:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,547
Активни 832
Страници 1,477
За един ден 1,302,066
ОБРАТ

Полските работници бягат от Германия

Те вече предпочитат страната си или държави, които плащат повече и осигуряват по-добри условия на труд и работа
Снимка: www.thisislondon.co.uk
Полски строители във Великобритания - Островът и скандинавските страни са предпочитани от тях заради по-високото заплащане и по-добрите условия на труд.
От май т.г. полските работници могат да си търсят работа в Германия свободно, без ограничения. Но очакваната вълна от желаещи да работят там не се случи. Много поляци гледат на работата в съседната страна като на нещо, което е под достойнството им - заради стиснатостта на германците и лошите условия на труд.

Когато от прозореца на офиса си Януш Белицки гледа пазара на краковския площад, той вижда голям потенциал. Там стотиците млади и добре образовани поляци



са идеалните кандидати за трудовия пазар в Европа



Но 41-годишният мъж, който ръководи частна компания за наемане на работа, споделя, че интересът към нея е слаб. Макар той често да получава искания от Германия за полски работници, кандидатите често отхвърлят презрително предложенията за работа в западната съседка. "Навсякъде другаде, само не и в Германия", често чувал Белицки.

Когато преди пет месеца Германия отвори пазара си за гражданите от Източна Европа, имаше големи надежди, но и още по-големи страхове. Икономическите експерти очакваха с нетърпение крайно необходимата квалифицирана работна сила, докато профсъюзите биха тревога - страната ще бъде залята от стотици хиляди източноевропейци, които ще смъкнат заплатите и ще изместят германците от работните места.

Това обаче не се случи. Между май и август в Германия дойдоха на работа само 34 000 души от осем новоприети страни от Източна Европа - Полша, Естония, Латвия, Литва, Чехия, Словения, Словакия и Унгария. За тях временните ограничения за живеене и работа в Германия и Австрия бяха вдигнати на 1 май. Четири месеца преди това техният брой бе 20 000 души.

Агенциите по заетостта в Полша продължават да търсят специалисти, които биха се съгласили да отидат в Германия, но често без резултат. Проблемът е, че германските работодатели имат лоша репутация. Говори се, че работата в провинциите Бавария, Хесен и Долна Саксония е изтощителна, нископлатена и с малки шансове за кариера.

Сега Германия и Австрия - единствените държави от ЕС, които настояваха за 7-годишната "защитна забрана" за работната сила от страни членки, приети през 2004 г., изглежда, си сърбат попарата.



"Германия си вкара автогол



с късното отваряне на трудовия пазар", без да крие задоволството си, казва Томаш Майор, шеф на полската професионална асоциация на работодателите. Германия финишира твърде късно в конкуренцията за най-добрите умове в Полша. Вместо там след приемането на страната им в ЕС поляците на вълни отидоха във Великобритания и Ирландия. Когато трудовият пазар в тези две държави бе затегнат, немалко от тях отидоха в скандинавските страни и в Швейцария. Междувременно обаче много се завърнаха в страната си, където икономическият растеж само миналата година се увеличи с 3.9%.

Според Майор Германия робува на "призрака за полския евтин работник", спечелвайки си съмнителна репутация на



"недружелюбна страна със скъпернически заплати",



която предлага нечовешки договори, отвратителни жилищни условия и лоши практики на заплащане.

Полските медицински сестри например, високо ценени с тяхното 5-годишно обучение, предпочитат Швейцария. Там те получават с 20% по-високи заплати и работят в по-благоприятни условия.

В онлайн форумите полските работници също споделят опита си от работата в Германия. Една жена на име Моника бе написала, че "до гуша й е дошло от Германия". Условията за семейството й там са били по-лоши, отколкото у дома.

Независимо от съседството Германия е малко привлекателна и много работодатели изискват отличен немски език, споделя Артур Раган от "Уърк експрес", най-голямата полска агенция за намиране на временна работа. В момента компанията категорично отказва да изпраща квалифицирани работници в Германия. "Никой не иска да рискува стабилната работа в Полша за временна работа в Германия", казва той.

Отчасти това е така, защото поляците очакват по-високо заплащане в страната си. Много фирми вдигнаха надниците с 5%, както и осигуровките, покривайки примерно част от личната медицинска застраховка.

Гасне стимулът да се напусне Полша, за да се намери работа навън. Според допитванията близо 97% от полските работодатели смятат, че от 1 май емиграцията е станала незначителна. Около 26% от компаниите в производството планират в близко бъдеще да наемат нови работници, а 16% от всички фирми иска да наемат допълнително хора за продажби.

И обратно - поляците, които търсят работа в Германия, са главно хора, изпаднали на най-ниските нива на заплащане. "Това включва необразовани хора, които са затруднени да намерят каквато и да е работа тук. Тези, които тук в сферата на услугите ще работят за по 2 евро на час, отиват в Германия за по 4 евро", обяснява Майор.

Нископлатените работници пристигат в Германия, за да работят главно като чистачи, общи строителни работници или в селското стопанство. Майор изчислява, че в момента около 100 000 поляци вършат такава работа в Германия. "Те се конкурират с други имигранти. Германците не биха работили за такива пари", пояснява той.

Едно бюро за безработица в Мерсебург, източната германска провинция Саксония-Анхалт, вече реагира на ситуацията по необичаен начин. Наскоро млади безработни германци бяха изпратени в полския град Милиш (Югозападна Полша, преди 1945 г. е бил в Германия - бел. ред.). Очаква се там те да се научат от поляците на трудова дисциплина и да стават рано.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Германка минава покрай Федералната агенция по труда в Кьолн. Миналата година безработицата в Германия падна до 3.1 млн. души и опасенията на профсъюзите, че вълната от поляци и други източноевропейци ще залее германския трудов пазар, се оказаха безпочвени.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Строители работят на обект в Гданск. Полската икономика демонстрира добра форма и поляците вече предпочитат да остават в страната си, вместо да търсят работа в други страни.
12
6330
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
02 Ноември 2011 00:58
С гърци вече се напълнихме, сега и с поляци ще се напълним. Да му се невиди и просперитета и стабилността, да му се невиди.
02 Ноември 2011 02:29
Наскоро млади безработни германци бяха изпратени в полския град Милиш (Югозападна Полша, преди 1945 г. е бил в Германия - бел. ред.). Очаква се там те да се научат от поляците на трудова дисциплина и да стават рано.

Ужас.
02 Ноември 2011 03:08
"...очакваната вълна от желаещи да работят там не се случи"

Поредния робуващ на модата на "случването" джурналист. Явно да си "модерен" е по-важно от това да си грамотен.

Случват се събития, които са предмет на случайност, а не на предвидими закономерности!!!
02 Ноември 2011 03:49
От Терминал 2 - на Изток и в Латинска Америка, скъпи форумци. На "Запада" песничката му е изпята - сам си отсече клона, на който седя наколко века.
02 Ноември 2011 09:22
От Терминал 2 - на Изток и в Латинска Америка, скъпи форумци. На "Запада" песничката му е изпята - сам си отсече клона, на който седя наколко века.


Нещо не виждам тълпи от германци и италианци към Венецуела и Китай. Западът ще се оправи, той именно затова сега прилага жестока "финансова помпа" спрямо останалите страни (в краен случай може да се пуснат печатниците от двете страни на Океана, за да се нулират дълговете), ами да видим ние как ще се оправим.
02 Ноември 2011 09:50
ами да видим ние как ще се оправим.

Ами както и досега, освен ако ...не ни оправят финално.
02 Ноември 2011 09:59
Чете човек 20, 30, 40 години "дер Шпигел" - 20, 30, 40 години Германия все потъва надолу. То действително от хвалебствия няма полза.
02 Ноември 2011 13:05
Нещо не виждам тълпи от германци и италианци към Венецуела и Китай.
За Венецуела не знам, но в Китай определено има страшно много немски инженери. Аз познавах един женен за българка - категорично отказват да се върнат от Шенжен. Американци даже се оплакват - китайците предпочитали да работят с немци.

Но и другото е вярно - от десетки години чета как Германия потъвала. Потъва, потъва... и накрая Германия трябва да спасява еврото... няма кой друг...
02 Ноември 2011 14:11
кога ще ги стигнем поляците?!

02 Ноември 2011 19:13
кога ще ги стигнем поляците?!

...по-добре никога да не ги стигаме...като манталитет са по-зле и от нас...заляли са цяла Европа...от тях останалите източно-европейци не могат се вредят за работа...с един ирландец говорих миналата година...каза, че негов приятел пуснал обява, че търси да му боядиса оградата и на обявата за половин ден му звъннали сто поляка...друг негов познат наел поляк в едно заведение да бачка, не се справял бил зле с езика и му казал :
You are fired"...той взел да се оглежда и се чудел къде има огън... :D

...бившите соц. републики, които са били бивши територии на Австро-Унгария са друго тесто...тях наистина трябва да се мъчим да настигнем... ;)
02 Ноември 2011 20:17
Полша е страна, която успешно реализира прехода към пазарна икономика. А и полякините си ги бива.
05 Ноември 2011 11:47
и аз това казвам: кога ще ги стигнем поляците?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД