:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,006
Активни 396
Страници 27,473
За един ден 1,302,066

Най-лесно е да се въведе данък "богатство". И най-вредно!

Предложенията за свръхоблагане на милионерите са популизъм на квадрат - не пълнят бюджети и не топят дефицити
Георги Ангелов
Вълна от идеи за вдигане на данъците, извънредно облагане на богатите и въвеждане на чисто нови налози залива света. В САЩ президентът Барак Обама, ударен от несполуките в икономическата си политика, посегна към "доходите на богатите" - традиционната тема на политическо разделение, за да мобилизира електората преди предстоящите избори догодина. Но не е само там. В Италия облагането на по-заможните също бе част от първоначалния антикризисен пакет. Във Франция президентът Саркози също флиртува с подобни идеи, за да реши проблема с бюджетните дефицити (въпреки че данъците във Франция въобще не са ниски дори и в момента).



Какво мислят милионерите



Уорън Бъфет наскоро обяви, че не смята за нормално да плаща по-малко данъци от секретарката си. Всъщност това сравнение е правено и друг път, само че сега придоби по-голяма публичност заради използването му за политически цели. Във всеки случай Бъфет е последователен както в словесната си подкрепа за Демократическата партия, така и в своите действия - той дари голяма част от богатството си за благотворителни цели, за да е полезен на обществото не само чрез своя бизнес, но и чрез богатството си. В някакъв смисъл точно хора като него не бива да бъдат облагани с високи данъци - тъй като очевидно ефектът ще е много по-добър, ако парите останат в неговите ръце.

Историята на Уорън Бъфет обаче е показателна за други проблеми на данъчните системи в много страни - сложност и непрозрачност. Доходите на Бъфет първо се облагат с корпоративен данък, после се облагат с подоходни данъци (данък дивидент, осигуровки). Ако човек гледа само данъците в подоходната му декларация, те наистина са по-ниски, отколкото на секретарката му. Но ако се включат и удържаните преди това корпоративни данъци, ситуацията е различна.

Впрочем примерът на Бъфет е показателен за сложността на американската данъчна система, която според немалко изследвания е една от най-неефективните в света. Тя е пълна с изключения, преференции, изключения на изключенията, ограничения на изключенията и т.н. - хиляди и хиляди страници. Попълването на данъчна декларация и плащането на данъци изисква данъчен консултант. Който има добри счетоводители и грамотни данъчни адвокати, може да избегне голяма част от задълженията си към бюджета.

Впрочем в САЩ всяка година се плащат десетки и стотици милиарди долари за данъчни консултации, а това си е чиста загуба за обществото. Това е и реален провал на американската данъчна система, резултат от безкраен лобистки натиск от всякакви заинтересовани страни. Но именно този проблем няма да бъде решен. Явно е по-лесно да се говори срещу богатите, отколкото да се запушват пробойните в данъчната система. Което пък показва, че целта е популистка и по-скоро преследва политически дивиденти, отколкото реално подобряване на данъчната система и насърчаване на икономиката.

Между другото, показателна е и реакцията на една друга идея на Уорън Бъфет. Той предлага на конгресмените, гласували за бюджетен дефицит, да се забрани да се кандидатират за следващ мандат. Тази идея, разбира се, не среща много подкрепа в политическите среди и затова почти нищо не се чува за нея. Едно е политиците да говорят абстрактно срещу богатите, съвсем друго е да предприемат конкретни стъпки за ограничаване на лобизма и харченето.



"Възмездие" за лошите банки?



Темата за допълнително облагане на богатите беше предхождана от темата за вдигането на данъците за част от богатите, а именно банкерите. Това беше истинска пародия, защото много държави първо наляха трилиони в банките, а след това взеха някой и друг милиард обратно под формата на по-високи данъци.

Европейската комисия реши, макар и с бързината на албански реотан, да се покатери на вълната на популизма и предложи данък върху финансовите транзакции, който да пълни бюджета на ЕС. Всъщност това е косвено облагане - тежестта ще бъде понесена от крайните клиенти на банките, които ще плащат по-високи лихви и по-високи такси, но това ще се почувства по-късно.

Някои страни като Швеция например вече са изпробвали ефекта от подобни данъци и са се опарили - резултатът е бил бягство на капитали и сделки от страната. ЕК обаче наивно твърди, че Евросъюзът ще даде пример и този пример ще зарази целия свят, така че финансовият данък ще стане световен. Разбира се, нищо подобно няма да се случи. Г-20 не може да постигне съгласие по въпроса заради опозиция не само от САЩ, но и от Азия и други страни. Някои като Австралия и Канада питат, при това съвсем основателно, защо трябва да наказват собствените си банки, след като те нито са фалирали, нито са били спасявани? Така ЕС може да осъмне като единственият глобален играч, който облага финансовия си сектор, с което ще направи континента още по-неконкурентен в привличането на капитали.

И тук говорим по-скоро за палиатив, отколкото за реално желание да се направи нещо. Защото е ясно, че по отношение на банките дългосрочното решение включва поддържане на повече собствен капитал и механизъм за бърз и структуриран фалит - така че въобще да не се налага правителствата да вкарват средства и да губят пари. Но това решение не става за политическа употреба.



Дупка до дупка, кръпка до кръпка



След като правителствата в много страни раздуха бюджетните дефицити до невероятни нива - уж като антикризисна мярка, сега същите правителства се налага да преборят тези дефицити, защото много държави приближават ръба на фалита. Политиците, разбира се, няма да си признаят, че са причинили настоящата фискална криза. Напротив, отчаяно се опитват да отклонят вниманието чрез нарочване на други.

Дори Европейската комисия, която сега иска да възприеме позицията на институция, защитаваща бюджетното благоразумие, в началото на кризата имаше обратната политика. В официалния антикризисен план на ЕС се подкрепяше увеличаването на бюджетните дефицити. Което навежда на много мисли, като например дали и при следваща криза ЕС демагогски ще подкрепя най-модните конюнктурни идеи, вместо да защитава благоразумието? Но това е друга тема.

Политиците, създавали дефицити и в добри, и в лоши времена, сега трябва да се сблъскат със своя франкенщайн - дефицитите вече са враг номер едно на Европа. Обаче лесно ли е на хората, които са започнали скъпи начинания и щедри социални програми, да тръгнат в обратната посока и да се захванат с черната и неблагодарна работа - да реформират публичния сектор? Дори вдигането на данъци изглежда по-лесно за политиците от това да правят реформи. А тъй като вдигането на масовите данъци все пак е непопулярно, удобният вариант е на мушката да се сложат богатите. Проблемът е, че в много страни данъците и без друго са изключително високи и вредят на развитието. Вдигането на ставки вероятно няма да донесе повече приходи, а даже може да ги намали заради негативните ефекти върху икономиката и заетостта.

Помните ли как Гърция разчиташе да напълни бюджета с увеличаване на данъци, а после данъчните приходи спаднаха, което съсипа първото спасително споразумение? Между другото, в Гърция данъчните ставки са много по-високи, отколкото в България, а данъчните приходи са по-ниски като дял от БВП. С по-високи ставки се събират по-малко приходи - не е учудващо за нас, но изглежда много западни политици и чиновници от МВФ още не го проумяват.

А да припомням ли как нашите синдикати и Министерството на труда ни увещаваха, че вдигането на осигуровките няма да има негативни ефекти? Сега същите се учудват защо няма нови работни места и безработицата продължава да расте. Синдикатите твърдяха, че плоският данък е несправедлив, нечестен и работи за богатите, като им намалява облагането. Всъщност се получи точно обратното - заради ниската ставка много повече хора декларират високи доходи. След въвеждането на 10-процентния плосък данък приходите от облагането на доходите се увеличиха и растяха дори по време на кризата! Няма по-силно доказателство, че данъчната реформа и ниската ставка са здравословни за бюджета.

Икономическите изследвания отдавна са доказали, че успешната програма за справяне с дългове и дефицити трябва да се базира на реформи в разходите и структурни промени, насърчаващи икономиката. Да се залага на увеличаване на данъчното бреме е контрапродуктивно и често води до рецесии. А рецесиите от своя страна не просто увеличават безработицата, но и влошават бюджетния дефицит, точно обратно на целта.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
За политиците е много удобно гневът на улицата да се стовари върху милионерите, вместо да се поставят неудобни въпроси за тяхната неспособност да управляват.
124
6072
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
124
 Видими 
17 Октомври 2011 19:50

Отровено общество
17 Октомври 2011 20:09
Такива като този ще погребат България и то в момент когато видни политици в целия свят се опитват да обуздаят жаждата за свръх печалби, а милиардери основат движения за дарителство в "особено големи размери".
17 Октомври 2011 20:15
За политиците е много удобно гневът на улицата да се стовари върху милионерите, вместо да се поставят неудобни въпроси за тяхната неспособност да управляват.

Милионерите съвсем не са така невинни. С подкупи, привилегии и т. н. са си "напазарували" продажни политици. Затова и те са в кюпа на причинителите на сегашната криза!
Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтаря бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи.

Актуално звучи!
17 Октомври 2011 20:18
Накупили са и продажни "икономисти" - кратунковци, гурута на битпазарната икономика...
Ей сега ще допълзят и нашенските...
------------------------------- -------------
Блогът на Генек
17 Октомври 2011 20:22
Плащането на данъци в пълна мяра, определена от Закона е въпрос на чест, доблест и патриотизъм на всеки.
17 Октомври 2011 20:24
Абе мама му стара в целия БАН няма ли един икономист да каже няколко думи, ами винаги това момченце откликва на всяка тема. То и човек от улицата да хванеш ще каже нещо по-смислено от тоя дневален драскач.
17 Октомври 2011 20:28
Сорофче да... изключително вредно...
17 Октомври 2011 20:34
Абе мама му стара в целия БАН няма ли един икономист да каже няколко думи
Мчи те ако знаеха как се оправя бюджет, щяха първо своя да оправят!

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
17 Октомври 2011 20:36
Какво сте го наскачали момчето - то си пише както са му поръчали. Да не би да искате да пише, че шефът му трябва да плаща данъци?!!! Милионерите трябма да се пазят, обгрижват и т.н. Нашите, щото са в крехка детска възраст трябва и да се дондуркат и да им се сменят пелените. Без елит сме загубени! Ами ние още си нямаме милиардер. Имаше една статия по този въпрос -
В очакване на българския милиардер Емил Хърсев, доктор по икономика
Аз предлагам матряла да се обложи с "данък милиардер" с цел подпомагане на родния елит!
17 Октомври 2011 20:37
След като правителствата в много страни раздуха бюджетните дефицити до невероятни нива - уж като антикризисна мярка, сега същите правителства се налага да преборят тези дефицити, защото много държави приближават ръба на фалита. Политиците, разбира се, няма да си признаят, че са причинили настоящата фискална криза.

Още по-малко пък банкерите ще си признаят, че настоящата фискална криза е последствие от банковата криза 2008.
Къса памет? Или може би избирателна?
17 Октомври 2011 20:39
При по-ниски данъци богатите по-малко укриват доходи. Ако съвсем им махнем данъците нищо няма да крият. Бедните не могат да укриват, за това да плащат.
Немам думи!!!
17 Октомври 2011 20:40
"ОТВОРЕНО ОБЩЕСТВО"
17 Октомври 2011 20:46
Най-лесно е да се въведе данък "богатство". И най-вредно!

Сакън! Йок!! За нищо на света!!! Само богатите хора могат да измъкнат страната от блатото, в което комунистите я вкараха за 45 години стигат. 22 години минаха, мъничко остана. Вече почти сме се измъкнали и всеки момент ще се доизмъкнем.
Плевню - президент!
17 Октомври 2011 20:50
Това е палажението другари и другарки. Побългареното "Затворено общество". Изкарахте лощо име на Сорос покрай минетите..
17 Октомври 2011 20:53
Впрочем в САЩ всяка година се плащат десетки и стотици милиарди долари за данъчни консултации, а това си е чиста загуба за обществото.
Ама това не е ли десетки и стотици милиарди долари БВП?
17 Октомври 2011 20:53
Най-лесно е да се въведе данък "богатство". И най-вредно!
***
А, как стои въпросът със съществуващия данък бедност, Гошко? Според теб ще да е полезно. Или ще посочиш трети вариант...
17 Октомври 2011 20:57
Ама не помните ли Хърсев какви ги беше писал? Милиардерът бил като ледоразбивач -- проправял път. В това явно е целият проблем на "държавата", че си нямаме милиардери. Или барем един. Дори в Косово си имали!


Тия хора на кой свят живеят бе...
17 Октомври 2011 21:12
Най-лесно е да се въведе данък "богатство". И най-вредно!


Мдаа..."Los ricos tambien lloran - Богатите също плачат"!
17 Октомври 2011 21:23
Най-лесно е да се въведе данък "богатство".

Ама и тоя ли е беден бе?
А аз го имах за богат...
17 Октомври 2011 21:25
Така е! Така е!
Най-хубаво е да се въвежда данък "бедност". Великобритания така е правила. Въвеждала данък върху солта.
После въвеждала данък върху чая. Та станало в Бостън едно пиене на чай...
И от тая хитрост днес е на това дередже.
17 Октомври 2011 21:40
Всеки има право на мнение. Дори и да е поръчано и платено. Въпрос на вкус - "...казало кучето и си облизало задника..."
17 Октомври 2011 21:47
Драги Сократ-май, не е било дип хептен както го посочвате.


In England and Wales, under the 1601 Elizabethan Poor Law, the poor rate was a tax on property, levied on the parish, which was used to provide poor relief to the parish poor. The tax was collected by local magistrates or Overseers of the Poor, and later by Local Authorities.


The Act for the Relief of the Poor 1601, popularly known as the "Elizabethan Poor Law", "43rd Elizabeth" or the "Old Poor Law" was an Act of Parliament, passed in 1601, which created a national poor law system for England and Wales.

It formalised earlier practices of poor relief distribution in England and Wales and is generally considered a refinement of the Act for the Relief of the Poor 1597 that established Overseers of the Poor. The "Old Poor Law" was not one law, but a collection of laws, passed between the 16th and 18th centuries. The system's administrative unit was the parish. It was not a centralised government policy, but a law, which made individual parishes responsible for Poor Law legislation.


The 1601 act saw a move away from the more obvious forms of punishing paupers under the Tudor system towards methods of "correction"!


Законът за солта (наричан от илфоманиаците "Ганди пристигна в Данди", както и за чая, се отнасят до колониите.


За местните британски нищи, види се, въпреки отношението на Дикенс към някои окъснели дивашки алинеи в закона, дори Тюдорите са имали пълно съзнание и грижа, да не говорим за следващите още по-"социални" династии.
17 Октомври 2011 22:00
Няма ли богати сред читателите на в. "Сега"?
Та нали стремежът към богатство движи прогреса!
Отново ли ще живеем в социализъм?
17 Октомври 2011 22:05

Сред читателите - не.
17 Октомври 2011 22:23
А сред издателите?
17 Октомври 2011 22:24
Ади сега, само сред форумците знам за двама-трима милионери, които по българските мащаби се смятат за богати хора. Това само за тези, дето по случайност съм им научил реалните самоличности, сигурно има още доста.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
17 Октомври 2011 22:27
Фалцет, ти да не си одил на "Милионерот" на Парашкев Хаджиев?! Чепиците лачени ли са?
17 Октомври 2011 22:39
Въобще не ме интересува Бъфет-Мъфет, Хюсейн Обама и неговата мама - в Республика Булгаристан хората с легален доход 700-1000 лв. биват облагани с 30% още преди да си получат жалките кинти, а многобордовите тарикати с доход 15-30 000 лв. плащат не повече от 12-15%, при положение дето автомобили, апартаменти, любовници и тути кванти са на фирмена издръжка.
Соросиадата вече минава критичното ниво на неадекватност, нерелевантност и наивна простотия.
17 Октомври 2011 22:49
Свалят се дрехите, намазва се тялото с катран, по-после се поръсва обилно с кокоша перушина и се пуска да се разхожда по "гизмето" под съпровод на свистящи кореноплодни и овощни плодове. След тази терапия всички идеи за "отваряне" на обществото изчезват безследно а мераците за ограбване на най-бедните се превръщат в резки евазивни движения и подскоци.
17 Октомври 2011 23:05
Това вече не е пропаганда, а наглост, тъй като дори няма опит за обосновка.
17 Октомври 2011 23:08
Дорис,
Съвършено правилно.
Но нали и ние сме колония...
17 Октомври 2011 23:10
Е, чак пък наглост.
Нека си пише момчето... но дори вече не подлежи на кометар.
17 Октомври 2011 23:34
Въшката като се напие с кръв и излиза на челото...2012 иде прочее, от древни времена се знае, че първи гърмят ония със слабите ангели.

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
17 Октомври 2011 23:41
но дори вече не подлежи на коментар

Да, бях забравила, че трябва просто да го възприемаме като шум. Но все пак ми се иска да спомена, че той никога не е чел учебника по икономикс за втори курс или не го е разбрал.
17 Октомври 2011 23:51
Те такива, като това абонирано за медиите сорофче, ми обясняват защо каскетите на 9-ти са ги подпукали . Ми, то алчността спиране няма. И оня умрял от глад, бос и гол каскет, яко удрян от данъци вурху мизерните си доходи , ако въобще ги има, ще национализира наред, не ами.....За съжаление покрай сухото, е отишло и суровото , и много хора напълно незаслужено са пострадали.
18 Октомври 2011 00:03
Уорън Бъфет е изключителен човек, ***Нека оставим настрана данъчната система на Америка, която и на теб не ти е ясна и да видим тази в България. Имаме 10% плосък данък, който е еднакъв за всички. При въвеждането му ни лъготеха, че това щяло да привлече много инвестиции отвън. Оказа се, че нито ниските данъци, нито ниската цена на работната ръка можа да доведе тук чуждите капитали. Защо не са се засилили насам? Ами заради корумпираната съдебна система, заради мудната и корумпирана администрация, заради некадърността и некомпетентността на всички правителства, управлявали страната от 1989 до днес.


1.1
На обсъждане подлежат публикуваните текстове, а не техните автори.


Редактирано от - sybil на 18/10/2011 г/ 00:13:05

18 Октомври 2011 00:12
Но нали и ние сме колония.



Ооо, така е, Сократ-май!


Все не мога да свикна с това...
18 Октомври 2011 00:44
Те такива, като това абонирано за медиите сорофче, ми обясняват защо каскетите на 9-ти са ги подпукали . Ми, то алчността спиране няма. И оня умрял от глад, бос и гол каскет, яко удрян от данъци вурху мизерните си доходи , ако въобще ги има, ще национализира наред, не ами.....


18 Октомври 2011 00:50
Най-лесно е да се въведе данък "богатство". И най-вредно!


Напълно в тон с политиката на ГЕРБ!
.
Както беше безмислено да се въведе данък "палат" и вместо това се въведе къде-къде по смисленият данък "колиба", така и сега вместо да се товарят хората които творят и създават в тази държава (а и по света) с данък "богатство", да се обложат посредствените и неможещите с данък "бедност", което ще ги (без съмнение) стимулира да започнат да печелят пари, за да избягат от данъците.
.
Ако не заместник на Дянков, то поне шеф на някоя комисия/агенция го направете господина! Не изпускайте такъв ценен кадър!!!
18 Октомври 2011 00:53
Най-полезно по тая логика ще е да се въведе данък "бедност". И ББ го каза, който забогатял има качества, значи трябва да се насърчава. Данъците да ги плащаме които не сме забогатели. Така де, като нямаме качества.
18 Октомври 2011 01:04
***

Редактирано от - sybil на 18/10/2011 г/ 09:08:39

18 Октомври 2011 01:09
Беше сарказъм който обаче не е далече от истината. Сметни сам, бюджета се пълни от ДДС, акцизи и всякакви такси, които се плащат от нас обикновените хора.
18 Октомври 2011 01:12
Пропуснах здравните и пенсионни осигуровки, които ББ си приватизира както си иска.
18 Октомври 2011 03:25
Георги Ангелов явно толкова си може. Мрънкане, плюене... Прочело мунчето 2-3 вестника, но ясни идеи няма.

От нов данък за богатите няма нужда, само трябва да им затворят вратичките в закона, които приматите републиканци им дадоха.
18 Октомври 2011 04:05
Както знаете, и двата военни договора-НАТО и Варшавският претендираха, че са договори за мир. Но, има това но. Ако в бюджетите на страните -членки влизат пари от данък "ОТБРАНА" бих повярвал на първите и на вторите. Така че в крайна сметка, трябва да се въведе този нов данък навсякъде, да се определи квота за всяка страна и така да се постави началото на нова данъчна политика.В нашенския ЕС например, бюджетът на европейската админбюрокрация е 200 милиарда евро на година. А това означава, че е ненужен този нов организъм!!
18 Октомври 2011 07:07
Пази, боже, сляпо да прогледа!
18 Октомври 2011 07:51
Имам сериозен въпрос към редакцията
Докога ще четем лекции на разни икономистчета от този измислен Институт "Отворено общетво", порано този субект май беше в Институт за пазарна икономика, с доказано провалили се идеи в световен мащаб за икономическото развитие. По телевизиите ни пускат все едни и същи помияри (според вестник "Нова Зора" за Иво Инджев и др. около него, например), които са глашатаи на една вече повече от 20 години проваляща се политика. У нас, така нареченият капитализъм доказа, както впрочем и преди 1944г, че не може да донесе нищо сносно за развитие на обществото.

Редактирано от - Mrx++ на 18/10/2011 г/ 08:00:15

18 Октомври 2011 08:08
Абе мама му стара в целия БАН няма ли един икономист да каже няколко думи
Е нали затова се плюе БАН от икономисти като (нев)Дянката и го държат на студено-гладно отглеждане, за да могат да се изказват ей такива титани на икономическата мисъл с жълто около устата, като тоя.
Мчи те ако знаеха как се оправя бюджет, щяха първо своя да оправят!
Той пък един бюджет, дали съм колкото да си платят тока.
18 Октомври 2011 08:08
мислех да не коментирам, но повечето коментари ме подразниха откровено. доколкото знам форумната политика е да се коментира статията, а не автора, и тъща му.

лично аз съм съгласен с автора. и не ми е ясно защо повечето хора не искат да поемат отговорност за себе си, а все разчитат на държава, партия, синдикати и тн. да им оправят дереджето. айде марш в северна корея.
18 Октомври 2011 08:39
Да си продадеш душата, ума или съвестта е също форма на проституция. Неизвестният въпрос е дали си струва сделката. Ако следваме логиката, може да се направи извода, че най-удачно е да се въведе данък "безработица" - да се облагат с данък наетите по трудово правоотношение и "небезработните" да се радват, че не са на улицата. А това ще бъде още по-лесно и безвредно, дори - полезно за хазната и тези, които я източват.
Някой каза, че не е необходимо да се вдигат данъците на хората с високи доходи, а да се намерят механизми просто да си плащат дължимите и в момента данъци както върху доходи, така и върху имущество.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД