:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,576
Активни 280
Страници 25,043
За един ден 1,302,066
Нонсенс

Парадоксално, но факт - в ЕС най мразят референдумите

За да се защитят рентиерите и да се попречи на техните провали да взривят европейската кредитна система, Гърция преживя най-тежкото данъчно затягане на коланите, налагано в развита икономика, без възможност за каквато и да е компенсация
Папандреу бе подложен месеци на масиран уличен натиск срещу предходните спасителни мерки и политика за затягане на коланите, които изправиха гръцкото общество на ръба на пропастта.
Може би си мислите, че да се дава на народа право на глас за най-съдбоносните решения, засягащи страната му, е втората природа на съюза от нации, които твърдят, че демокрацията е свещеният им основополагащ принцип. Но когато Георгиос Папандреу обяви, че Гърция ще проведе референдум за последния "спасителен" план от шоковата терапия на ЕС, вестта бе посрещната с възмущение в премиерските канцеларии в цяла Европа.

Гръцкият премиер бе привикан на срещата на Г-20 в Кан от германския канцлер Ангела Меркел, за да чуе какво предвижда законът за бунтовете при такава дръзка неблагодарност. Дозата нови заеми, 50-процентното доброволно отписване на дълга и новите съкращения и приватизации трябваше да решат въпроса и да спрат заплахата от зараза за цялата еврозона - нищо, че кусурите на сделката са болезнено ясни.

Разбира се, и маневрата на Папандреу е последен опит от негова страна да спаси политическата си кожа след месеци на масиран уличен натиск срещу предходните спасителни мерки и политика за затягане на коланите, които изправиха гръцкото общество на ръба на пропастта. Правителството му може и да падне, референдум може и никога да няма, но дори и да се случат, гърците със сигурност ще продължат да бъдат заплашвани и изнудвани.

И всичко това опира до сърцето на проблема с демокрацията в Европа. Тук не става дума само за страха от рисковете при забавяне на трескавите фондови пазари, който предизвиква апоплексия, но и



от опасността гърците да гласуват погрешно



Нещата в ЕС не се случват с гласуване. И когато държавата наистина реши да се допита до народа си, както стана в Дания и Ирландия, го кара да гласува отново и отново, докато не се произнесе правилно.

Дефицитът на демокрация обаче сега прерасна в криза на демокрацията. За да защити банките, които отпускат заеми на Гърция, и елита си - от нежелани данъчни изисквания, тази страна е системно лишавана от суверенитет, докато представителите на ЕС и МВФ жужат около министерствата й, съставят бюджети, поставят срокове, "съветват" по данъчни въпроси и натискат за разпродаване на държавно имущество.

Не е чудно, че националистическият гняв расте. На фона на смъртоносната спирала от съкращения в разходите и увеличения на данъците, които запращат Гърция в още по-дълбока бедност и задлъжнялост. Във всичко това няма смисъл. Ако не се разбере, че се спасява не гръцката икономика, а европейските и американските банки, купили гръцки дълг. За да се защитят рентиерите и да се попречи на техните провали да взривят европейската кредитна система, Гърция преживя най-тежкото данъчно затягане на коланите, налагано в развита икономика без възможност за каквато и да е компенсация или монетарен стимул заради членството в еврозоната.

В резултат на това икономиката й се срива, а дългът се разраства като гъба. Предложението на Папандреу за референдум можеше поне да повдигне въпроса за някаква алтернатива. Без спасителен план за гръцката икономика



всякаква обичайна форма на фалит би била възможна



при условията на кредиторите и така Гърция е изправена пред десетилетия на стагнация. При това положение банкрут по модела на Аржентина и излизане от еврозоната изглежда все по-добра възможност.

Но Гърция е само най-крайната точка на кризата в еврозоната. Португалия и Испания, другите две страни, управлявани от фашистки диктатори до средата на 70-те години, също бяха принизени чрез спасителни мерки до протекторати, управлявани от Брюксел, Франкфурт и Вашингтон, с тежки икономически и социални последици.

Сега заразата заплашва Италия и кризата в Европа рискува да върне глобалната икономика отново в рецесия. Новият спасителен пакет за Гърция вече беше признат за провал, евролидерите тръгнаха да лобират Китай да подкрепи широкия спасителен пояс, а Международната организация на труда предупреждава за световен взрив в безработицата и социалните протести.

Както и във Великобритания, кризата в Европа със задлъжнялостта и стагнацията не се дължи само на прахосничеството на държавата. Тя е преди всичко резултат от намалелите данъчни приходи заради рецесията от 2008 г. Частното инвестиране се срина и докато правителствата от еврозоната не започнат да спасяват реалната икономика, а не банките с публични инвестиции за постигане на ръст, спасителните планове ще продължат да се провалят.

Това обаче



ще изисква радикална промяна в политиката на страните от еврозоната,



но все още не се е появил и най-малък знак. И затова еврозоната е пред потенциален разпад и е малко вероятно да успее да оцелее в настоящия си формат. Не е както в самото начало, когато не се знаеха опасностите и недостатъците, свързани с еврото, въпреки критиките, идващи от ляво и от дясно. Винаги може да се очаква бедствие, когато се обединят 17 държави с доста различно ниво на развитие и производителност около единна валута без сериозни данъчни и парични трансфери. Както и когато се поддържа този съюз със строга централна банка, но без пълна монетарна власт или заслужаващ доверие демократичен контрол.

Сътресенията след кризата от 2008 г. са причината и за това бедствие. Според архитектите на еврото единната валута трябваше да бъде катализатор за по-дълбока интеграция, която те винаги са приемали за съществена, за да могат европейските корпорации да отбележат достатъчно голям ръст и да се състезават с компаниите в глобален мащаб. Сега приемат кризата в еврозоната като трамплин за създаването на фискален съюз и икономическо правителство, което чакат от доста време.

Загубата на доверието в резултат на кризата излиза извън рамките на еврозоната и стига до икономическата идеология, която формира целия Европейски съюз от десетилетия: за дерегулация, приватизация и привилегия на корпоративната власт, независимо от скромните права на работниците, представени като начин за ограничаване на социалния дъмпинг. Точно това е моделът, който в момента преживява криза в западния свят. Разбира се, британските тори са евроскептици, подкрепят подобен безотговорен модел "всичко да е безплатно за всеки" и само пречат на възможността за превъзходство на Лондонското Сити - чиято роля промени британската икономика и задълбочи влиянието на кризата - подкопавана от намесата на ЕС.

Макар миналата седмица Ангела Меркел да пробуди призрака на войната, ако еврозоната се срине, нито една от основните политически партии в Европа не смее да признае гласно провала на демократичния модел. Всичко бе оставено в ръцете на Кентърбърийския архиепископ и на Ватикана, които поискаха промяна на финансовата система. Навсякъде по света кризата обърна с главата надолу ортодоксите от старото поколение - и светът ще бъде различен, когато се отстранят отломките от миналото.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Европейската централна банка няма пълна монетарна власт над 17-те държави в еврозоната, което е проблем за упражняването на контрол върху тях.
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
През есента на 2009 г. Ирландия гласува на референдум за или против Лисабонския договор и ирландците бяха принудени да го подкрепят въпреки нежеланието си.
44
3575
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
07 Ноември 2011 20:15
В това отношение сме европейци...
------------------------------- -----------
Блогът на Генек

07 Ноември 2011 20:59
Гърция била "развита икономика" ....
07 Ноември 2011 21:01
Простичко, ясно, смело и почтено. За статията и за в. "Сега", че я публикува
07 Ноември 2011 22:01
Демокрация ИЛИ капитализъм - изберете сами.

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
07 Ноември 2011 22:18
Тоз автор какви ги реди като недоубит комунист или полковник от ДС ......
Да не е някой наш емигрант от споменатата категория , отскубнал се от хватката на ФД или Едвин Сугарев, и сега на прикритие в тази медия?
А уж комунизмът си отиде и спете спокойно деца? А се оказва , че врагът не спи.
07 Ноември 2011 22:41
Скеле, капитализмът си отива, не лежи на стари лаври, тя модата се сменя ката сезон, системите - само по веднъж на век.
Бъди с новото, зарежи мухъла и мухльовците.

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
07 Ноември 2011 22:44
Кой съфорумец го беше казал - "Къде ми е демокрацията бе, кой ми я открадна, искам си я обратно!"
.
P.S. Не се впрягайте!
След два дни БГ-Демокрацията ше я раздуеме яко, имаме повод.

Редактирано от - OLDMAD на 07/11/2011 г/ 22:49:45

07 Ноември 2011 22:49
В момента гледам по Канал 4 ей това:
Виж тук
По-интересни са коментарите на гръцки икономисти за обществените практики в Гърция: огромно държавно чиновничество, корупция, плащане на ръка.
07 Ноември 2011 22:52
дааа много спешно трябва да се върне соца.
07 Ноември 2011 22:57
Ми тя палачинката се обърна вече.
Докато у БГ "строим" див капитализъм, у САЩ тепърва започват със социализЪма..
07 Ноември 2011 23:55
Управляващата хунта в ЕС в момента се опитва да осмее цял един народ и да го изкара мързелив и паразит. Последния такъв случай беше с евреите. Знаем как свърши.
Целта е ясна. Не рипайте, че ще стане като в Гърция.
И съответно се произвеждат филмчета като за Круелка.
ДемоСРАция!
Какво да я правиш!
07 Ноември 2011 23:57
Имаше един виц - "Ако от изборите зависеше нещо, щяха да ги забранят."
Та референдумите явно вече са забранени. Честито.
08 Ноември 2011 00:09
gorro
Че то кой авторитарен режим обича референдумите
Ми ти референдумите остави ... Брюкселските тарикати не обичат и изборите.
Няма един бюрократ в Брюксел (включително президента онази Белгийска тиква) който да е бил избран.
Просто в този си вид ЕС надмина всякакви норми на диктатура и деспотизъм.
Незнам как се оставихме да стигнем до тук
В момента НЕКАДЪРНИТЕ политици от Брюксел си го изкарват на закъсалите държави Гърция Италия Португалия Испания ... истината е че тези държави са жертва на НЕКАДЪРНОТО управление на на Европейските бюрократи.
Просто идеята за ЕС и Еврото са ИДИОТСКИ
Но не бойте се деца, краят му се вижда.
1во ще се разпадне Еврозоната а след това лека полека и съюза.
И цялата армия от Евро-чиновници ще остане без работа.
А обединена Европа пак ще има ... само че без милярдите разходи и без милионите чиновници.
И ще бъде много по-просперираща Европа.
08 Ноември 2011 07:00
Комисарите никога не са обичали нормалните хора.
Затова разгонват истинските народни събрания и налагат терор...
------------------------------- --------------------------
Блогът на Генек

08 Ноември 2011 07:23
Хубаво, де, ами ако референдумите не бяха забранени. Тука напоследък толкова хора плачат, че като са скачали срещу комунистите, всъщност са искали социализъм, ама то дошло друго.
08 Ноември 2011 09:36
Така и не разбрах, кога баеви Тошо е дотирал закъсали предприятия та да не останат хората без работа , лошо ли е постъпвал. Ми кога забраняваше на ханъмите да се качват с шалвари в автобуса, е то тогава в БГ нямаше бурки , ама нейсе
08 Ноември 2011 10:22
Целта е ясна. Не рипайте, че ще стане като в Гърция.
И съответно се произвеждат филмчета като за Круелка.

В тези "филмчета" гръцки икономисти анализират ситуацията в страната. В една държава винаги е имало и има трезви и разумни гласове, противопоставящи се на популистките правителства заради което Гърция е затънала в дългове.
Животът на кредит може и да изглежда хубав за няколко години до момента, в който трябва да се плати сметката.
А филмчето беше много весело.
08 Ноември 2011 10:46
Животът на кредит може и да изглежда хубав за няколко години до момента, в който трябва да се плати сметката.

Въпроса винаги е: кой ще плаща сметката? Отговора винаги е мързеливият и прост народ.
Излиза, че следните народи са мързеливи и крадливи, и прости и...:
гърците, италианците, испанците, португалците, французите, ирландците, исландци, американци... . Но никога не плащат лакомите спекуланти и банкери. Те, спекулантите, са умни, работливи, честни, пълни с напредничави идеи. Затова мързеливите и крадливите ще плащат на умните и честни спекуланти.
Пълна шизофрения
08 Ноември 2011 10:59
Излиза, че следните народи са мързеливи и крадливи, и прости и...:

Да съм казала такова нещо? Вината за състоянието на тези държави е на първо място на правителствата, които ги управляват. Ако си зададем въпроса защо едни държави са засегнати в ЕС много повече от други от кризата, отговорът ще бъде защото по-незасегнатите умеят да си правят сметките и да се простират според чергата си.
Между другото, на ираландците това им признавам, че не търсят вината другаде, а в собственото си управление. И сега дават документални филми за всичките неадекватни решения и реакции на правителствата през последните 10 години, некомпетентността и неинформираността на министрите с катастрофални последици за държавата.
08 Ноември 2011 11:11
Защо референдумът плаши всички политици? Какво представлява политическият рекет и има ли място в ЕС?
Натиснете тук
08 Ноември 2011 12:07
Cruella de Vil
В тези "филмчета" гръцки икономисти анализират ситуацията в страната.

Ти изглежда смяташ, че това са единствените гръцки икономисти?
А можеш ли да допуснеш, че има и други, мислещи по различно на които просто в твоите филмчета не им се дава думата?
По твоята логика, аз трябва да смятам ирландците (с над 1000% брутен дълг) и исландците за най-големите мошеници?
Няма значение има дали са натрупали този дълг като частни лица или държавни служители - даже може да се каже, че тези дето са го натрупали за да го раздадат на народа като социални бонуси, поне са по благородни, а другите т.е. ирландците - най-откровени крадци!
Уф...
Що ли си губя времето, като най-вероятно няма да го схванеш!!!
08 Ноември 2011 12:10
Искате ли да гарате Фолксваген!?
08 Ноември 2011 12:16
На въпроса на Меркел, Папандреу отговаря така:
- Искаме, много искаме, но не ни стигат париците...
Меркел:
- Няма проблем, ето ви едно заемче с прекрасна 6-процентна лихва, но под условие, че с тези пари ще си купите единствено и само Фолксвагенче, нали така!?
- Да! Да! Само Фолксвагенче и нищо друго! Ура, ще караме нови Фолксвагени, ура...
Така и за другите неща - например телефонче, ама Сименс...
И дойде моментът да се плаща сметката. "Иска да яде, ама няма от къде".
А при Меркал и Сарко са и печалбите от стоките и лихвите от кредитите...
Така и аз правя Европейски съюз и Еврозона!
08 Ноември 2011 12:25
даже може да се каже, че тези дето са го натрупали за да го раздадат на народа като социални бонуси, поне са по благородни, а другите т.е. ирландците - най-откровени крадци!

Там е работата, че в Ирландия заплащането на държавните служители и пенсиите им са твърде високи, по-високи отколкото държавата може да си позволи. Но и тук, както в другите държави правителството се плаши от реакциите на населението и не действа особено радикално. Но събираемостта на данъците е далеч по-висока отколкото в Гърция, където огромната задлъжнялост се дължи и на изключително ниската събираемост на данъците.
08 Ноември 2011 12:36
Ами... като откраднеш 1000% що да не им платиш 12% данъци, а?
Круелче, опитай - иди в Гърция и не си плащай данъците за да видим резултата.
Както казах, гледаш филмчета направени специално за такива като теб!
08 Ноември 2011 12:55
в Гърция, където огромната задлъжнялост се дължи и на изключително ниската събираемост на данъците.
В Гърция плащат данъци само хората на заплата, а за да не им дойде много нанагорно с данъците имаше и 17-а заплата. Цели острови с хотели, ресторанти, фирми за даване на коли под наем, фризьори, химическо чистене, магазини за злато, сребро и други накити, всякакви услуги и пр. не плащат никакви данъци. Цели полуострови - Касандра и Ситония, стотици хотели и рестортанти на континента. Никой. Същото се отнася и до селските стопани, които получават невиждани в Историята на съвременна Гърция помощи от ЕС. Заплатите в Гърция за последните 20 години, с очистена инфлация, са се вдигнали 20%, а на Ханс или Юрген с 1% за същия период. И заплатите им не са 17, ами 12 с малко пари за отпуска и още толкова за Коледа, които пари пък се облагат с данъци и с така наречената "студена прогресия" и държавата си ги взема пак обратно. Да, но германското и другите 2-3 правителства в Европа не са безотговорни правителства. А на безотговорните резултата го виждаме. Колкото и да викат симфонѝя, симфонѝя - свършат ли парите, свършва и симфонѝя-та. Сега от къде ще вземат по 12-15 милиарда кредит на немски цени (1, 6% лихва) годишно за да си поддържат фалшивия стандарт?
08 Ноември 2011 12:57
Седнал преди два дни комунистът Гизи от германските социалисти да плаче по телевизията за гръцкия пенсионер - че томува му били намалили пенсията на 750 евро. Дето викат сърбите - бòли ме курац да немаю маджаре излаз на мòре. Елате да живеете с 295 лева на месец у НеРеБе-то.
Между другото отговорно действа и Дянков.
08 Ноември 2011 13:00
Кви 295 лева бе?
По моя край масово живеят с по 136 - минималната. След 30 и 40 години трудов стаж...е не живеят де, мрат...

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 13:09
получават невиждани в Историята на съвременна Гърция помощи от ЕС
Невижданите помощи доведоха например до невиждан брой овце и кози на остров Крит. Опасоха орталъка. Познавам острова много добре. Знам за проблемите точно с козите.
Същите помощи докараха маса българи да берат портокали и маслини, да чистят къщи, да живеят като скотове, без застраховка, без отпуска, без нищо - само и само да пращат (главно българските женички и то такива, които са ходили на училище, с образования, каквито гъркините, за които работят, не са сънували) да пращат на мъжете си в къщи пари. И като се върнат за малко - тия да ги бият и да им викат, че са курви. Това гърците не го знаеха ли? Знаят го много добре, ама за гърка българинът не е човек. За тях никой не е човек. Западноевропеецът е просто плячка, а българинът е нещо като полуумен роб и просто обикновен скот. Естествено глупаво човекоподобно. Сега сте ги зажалили. Жалете си ги.

Редактирано от - Nickolas на 08/11/2011 г/ 13:19:16

08 Ноември 2011 13:13
Кви 295 лева бе?

Взех за пример една конкретна пенсия на една конкретна пенсионерка - пенсионирана учителка от езикова гимназия. Нямам представа надолу колко може. Знам, че има и по-ниски, но тази - известната ми - ми дойде на ум.
08 Ноември 2011 13:28
Ами... като откраднеш 1000% що да не им платиш 12% данъци, а?

Там е работата, че тези пари не бяха директно откраднати, а вложени в имотния балон. Пари, взети назем вложени в нещо, което е няколко пъти по-евтино. Така парите буквално изгоряха, но дълговете останаха.
И като сме заговорили за референдум - ми да направят такъв и в Германия и да питат германците съгласни ли са да спонсорират стандарта на гърците. Това, че гърците купували мерцедеси и фолксвагени с парите назаем, демек правели услуга на германците е приказка за наивници. Все едно германските коли (а и други стоки) са непродаваеми на световния пазар, та ако не ги купуват в Гърция ще се залежат.
08 Ноември 2011 13:45
Автора като повечето западни журналисти не знае точно за какво иде реч.
Не вярвам някой умишлено да напише толкова глупости на едно място , просто е тъп или е гонил срок за предаване на статия с различен поглед върху нещата.

Единствено е прав за липсата на т.н. демокрация , но това отдавна не е тайна дори за откровените олигофрени.
След 30-40 години т.н. демокрация ще се изучава както сега се изучава Октомврийската Революция.
08 Ноември 2011 13:47
ама за гърка българинът не е човек. За тях никой не е човек. Западноевропеецът е просто плячка, а българинът е нещо като полуумен роб и просто обикновен скот. Естествено глупаво човекоподобно.

Що, за българските управляващи и бизнесменчета друго ли е?
Гърците даже и плащат повече. Много повече.

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 13:54
Аз просто не искам да се бъркам на българските народно/държавноправителствени работи. Нямам българско гражданство и не ме засяга нищо пряко от това, което става в България. И може да подразня някого ненужно.
08 Ноември 2011 13:57
Гърците даже и плащат повече. Много повече.

Къде, във фирмите си в България ли?
08 Ноември 2011 14:05
А стотиците и хилядите корейски автомобили, които се дават под наем, с корейски кредити ли са ги купили. Както и по-малкото японски също за под наем? Те с японски кредити ли са? Или пак от френските и немски банки?
А за частно и за таксита ще купуват германски и още как, защото останаха съде германците да правят коли. Останалите правят средства за придвижване, перамбулатори.
08 Ноември 2011 14:27
Гърците даже и плащат повече. Много повече.

Къде, във фирмите си в България ли?

Круела, сега как е не знам, но съвсем доскоро българка домашна помощница в Гърция получаваше 600 евро на месец чисти, като спеше и се хранеше без пари.
В България висшисти със стаж тад 20 години взимат 700-800 ЛЕВА чисти и си плащат отделно дома за храна, ток и вода.
Затова Гърция се напълни с работещи българки-прислужнички. Затова като прислужнички заминаха и учителки, медицински сестри, даже инженерки.
Ти от небето ли падаш или продължаваш да живееш в Рая?
Ирландия си отвори трудовия пазар за българи впрочем, да ти дойда на гости да ми търсиш работа?

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 14:41
Докато имаше СССР, имаше двуполюсен модел и идеологическа борба, в която социализЪмЪ и капитализЪмЪ се надпреварваха да се хвалят с хуманното си отношение, демокрацията и социална отговорност. Но СССР го няма и вече не е нужна идеологическа надпревара за умовете на хората. Светът е почти еднополюсен. Дори това, което е в Китай не е социализъм. Ето защо Западът и най вече САЩ изобщо не се стараят да подържат повече облик на демокрация и хуманизъм. И тези, които искаха да видят що е туй истински капитализъм, където вся власть ето денгами, могат да му се полюбуват.
08 Ноември 2011 15:14
Ирландия си отвори трудовия пазар за българи впрочем, да ти дойда на гости да ми търсиш работа?

Аз не съм чела такова нещо, но щом казваш...
За гости нямаш никакъв проблем, когато решиш - идваш. Виж за работа... става с подаване на сивита, интервюта. За една позната се намери работа, но искаха английски.
08 Ноември 2011 15:15
И там ли взеха да искат чужд език? Брех! С ирландски не става ли?
08 Ноември 2011 15:49
Ето защо Западът и най вече САЩ изобщо не се стараят да подържат повече облик на демокрация и хуманизъм.

Ти информираш ли се преди да ни информираш?
Франция вчера си гласува силно орязване на бюджета и познай - увеличи данъците върху най-богатите и ДДС-то върху луксозните стоки.
Не само не оряза социалните разходи, но и ще ги увеличи, ама само с 1: догодина.
Какво по-човешко лице искаш от това?
Като говориш за САЩ, не обобщавай, в западна Европа се намират достатъчно на брой социални държави, само дето ние сме членове на Евросъюза, ама клоним към капитализма с нечовешко лице на щатите. Що ли...

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 17:43
А заемите, собствено, в които е затънала Гърция - те и тяхното взимане, като причини за кризата, защо така някак си са неглижирани от сия статия?
Просто отбелязвам!
08 Ноември 2011 17:47
Иначе плана за спасяването, с изключение на момента с опростяването на 100 те милиарда (което си е малко нечистоплътно, но ако те така или иначе, са невъзвръщаеми на практика, то явно няма как), ми е малко странен, защото де изразява основно в две неща:
1. Взимане на нови заеми за връщане на старите - класически затворен, омагьосан кръг
2. Разпродажба на държавно имущество за връщане на заемите - това е еднократен акт, който няма да е достатъчен като стойност. А след него? Ами тези активи сега носят приходи на гръцката държава. Ами като се лиши от тях?
Защо не се споменава един друг подход, който все пак е по-класически при заемни отношения в криза - ОТСРОЧВАНЕ и/или РАЗСРОЧВАНЕ на дълга!
Съчетано разбира се със строги фискални икономии, затягане на коланите и други рестрикции, необходими за освобождаване на финансов ресурс.
08 Ноември 2011 18:58
Фискален резер има в милиарди - данъците от най-важния отрасъл на Гърция - туризма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД