:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,780
Активни 498
Страници 25,247
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Западът пак се заема с Централна Африка

Страни от НАТО помагат на Кения при военната интервенция срещу ислямистите в Сомалия, а САЩ изпратиха контингент, за да унищожат групировката "Армия за съпротива на Господа", която действа в няколко страни в региона
Дете войник от силите на федералното правителство на Сомалия участва в успешната офанзива срещу ислямистите, при която наскоро те бяха окончателно изтласкани от столицата Могадишу. В настъплението участват и сили на Африканския съюз, подпомаган финансово от редица западни правителства.
През последните месеци на Черния континент настъпиха някои доста сериозни промени в политическо и военно отношение, които очертават една нова тенденция в Африка. Ако досега западните страни се бяха съсредоточили да борят тероризма и неудобните режими предимно в Арабския свят, сега те отново засилват влиянието си в проблемни африкански страни, където различни екстремистки групировки действат свободно и на практика контролират положението. Такъв е случаят с нестихващата гражданска война в разпокъсана Сомалия. Редица медии съобщиха, че членки на НАТО на практика оказват сериозна подкрепа на Кения, която през миналия месец изпрати хиляди войници и бойни машини срещу ислямистите от "Аш Шабаб", които са свързани с "Ал Кайда" и контролират по-голямата част от Сомалия. Заедно с това стана ясно, че САЩ са изпратили малък, но сериозен военен контингент в Уганда, за да помогнат на местните сили да унищожат местната групировка "Армия за съпротива на Господа".

Представителят на кенийските военни майор Емануел Чирчир призна, че в операциите срещу "Аш Шабаб"



участват самолети на американските и френските ВВС



В нея също така били задействани бойни кораби от Франция, които обстрелват от морето базите на ислямистите край град Кодей и южно от стратегическото пристанище Кисмай. Вашингтон и Париж официално отричат тези информации. В. "Ню Йорк таймс" обаче отбелязва, че явно Франция се е намесила в конфликта заради смъртта на 66-годишната отвлечена французойка Мари Дидие, която бе похитена на 1 октомври от бунгало в курорт в Кения. Тя наскоро почина, тъй като бе тежко болна от рак и не получила нужната й медицинска помощ. Това преля чашата и Кения, която явно с одобрението на Запада изпрати армията си срещу сомалийските ислямисти. Те застрашават туризма в страната, а това е неприемливо за Найроби. Също така е известно, че от 14 юли 2009 г. в ръцете на "Аш Шабаб" се намира още един отвлечен французин - агент от Генералната дирекция за външна сигурност (главното разузнаване на Франция), чието име засега се пази в тайна. Освен него ислямистите пленили още седем французи. Екстремистите дори поискаха да им се плати откуп, за да върнат тялото на г-жа Дидие. В. "Файненшъл таймс" пък цитира американския посланик в Кения Скот Грейшин, който потвърди, че Вашингтон води преговори с властите в Найроби за оказване на спешна военна и икономическа помощ на Кения срещу нападенията от страна на различни групировки от Сомалия. Френски медии пък съобщиха, че подобни предложения за помощ кенийците са получили от Париж. Преди това в редица кенийски градове, включително и столицата, бяха извършени атентати, при които загинаха десетки цивилни. Това бе отговорът на терористите от



"Аш Шабаб", които официално обявиха война на Кения



Говорител на организацията направи това изявление, след като неколкостотин кенийски военни се включиха в операция срещу "Аш Шабаб" на територията на Сомалия. "Кения започна война и сега ще си понесе последствията", заяви шейх Мухтар Робов Абу Мансур на демонстрация край сомалийската столица Могадишу. Същия ден при нападение от неизвестни лица срещу джип в Северозападна Кения край границата със Сомалия загинаха четирима души - двама охранители, директор на средно училище и представител на местната власт. Преди това Елгива Бвире Олиача, известен като Мохамед Сейф, си призна, че е извършил атентати с гранати в Найроби и че е член на "Аш Шабаб". При атаката бяха взривени две гранати - в дискотека и на автобусна спирка.

В същото време САЩ започнаха операция и прехвърлят свои военни в Африка. Президентът Барак Обама обяви, че САЩ изпращат в Централна Африка 100 бойци за борба с угандийската въстаническа групировка, известна като "Армия за съпротива на Господа" (АСГ). Контингентът ще действа още в Южен Судан, Централноафриканската Република и Демократична република Конго, където тези екстремисти имат силни позиции. Белият дом заяви, че контингентът ще се намира в пълна бойна готовност, но ще влиза в бой само в случай на самоотбрана. Основната задача на американските военни е залавянето на лидера на АСГ Джозеф Кони. Тя воюва с правителството на Уганда от 1987 г. Лидерът й Джозеф Кони е католически свещеник, който се провъзгласил за пророк. Той заявява, че се бори с "нравственото падение на населението" и се сражава за създаването на държава на базата на Библията и десетте Божи заповеди. Според членовете на групировката само чистите от грехове деца могат да изградят светлото бъдеще в Уганда и затова отвличат деца и ги въоръжават, а друга част от населението просто унищожават. Според правозащитни организации членове на АСГ хвърляли в селата отсечени части от детски тела, завити в страници от Библията, нападали училища, бежански лагери и болници. Отрядите на АГС са убили десетки хиляди хора и са отвлекли от 25 000 до 40 000 деца. През 2005 г. Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за арестуването на Кони и четирима негови помощници, всички обвинени във военни престъпления.



Властите на Уганда успяха да разгромят въстаниците,



но те се прехвърлиха в съседни страни - главно в Конго и Южен Судан. Властите на САЩ посочиха, че АСГ дестабилизира целия район и създава заплаха за американските съюзници и за националната сигурност на щатите. Експерти обаче смятат, че истинската цел на Обама е да осигури безопасността на маршрутите на нефтения експорт. Американците ще въведат ред на териториите, по които скоро ще преминат нефтопроводите от Южен Судан. Тази територия през юли т.г. се отцепи от Судан и провъзгласи независимостта си. САЩ я смятат за своя нов ключов съюзник в района.

Властите в новата държава



възприемат Вашингтон като главен стратегически партньор



и са готови да предоставят своята територия за създаване на най-голямата американска база в Африка. Освен това американските корпорации вече разработват проект за строежа на нефтопроводи от Южен Судан до Атлантическото крайбрежие на Африка, в Камерун, откъдето петролът може да се доставя в Америка с танкери. Най-главната преграда на пътя на трансафриканския нефтопровод са бойците на Джозеф Кони, които преместиха своите лагери в Южен Судан. Американският сенатор Джон Маккейн, бивш съперник на Обама на миналите президентски избори, определи изпращането на военен контингент в Африка за нецелесъобразно. Според него, ако САЩ се впуснат в нов военен конфликт в Централна Африка, незавършили другите си войни, рискуват да бъдат вкарани в нова продължителна изтощителна военна кампания. Едно обаче е сигурно - Африка се превръща отново в кървава арена на противостояние на големите сили, като този път Западът няма да се бори с комунизма, а с различни екстремистки групировки, които се появиха именно след края на студената война.
 Мари Дидие бе отвлечена на 1 октомври от бунгало в курорт в Кения. Тя наскоро почина, тъй като бе тежко болна от рак и не получила нужната й медицинска помощ.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Заради войната в Сомалия, сушата в Източна Азия и недостига на зърнени храни милиони хора в Африка са застрашени от гладна смърт, алармира ООН. В същото време западните страни преследват своите цели в региона, а местните групировки по стара традиция се бият в "името на народа", който продължава да страда най-много.
5
5474
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
07 Ноември 2011 20:54
Сюжети с касапница "на живо" ...
07 Ноември 2011 21:24
Е, щом Западът ПАК се заема с ... каквото и да е, жална му майка на каквото и да е
08 Ноември 2011 02:04
...и се сражава за създаването на държава на базата на Библията и десетте Божи заповеди...
още един истински христиенин
08 Ноември 2011 11:55
Вестник "Сега" смело прекроява границите на географските региони: Кения и Сомалия се оказаха в Централна Африка. Пък аз да си мисля, че са в Източна.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
08 Ноември 2011 18:17
Лидерът й Джозеф Кони е католически свещеник, който се провъзгласил за пророк. Той заявява, че се бори с "нравственото падение на населението" и се сражава за създаването на държава на базата на Библията и десетте Божи заповеди. Според членовете на групировката само чистите от грехове деца могат да изградят светлото бъдеще в Уганда и затова отвличат деца и ги въоръжават, а друга част от населението просто унищожават.

Брей, тоя не е чел изтъкнатите богослови от нашия форум, за ра разбере, че в Християнството нямало потенциал за насилие.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД