:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,944
Активни 287
Страници 27,411
За един ден 1,302,066
Анализ

Кризата на авторитетите е по-силна отвсякога

В света на абсолютно хоризонталната мрежа, в която действат само емоциите, фигурата на експерта не просто отсъства, а е някак несъстоятелна
Снимка: в."Капитал"
Катя Атанасова
Интервюираха ме от "Литературен вестник" (всъщност си стана много интересен разговор) по темата за културната периодика - има ли я, как функционира днес и т.н. Разговорът с Мария Калинова и Камелия Спасова, поканата от екипа на Webcafe, както и личният ми опит от последните 10-15 години са смисленият за мен повод да напиша този текст.

Давам си сметка, че това, за което ще говоря, е много сложна, важна и невъзможна за обхващане дори и в относителна цялост тема. Но поне ще започна.

Става дума за няколко ключови елемента в една политическа, социална и културна среда. За елитите и лидерите, за фигурите на авторитета - в които би трябвало да са концентрирани властта, богатството, знанието, духовният потенциал, както и отговорностите, разбира се.

И независимо че днес за разлика от края на XIX и началото на XX в. те са твърде разроени (т.е. говорим за елити, а не за елит, класификациите, които социологията прави, също ги групират по различни признаци), както са разроени и социалните мрежи, в които функционират, по-важният въпрос е кои са те, има ли ги наистина и ако да - дали всъщност не е извършена някаква "подмяна", дали не разпознаваме като елити други субекти на публичността?



Затова и за някои нещата изглеждат така, сякаш тях ги няма...



Най-очевидният и бърз отговор е - защото времената се променят. Ако в началото на 90-те имаше енергия за промяна, интелектуалният елит на България някак беше видим и разпознаваем в общите усилия за промяна, а и беше натрупал символен капитал в дисидентските движения в края на социализма, днес той не просто е невидим.

Той вече не съществува в някаква обща, макар и символно конструирана цялост. Разроил се е в различни социални мрежи, групи, общества. Те стават все по-затворени и капсулирани. От една страна, това е поради невъзможността да се разпознаваш в един толкова глобален свят, да знаеш кой си, да се идентифицираш с набор от ценности и норми. От друга, и поради натрупаното неверие, че нещо се случва, умората от битки с масовата култура, с новите механизми на създаване и потребяване на култура, липсата на каквито и да е корективи и механизми за оценяване.

Това "затваряне" е почти същото като изолацията, скриването, прибирането в "кулата от слонова кост" - единственото място, в което можеш да си себе си, да не си "маса", да си "елит".



Защо кризата на авторитетите е по-силна отвсякога?



Днес в света, в който живеем, в интернет света, в който живеем - кризата на авторитетите е по-очевидна и може би по-силна отвсякога. Не че преди не я е имало. Всъщност тя си съществува и в далечния край на XIX, и също тъй в далечното начало на XX в., "бунтът на масите" не е откритие на днешните хора.

Само че в света на абсолютно хоризонталната мрежа, в която всеки е приятел на всеки, всеки глас е точно толкова "силен", колкото и другия, в която действат емоциите (почти всичко се свежда до "хейтването" и "лайкването"), фигурата на експерта, на интелектуалния, на културния авторитет не просто отсъства. Тя е нерелевантна и някак несъстоятелна.

Рефлексията върху едно или друго събитие или явление, мнението и оценката за него на университетския преподавател, експерта или писателя, да кажем, са равни на мнението и оценката на всеки блогър, да не кажа, и на всеки "Фейсбук" потребител.



Те са сигурни, че няма кой да ги чуе



Времето непрестанно не достига, реакциите преборват мисленето, нетърпението отменя вниманието, спокойствието, способността за задълбочаване. Затова е и отказът на първите да правят публично това, което могат - да анализират, оценяват, разкриват в дълбочина нещата, да "възпитават" (без да поучават), защото са сигурни, че няма кой да ги чуе, прочете и съответно да им повярва.

Затова е и отказът на вторите да вярват в експертността, да имат своите "елити". Да, в тези общества има лидери, но тяхното лидерство е толкова нестабилно и съмнително, колкото и мисълта, че цялата тази огромна виртуална общност е новото гражданско общество.



Самозатварянето на елитите води до подмяната им с фалшиви



А кои всъщност са елитите извън виртуалния свят? Кого да харесват, следват, обожават хората? Или чие мнение, позиция и действия да анализират, в кого да се съмняват - нормален коректив в едно демократично общество!

Нашите символни елити се формират от бизнесмени със съмнителни, но достатъчно ясно заявявани и демонстрирани капитали, държавни мъже, купуващи гласове или забъркани в криминални афери, спортисти, фолкпевици, "издигнати" за интелектуалци и духовни люде от времето на соца, които по инерция и днес минават за такива. И именно тези могат да бъдат видени на всяко светско публично събитие, подобаващо снети на страниците на по-малко или повече жълти вестници и списания. Първи в класациите по продажби.

Просто казано, скриването, капсулирането, самозатварянето на елитите води и до подмяната им в публичността с фалшиви такива. И, нека си го кажем, медиите също имат "роля" в тази подмяна. Както имат и вина за отказа си (поне по-голямата част от тях) не просто да информират, но и да формират нагласи, да култивират вкусове, да градят образи на авторитета).

Може би трябва да се тревожим, но и да помислим и над това, че ако проследим българската народопсихология от формирането на нацията ни, от Възраждането до днес (т.нар. партийни елити по времето на соца, разбира се, са друго нещо), като че ли най-авторитетните фигури, лидерите, елитите, които са можели да променят мисленето и нагласите на хората, са културните елити, хората занимаващи се с интелектуална, но най-вече с творческа дейност.

Само припомням, че именно писател е всъщност "идеологът на нацията", който с произведенията си създава множество от моделите, чрез които и днес българите мислят за себе си. Говоря за Вазов, разбира се. Чийто роман "Под игото" се оказа и най-любимата им книга. Факт, който няма да коментирам тук, но, твърдя, е доста показателен по отношение на темата.



Движат ни емоциите



Емоциите - все едно гордеене (по Вазов) или срам (по Алеко), като че ли надделяват над експертността, над рационалността в мисленето ни за себе си, а това със сигурност се отразява и на формирането и функционирането на българската публичност.

И днес, както нашите предци, отново като че ли живеем в един движен много повече от емоциите, отколкото от разума свят. Свят, в който май пак ни липсват опори, но и много по-несигурен във виртуалността си.

И малкото, което се опитваме, или поне аз и хората около мен, е да се уповаваме на себе си. Единствено и само. Нещо като в онова стихотворение на Ейдриън Рич, което уж важеше за 70-те. Или за 80-те...?



In Those Years

In those years, people will say, we lost track

of the meaning of we,of you

we found ourselves

reduced to I

and the whole thing

became silly, ironic, terrible:

we were trying to live a personal life

and yes, that was the only life

we could bear witness to

But the great dark birds of history screamed and plunged

into our personal weather

They were headed somewhere else but their beaks and pinions drove

along the shore, through the rags of fog

where we stood, saying I



Което не съм сигурна дали е хубаво или лошо. Никак не съм сигурна. Дори се питам зная ли какво е...

----

* Катя Атанасова е журналистка и писателка. Заглавието е на "Сега".
Илюстрация: zastavka.com
---------
36
4845
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
17 Октомври 2011 20:02
..Давам си сметка, че това, за което ще говоря, е много сложна, важна и невъзможна за обхващане дори и в относителна цялост тема..

Съгласен съм. Сложно до невъзможност е да се намери свежа мисъл в писанието.
17 Октомври 2011 20:33
Невъобразимо сложно е.
Ужас
17 Октомври 2011 21:08
Тези "елити" и "лидери" в България ни продадоха, както негрите продаваха народа си на белият робовладелец .Сега са на власт и техните деца(господ види) така че всеки един настоящ политик трябва да преразкаже цялата си автобиография (икономическа , политическа, агентурна, семейна), това трябва да е предизборната му платформа. Изводи ще се правят от делата им .Всичко друго е бош-лаф
17 Октомври 2011 21:10
Ееех, "старите" ако знаеха и можеха....

17 Октомври 2011 22:03
много слабо.
17 Октомври 2011 23:57
E, вие с предходните мнения сте Лидери...Елит, не сме и очаквали да "лайкнете". На мен пък статията ми допадна доста. Наистина налице е огромен дефицит на водачи, лидери, авторитети...на пазара - повечето е менте. И по света е така, но тук вече четвърт век, живеем в хаос, без цел и посока. Уж българите сме с разнообразни гени пък не можем да си родим нашенски за нашите мащаби Кол, Митеран, Тачър.
18 Октомври 2011 00:01
След като прочетох статията се зарадвах. Зарадвах се защото авторката не беше поканена да коментира безжалостно слабите мачове на националния отбор по футбол. Защото ако беше...съвсем лошо щеше да ми стане ако от екрана се лееха изречения за екзестенциалната криза и генеологията на морала на българския футболист вплетени дълбокомислени в философските откровения на Киркегор, Хайдегер, Руни и други известни мъдреци . От статията не разбрах много освен , че авторката знае английски. И ни казва в едно изречение , че хората не вярват на самоназначени експерти, чиято роля била да ни казват кое е добро и кое лошо. Ами добре... съгласен съм. И какво от това? Предлагам следващия път да се публикува класическият текст на Алън Сокал : "Transgressing the Boundaries: Towards a Transformative Hermeneutics of Quantum Gravity". И да се обсъди сериозно.
18 Октомври 2011 00:37
Слабо, мъгляво, но за да го разберем нека малко проучим автора. А, пише в Капитал, крепост на либерастията- ясно! Но не се натъжавайте, с такива бездарни адепти презокеанската либерастия няма никакъв шанс. Ще оцелеем!

Редактирано от - Maximus II на 18/10/2011 г/ 00:41:13

18 Октомври 2011 01:19
"Мрежа" "Мрежи" "хоризонтална мрежа" са заклинания на сороските храненици. Толкова са без въображение че говорят само с клишета които ги издават.
18 Октомври 2011 03:02
Много станаха, май, кафеджиите на гости, не знам ква е тая мода. Там никой не влиза, щото прилича на парвенюшко сборище от набедени и непризнати интелектуалии .Току виж и нащто кафене станало като онова от "Етажна собственост"
18 Октомври 2011 05:47
Това, че писатели, журналисти, артисти по дифолт са шушумиги, не значи, че няма елит. Просто тях ги няма в него, ако имат такъв мерак да бъдат водачи и лидери, трябва да работят над себе си, а не да кълнат света.
18 Октомври 2011 06:01
За елитите и лидерите, за фигурите на авторитета - в които би трябвало да са концентрирани властта, богатството, знанието, духовният потенциал, както и отговорностите, разбира се.

Е, как при тази предпоставена от някаква аксиомна инерция постановка "проблема" няма да изглежда "неразрешим". Всъщност той си се решава по естествен път. Най-вече, като изчезва, като такъв. Може би, обаче, на някого от висините на кулите му от въздух, това естествено случващо се решение не е желаното и затова остава невидимо.
18 Октомври 2011 06:24
Регистрирах се специално, за да оставя коментар тук, понеже статията беше наистина добра и точна, и просто не можах да трая глупаци да казват "слабо".

Една статия да има, която наистина да е на пулса на нещата, и вие така да я оплюете. Кое не ви хареса? Твърде близко до целта ли беше?
И къде точно беше сложния изказ, който не разбрахте? Може би ви трябват още няколко годинки, за да достигнете нужната зрялост да разберете написаното?

--

Браво за статията! Така е, в днешно време празни хора почитат фалшиви идоли. И то не само в България, а по цял свят, смея да твърдя...

Проблемът е не, че гласът на разума е неизразен; проблемът е, че сред толкова много медиен шум и заливане с културен боклук, гласът на разума просто остава нечут - той е удавен от преобладаващите вулгарност и бездушие. И върви към все по-зле...
18 Октомври 2011 06:58
Добра тема. Защо обществото не успява да излъчи лидери? Или по-скоро, защо излъчва подобни ментета? И защо се самовглъбява и капсулира човек? Дали пък в дъното не е доверието...

Доверието няма как да е рационално. То е емоционално. Емоцията продава, а разумът оправдава...
18 Октомври 2011 07:27
Нямаше да прочета статията (с мъка стигнах до петия ред), ако не беше becca. Казах си, не може някой така да харесва статията, а пък аз , като абсолЮтен тъпак, да не мога да я прочета. И я прочетох. Като я четях, се унесох и като че ли чувах нашия Филип Димитров да ми говори, с неговите шизофренно - скачащи усукани мисли. Особено ми харесаха:

"натрупал символен капитал" (ама как звучи само!)
"символно конструирана цялост" (това пък е още по-хубаво!)
"Тя е нерелевантна" (авторката явно е искала да каже "несъответстваща", ама тойзи пусти английски ми е по-близък от българския, бейби)
"Рефлексията" (сакън да не се каже "размисъл", "размисляне", простее някак си)

А иначе статията ми прилича на Тодор Колевата "Жалба за младост". Ще се опитам да преразкажа с няколко думи какво е казала авторката с много думи.
"По времето на Тодор Живков ние бяхме елит. Разрешаваха ни даже да се бъзикаме по малко (нежно) с властта, нали бяхме Ентелектулци. Но пък ни хранеха хубаво, пращаха ни по далечни земи, за да имаме възможност да се убедим колко хубаво е в България. И да поучаваме простите хорица, плебеите, какво са длъжни да харесват и кого са длъжни да обичат. Бяхме елит!!!
И таман си мислехме че тъй ще я караме - лежерно, яваш-яваш до края на дните си, и дойде превратът. То туй добре, ами се извъди и Интернетя. Въх, ами сега! Вече всеки може да си сваля всякаква информация от там. Не можем да минаваме за духовен елит, където в наше владение беше "знанието". С две думи, никой не ни бръсне за слива. Ти остави туй, ами и в политиката не ни пускат. Там разни олигофрени си тъпчат джобовете, даже без да подхвърлят някоя троха насам. Изгладняхме и обосяхме. Срамота!"
Довиждане за неопределен срок.
18 Октомври 2011 07:31
Довиждане-е-е
18 Октомври 2011 07:37
becca,
сигурно може да се пише много красиво за "проблема" за елитните коне, които да теглят файтоните. Да де, само дето вече никой не се придвижва с файтони.
-
Същото и тук - духовните елити ще стават все по-аморфни, много широки и нестабилни анонимни групи плуващи в океана на информация и създаващи капките в него.
18 Октомври 2011 07:47
Но по-важното е друго. След като хората, обикновените (глупаците, както казва becca), получиха "информацията", те полека-лека се научават да мислят. Не е лесно, но с времето ще се усъвършенстват. Тогава елит могат да бъдат само наистина стойностни хора (говоря за нормални държави). Не минава номерът с "рефлексия", всеки може да влезе в Google Traductor и да види що е то на български. Нито пък с "релевантен". Ако искаш да бъдеш лидер, се иска здраво мислене и бачкане, като Стив Джобс. А пък то е трудно-о-о. Много по-трудно от празнословенето.
18 Октомври 2011 09:15
Ами няма нищо лошо в това - да се прочете напъна.Е, ТЕ ТОВА е Ентелектуалеца 100 карата постсоцедишън.
Звука, макар и с друг тембър, наподобява този който издава един характерен форумен ...инструмент.
Баба Яга е казал останалото в конкретика.
18 Октомври 2011 09:21
Една от големите вреди на соросовите програми е въвеждането на специализиран език - пищен, словоблуден и нищоказващ. Като почнеш да четеш от едната страна, да се хързулнеш по повърхността и да се опомниш чак на другия бряг.
Та и статията така...
18 Октомври 2011 09:56
babajaga2-2
Тъкмо да кажа че елитът ни и преди и сега е назначаван от друго място така че няма как да го припознаем като такъв и виждам че babajaga2-2 го е казала по-добре от мен.
18 Октомври 2011 09:58
"Кризата на авторитетите е по-силна отвсякога"
Дори да се съгласим с изложеното в мъглявия текст (мъгляв, защото липсват каквито и да е имена на реални хора), се питам: и какво от това?
18 Октомври 2011 09:59
Мдам.
И от мен за babajaga2-2
Гадно нещо е Интернета, нали?
Не само те кара да мислиш, ами и да действаш!
Да се обединяваш с приятели и съмишленици, да се бунтуваш, да правиш революции(ама не като "нежната" на Ж.Желев), да заобикаляш "правилните" медии и полирани мозеци..
Те затуй искат да го режат отсякъде - от Китай, през Италия, та чак до Америка..
Е, разбира се, и нашия Я.Колев, и той "Барабар Петко с мъжете"
18 Октомври 2011 10:28
Гадно нещо е Интернета, нали?

Хубаво е, щото дава възможност на всеки спец по ДВГ да си чеше уманитарната краста - наравно с всеки друг; туй е то истинската демократура на пролетариата.
18 Октомври 2011 10:47
Напоследък за всичко е виновен интернет. Преди - Иван Костов.
18 Октомври 2011 12:49
Макар да не съм съгласен с почти нищо от анализа и заключенията, все пак оценявам това, че статията е много добре написана , приятно изключение сред халтурните писания и кръчмарско/кафеджийските лакърдии, с които обичайно се пълнят газетите и сайтчетата, за радост на масовата публика. А това че не среща разбиране в сий форум не е никаква изненада за мен.
18 Октомври 2011 13:22
Д-р Тормозчиян не харесва форумците. Ми намерете си друг народ г-н докторе! Тя и Масларова искаше да си внася послушен народ от Виетнам и Китай. Но дали ви е виновно огледалото или наистина не сте симпатични?
18 Октомври 2011 14:10
Извън контекста на сия статия - не е ли редно почитаемата редакция да ни поясни каква точно е връзката с Вебкайвето и защо периодично и все по-често ни залива тази втора цедка СИВ*?
Нямам нищо против този препечат, но едно обяснение мисля, че заслужаваме след толкоз години съвестно четене.
В крайна сметка, определям се като читател на в-к "Сега", не на Вебкайве.

* Средства за информационна взаимопомощ
18 Октомври 2011 14:32
Когато прочете тези две изречения:


..."Само че в света на абсолютно хоризонталната мрежа, в която всеки е приятел на всеки, всеки глас е точно толкова "силен", колкото и другия, в която действат емоциите (почти всичко се свежда до "хейтването" и "лайкването"), фигурата на експерта, на интелектуалния, на културния авторитет не просто отсъства. Тя е нерелевантна и някак несъстоятелна."..



човек разбира, че гужата е скарана с диагностиката.
18 Октомври 2011 14:40
Forza NATO, Уебкафе е черешата на Сега, то е ясно. Там много от пишещите пишат като от черешата. Или поне така изглежда от страни.
18 Октомври 2011 14:45
Защо сега нямало авторитети? Ами тя авторката си го е казала:
"Най-очевидният и бърз отговор е - защото времената се променят" - сега всеки има достъп до много информация, да различни гледни точки, до възможност да формира собствено мнение, да отиде на място. И защо трябва да слушаме захласнати някакво "светило", набедено за експерт от не знам кой си.
И Вазов, и Алеко, и Ботев са талантливи писатели и "водачи на нацията" или не знам си там какви, но едновременно с това създатели на много митове, колкото устойчиви, толкова и вредни:
" и ний сме дали нещо ..... на вси словене книга да четат" - повечето славянски народи не пишат и никога не са писали на кирилица!
"бе вий що не ядете хляб (Бай Ганьо у Иречек) ... на Запад не се ядяло хляб - в много кръчми на Запад ти носят без да те питат хляб с масло "за разядка", в България обикновено те питат: "Желаете ли хляб?"
"непорината византийска воня" - Ботев за българските чорбаджии. Защо не беше просъществувала тая Византия още няколко века - само си представям къде щяхме да бъдем сега....?
Защо в "Под игото" всички герои са само "бели" и "черни" и няма нито един турчин положителен герой? Между обикновените турци винаги е имало много читави хора - и тогава, и сега! Подтекста е ясен - мразете всички турци!
Цялата книга "Бай Ганьо" е (може би нарочно) пълна с митове относно "чужбината" - че Западът е нещо много нежно, изтънчено и префърцунено... Иди на Запад и се опитай да се държиш като Ганьо, примерно да не си платиш сметка - веднага полиция, ако се опъваш, белезници и арест!
И защо трябва да плащаме данък на такива митове - може би са били ценни навремето си, но сега....
Аз мога да открия десетки мисли и съждения на хора, много по-велики и от Вазов, и от Алеко, и от Ботев, с които един или друг "обикновен човек" няма да е съгласен. И трябва ли изобщо да е съгласен by default?
18 Октомври 2011 16:58
Що си мислиш, че на Вазов и Алеко им е било много лесно да създават митове? Просто тогава е била по-трудна тая гадна обратна връзка, която ти дава инфо дали си лидер или шут, демек дали влияеш на мненията на другите или просто ги забавляваш. Сега Слави Трифонов като е популярен, това значи ли, че някой се влияе от мнението му за каквото и да било? Той, между другото, много добре знае отговора, и затова избягва всякакви такива участия в избори, като Любо Дилов, или даже участия в чужди предавания, където има връзка със публиката, а не само предварително уговорени въпроси.
18 Октомври 2011 19:34
Баба Яга е направила убийствена психоанализа и деконструкция на откровено слабичкия текст на авторката. Айде да не давам и аз оценки (слаби) на есенцето, ама семантиката му навява на асоциации за идейна и стилова безпомощност. Асоциации, какво да ги правиш...
23 Октомври 2011 11:03
Като семпличко устроен не разбрах к'во толкоз сложно има в тая статия .Като махнах модните клишета-културтрегерка хленчи (което си е пак клише).Ботев (май от малкото писатели, поети и публицисти в нашата история, който наистина е бил и "водач" вече е изяснил проблема с Караджата, Екзарха и свободата(която не е салам) и е написал "Да бях поет...." .Нищо ново...
23 Октомври 2011 17:10
Има сега една обща кауза на всички интелигентни българи с достойнство. И тя е - борбата с приматите.

За съжаление на знам дали авторката е допринесла нещо за тази кауза и дали изобщо я съзнава. Знам други, и още по-видни интелектуалци, които намират някаква "гениалност" у Борисов (Ивайло Дичев) или смятат, че "Бойко бил забил в стил Лед Зепелин" (Евгений Дайнов).

Ясно е като слънце, че такива интелектуалци не могат да имат авторитет. Едно време те автоматично са били някой (син на известен писател и журналист, син на член на ЦК и кореспондент на РД в Лондон), сега не е така.

Интернетът наистина направи нещата относителни, кой "елит", кой не, и респ. лиши от прехрана много пишещи хора. Сега общо взето (има и изключения) трябва да си изкарваш прехраната другаде, както правя и аз, и да пишеш за хоби. Звучи огняроинтелигентски, но е факт. (Винаги съм се възхищавал от това стихотворение, още от гимназията.)
23 Октомври 2011 17:13
Замазването с учени фрази на очевидния факт, че бълг. интелигенция (голяма част от) ручи елейно на уше на един малоумен примат, приема го за почетен член на СБХ, е безнадеждно дело.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД