Януш Паликот и съпругата му Моника гласуват във Варшава. Нестандартен и провокативен, той стана интригуваща фигура както за привържениците, така и за противниците си. |
Парламентарните избори, които се състояха преди две седмици, разкриха дълбочината на промяната, която полското общество преживява напоследък. Смятани дълго време за дълбоко консервативни и благочестиви католици, много поляци се отдалечиха от църквата и поискаха светска държава,
която в по-голяма степен да е в крак със Западна Европа
Нито една партия не формулира по-добре тези промени от новото "Движение на Паликот". Нейният основател, студент по философия, който е станал предприемач, а след това и политик, хвърли в смут общоприетия морал и пренебрегна традицията да се говори с благоговение за църквата. Той предприе кампания за създаване на граждански обединения на хомосексуалисти и лесбийки, за легализиране на абортите и дори за премахване на религиозното образование в държавните училища. В резултат първата транссексуалка влиза в парламента с листата на неговата партия.
В тези избори партията на Януш Паликот спечели 10 процента от гласовете. Първа е проевропейската и центристка "Гражданска платформа" на премиера Доналд Туск, която удържа решителна победа над национално-консервативната партия "Закон и справедливост" на бившия премиер Ярослав Качински.
И все пак сензацията в изборната нощ бяха Януш Паликот и хлабавият алианс, който се събра под чадъра на неговото прочуто - или опозорено - име. "В Полша има нарастваща тенденция към промяна благодарение на милионите поляци, които работят в Европейския съюз, и на хилядите други, които учат в европейски страни", твърди Паликот.
Политическите наблюдатели оценяват парламентарните избори в неделя като сигнал, че Полша по-скоро ще продължи пътя си на откритост, отколкото да се върне назад към изолираността и консерватизма на миналото - развитие, което Януш Паликот твърди, че приветства.
"Този ясен мандат, който получи Туск, тази категорична победа над "Право и справедливост", както и постижението на нашата партия са ясен сигнал, че Туск има мандат от обществото за по-открити отношения с Германия и Русия", сподели Януш Паликот, чиято магистърска работа по философия е посветена на Имануел Кант (немски философ от ХVIII, един от най-влиятелните мислители на Просвещението и западната цивилизация - бел. ред.)
"Движението на Паликот" няма нищо общо с Пиратската партия, която се представи силно на последните местни избори в Берлин, и е далеч от антиправителствените протести, залели света и "окупирали" Уолстрийт. В изборната нощ централата на движението бе пълна с костюмирани бизнесмени, политически консултанти и други представители на варшавския елит. Януш Паликот казва, че в парламента
ще защитава бизнеса от бюрокрацията и наредбите
"Той е правилният човек в подходящото време", споделя Пьотр Тимошович, политически пиар консултант, който преди това е работил за популисткия политик Анджей Лепер, а сега - за Паликот. (Лепер, бивш вицепремиер и лидер на радикалната дясна партия "Самооброна", почина този август - бел. ред.) "Техните цели не са едни и същи, но двамата работиха да разбият застиналата политическа сцена", обяснява консултантът.
46-годишният Паликот има склонност да се бунтува още от младини. Като ученик той е бил арестуван, защото е призовавал на стачка след въвеждане на военното положение, за да се смаже опозиционното профсъюзно движение "Солидарност".
Той е учил философия, преди да се включи в бързата приватизация на полската икономика при прехода й от комунизма, създавайки фирма за събиране и препродаване на дървени щайги. След това се преквалифицира в производството на алкохол и в крайна сметка предприемаческите му усилия го направиха милионер, преди да влезе в политиката.
"Моето философско образование ме доведе до идеята, че в края на деня човек трябва да мисли не само за себе си", обяснява Януш Паликот защо е решил да стане политик.
Всичко постигнато Паликот свърза със съдбовния априлски ден на 2007 година, когато даде пресконференция, за да привлече вниманието върху обвиненията за сексуално малтретиране и дори изнасилване срещу полицейски служители в град Люблин. Тогава той изрази провокативно гледната си точка.
"Мисля, че този пистолет и този вибратор попречиха на кампанията ми", сподели Паликот в понеделник в малката стая в сградата на Полската агенция по печата, където го чакаха дузина репортери, фотографи и телевизионни оператори. "Това ме направи известен, но, от друга страна, това, разбира се, е огромен товар. Не бях разбран и политическите ми опоненти използваха това срещу мен".
Не го разбраха не само съперниците, за него се двоумяха и евентуалните му политически съюзници. "Когато Паликот ми се обади за пръв път, аз три седмици мислих, преди да се присъединя към него", сподели 54-годишната Ванда Новицка, феминистка активистка. Тя се състезаваше за място в парламента с листата на "Движението на Паликот" и все още не знаеше дали е влязла в парламента заради сложната система за разпределение на гласовете на движението.
"Аз също го виждах като противоречив. Но той ми каза: "Може ли да ви звънна пак". И се обаждаше ли, обаждаше", спомня си Новицка. Според нея обществото бе готово за промени след кампаниите в Полша не само срещу абортите, когато е бил застрашен животът на майка й, но и срещу инвитро оплождането, спрямо които църквата непреклонно се противопоставяше. А Паликот би могъл да бъде човекът,
способен да извърши промяната
От време на време самият Паликот звучеше повече като консултант по мениджмънт, отколкото като разбунтувал се политик - едно от многото му противоречия, направили го толкова интригуваща фигура както за поляците, които го обичат, така и за онези, които го мразят.
Неговата кампания докосна нерва на младите хора в цялата страна, особено в големите градове, и по-специално на онези, които останаха пренебрегнати от по-старите политически партии.
"Това е първата партия, която се обърна с лице към проблемите на хомосексуалната общност", заяви 20-годишният студент Хуберт Кожела, който присъстваше на митинга на движението в изборната нощ.
Остават обаче въпроси за богатството и мотивацията на Януш Паликот. В края на краищата той ръководи партия, която носи неговото име. (Самият Паликот уверява, че до края на годината името ще бъде сменено.)
"Притеснява ме фактът, че всичко се върти около неговата силна фигура", споделя Сезари Михалски, полски журналист, който миналата година публикува книга от интервюта с политика. Михалски обясни, че Януш Паликот може да бъде непредсказуем и е склонен към лични нападки, както направи с неоженения Ярослав Качински, когото провокира публично да декларира дали е гей.
Той обаче няма проблем с най-скандалния инцидент. "Само по себе си използването на вибратора и пистолета бе скандално", смята Сезари Михалски, но добави, че полицейските служители в Люблин са били обвинени заради заплашване на жените с пистолети и сексуалното им малтретиране и изнасилване. А Паликот е призовал техните началниците да бъдат наказани.
"Формата беше спорна, но съдържанието беше уместно", обобщи Михалски.