламента най-сивите мишки, опаковани в целофана "ГЕРБ". Дайте си сметка с какво са се отличили неколцината депутати от ГЕРБ, които могат да бъдат посочени поименно? Със значими законодателни инициативи? С блестящи ораторски способности? Сега двайсетина от мнозинството ще го напуснат, защото ги пращат да станат кметове. Вероятността на тяхно място да влязат изявени личности клони към минус 273.

И все пак всичко описано не означава, че понеже парламентът е обитаван от най-безличното мнозинство, и понеже председателката му дори го затвори за две седмици (за да няма безконтролна от гледна точка на ГЕРБ предизборна пропаганда), че Конституционният съд трябва да се гаври с Народното събрание. Но го стори. Ей така, в предизборната суматоха.

В парламентарната република България структурата, създадена да брани конституцията, ограничи правата на парламента оня ден. Със 7 на 5 гласа Конституционният съд реши, че МВР и прокуратурата имат право да отказват да дават на Народното събрание информация за свои разследвания. Решението е по повод искане на гл. прокурор да бъде обявен за противоконституционен чл. 100 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Според него парламентът може да задължава всички държавни органи и длъжностни лица от държавната и общинската администрация и гражданите да предоставят необходимите сведения и документи във връзка с въпросите, предмет на анкети, проучвания и изслушвания, дори когато сведенията представляват следствена тайна.

Според шефа на държавното обвинение това е намеса на законодателната власт в работата на съдебната. И седем конституционни съдии приеха това за вярно. Нищо че тяхното решение е взето при действащия в сегашната конституция чл. 80, според който "длъжностните лица и гражданите, които бъдат поканени, са длъжни да се явяват пред парламентарните комисии и да им предоставят исканите от тях сведения и документи".

В целия акт на КС се говори само за това как депутатите ще се намесват в работата на прокуратурата. При положение, че става дума единствено за предоставяне на информация, а не за получаване на указания.

Така на практика висшите съдии блокират всякаква прозрачност в работата на прокуратурата, както и на МВР, което извършва 97% от разследванията в държавата.



Решението е абсурдно и поне по още няколко причини



Народните представители имат достъп до най-големите тайни в държавата. Да приемем, че депутатите направят анкетна комисия, която да разследва дали е имало чадър над Цар Киро. Или пък се занимаят с проверката на участието на магистрати, политици, държавници в някаква голяма корупционна схема. Как ще работи тази комисия, след като прокурорите и дознателите могат да откажат информация? Или пък да дадат само добре подбрана от тях информация.

Да вземем друг пример - Народното събрание единствено може да даде разрешение за сваляне на имунитет на депутат, за да бъде образувано дело срещу него. Или да позволи ареста му по искане на главния прокурор. Същата тази прокуратура обаче може да не даде цялата информация с аргумент, че е следствена тайна, като я скрие в някое вече образувано досъдебно производство срещу друго лице.

Аргументът, че депутатите може да издадат получената информация и по този начин ще изчезнат обвиняеми, ще бъдат обработвани свидетели, е доста калпав. Народните представители могат да отговарят, ако от тях изтече следствена тайна.

Парламентът може да вика и изслушва за най-големи тайни премиер, министри, шефове на разузнаване, на ДАНС. Но само прокурорите и дознателите имат право да не отговарят. Дори за най-обикновени досъдебни производства, които често всеки може да прочете по вестниците, разказани от самите държавни обвинители или полицаи.

Републиката, в която парламентът не желае да упражнява върховната си власт, бе оставена от Конституционния съд на прокурорите и полицаите.

Спомнете си края на 2010 г. и театралното представление на вътрешния министър Цветанов от парламентарната трибуна. Тогава той чете на своя глава, в разрез със закона, неразсекретени СРС по дело за убийство на ембрион в Горна Оряховица. А след това прокуратурата каза, че действията на Цветанов били разумни и в името на обществения интерес. След епизодите от сериала "Ти си абсолютен престъпник" - копродукция на МВР и прокуратурата, разпространявана безплатно на сайта на МВР, изведнъж се оказва, че тяхната работа е много голяма тайна. До която не бива да се докосват депутатите, защото... ядат кюфтаци, например.

Седем конституционни съдии плюс главния прокурор, какви ги вършите?!
23
4919
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
10 Октомври 2011 19:58
Пак журналистите се оказват по-компетентни юристи от конституционните съдии ....
10 Октомври 2011 20:08
Най-безличното мнозинство...
------------------------------- ---------------
Блогът на Генек

10 Октомври 2011 20:20
И полицейска държава не сме г-н Александров. Жалките фатмаци вече кой ден не могат да хванат един превъртял ябланичанин, дето затри родата си и запали къщата си. Или другата изцепка - с избягалия с полицейската кола арестант. Жалки нещастници! Стават само чалгаджийски подлоги като този вазелин маринов да им пее, може и на ушенце.
10 Октомври 2011 20:49
Това е по дългосрочна игра.
никой не се заиграва така с основни правомощия,
опасявам се че в случая хората на боко правят промени гонени от свой личен краткосрочен интерес, но не правят сметка за по дълогата игра.
Между другото все още не съм чул смислено обяснение за прегръдката между небръснатия и цецо.
има нещо в тази схема, но не мога да си обясня какво ...
10 Октомври 2011 20:51
Това вече го дъвкахме...
Завчера.
10 Октомври 2011 21:00
автора
10 Октомври 2011 21:05
Добре де,
Доколкото разбрах, съдът постъпил неправилно.
Ама не е виновен.
Защото трябва да се поддържа антагонизма между съд от една страна и прокуратура и полиция от друга.
Абе, докога ще ни разиграват тая комедия?
10 Октомври 2011 21:45
Не си разбрал, Сократе.
КС е последна инстанция, нещо, над което няма никой. (Може би - Господ). И решенията му са окончателни и необратими.
Затова те са винаги правилни и не е работа на журналисти да се произнасят по същество. Журналистите могат да коментират само дали им харесва или не, но реплики като "решението е абсурдно" са недопустими.

Над КС е само ВНС, ако някому не е ясно. И никоя власт в България няма неограничени права.
10 Октомври 2011 22:11
Над КС е само ВНС, ако някому не е ясно.
Ясно е на мнозина... Но лично на мен не ми е ясно, как ВНС (избирано на партиен принцип) може да ръководи държава? Най-общо - 240 партийни представители ще имат обща цел??? Ами че още на Оборище и след това се е видяло и доказало, че 240 случайни представители не могат да ръководят държава. По бегли спомени - най-успешно в почти всяко отношение е било Царство България при отмяната на партиите (казвам го метафорично). Ами това доказва, че настоящата система трябва да се отмени. Отменянето на системата да стане от самите стожери? Аз не зная да има такъв прецедент из световната практика! ЗнаМ ли?!

10 Октомври 2011 22:19
Неприятно мазен този средния. А КС, според мен трябва да се сезира основно за гарантиране на конституционните права на гражданите. Би трябвало да сигнализира на законодателите, ако проектозакон е в противоречие на конституцията. Но не и да е ежедневен арбитър, което го поставя в ролята на абсолютно независим и неконтролируем орган, нещо като четвърта власт. Нещата са умишлено тотално оплескани.
10 Октомври 2011 22:48
Събуждат се журналистите-будната съвест на народа! Та след тях дано да се събуди и той! То бива простотия и наглост, но вече премина всякакви граници.
10 Октомври 2011 22:52
Спомнете си края на 2010 г. и театралното представление на вътрешния министър Цветанов от парламентарната трибуна. Тогава той чете на своя глава, в разрез със закона, неразсекретени СРС по дело за убийство на ембрион в Горна Оряховица. А след това прокуратурата каза, че действията на Цветанов били разумни и в името на обществения интерес.

Значи когато решенията на прокуратурата изнасят прокуратурата разбира с е права. Когато не изнасят ууу ах тази лоша прокуратура. Пародия.
11 Октомври 2011 08:36
Просто е! Само на някоя политическа кратуна трябва да й доиде идеята да свика Велико Народно събрание, че с тази конституция до тук.
11 Октомври 2011 08:58
Ама как няма да е безличен парламента?
Нали не гласувате за личности от вашия избирателен район? Гласувате за партии. Като гласувате за партии - значи гласувате за шефовете на тези партии, което ще рече, че гласувате за Борисов, Станишев, Доган, Сидеров ...
Е? Не е ли точно такова т.н. народно събрание?
11 Октомври 2011 09:11
Прокуратурата в затвора. До един да копат до живот на магистралата.
11 Октомври 2011 09:25
Бе купете му сапун, бръсначка и ножчета за бръснене на прокуроро, бря!
То като ни види човек мазния, немит и небръснат прокурор, какво ще си помисли за нас останалите българи.
11 Октомври 2011 09:56
Но лично на мен не ми е ясно, как ВНС (избирано на партиен принцип) може да ръководи държава?

ВНС не ръководи. То променя Конституцията, т.е. - договора, споразумението, пазарлъка, ако щеш, между гражданите, представяни от партиите.
11 Октомври 2011 10:18
То като ни види човек мазния, немит и небръснат прокурор, какво ще си помисли за нас останалите българи.

Успокой се де!Може да забрави какво си е помислил като е видял този, което пък си е вече прогрес отсекъде!
11 Октомври 2011 12:25
"Милиционеро-прокурорска" е правилния израз. Полиция е имало до 1944, оттам насетне властва народната милиция, устроена по родово-кланов принцип.

Редактирано от - chown на 11/10/2011 г/ 12:26:50

11 Октомври 2011 13:32
Заглавието не е вярно. Ако България е полицейско- прокурорска република- няма да има мафия, камоли да е недосегаема. Нека автора покаже някъде диктатура с мафия- колкото и да се пъне - не може. Значи определението му априори е грешно. Мисля си, че критерий е: има ли недосегаеми и кои са те. А ЕС какви недостатъци и претенции изтъква за и към България?
11 Октомври 2011 13:50
Всяка теза би била спорна, защото съдържа част от истината.


Всъщност България вече е територия, защото липсват елементите на държавност. И в тази територия все по-често си спомняш за Самюъл Колт и прочутото изречение "Господ създаде хората, а полковник Колт ги направи равни"
11 Октомври 2011 14:37
Цели 5% одобрение
Айде не нам тия, аз до сега не съм чул някой да одобрява. Впрочем , може би самите те
11 Октомври 2011 19:01
Оня ден на Първа , тук в Наблюдател , а нито един мил Автор не си залага хизводите . Милите фор-умници , все още догаждат по интуиция , а Песът скучае . Баф , "разделното" време ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД