:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,784
Активни 499
Страници 25,251
За един ден 1,302,066
Развитие

Не само образованието е виновно за глада на трудовия пазар

До 5 години 70% от професиите у нас ще изискват диплома от университет
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Докато бизнесът от години се оплаква от липса на инженери, студентите продължават основно да гледат в посока хуманитарни специалности.
Що е то мехатроника? Накратко казано това е наука за интегрирането на електрониката и софтуера с по-традиционните механични системи. С други думи тя намалява работните места, но увеличава производителността на труда. Мехатрониката беше призната за професия у нас едва наскоро със заповед на министъра на образованието Сергей Игнатов. Тя е от онези професии, за които според безброй проучвания и в момента, и в бъдеще ще има огромен недостиг на кадри.

Светът изпитва и ще изпитва липса на специалисти в областта на математиката, инженеринга, технологията. Но те се учат по-трудно, а за качествено обучение трябват инвестиции в лаборатории, в модерна апаратура. Освен това сред младите битува мнението, че хуманитарното образование дава много повече възможности за реализация в чужбина, а в индустрията, освен че не осигурява възможности за развитие, се работи и повече. Като допълнение технологиите се развиват със скоростта на светлината и няма образователна система в света, която може да предложи толкова бързо адекватно обучение.

"Например само за 6 месеца, за година, докато разработваме системата за необходимите умения и компетентности за дадена професия, функциите на IT специалистите се промениха. Много бързо се появяват нови области, в които тези специалисти навлизат, обединяват се дейности", твърди Томчо Томов, директор на центъра за оценка на компетентностите към Стопанската камара. За една професия например трябват софтуерни инженери, за друга - компютърни дизайнери, но това са все IT специалисти. И дава пример с маркетинг специалистите. "След 5 години маркетингът изобщо няма да се осъществява по начина, по който се прави сега. Борбата за реклама няма да е във вестниците, дори не и в телевизията. Тя преди всичко ще залегне в социалните мрежи, в интернет. И специалистите по маркетинг ще трябва да имат много сериозна култура и много сериозни компютърни умения, свързани със социални мрежи, с технологии, които могат да използват, т.е. те също ще влязат в общото понятие IT специалисти. В бъдеще



в IT сектора ще бъде насочена 20-30% от работната сила



в ЕС. С навлизането на информационните технологии ще се промени профилът, изискванията към много професии", обяснява Томов.

Целта на центъра за оценка на компетентностите е с европари по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" да бъде създадена национална информационна система, в която работодателите ще описват точно какви умения търсят работодателите в 20 сектора за 400 професии. Но ще има опции и за доразвиване. После човек може да види изискванията на работодателите, да ги сравни с учебните програми на вузовете и съответно да избере за коя специалност в кой университет да кандидатства, за да отговаря максимално точно обучението на бизнес очакванията.

Докато изготвят системата, от БСК правят и проучвания сред работодателите в какво производство смятат да се развиват, хора за какви професии ще им трябват и с какви умения, както и кои учебни заведения считат, че дават най-подготвени кадри. Оказва се, че след IT специалистите другият голям проблем е липсата на качествени инженери по автоматизация. Инженери по хидравлика също няма, не стигат и механици. "Ако направя конкурс за инженер по хидравлика и за юрист, за първия конкурс я се явят двама кандидати - от тях кой не завършил, не знае език или идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията, а за втория конкурс сигурно ще има поне 400 юристи", казва Томчо Томов.

Ректорите обаче контрират, че образованието няма как да отговори адекватно на пазара на труда, тъй като бизнесът също не знае какво иска и няма конкретни предложения към учебните програми. От БСК признават, че наистина съществува такъв проблем и у нас той дори е много по-тежък, отколкото в чужбина заради липсата на



система за прогнозиране на нуждите



на трудовия пазар. Такава няма нито в краткосрочен план - за близките 2-3 години, нито в средносрочен - за 10-15 г. Преди време от министерството на труда анонсираха подобна система за прогнозиране за 10 години напред, но методиката се оказа доста странна, защото според нея след време нуждата от IT специалисти ще намалява, а ще се увеличават работните места за финансисти и банкери. Освен това няма да има кой знае какво значение дали човек е със средно или с висше образование за намирането на работа - все изводи, опровергани от всички останали проучвания у нас и в Европа.

Дори мениджърите и работодателите в конкретните предприятия в България нямат практиката да прогнозират нуждата от кадри, да работят стратегически и дългосрочно. Търсят човек на пазара на труда сред всички, когато им потрябва. Едва около



20-30% от работодателите са в контакт



с висшето или средното образование и се опитват да си "резервират" бъдещи професионалисти директно от вузовете или техникумите най-вече чрез стипендии. Други начини са работа по съвместни проекти, инвестиции в материалната база на университетите и професионалните гимназии, възстановяване на позабравената практика със стажантските програми. Но и те могат да се провеждат качествено в ограничен брой предприятия, които са инвестирали в модерно оборудване.

Проблеми създава и законодателството, което налага редица ограничения на възможностите за взаимодействие на бизнеса с учебните заведения. В момента държавата не признава на бизнеса разходи за стипендии, учебници и осигуряване на качествено обучение на настоящи и бъдещи кадри.

В момента висше образование изискват около 50% от длъжностите, тенденциите са след пет години те да са някъде около 70%. Дори и сега има професии, за които Националната агенция за професионално образование и обучение е определила, че може работникът да не е висшист, а всъщност



всички търсят висшисти



"Например един настройчик на металорежещи машини в националния регистър са го писали, че може да бъде със средно образование и даже с основно. Всички настройчици в машиностроенето обаче са с висше образование", твърди експертът от БСК.

Поради липса на място за обучение пазарът вече изпитва остра нужда от асансьорни и хладилни техници, от специалисти по климатични инсталации. Причината е, че в техникумите паралелките още се създават на базата на брой желаещи деца - минимум 16, а не според нуждите на бизнеса. Още през март зам.-министърът на образованието Милена Дамянова обяви как се обмисля създаването на защитени паралелки за изчезващи специалности. Такива ще могат да се създават и при 8 ученици. Не е много ясно защо е толкова трудно това да се изпълни, но не е предвидено и през тази учебна година.

Бизнесът изпитва остра нужда за оператори - настройчици на цифрови стругове, няма заварчици, корабостроители, дърводелци, кранисти, дори шофьори на тролейбуси и автобуси. В металургията липсват оператори на металургични съоръжения. "Няма и пещари, защото там нещата вече са много осъвременени и електронизирани. Ръчният труд е намалял до минимум, ползват се електропещи", обяснява Томчо Томов.

Чуждият опит дава доста добри практики и някои от тях биха могли да се приложат у нас. В Германия например предприятията, които могат да предлагат стажантски програми, са лицензирани по строги изисквания. В други страни се предлагат



осигуровки за финансиране



на обучение на децата в бъдеще. Във Франция всеки научен език или придобита компетентност по време на училище носи бонус точки, които дават предимство при кандидатстване за работа още след ученическата скамейка. В Швеция и Великобритания се дават ваучери, нещо като кредит за обучение и ако изборът на специалност е правилен и след това човек си намери бързо работа за заплата над определена сума, парите му се опростяват.

"В повечето страни парите за квалификация и обучение се управляват от държавата и социалните партньори. Другаде само от социалните партньори. А у нас създават някакви схеми, които нямат нищо общо с нуждите на бизнеса, условията за кандидатстване не са обсъдени с него и после обвиняват, че не сме инициативни при усвояването на средствата", твърди Томчо Томов от БСК.
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Все по-малко ще бъдат професиите, за които стига средно образование.
38
4674
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
07 Ноември 2011 21:21
Къде ги тия обяви, дето се търсят специалисти по мехатроника? Какви заплати дават? Мамини, сладки... търсите си някой от родата да ви върши работа, ама няма...
А, и да не забравя... За тоя тюфлек, дето някой му "идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията" ... Малоумнико, тези неща са сложни, учат се с десетилетия и с практика, за такива (20г и нагоре стаж) хора дават в момента огромни заплати в Китай.
07 Ноември 2011 21:56
Ако направя конкурс за инженер по хидравлика и за юрист, за първия конкурс я се явят двама кандидати - от тях кой не завършил, не знае език или идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията

Приятели по чужбина ми разправят врели некипели, че там не се дирят само млади образовани с по три езика, ми и тия на възраст можели да си намерят работа...приказки, балалайки разни...
Някой може ли да ми обясни как точно се търкуват думичките в съчетание - или идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията
За учител по физкултура ли не му е възрастта или вече е на възраст да се напикава в гащите?
тикви

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
07 Ноември 2011 21:59
Какво значи за този тиквон"на възраст".Той човек за работа ли търси или красива гледка.Във всяка втора обява искат и "актуална снимка", дори и за позиции където не се работи с клиенти.Объркана държава.
07 Ноември 2011 23:02
ами ето една обява за човек със сериозен опит. Заплатата е над 150000 евро на година, отделно жилище и всякакви други expat екстри. Натиснете тук
07 Ноември 2011 23:33
Освен това сред младите битува мнението, че хуманитарното образование дава много повече възможности за реализация в чужбина, а в индустрията, освен че не осигурява възможности за развитие, се работи и повече.

Хм, не знам дали е така, защото на Запад си имат достатъчно хуманитари, даже са им в излишък.
А ние като пресъхне работата на Запад ще ходим на Изток. Като имат производство ще им трябват и инженери.
07 Ноември 2011 23:41
Както е казал народа, "от всяко дърво свирка не става". Та така и с математиката, информатиката, и инженерните специалности.
08 Ноември 2011 01:00
или идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията

*
В САЩ законодателно е забранено да дискриминиращ по признак възраст. Въпросът на интервю "на колко си години" или обява "търся ... до ХХ години" са абсолютно забранени. Ако бъдат зададени, голяма неприятност и солидни глоби чакат този, който ги е задал и фирмата в която работи. В моята фирма за да имаш право да интервюираш хора, минаваш двудневен курс на обучение.
08 Ноември 2011 05:29
"Освен това сред младите битува мнението, че хуманитарното образование дава много повече възможности за реализация в чужбина,'
Това го е писал някой, който не е бил в чужбина. Мои познати с инженерно образование веднага си намериха работа в САЩ, а друга позната с юридическо образование не можа да се устрои нито в БГ, нито в САЩ и сега се преквалифицира. Там инженерите се ценят, не ги пращат да продават гащи на пазара, както направиха през последните 20 години в България.
08 Ноември 2011 06:19
Пак повтаряме всеизвестни истини - инженерната и лекарската професии са едни от най ценените на запад. За инженрите трябва да се подчертае дебело, че има известен застой в тъсенето поради аутсорсинга в Китай и Индия. А това за възрастта си е написано на хартия - след 45 мноого трудно се намира работа(може би защото и заплащането трябва да е високо). В Канада дори уважавани компании като Ериксон пишат "Ние се нуждаем от млади, амбициозни и... професионалисти"(в последните две години буквално изхвърлиха всички над 45 в Торонто и Монреал). Вярно е, че на интервютата не те питат за възрастта, но всяка по-голяма компания извършва бакграунд чек, където си длъжен да покажеш два документа със снимки и дата на раждане.
08 Ноември 2011 06:45
Ами "на възраст" означава като тия, с които сега съм принуден да върша работа.
Мислят бавно.
Говорят бавно и несъществено с изобилие от героични спомени.
Нямат желание да научат новото, стига им старото и го пробутват като постулат.
"Аз толкова години... и никога... туй нещо няма как..."
Физически не могат да се сравняват с по-младите кадри.
Туй последното не за красотата. Един юрист може да прекара кариерата си на бюро. Но за един инженер това е недопустимо от дипломата чак до пенсията. Ето защо или трябва да е добре физически или да се издигне до "ръководно" ниво. А за там се боричкат един куп уманитари.

08 Ноември 2011 07:23
После човек може да види изискванията на работодателите, да ги сравни с учебните програми на вузовете и съответно да избере за коя специалност в кой университет да кандидатства, за да отговаря максимално точно обучението на бизнес очакванията.

Бабината ви трънкина на припек !
За 5 години обучение в института , изискванията ще са други и работодателите ще са други !
4 или 5 години в института ти дават основата , а после има специализирани курсове от 3-6 месеца до една година , организирани от фирмата или учебно заведение(кампус , частни колежи и др.) в които се изучават точно определена програма , съоръжение или комлекс от съоръжения .
*
папуас , тия хора , ако са били истински специалисти имат натрупан богат практически опит и от теб зависи да извлечеш рационалното и полезното за теб от техните разговори . Може би самонадеяноста ти , че всичко знаеш и разбираш ти пречи - помисли си ! Аз също съм имал възрастни колеги , на които основното им занимание е било да разказват стари истории за събирания , ядене пиене и други подобни и такива , коитоговореха предимно за проблеми в работата , с които са се сблъсквали и тяхното решаване .
08 Ноември 2011 09:13
"на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията" типично означава някой с диплома по темата, но работил на бюро в държавна или общинска администрация 20-30 години. В това няма нищо лошо, но в повечето случаи не се търси такава квалификация. Хората работили толкова години като професионалисти в съответния бранш, доста често и на интервюта не ходят.
08 Ноември 2011 09:43
В университета имахме предмет "Мехатроника" и лекциите и упражненията си ги водеше един полуидиот. Аврамов май се казваше.
За цял семестър единственото, което ни преподаде бе за планетарния модел на мехатрониката. Това е картинка изобразяваща три препокриващи се кръга със съответните надписи. Механика, електроника и на третия май пишеше компютри.
И цял семестър философстваше, как като се обединят тези три области се получавало нещо велико, а всъщност нищо съществено и полезно като знания за студента.
Добре, че имаше други полезни предмети.
08 Ноември 2011 10:05
"oсвен това сред младите битува мнението, че хуманитарното образование дава много повече възможности за реализация в чужбина, а в индустрията, освен че не осигурява възможности за развитие, се работи и повече"
Пълна глупост - хуманитаристиката е много по-тясно свързана с конкретната държава, докато техническите, компютърни и други подобни специалности са много по-конвертируеми международно. Изобщо по-голямата част от хуманитарните специалности са просто едни ала-бала и пълни локуми, които всеки човек с висше образование може да работи. Неща като публична администрация, политики, европеистики, немалка част от икономиката, дипломация, ПР и комуникация, филология журналистика и пр. може да ги работи всеки, независимо с какво висше образование. Казвам "може да ги работи", не да стане академичен специалист и примерно да ги преподава - трябват му само малко желание. За сметка на това сграда не може да проектира всеки, или да ремонтира сложни машини, или да прави зъби - трябва специално образование и години яко четене. Един строителен инженер например може да върши работата на журналист, но обратното - никога. Или друг пример - всеки може да направи фирма и да извършва икономическа дейност, без да е завършил икономика. Може би единствената хуманитарна специалност, която не може да се работи без специална подготовка е правото.
Твърдо смятам да насоча децата ми към инженерно-приложни или природо-приложни науки (ИТ, инженерство, компютри, стоматология и други подобни) - хуманитаристиката (примерно история), ако го влече, може да си я чете колкото иска - ако му е кеф, може да стане и доктор по история....
08 Ноември 2011 10:13
.... след 45 мноого трудно се намира работа(може би защото и заплащането трябва да е високо).

Ми тогава не се чудете, че децата не искат да учат и да работят такива професии, дето не се знае какво ще работят след 45г. ... Децата гледат родителите си и се учат. А в България има колкото искаш ужасяващи истории за инженери останали без работа... И напълно логично децата не искат и да чуят за такива работи.
08 Ноември 2011 10:22
Целта на центъра за оценка на компетентностите е с европари по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" да бъде създадена национална информационна система, в която работодателите ще описват точно какви умения търсят работодателите в 20 сектора за 400 професии.
за европарите е ясно...
ама за тона какво се търси на пазара на труда въпросният Томчо да беше дал информация - нещо табличка, схемичка, да добием представа и да сравним, а не да раздува локуми - това било кофти, онова било лошо
всъщност продължават да се търсят специалисти (по обявите??!) до 25 години с висше образование, минимален опит - 3 години трудов стаж и 2 чужди езика
включително (и най-вече) за продавачи/ки (консултанти - по новому)
08 Ноември 2011 10:34
***

Редактирано от - sybil на 08/11/2011 г/ 14:39:59

08 Ноември 2011 10:58
Мамин убавец, нали няма инженери енергетици. Където и да отида ми искат 3 години стаж веднага след завършване и дават 350-500 лева заплата. Нека живее той в Сф с тези пари. Уча 2 магистратури в момента - инженерна и икономическа, като инженерната е пред завършване, владея 2 западни езика и разбирам що-годе руски без да съм го учил и пак не мога да си намеря свястна работа. К'во искат повече???
08 Ноември 2011 11:03
Тука вече шизофренията е пълна - никой не иска хора над 45, ама същевременно пенсионната възраст се вдига
08 Ноември 2011 11:22
А колко е лесно да се направи един сайт, който да анкетира работодателите, да дава свободните места през годините, графики, прогнози. Да има други статистики, които показват производството на университетите, в различните специалности и така. За да могат хлапетата да се ориентират и преценяват, какво да учат.


А седнали тъпите и кухи работодатели, дет 2х2 не могат да сметна да се вайкат, а още по-тъпата БСК, дет файда за 2 ст. от нея няма само се пъне по ТВ. Вместо това да бяха направили нещо полезно....малоумници....

Трябвала им Мехатроника...а кога ще отворите "Психология на масите в Южна Сахара" или "История на Антарктическото земеделие" ?...
08 Ноември 2011 11:49
А седнали тъпите и кухи работодатели, дет 2х2 не могат да сметна да се вайкат, а още по-тъпата БСК, дет файда за 2 ст. от нея няма само се пъне по ТВ. Вместо това да бяха направили нещо полезно....малоумници....[/quot e]Да де, ама карат 4Х4....

Редактирано от - Cruella de Vil на 08/11/2011 г/ 12:28:51

08 Ноември 2011 12:38
Ами, да. Има ли някой, който взема насериозно нашите родни работодатели? То ченгета, то мутри, то партийни секретари, то каква ли не партийна измет. Хайде, родни социолози, направете едно изследване кои в България станаха работодатели! Хайде!
08 Ноември 2011 13:21
Мамин убавец, нали няма инженери енергетици. Където и да отида ми искат 3 години стаж веднага след завършване и дават 350-500 лева заплата. Нека живее той в Сф с тези пари. Уча 2 магистратури в момента - инженерна и икономическа, като инженерната е пред завършване, владея 2 западни езика и разбирам що-годе руски без да съм го учил и пак не мога да си намеря свястна работа. К'во искат повече???


Ето това е истината - няма работа ни за млади, ни за стари.
Не че кадри няма, има, ами наглеците искат и да ядат!

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 13:31
3 години стаж веднага след завършване и дават 350-500 лева заплата.

При наличие на знания и умения, не е лошо да се опита търсене на работа и извън държавната и общинската администрация. Цитираният Томчо Томов май беше в отдел човешки ресурси където заплатите на чистачките почваха от 500 лв месечно.
08 Ноември 2011 13:45
Откъде умения като сега е завършил човеко бе, не четеш ли?
Да не мислиш, че дават много повече, що не прегледаш сайтовете за работа? По-лесни са за разчитане от централните топломери.

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 13:50
От написаното ми се стори че човекът още не е завършил. Сравнително наскоро имаше публикации, че прясно завършили в търсените специалности започват с 1000-1200. Ама с такава заплата не се започва заради парчето хартия наречено диплома, а за показани знания и умения. Следват и изпитателни срокове и подобни, след което или се търси нова работа или заплатата се качва.
08 Ноември 2011 13:53
Който не работи, няма да яде. Чорбаджиите да работят по здраво. Като отидат в магазина на Мерцедес не мрънкат, че им е скъпо, и не филофофстват, че имало глад за Мерцедеси от по 5 хиляди лева.

Редактирано от - nikolay_rs на 08/11/2011 г/ 14:34:26

08 Ноември 2011 13:56
За пореден път да обърнем внимание - на днешно време общочовешките качества (т.нар. soft skills) в повечето случаи имат приоритет пред квалификацията в тесния смисъл на думата. Ако си мързеливец, мрънкало, черпаклия, смотан, необщителен - като правило няма да те вземат на добра работа независимо от дипломи и умения.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
08 Ноември 2011 14:28
Сравнително наскоро имаше публикации, че прясно завършили в търсените специалности започват с 1000-1200.

Бре, я ги изрови тия публикации, че спешно диря работа за едно много работливо момче завършило това лято. И оттогава си дири работа за над 600 лева.

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 14:40
Какво е завършило? Да не е някоя школа за бели магии?
P.S. Чети и се радвай Натиснете тук

Редактирано от - Heat на 08/11/2011 г/ 14:52:11

08 Ноември 2011 15:29
Може би единствената хуманитарна специалност, която не може да се работи без специална подготовка е правото.

Май така излиза. Аз си мисля и друго, учете поне три чужди езика. Натам вървят нещата в глобален план. Планетата е обща и спасение дебне отвсякъде. После, ако си качествен някъде, ще си качествен навсякъде. Лигльовците не са на мода, а пък глада има и полезни качества - кара ни за кратко време да поумняваме. И Манрико май каза за софт скилс - поне в моя занаят за изключително важни.
08 Ноември 2011 15:52
Какво е завършило? Да не е някоя школа за бели магии?

С Б почва, ама е Биотехнологии, отворко.

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 16:29
Да не мислиш, че дават много повече, що не прегледаш сайтовете за работа? По-лесни са за разчитане от централните топломери.

Когато си права, няма оспорване. Прегледах първият попаднал сайт и наистина беше по-лесен за разчитане от топломерите. За заплати пишеше това
Натиснете тук
08 Ноември 2011 16:33
Скоро да обясниш що е туй медиана и процентил, да не те заядат, че тези суми се получават от една заплата от 100000лв и останалите по 500!

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
08 Ноември 2011 20:58
Чудна работа, според тоя сайт това момче не съществува изобщо, а не иска много...всъщност няколко човека, завършили биотехнология, работят в кол център за 1100 лева...щото били изкарвали повече, отколкото ако работят по специалността.
Тъпи млади, нали юнаци?

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
09 Ноември 2011 08:10
Аз не обсъждам написаното. Бях посъветван да погледна какво пише в сайтовете за даваните заплати и го направих, като споделих прочетеното.
09 Ноември 2011 11:25
Аз не обсъждам сайтовете, обсъждам живия живот.
На кое да вярвам повече?

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
09 Ноември 2011 18:05
папуас , тия хора , ако са били истински специалисти имат натрупан богат практически опит и от теб зависи да извлечеш рационалното и полезното за теб от техните разговори . Може би самонадеяноста ти , че всичко знаеш и разбираш ти пречи - помисли си ! Аз също съм имал възрастни колеги , на които основното им занимание е било да разказват стари истории за събирания , ядене пиене и други подобни и такива , коитоговореха предимно за проблеми в работата , с които са се сблъсквали и тяхното решаване .


Чок觧,
Повечето от възрастните, впрочем, са от втория тип. Даже тия, дето се интересуват повече от яденето и пиенето, на тия години са натрупали толкова опит в това, че вече гледат по-отвисоко, разговорите им избиват на коментари за бита и културата на разни социални групи . А имам един 72 годишен колега, който е като енциклопедия, като заговори, прескача от тема на тема, трябваше ми около година да го слушам, преди да почна да свързвам нещата, които говори. Инженер е, говори ми за това, как са направени разни машини, не за социалните групи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД