Малко преди да започне яденето, Бък подхваща молитва. В този момент в килията влиза един от адвокатите му - Кейт Блек, която държи в ръце лист. Няколкото реда са всъщност решението на Върховния съд на САЩ да отложи присъдата и да се преразгледа случаят по искане на защитата му. Тя твърди, че смъртната присъда е несправедлива, защото е издадена въз основа на недопустим аргумент - расова принадлежност.
"Хвала на Бога. Бог заслужава да бъде възхвален. Милостта на Бог триумфира над правосъдието", възкликнал осъденият.
Двойното убийство Дуейн Бък извършва на 31 юли 1995 г. Под влиянието на наркотици той нахлува в дома на 32-годишната си бивша приятелка Дебра Гарднър, с която е прекъснал връзка седмица преди това. В дома й се намирал и 33-годишният Кенет Бътлър, когото Бък считал за неин любовник. Убива го с пистолет. Междувременно стреля и по доведената си сестра ФилисТейлър, която също заварва там, раната й не е смъртоносна. След това хуква по улиците да настигне Гарднър, която също убива. Свидетели на убийството са 11-годишният син и 14-годишната дъщеря на Гарднър. Когато полицаите арестували Бък, той се смеел и твърдял, че Гарднър си заслужавала съдбата.
На съдебния процес нито Бък, нито защитата отричат вината му. Юридическата схватка е за присъдата - доживотна или смъртна. Доживотната предполага възможност за помилване срещу условието, че пуснатият на свобода няма да извърши ново престъпление. В този контекст обвинението и защитата призовават да даде становище един експерт - психологът Уолтър Куиджано. Той трябва да отговори дали Дуейн Бък
би представлявал бъдеща опасност,
ако не получи смъртна присъда. Експертът заявява, че статистически афроамериканците са по-склонни към извършване на повторни престъпления с насилие, ако бъдат пуснати на свобода. Според защитата именно това твърдение на експерта е било ключово, за да стигне съдът до извода, че Бък може да представлява "бъдеща опасност за обществото". И съответно да приеме смъртното наказание.
Тя е подавала няколко жалби до различни съдебни инстанции в щата Тексас, но те са били отхвърлени. Позицията не е била приета и от губернатора Рик Пери, който е твърд привърженик на смъртното наказание. В крайна сметка защитата на Дуейн Бък стига и до Върховния съд. В жалбата си до най-висшата съдебна инстанция тя отстоява тезата, че присъдата е несправедлива и съдебният процес е "опетнен от расови съображения". С намесата на Върховния съд убиецът получава последна възможност за промяна на смъртната с доживотна присъда.
Кейт Блек не скри удовлетворението на защитата от решението на Върховния съд: "Никой не трябва да бъде убиван заради цвета на кожата си. Убедени сме, че нашият клиент има право на справедлив съдебен процес, който да не бъде опетнен от съображенията за расовата му принадлежност", заяви адвокатката, цитирана от "Хъфингтън пост".
Дали обаче адвокатите на Дуейн Бък ще го отърват от смъртоносната инжекция? Истина е, че повечето подобни жалби се отхвърлят от най-висшата съдебна инстанция на САЩ, сподели пред "Гардиън" социологът проф. Майкъл Раделет от университета в Колорадо, който е специалист по смъртните наказания. През миналото десетилетие в Тексас е имало 5 подобни случая, при които Уолтър Куиджано също е бил призоваван да даде данни за престъпността, които впрочем са базирани на изследвания. Върховният съд е спирал екзекуциите и на петимата, случаите им са били преразглеждани, но в крайна сметка смъртните им присъди са били потвърдени и изпълнени.
Освен това защитата явно се опитва да жонглира с аргументи
и твърде много залага на "правната игра", при която правосъдието се възприема като състезание на аргументи. Обвинението контрира, че данните на психолога са само детайл от показанията на процеса, а присъдата е взета след отчитане на всички факти, данни и съображения. Очевидно защитата вади един аспект от целия проблем, за да го сложи в центъра и да спаси Дуейн Бък от екзекуцията, която общественото мнение възприема за справедлива, ако се съди от анкетите.
Дали 9-членният Върховен съд ще се хване на тази въдица? Едва ли, ако отчетем как са се развили споменатите пет случая. Пък и "в хода на съдебния процес не са извършени никакви конституционни нарушения", както твърди Едуард Маршал, помощник на правосъдния министър на САЩ.
Във всеки случай Майкъл Раделет смята, че Върховният съд ще преразгледа случая до 30 юни 2012 година, или преди тази институция да се оттегли за лятната ваканция.
Експертът обаче описва и друг вариант на събитията. Много вероятно е Върховният съд изобщо да не разгледа случая, а да прехвърли топката към тексаския Съвет за амнистия и освобождаване. И тук вече се намесва политиката. Тя обаче може да е, но може и да не е шансът на двойния убиец. Този съвет, чиито членове се назначават от губернатора, в случая Рик Пери, веднъж вече е отхвърли жалбата на защитата за преразглеждане на присъдата. Но ще трябва отново да даде препоръка на Рик Пери. А той води битка да бъде избран за кандидат-президент на Републиканската партия догодина. Раделет предрича: "Има три фактора, които Пери ще вземе предвид. Първият е политиката, вторият е политиката, третият е политиката".
За 11-те години, откакто Рик Пери управлява щата, са били извършени 234 екзекуции. Тексас дори е шампион на САЩ по този показател. За тези години губернаторът е помилвал само четирима, включително една жена, която обаче впоследствие извършва ново престъпление и пак е осъдена на смърт. Ако Рик Пери отпадне като кандидат-президент на републиканците, Дуейн Бък няма шанс.
Шансът му е кандидатпрезидентският статут на губернатора
"Когато в дебата на "Чаеното парти" онази вечер стана ясно, че той (Пери) е подписал изпълнението на 234 смъртни присъди, хората ръкопляскаха, но смъртното наказание може да се обърне срещу него", коментира Майкъл Раделет. Експертът припомни трагичния случай с Камерън Уилингъм, който тегне върху имиджа на Пери. Той бе признат за виновен в умишлено подпалване на дома си през 1991 г., при което загинаха трите му деца. Макар да не бяха представени убедителни доказателства за неговата вина, той бе осъден и екзекутиран през 2004 г. Рик Пери лично е настоявал за екзекутирането му. След 5 години специална комисия отново разследва случая, защото самият факт на умишлен палеж не бе доказан неопровержимо. Експертите стигнаха до извода, че Камерън Уилингъм не е заслужавал да бъде екзекутиран.
Подкрепата на Пери "за смъртното наказание може да се приема добре сред десницата, но сред по-широкия електорат този случай вероятно ще създаде проблеми", коментира Раделет, имайки предвид случая "Бък". В крайна сметка развръзката трябва да настъпи в хода на президентската кампания догодина. Рик Пери надали ще си позволи да загуби гласове и затова може да спести смъртоносната инжекция на Бък. Личният успех на двойния убиец ще върви ръка за ръка с политическия успех на губернатора. Така рулетката на "правната игра", която завърта и политиката, може да спре върху пощада за двойния убиец.