Полски строители във Великобритания - Островът и скандинавските страни са предпочитани от тях заради по-високото заплащане и по-добрите условия на труд. |
Когато от прозореца на офиса си Януш Белицки гледа пазара на краковския площад, той вижда голям потенциал. Там стотиците млади и добре образовани поляци
са идеалните кандидати за трудовия пазар в Европа
Но 41-годишният мъж, който ръководи частна компания за наемане на работа, споделя, че интересът към нея е слаб. Макар той често да получава искания от Германия за полски работници, кандидатите често отхвърлят презрително предложенията за работа в западната съседка. "Навсякъде другаде, само не и в Германия", често чувал Белицки.
Когато преди пет месеца Германия отвори пазара си за гражданите от Източна Европа, имаше големи надежди, но и още по-големи страхове. Икономическите експерти очакваха с нетърпение крайно необходимата квалифицирана работна сила, докато профсъюзите биха тревога - страната ще бъде залята от стотици хиляди източноевропейци, които ще смъкнат заплатите и ще изместят германците от работните места.
Това обаче не се случи. Между май и август в Германия дойдоха на работа само 34 000 души от осем новоприети страни от Източна Европа - Полша, Естония, Латвия, Литва, Чехия, Словения, Словакия и Унгария. За тях временните ограничения за живеене и работа в Германия и Австрия бяха вдигнати на 1 май. Четири месеца преди това техният брой бе 20 000 души.
Агенциите по заетостта в Полша продължават да търсят специалисти, които биха се съгласили да отидат в Германия, но често без резултат. Проблемът е, че германските работодатели имат лоша репутация. Говори се, че работата в провинциите Бавария, Хесен и Долна Саксония е изтощителна, нископлатена и с малки шансове за кариера.
Сега Германия и Австрия - единствените държави от ЕС, които настояваха за 7-годишната "защитна забрана" за работната сила от страни членки, приети през 2004 г., изглежда, си сърбат попарата.
"Германия си вкара автогол
с късното отваряне на трудовия пазар", без да крие задоволството си, казва Томаш Майор, шеф на полската професионална асоциация на работодателите. Германия финишира твърде късно в конкуренцията за най-добрите умове в Полша. Вместо там след приемането на страната им в ЕС поляците на вълни отидоха във Великобритания и Ирландия. Когато трудовият пазар в тези две държави бе затегнат, немалко от тях отидоха в скандинавските страни и в Швейцария. Междувременно обаче много се завърнаха в страната си, където икономическият растеж само миналата година се увеличи с 3.9%.
Според Майор Германия робува на "призрака за полския евтин работник", спечелвайки си съмнителна репутация на
"недружелюбна страна със скъпернически заплати",
която предлага нечовешки договори, отвратителни жилищни условия и лоши практики на заплащане.
Полските медицински сестри например, високо ценени с тяхното 5-годишно обучение, предпочитат Швейцария. Там те получават с 20% по-високи заплати и работят в по-благоприятни условия.
В онлайн форумите полските работници също споделят опита си от работата в Германия. Една жена на име Моника бе написала, че "до гуша й е дошло от Германия". Условията за семейството й там са били по-лоши, отколкото у дома.
Независимо от съседството Германия е малко привлекателна и много работодатели изискват отличен немски език, споделя Артур Раган от "Уърк експрес", най-голямата полска агенция за намиране на временна работа. В момента компанията категорично отказва да изпраща квалифицирани работници в Германия. "Никой не иска да рискува стабилната работа в Полша за временна работа в Германия", казва той.
Отчасти това е така, защото поляците очакват по-високо заплащане в страната си. Много фирми вдигнаха надниците с 5%, както и осигуровките, покривайки примерно част от личната медицинска застраховка.
Гасне стимулът да се напусне Полша, за да се намери работа навън. Според допитванията близо 97% от полските работодатели смятат, че от 1 май емиграцията е станала незначителна. Около 26% от компаниите в производството планират в близко бъдеще да наемат нови работници, а 16% от всички фирми иска да наемат допълнително хора за продажби.
И обратно - поляците, които търсят работа в Германия, са главно хора, изпаднали на най-ниските нива на заплащане. "Това включва необразовани хора, които са затруднени да намерят каквато и да е работа тук. Тези, които тук в сферата на услугите ще работят за по 2 евро на час, отиват в Германия за по 4 евро", обяснява Майор.
Нископлатените работници пристигат в Германия, за да работят главно като чистачи, общи строителни работници или в селското стопанство. Майор изчислява, че в момента около 100 000 поляци вършат такава работа в Германия. "Те се конкурират с други имигранти. Германците не биха работили за такива пари", пояснява той.
Едно бюро за безработица в Мерсебург, източната германска провинция Саксония-Анхалт, вече реагира на ситуацията по необичаен начин. Наскоро млади безработни германци бяха изпратени в полския град Милиш (Югозападна Полша, преди 1945 г. е бил в Германия - бел. ред.). Очаква се там те да се научат от поляците на трудова дисциплина и да стават рано.