:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,896
Активни 684
Страници 24,363
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Петнайсетгодишните - загадка и страх

Нито Фукуяма, нито Тофлър, нито Хънтингтън успяха да предвидят, че за сина ми гений няма да е Яворов, а Стив Джобс. Онзи ден обяснявах нещо на наследника, по-точно му се карах, че не знае ни едно стихотворение наизуст, хем от задължителните. А той ме "светна", че поезията е яко старомодна работа.

И досега не знам точно как Стив Джобс (лека му пръст) е гений. Виноват. Но като гледам как се редят на километрични опашки за айфона му в САЩ, започвам да мисля, че е сериозен гений. Синът ми не притежава въпросния айфон (даже номера не помня) - бая пари е. Мисля обаче, че го е разучил много подробно само от рекламите и информацията в интернет. Толкова подробно, че ако го изпитат за него, а не за Вазов и Яворов, вероятно ще е умопомрачителен отличник.

Лично аз не съм седнал да се кахъря за бъдещето на поезията и прозата - те са жилаво нещо и със сигурност ще надникнат и от най-последния айфонски писък, дори да са слепи като Омир.

Мисля обаче за предизвикателствата пред днешните петнайсетгодишни - образователни, икономически, политически...

Те, петнайсетгодишните, не навлизат, а направо се гмуркат в свят, който не познаваме, за който не знаем нищо. Това става сигурно за първи път в историята с такъв устрем. Досега младежите на човечеството са вземали опита на родителите си и така са се оправяли занапред. Независимо дали предаваното познание е било утилитарно или хм, спорно и понякога безсмислено. Аборигенът е учел от баща си как да уцели риба с копие и че трябва да почита духовете на предците, за да са му наред нещата. Инуитът е учел как са прави иглу от сняг и игла от кост. Земеделецът е учел, че трябва да повдигне хамбара над земята, за да опази урожая от мишоци, и че в неделен ден се ходи на църква. Арабинът е знаел, че една десета трябва да даде на бедните по празник и че най-умният в рода е този, който знае Корана наизуст.

За днешните юноши тези неща



са яко старомодни работи



Ще ми се да мога да чуя какво мислят упоменатите в началото имена за ситуацията. Те със сигурност биха направили интересни коментари - например Фукуяма за желанието на САЩ да накажат Иран след Ирак и за невъзможността за това поради ред по-важни грижи около Уолстрийт; Хънтингтън за Брайвик, но и за Катуница; Тофлър за айфона и желанието на сина ми да общува с него, а не с Яворов, градинката или стадиона.

Междувременно бъдещето сигурно ще ни залее като цунами, което метеоролозите са проспали. Или ще го видим през внезапната озонова дупка над Северния полюс. Или няма да го видим, озадачено вторачени в паницата си.

Ще ми се да чуя и какво би казала Айн Ранд на протестиращите и "възмутените" в Ню Йорк и по цял свят. Тя е най-възторженият философ и писател, прославящ силата на парите като справедлив еквивалент на човешкия труд. И с почти болшевишки плам героизирала лика на почтения бизнесмен и индустриалец като човек, освобождаващ хората от игото на безпросветното блъскане за къшея хляб.

Тя е умна жена, сигурно би намерила думи, ако беше жива. Боя се обаче, че младоците от палатките не биха я заслушали.

В къщурката плетарка на баба ми, която почина преди едва петнайсетина години, още стои мебел, наречена "нощви". Здрава мебел, "яка", колкото си искате. Сега играе ролята на шкаф. Понякога виждам тези нощви насън, понякога, когато риболовствам из тези краища - и наяве. Все едно ги виждам за първи път. И си представям разни работи. Например всичко, което се е правило, преди да се яде хляб. Дълбока есенна оран. ("Напънеш рало, халосаш вола" - ето как помага и поезията, сине), да не говорим за Белчо и Сивушка. Кал, студ, унили добичета, сено, вода, обор, тор. Дълги, безкрайни часове. Че сеитба, че трепети дали суша или градушка няма да затрият труда. Че жътва - мухи, жега, осили, слънчев удар (пак Елин Пелин). Че воденица, хайде отново запрягане, тежки чували, скрибуц-скрибуц напред-назад, водопой, сено... Хайде разпрягане. Че опазване от мишки, влага, плесени и други напасти. Тежък ежедневен труд, от сутрин до вечер. Така всеки ден.

Месенето е почти празник, почивка. Ставане сутрин рано, към 4. Брашно, вода, мая, втасване. Огън - за целта дърва, брадва, разпалване, поддържане. Всичко едновременно. Омесеното в пещта (час по час надничане - да не изгори) и най-най-сетне - на масата.

Не бих искал такова блъскане днес, никой не би искал. (Виж, онзи хляб бих искал, има дивен чар в него.) Синът ми вероятно ще си поръчва с лекота арабски хляб и японско суши по айфона.

Все пак си мисля, че леснината и свободата, която сполетяха няколко милиарда човеци, без те дори да си дават сметка за това,



не ги направиха щастливи



Поне ако се съди по недоволството им, по ръста на депресиите и самоубийствата. После, що за старомоден термин изплува сред най-младите и най-бунтовните? Наричат го алчност. Звучи старомодно - все едно става дума за лихвар от времето на Настрадин ходжа. Но изплува и не потъва обратно. И що за непредвидена от Фукуяма, Тофлър и Хънтингтън контаминация, наречена "финансов тероризъм"?

Имам опасения за прииждащия свят. В него баба ми не би се оправила добре, но вероятно би оцеляла. А петнайсетгодишните са ми загадка и страх, бих казал за тях обратното. Ако не звучеше твърде безсмислено.
97
7804
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
97
 Видими 
17 Октомври 2011 20:19
Кратко -
Цитирам един 18 годишен: "А след нас какво идва..."
------------------------------- -
Блогът на Генек
17 Октомври 2011 20:26
Да се поставят Хънтингтън, Фукуяма и Тофлър на едно ниво е все едно да се си говорим за Пеле, Зико и Телкийски като футболисти. Фукуяма е ученик на Хънтингтън , дори последната му книга е посветена на него. Тофлър е "футурулог" каквото и да значи това, просто не е на нивото на останалите двама.
Хънтингтън няма как да говори за финансов тероризъм защото човекът умря в началото на финансовата криза, нямаше време да се изкаже по въпроса. А ако имаше щеше да каже много интересни неща. Написал е велики книги м/у които The Political Order in Changing Socieites. Жалко е само , че е споменаван за тезата си за "конфликта на цивилизациите" , а всъщност е написал много други интересни неща по какви ли не въпроси: модернизация, отношенията между армията и политиците ( The Soldier and the State), протестните движения в американската политика ( American Politics: The Promise of Disharmony). Така че не мислете , че той няма какво да каже са днешната ситуация. А Фукуяма има и тепърва ще го казва. Специално пък от Trust може да се научи страшно много за логиката на финасовите кризи, ако човек има желание да помисли малко повече.
17 Октомври 2011 20:27
И досега не знам точно как Стив Джобс (лека му пръст) е гений.


остаряваш.
остави момчето на мира.
17 Октомври 2011 20:31
Те, петнайсетгодишните, не навлизат, а направо се гмуркат в свят, който не познаваме, за който не знаем нищо.
Ако родителите се постараят да понаучат нещо за света такъв, какъвто е днес, а не остават на нивото си отпреди 20-30 години, ще си спестят някои от неприятните изненади.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
17 Октомври 2011 20:36
Даа, много размисли тук. А сега накъде... Като в онзи филм. Мисля, че децата ни са си много адекватни на времената. И за поезията ще намерят време, и за книгите, за всичко си има време, както е казано в онази свещена книга. Като беше малката ми дъщеря на годините на сина на Ламбовски така елегантно и подадох да чете разказите на Чехов. Беше очарована! Естествено зарибих я най-напред с "Конска фамилия" и после нещата си тръгнаха. Пък още на шумерските клинописи виждаме т.нар. generation gap. Да са ни живи и здрави децата, че на тях трябва да разчитаме да променят страната ни към по-добро. Нас кучета ни яли, бъдещето е тяхно.
17 Октомври 2011 20:58
Ако Стив Джобс беше изобретил нощвите щеше да се хареса на автора. Но той, уви, има други заслуги.

Кратко -
17 Октомври 2011 21:01
...Имам опасения за прииждащия свят. В него баба ми не би се оправила добре, но вероятно би оцеляла. А петнайсетгодишните са ми загадка и страх, бих казал за тях обратното. Ако не звучеше твърде безсмислено...


Ето това искаше да подчертае автора!
Не, Бойко, изобщо не е безсмислено!
За първи път имаме поколение (глобално, по целия свят), което знае и МОЖЕ по-малко (!) от родителите си! Получава ПОВЕЧЕ, отколкото може да изконсумира, има достъп до порядъци знания ПОВЕЧЕ, отколкото може някога да са му нужни, но за сметка на това НИЩО не иска да направи само, нищо не може да СЪТВОРИ!
Иска всичко да командва от айфона си и си мисли, че само с една справка в Гуъгъла и едно "учебно" клипче в Тубата може да научи и може всичко!
Така го учат всички масмедии (гледайте разните там Идоли, Х-Фактори и пр. - основния им аргумент е, че "толкова са се потрудили"!) и детето си мисли, че всичко, което фърчи се яде.
Не е до "generation gap", колеги! Аз може и да не съм съгласен в идеите, кумирите и пр. на децата си, но бих ги насърчавал във това, което искат, стига да е свързано с ТРУД и ЗНАНИЯ! Ама не виртуални, от айфона, а техни, лични, отработени, отучени и осъзнати. Трябва да се научат, че живота не е само лъскави реклами, тутурутки и "бизнес". Трябва всичко да се изстрада, да се научат да губят, да се научат да печелят, ама не пари, а любов, уважение, да създават и спазват традиции, да печелят вярата на хората и създават достойнство и събират доверие.
Както казваше баща ми - да се "оправяш" сам в живота. Ама без Гугъл и без тутурутки. Не е нужно задължително да е с гьостерица както в каменната ера или с меч, като в средновековието. Може да е с компютър, може - с поялник, може със сметало. Ама - САМ!
Ей това не виждам у днешното поколение...
17 Октомври 2011 21:04
Не че имам нещо против запомнянето на стихотворение наизуст, хеле пък от задължителните, но за мен удоволствието е да го прочета пак след като съм го забравил или в нужния момент.
17 Октомври 2011 21:07
Manrico,

17 Октомври 2011 21:07
Пък аз на 15 години харесвах Фидел Кастро.Голяма радост беше като дойде 68 година.В открита червена кола, абе пичага отвсякъде. 3 часа реч държа, посред нощ игра баскетбол. Сега Борисов май и като футболист не впечатлява юношите.
17 Октомври 2011 21:32
Ако родителите се постараят да понаучат нещо за света такъв, какъвто е днес, а не остават на нивото си отпреди 20-30 години, ще си спестят някои от неприятните изненади.
- или обратното. Кому - как... Whom - how...
17 Октомври 2011 21:33
Бойко Ламбовски амен-амен набор ..и децата ни една възраст..
Пък навремето си , и сега де, имам примери, би редно било да са ни внуците на 15.
Изпуснахме времето..гонихме ...Михаля май..то и цивилизованият свят също .
Аз даже престанах да се ядосвам на НЕЗНАНИЕ т.е. мерак за знание, доволен съм, че не пие спирт, тютюн..не интересува се от дрога.
Иначе това, което се гради дома, цял ден се руши навън, от съученици и махленци.
ПП За Капитан Немо :БРАВО!
17 Октомври 2011 21:46
Леле колко водка загина в това лошото време...
17 Октомври 2011 21:55
Всичко е в чипа, както много мъдро се изрази някога царят. Ей на, сега като си спомня, когато голямата ми дъщеря беше на 15, аз бях на 35, много по-задръстено се отнасях към нея, отколкото когато стана на 20 например, а с малката като беше на 15 съвсем не бях задръстена /на тийнейджърски жаргон де/, макар, че бях минала вече 40-те. Ако голямата беше ми родила внучката на годините, на които аз родих нея, внучката щеше да е почти на годините на сина на Ламбовски . Та всичко е в чипа де. Да не забравяме, че и ние сме били ...е тийнейджъри не сме били, щото тогава думата каква беше, о да, поетичното "юноши" Сигурно и "бледни" Мъдрецът Халил Джубран прекрасно го е казал:

Вашите деца не са ваши чада.
Те са синове и дъщери на копнежа на живота за живот.
Идват чрез вас, но не са из вас.
И макар да живеят с вас, не ви принадлежат.
Можете да им отдадете любовта си, но не и мислите си, защото те имат свои мисли.
Можете да им дадете подслон на телата им, но не и на душите им, защото душите им обитават къщата на бъдното, в която не можете да влезете дори насън.
Можете да се стремите към тях, но не се мъчете да ги направите като себе си, защото животът не се връща назад, нито помни вчера.
Вие сте лъковете, които изстрелват чадата ви като живи стрели.
17 Октомври 2011 22:00
А може би става въпрос за това, че "правенето" на детето е "по-лесната" и "по-приятната", само "първата" част от загадката, че "втората" част е "трудната" и тя започва едва след раждането му? Готови ли сте за това, независимо дали сте с нощвите или с айфона?
17 Октомври 2011 22:03
Len, изпреварил си ме
17 Октомври 2011 22:04
Бойко,
Виждам света именно такъв - между точилото на дядо ми и щракалките без копчета на наследниците. Сигурно остарявам.
17 Октомври 2011 22:18
Ся, като човек със скромен опит - една дъщеря студентка - голямата разлика между света днес и преди време е, че днес светът е отворен. Младежите имат и други източници на знания, опит и общуване освен това, което родителите са им определили. Значи родителят трябва да се конкурира с другите източници, ако иска да има авторитет и влияние - вече не ги раздават по заслуги и възраст - или можеш да общуваш с детето си, да си изградиш авторитет, или отиваш на заден план.
И досега не знам точно как Стив Джобс (лека му пръст) е гений. Виноват. Но като гледам как се редят на километрични опашки за айфона му в САЩ, започвам да мисля, че е сериозен гений. Синът ми не притежава въпросния айфон (даже номера не помня) - бая пари е. Мисля обаче, че го е разучил много подробно само от рекламите и информацията в интернет. Толкова подробно, че ако го изпитат за него, а не за Вазов и Яворов, вероятно ще е умопомрачителен отличник.

Ако не знаеш защо Стив Джобс е гений, проблемът си е твой. Гений е, защото е успял да промени живота и отношението към живота на милиони. За лошо или за добро е промяната - промяна е и затова е гений. И това не зависи от мнението на няколко университетски празнодумци, които собствения си живот не могат да променят, камо ли пък на другите, камо ли пък на милиони. И е много лошо, ако младежът не притежава айфона само защото струва много пари. Баща му или трябва да го е възпитал така, че да не го иска (очевидно детето го иска много, щом чете всичко за него), или да може да спечели пари да го купи или (най-доброто според собственото ми мнение) да прати сина си да работи една ваканция, за да си купи със собствени пари айфона, ако толкова го иска. Ама трябва да го е научил преди това на труд и на справяне с живота.


_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико

Редактирано от - Manrico на 17/10/2011 г/ 22:20:01

17 Октомври 2011 22:22
Бойко Ламбовски мили ,
Кучето е в потрес пред твоя афиш на историческото ни фентъзи , но ти не се страхувай , а мисли спокойно Времето . Всички ни "загадки" , в Него "падат" , че и твойта ...
17 Октомври 2011 22:29
Аз... моят ...най-мил ми е така Натиснете тук на четири и половина

Редактирано от - vance на 17/10/2011 г/ 22:30:29

17 Октомври 2011 22:39
Четете Сократ - "Аз знам, че нищо не знам"!
.
P.S. Абе най-добре и Двамата!

Редактирано от - OLDMAD на 17/10/2011 г/ 22:42:18

17 Октомври 2011 22:48
56-годишният Steve Jobs е измислил продукт по който един 15 годишен е луд. За бащата на младежа продуктът е загадка. Не е от разликата в поколенията, друго ще е.
17 Октомври 2011 23:11
Да ти е жив и здрав , vance ...
17 Октомври 2011 23:16
За Стив Джобс ред сълзи, ред сополи, а за Денис Ричи - ни вопъл, ни стон. Даже манерко не видях да го споменава.
17 Октомври 2011 23:23
Благодаря, Бигле!
Уместно ли да ти честитам 16 октомври ?..или се бъркам?
17 Октомври 2011 23:28
Сетих се за мои радости и желания на 15.
Но извън темата де.
17 Октомври 2011 23:28
От теб научавам, че Ричи е починал. Бог да го прости! Разбира се, велик иноватор е, всички от занаята, освен най-младите, сме учили по Керниган и Ричи. Но сравнението с Джобс показва голямата разлика. Ричи е измислил велики неща, но не е променил живота на хората. В неговата област Линус Торвалдс е името, което ще остане в историята - други са изобретили нещата, но Линус от изобретените неща прави нещо, което променя живота на милиони.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
17 Октомври 2011 23:47
но Линус от изобретените неща прави нещо, което променя живота на милиони

Като е прав Манрикото, прав е.
17 Октомври 2011 23:54
Манрико
за всички постинги дотук.
17 Октомври 2011 23:57
Що се отнася до Линус Торвалд, няма нищо случайно, казвам аз, като правя връзка с онзиденшната статия за имената. Ми кръстили го Линус на един двукратен носител на Нобел.
18 Октомври 2011 01:27
И Стив Джобс и Бил Гейтс са гении на измамата и пиратстването на чужди идеи.
18 Октомври 2011 01:27
Стийв Джобс не е измислил iPhonе, но затова пък е измислил "Terms and Conditions" за iTunes. Тия които го имат за гений - да си го носят вкъщи!
18 Октомври 2011 01:35
И съм напълно съгласен с Тончо Жечев които в последното си интервю казва: "Оставям този свят по-лош, отколкото го заварих. ... "
18 Октомври 2011 05:00
глупости...


айфонът, айпадът, интернет, компютърът, телевизията, вестникът, пишещата машина, радиото, книгата, свитъкът кожа, дяланият камък... са само и единствено средства, които помагат. те НЕ МОГАТ да вършат никаква работа сами, но могат да ни помогнат да достигнем целите и идеалите си много по-добре. няма нищо по-тъпо от това предишното поколение да отрича средствата на новото поколение. същото се е случвало и преди, но с годините май някой го е забравил. ще се случва и отново. хубаво е да се обърне внимание какви идеали се възпитават в децата, а не с какви средства боравят.
чета Вазов и Яворов на айпада си по време на скучна среща, в метрото или сред природата. не съм пипал хартиена книга от година, имам не лоша библиотека като част от обзавеждането. старомодно, но ми създава уют. няма да ми е проблем ако детето ми не притежава хартиени книги, стига ай-устройството му или каквото има там, да е пълно с електронни или каквито ще да са.
а това, че някой не чете Вазов не е проблем идващ от наличието на айфон или ай-каквото-и-да-е.


П.С. Стив Джобс е гений, не защото хиляди се редят за новия айфон, а защото на два пъти е прозрял необходимостта и възможността да ни тикне нови средства в ръцете, с които можем да работим по-добре или да си губим времето по-добре. и ако някой е решил да си губи времето, то вината не е на Джобс, Гейтс и др. този някой и без тях щеше да си го губи.


П.С.2 Мак ОС, Уин, Линукс, Андроид, Берита и кво ли не, няма никакво значение. единственото, което има значение е кое от тези неща ви помага в това, което искате да правите, по начина, по който искате да го правите. всички тези продукти са гениални. хубаво е, че ги има всичките, за да може всеки да ги ползва както си намери за добре.


П.С.3 Ubuntu e N1
18 Октомври 2011 05:53
Детенцето да не се научи да чете книги е виновен баща му, а не айфонът му!
Както справедливо отбелязват форумци, айфонът е само средство за постигане на нещо, почти като нощвите. Не виждам защо трябва да се противопоставят двете.
А сега си представете един татко, който се възмущава, че синчето му говори с деловите си партньори по телефона, вместо като истински бизнесмен да им напише писмо! Затова му бил купил пишеша машина! А той, неблагодарникът, вече не иска да се вози на семейния файтон, защото всички имали автонобили! Гаче дядо му все на автонобил се е возил! Ей, на, четири конски впряга стоят, той синковецът тръгнал камион да купува! А с добитъка какво ще прави? Я да пита чичо си Аристотеля, на шейсет години е станал човекът, до самата Виена два пъти е ходил, знае той търговията, и управията на света знае, нищо че си свети с газена ламба у дома си.
Така де, нашите две баби и останалият ни един дядо усвоиха компютъра със страшна сила. Дядо преподава на едното внуче история на Месопотамия по скайпа. С другото внуче обсъжда Хегел, то е поотраснало. Не им пречи, че живеят в три различни страни, единият през океан от другите. Третото внуче неодавна се ожени и сега звъни на леля си, щото жена му решава кръстословица и не и излиза една българска манджа. Намираме думата, даваме рецептата и те я обсъждат с баба си в чата. Разстоянията са сведени до време, а не до пространство.
А що се отнася до Стив Джобс... Моята първа компютърна любов беше един сив лаптоп с ябълка. Помня го по-добре от първата си любов, така ми се струва!
18 Октомври 2011 06:02
Сигурно и поповете едно време са попържвали Гутенберг.
Ми телевизията, дето щеше да тури край на всичко.
Що вайкане беше за таз пуста телевизия,
що печатарско мастило и хартия се хвърлиха в борбата,
а сега се оказа, че имало и по-лошо.
И пак от ония шайтани иде...
18 Октомври 2011 06:06
Е, вече сте успокоили автора, ама аз да добавя, за него и за Капитан Немо, че ако на някой децата му са смотани, това не е проблем на поколението.
18 Октомври 2011 06:54
Изобщо:
"Лъвове ли са това - срамни въшки!
А какви срамни въшки имаше едно време - лъвове!"
Духът на времето винаги е бил шегаджия...
18 Октомври 2011 09:17
Тя е най-възторженият философ и писател, прославящ силата на парите като справедлив еквивалент на човешкия труд. И с почти болшевишки плам героизирала лика на почтения бизнесмен и индустриалец като човек, освобождаващ хората от игото на безпросветното блъскане за къшея хляб.
Според Маркс и Енгелс, капитализмът е един по-висш строй от феодализма. При него вместо войните за територии и за богатства има съревнование на капитали. Големият удар върху феодализма в Европа нанася Наполеон. Последните битки срещу феодализма, бяха 1-та и 2-та световна войни, през 1-та рухнаха последните феодални монархии - Германската, Австро-Унгарската, Руската, Османската и др, през 2-та последната надежда за възвръщане на Германската империя (Третият Райх). Разбира се развитието на обществото не стои на едно място и това показват последните събития. Тези, които вярват, като Фукуяма, че капитализма е последния стадий на развитие на обществото. явно са много задръстени по отношение на развитие на обществото.
18 Октомври 2011 09:35
Технологиите направиха на пух и прах и Фукуяма и Тофлър. Преди двадесет години си мислех, че преувеличават, а сега... За 30 години остаряха безвъзвратно. Любопитството го има обаче и сред 15 годишните и сред 2-годишните, но се превръща в любопитство към техниката, а не към света. Това е проблема на днешното поколение, но ангажиментът си е наш - да ги направим любопитни и към гущерчета и светулки, а не само към движещи се екрани, които някой друг е подредил. за автора
18 Октомври 2011 09:57
Чудя се какво точно не може да схване Бойко Ламбовски: защо Джобс бил гений?
Ами всеки милиардер (а гледам, че те са към 1200 в света), ако не е по-наследство, разбира се, по дефиниция е гений.
Добър или лош, обичан или мразен, неприятен или харизматичен... той е един на 6 милиона души и е гений в нещо (в своята област). Толкова ли е трудно да се проумее? Гении има не само в астрофизиката или в математиката.
18 Октомври 2011 10:05
Мисля , че преходът от безпросветните поколения към грамотни такива е бил по-остър. Сега от книга четем на компютър с допълнителни екстри. Нищо особено.
18 Октомври 2011 10:10
Не ми е ясно с какво iPhon, iPad, и другите устройства са по-добри от съответните аналози на Android или на Windows Mobile каква е тази мания по тях. Виж, че iMac е по-добър от РС ми е ясно, и като хардуеър, да не говорим за софтуеър.
18 Октомври 2011 10:18
В неговата област Линус Торвалдс е името, което ще остане в историята - други са изобретили нещата, но Линус от изобретените неща прави нещо, което променя живота на милиони.
Абе Манрико що се излагаш като IT специалист. Какво е измислил Линус - адаптирал UNIX за персонални компютри, ами същото направиха безименни в Caltech с BSD Unix системата, а специалистите от Apple адаптираха последния на техните компютри. GNOM, KDE и другите графични системи не са създадени от Линус.
18 Октомври 2011 10:22
Като изобрети някой невронната връзка, ще видите вие кон боб яде ли!
18 Октомври 2011 10:27

Досега младежите на човечеството са вземали опита на родителите си и така са се оправяли занапред.


Пази, боже, днешните младежи да вземат опита на родителите си!
Особено от такива родители! И то точно техния опит!
Дано онова за 40-те години и измирането на промитите мозъци се окаже вярно, че в противен случай ми се плаче за бъдещето на нацията...
Ако всички 15-годишни са като сина на автора, може би има надежда. Не, не затова, че не четат Яворов и другите класици (които все някога трябва да се прочетат), а че гледат смело бъдещето си в очите. Безпомощното хленчене по отминалото старо време са оставили на родителите си с техните оплетени в паяжина мозъци.
И така трябва да бъде!
"Младите, младите - те да са живи"
18 Октомври 2011 10:28
Като изобрети някой невронната връзка..

всички ше станеме телепатоци и телепатки!
18 Октомври 2011 10:38
Не нападайте, не корете и не оплювайте 15 годишните.
Та те са само на 15 и се нуждаят от вашата любов и подкрепа.
Иначе за всичко си има време. Сега се захласват по новото в техниката и технологиите, защото за тях те са като магически играчки, от които с едно докосване изскачат разни интересни неща- картинки, музика, инфо. Ще дойде време, когато ще опознаят света и хората, ще стигнат и до книгите. Всичко по реда си- та животът е пред тях.
И не ги сравнявайте със себе си- вие сте израсли в свят, в който е имало само книги. Този свят е бил ограничен до книгите в къщи и библиотеката-толкоз...да не говорим, че е имало строг контрол - позволени книги и отсъстващи книги-еретици. СЕГА голяма част от знанието чрез книги ще достига безвъзвратно късно до хората, затова вече има компютри, айфони, таблети и т.н.
Да са живи и здрави децата!
18 Октомври 2011 10:42
Как`Сийка,
18 Октомври 2011 10:44
Benedicta, а ти чете ли Сократ както препоръчах в началото?
Дето твърди, че съвременната младеж за нищо не ставала...
Още преди 2400 години.


Редактирано от - OLDMAD на 18/10/2011 г/ 10:52:01

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД