:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,362
Активни 933
Страници 2,292
За един ден 1,302,066
Анализ

Реформите, които липсват в бюджет 2012

Правителството само не вярва на обещанията си за подобряване на бизнес средата
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Георги Ангелов
В среда на европейска дългова криза и голяма несигурност за световната икономика бюджетът очевидно има нужда от политика на стабилност, включително намаление на бюджетния дефицит (и дори балансиран бюджет), запазване и увеличаване на фискалните резерви, избягване на голямо ново задлъжняване. Тази политика е задължителна, но недостатъчна. Заедно с мерките за стабилност са необходими структурни и реформаторски мерки, които да премахват пречките пред растежа на икономиката. За съжаление такива мерки в нашия проектобюджет 2012 липсват.



Квазиданъчно бреме



Според проекта през 2012 г. приходите от такси (държавни и общински) ще надхвърлят 1.6 милиарда лева, което е около 2% от брутния вътрешен продукт. Това е значителна сума - приходите от такси са близки по размер с приходите от корпоративния данък или данъка върху доходите. Колкото е значителна сумата на приходите от такси обаче, толкова те остават и нереформирани, играейки ролята на квазиданъчно бреме.

Много такси са значително по-високи от разходите за извършване на съответната административна услуга. В резултат голяма част от приходите от такси не се използват за финансиране на предоставянето на платената услуга, а влизат като приход в републиканския бюджет, т.е. имат функции на данък. При това произволен данък, налаган с подзаконов акт и различен за различни отрасли - т.е. изкривяващ данък. В общините такса смет също е квазиданък, защото не зависи по никакъв начин от изхвърляната смет, а от данъчната оценка на имота.

Някои ведомства получават право да се разпореждат с получените приходи от такси (за бонуси и пр.), което им дава постоянен стимул да се стремят към увеличаването им - типичен конфликт на интереси. Рядко, но съществуват и обратни проблеми - независими ведомства, които не покриват разходите си чрез съответните такси, което всъщност ги прави зависими от отпусканите субсидии от централния бюджет.

За съжаление няма индикации, че Бюджет 2012 ще разреши проблема. Например Министерството на правосъдието, в което са повечето платени регистри (търговски, БУЛСТАТ, ЦРОЗ), приходите ще продължат да бъдат в пъти по-високи от разходите за тези регистри. Приходите от такси ще продължат да растат като цяло и в консолидирания бюджет.

Може би тук е мястото да споменем, че приходите от глоби и санкции се очаква да намалеят през 2012 г. Не че глобите трябва да са самоцел като източник на приходи за бюджета, обаче при толкова много нарушения и обещания за спазване на правилата би могло да се очаква все някакво увеличение по това перо. Същото е положението и с имуществото, придобито от престъпна дейност - не се вижда в бюджета някакъв приход от дейността на едноименната комисия.



Държавни компании и държавни активи



Според проектобюджета приходите от наеми ще се увеличат с 13 милиона до 178 милиона, а приходите от дивиденти на държавни компании ще се увеличат над два пъти, до 191 милиона лева през 2012 г. И все пак това е далеч от възможностите.

Според данни от БНБ държавата е собственик на акции в предприятия на стойност 8 милиарда лева. Това е балансова, а не е пазарна стойност, тъй като повечето държавни компании не са котирани на борсата. Реалната стойност вероятно е по-висока. При толкова вложен капитал в държавни компании може да се очакват по-солидни приходи.

Същото се отнася и за управлението на активите - земи, сгради, имоти, гори, хотели, резиденции и т.н. Държавата е най-големият собственик на имоти в България, много от които не са й нужни за всекидневната дейност. Обаче изглежда никой не знае точно колко са тези имоти, каква е оценката им, кой и как ги управлява, на каква цена и по какви процедури са дадени под наем.

По-ефективно управление на държавните активи може да донесе значително повече приходи. Разбира се, за много активи най-доброто решение е приватизацията, тя би могла да осигури по-добро управление и в същото време сериозни приходи в бюджета, особено при открита и конкурентна процедура. Обаче в бюджета за 2012 г. въобще няма перо за приходи от приватизация - то просто е изтрито, за първи път, откакто се публикува проект на бюджет. Оттук нататък няма да знаем дали правителството има цели за приватизация и какво е постигнало от тези цели.*



Персонал и разходи за заплати



Разходите за заплати в бюджетния сектор през 2012 г. се планира да достигнат 4 милиарда лева, като увеличение има не само при заплатите, финансирани от еврофондове, но и при заплащането, финансирано от държавния бюджет (90 милиона лева повече). Заедно с разходите за осигурителни вноски сумата през 2012 г. ще надмине 5 милиарда лева. За сравнение, преди кризата през 2008 г. същият разход беше 4.8 милиарда лева. Т.е. продължава да расте, въпреки натиска за оптимизация на заетостта в публичния сектор.

Тук има значителна възможност за реформи. По-малко хора, с по-добро заплащане, с по-добри стимули за работа, с по-добро оборудване могат да вършат повече и по-качествена работа, при това спестявайки разходи на бюджета. Разбира се, това включва освобождаване на част от служителите и привличане на по-квалифицирани. Това е очевидно не само за администрацията, но и за ведомства като МВР, които залагат на голяма численост на персонала, но недостатъчно стимулиращи заплати и минимални средства за оборудване. В допълнение - в МВР голяма част от "пакета" за стимулиране на служителите е свързан с неща като неплащане на осигуровки, ранно пенсиониране, изплащане на 20 заплати при пенсиониране, хранене на стол, почивни станции и пр.



Бизнес среда и електронно правителство



Противно на разпространените в бюрокрацията представи подобряването на бизнес средата няма да се види в бюджета под формата на увеличени разходи. Точно обратното, би трябвало разходите да намалеят.

Например, ако се въведат множество електронни услуги, това ще позволи да се спестят разходи за служители на гишета, за електричество, консумативи, хартия, принтери, мастило, куриери, пощенски разходи и т.н. Разбира се, важна част от положителния ефект идва от качеството на електронните услуги - те трябва да са по-евтини (или безплатни), да са достъпни, лесни за употреба, без излишни усложнения. Електронните услуги трябва да позволяват и електронни плащания или плащания с карти, което ще спести и банкови такси за гражданите. Не на последно място електронизацията ще позволи лесно да се въведат кратки срокове за обслужване на гражданите и фирмите и ще премахне един от основните стимули за корупция - неоправдано забавяне на разрешения, лицензи, регистрации и пр.)

За съжаление нищо подобно не се забелязва в бюджета. Не се забелязват някакви подобрения, свързани с електронното правителство. Най-вероятно ще се похарчат още значителни средства за поръчки, свързани с електронното правителство. Но не очаквайте скорошен резултат. Поне бюджетът не е заложил подобно нещо. Може би защото Министерството на финансите не вярва, че останалите ведомства реално ще направят каквото и да е в посока на улесняване на бизнес средата. Между другото, прогнозата за чуждите инвестиции също е доста ниска - още едно доказателство, че правителството не вярва на собствените си обещания за подобряване на бизнес средата.



Социални разходи



Социалните разходи отдавна са най-голямото перо в консолидирания бюджет. Нещо повече - те продължават да растат значително дори след началото на кризата - увеличили са се с над 2 млрд. лева за този период. Миналогодишната пенсионна реформа не е помогнала, напротив - заради нея повече хора са се пенсионирали, увеличавайки разходите. Неадекватните мерки на министерството на труда, които затормозяват пазара на труда, от своя страна са причина за продължаващо влошаване на заетостта - и оттам до увеличаване на разходите за социални помощи.

Социалните разходи са важни, но не могат да се увеличават безкрайно (защото пресират останалите разходи в бюджета и тежат на икономиката), нито пък могат и трябва да заменят работните места. За 2012 г. обаче бюджетът не залага растеж на заетостта, което показва, че не се очакват и някакви реформи, които да облекчат пазара на труда и създаването на работни места. Социалните разходи растат, което показва, че няма да се усети и ефект от пенсионната реформа (всъщност такъв не се и очаква, защото реформата не беше достатъчно дълбока).



*При последното обсъждане на проектобюджета в МС министър Дянков съобщи, че от приватизация за следващата година са заложени около 300 млн. лева приходи. Въпреки твърденията на Дянков в самия закон за бюджета не пише нищо за приватизация - такова перо няма.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Социалните разходи отдавна са най-голямото перо в бюджета. Това не пречи на социалния министър Тотю Младенов да лансира пред финансовия министър и обществото нови популистки идеи.
10
5650
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
01 Ноември 2011 20:37
Ейй, не спря да раздава акъл тоз човек.
Крайно време е да го турнат на мястото на С. Дянков!
Може пък и да ни "оправи".
01 Ноември 2011 20:42
Не четох материала, но моля, помогнете ми да си отговоря: "Кой се появява по често - Георги Ангелов или Христо Стоичков (по телевизията, когато дават Б.Б)?"
01 Ноември 2011 21:10
Може па да плаща за публикациите, човеко, кой знае как се издържа вестникът...друга шушумига в момента по Канал 1.

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
01 Ноември 2011 21:41
Приватизация, либерализация, повече за "пазарите", по-малко за хората, бла-бла-бла...
Очевидно пропагандирането на пазарен фундаментализъм се заплаща добре - "Отворено общество" са рядко последователни в занаята.
01 Ноември 2011 23:23
Това е значителна сума - приходите от такси са близки по размер с приходите от корпоративния данък или данъка върху доходите
Това е закономерен резултат от пропангандираната политика от самия автор на ниски доходи и скъпи активи (имотите) - квазиикономиката поражда и квазиданъчно бреме.
приходите от такси не се използват за финансиране на предоставянето на платената услуга
Ей тук и аз спрях да чета. Как да не псуваш малоумници! Това момче така и не разбра, че главната роля на държавата е да гарантира права, а не слугуването. Слугуването е дотолкова колкото да се гарантират правата. Има-няма престъпление - съдът/следствието/полицията функционира; има или няма сделка с имот - имотният регистър се подържа.
повечето платени регистри (търговски, БУЛСТАТ, ЦРОЗ), приходите ще продължат да бъдат в пъти по-високи от разходите за тези регистри
Колко са разходите и колко струва организацията и управлението на един регистър? Не самото извлечение или вписване, а цялата структура. За сравнение, за един частен патентен "регистър" плащам 12 хил. долара годишно, без гаранция за пълнотата на базата-данни и без доказателствена сила на информацията пред който и да е съд или държавен орган. Българските варианти (Патентен бюлетин, Държавен вестник, Сиела, Апис, търговски регистър) струват под 500 лв. на потребител. И щото са евтини затова и са толкова качествени. Да не би идеята държавата да няма никаква организация, пълна анархия!? Не бих се изненадал, ако под бизнес се разбира покраднюването.
По-ефективно управление на държавните активи може да донесе значително повече приходи. Разбира се, за много активи най-доброто решение е приватизацията
А най-доброто решение е продажба на населението зад граница и внос на маймуни за работна ръка. Те, маймуните поне разбиращо ще клатят глава пред глупостите на пишман икономистите.
01 Ноември 2011 23:33
Миналогодишната пенсионна реформа не е помогнала
Къде имаше пенсионна реформа!? Нито свалянето и вдигането на осигурителния процент и осигурителния праг, нито "отрицателната доходност" на частните пенсионни фондове могат да бъдат някаква реформа както този паксвил не може да мине за анализ за проектиране на държавния бюджет.
Абе авторът ли си плаща да си публикува писанията или вестникът му плаща хонорар? Или общия хонорар, и на автора, и на вестника е уреден от друго място, отворено и проветливо от към глупости?
02 Ноември 2011 00:54
главната реформа, която не се състоя, е най-после хазната да почнат да я пълнят тия които имат пари, които ги пази нашата милиция и в чиято полза съди съда - олигарсите. няма никакво съмнение, че това е тяхната държава, да бъдат така добри да почнат да си я издържат, защото ние вече не можем.


от 17 милиарда заложени приходи пак само 10% са от ДОД, а другото е от тупане на брашняния чувал - облагане на заплатите, акцизи и ДДС.


и така постъпленията са 10% от олигарсите и 90% от гражданите, а 90% от разходите са за олигарсите и властта, и само 10% - за гражданите.

02 Ноември 2011 01:05
Последно, Сорос подкрепя ли "окупирай уол стрийт" или не?
02 Ноември 2011 03:33
Стига с тия "реформи"! Главната реформа, която спешо трябва да предприемем, е да спасим малкото оцеляло след 20-годишните реформи.
И трябваше да започнем още на изборите, но...

Редактирано от - ablepsia на 02/11/2011 г/ 05:19:33

02 Ноември 2011 13:06
След изборно намаление доходите на народа-млади семейства, бременни, майки с деца, военни, полицаи, пенсионери.
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД